Tujina

Winnie Madikizela Mandela o zadnjih trenutkih: Ob njem sem sedela tri ure in pol, gledala sem naprave…

Johannesburg, 13. 12. 2013 09.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Winnie Madikizela Mandela je opisala zadnje trenutke življenja nekdanjega moža Nelsona Mandele. ''Na to ne moreš odreagirati. Ne morem opisati občutka žalosti,'' je dejala in dodala, da je težko, ker ga morajo s svetom deliti tudi po smrti.

Winnie Madikizela Mandela
Winnie Madikizela Mandela FOTO: Reuters

Nekdanja žena Nelsona Mandele Winnie Madikizela Mandela je opisala zadnje trenutke življenja velikega borca za človekove pravice. Ob njem je sedela tri ure in pol. Na aparatih, ki so ga ohranjali pri življenju, je lahko videla, kako polzi, kako pada srčni utrip, kako pada krvni tlak.

77-letnica je v intervjuju za ITV dejala, da so jo zjutraj (Mandela je umrl prejšnji četrtek) poklicali in ji povedali, da so se pojavile resne težave v zdravstvenem stanju njenega nekdanjega moža. Poklicala je zdravnika in ta ji je odvrnil, naj ga obišče. ''Takrat sem vedela, da gre za resen problem,'' je dejala.

''Tam sem sedela tri in pol ure, gledala sem naprave. Najprej sem doživela šok, ko sem videla, da so ugasnili aparat za dializo in da aparati merijo le srčni utrip in krvni pritisk. Ko sem prišla tja, je bil srčni utrip okoli 67, krvni pritisk pa 55. Gledala sem, kako se počasi številke spuščajo. Zdelo se je kot večnost,'' je dejala.

V zadnjih trenutkih so ji zdravniki dejali, naj gre bližje k njemu. ''Opazila sem, da le počasi diha. Držala sem ga, hotela sem čutiti njegovo toplino, a je ni bilo. Nato je izdihnil,'' je dejala in nadaljevala, da se je počutila otopelo. ''Na to ne moreš odreagirati. Ne morem opisati občutka žalosti. Čeprav je bil star že 95 let in je toliko že naredil, je bilo še toliko stvari, ki niso bile še narejene,'' je opisala Mandelova druga žena.

Kmalu so prispeli predsednik južne Afrike Jacob Zuma in vojaki, ki so salutirali, ko so se vzpenjali po stopnicah do Mandelove sobe. ''Celotna stvar je bila tako uradna. Takrat me je zadelo, da je odšel za vedno, da je to njegova zadnja pot,'' je dejala.

Zanjo je zelo boleče videti krsto, ki leži v državni stavbi, da bi se od Mandele lahko poslovila tudi javnost. ''V naši afriški tradiciji ne razkazujemo umrlih. Težko je za družino, da ga moramo z drugimi deliti tudi v smrti, potem ko smo ga delili s celotno državo in svetom, ko je bil še živ. Še vedno ni le naš, še vedno pripada celotnemu svetu in moramo ga deliti,'' je povedala. Zakonca sta se ločila v dveh letih, potem ko so Mandelo izpustili iz zapora leta 1990.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brsankovi 1
14. 12. 2013 08.46
-2
rojstvo,življenje,smrt,vsak odrasli se tega zaveda,delati čustvene senzacije iz njegove smrti,to smo že zdavnaj preživeli.
albundy
14. 12. 2013 00.50
+0
joka,stoka.....pretiravat pa tudi ne rabi,sej je lepo starost doživel,in njej dost dnarja,da bo mlade fante jahurila spet
smajser
13. 12. 2013 11.43
-6
Ko se je gonila ko je bil zaprt ji ni bilo tako hudo.
Mb128
13. 12. 2013 10.58
+5
Dobro, umrl je edennajvečjih politikov naše dobe. Imamo se mu marsikaj za zahvalit. Mi vsi, ne samo južnoafričani. Ampak, mite in legende pa ni potrebno delati iz tega. To spada v neke druge čase, ki so z temi neprimerljivi. In dobro da je temu tako. Ne vem pa kako je sploh možno, da se velikanu za vse kar je storil zahvališ na takšen način, da najameš za slovesnost nekega shizofrenika kot tolmača za gluhoneme. No, tako so vsaj poročali tuji mediji, da je tisti pajac duševni bolnik in da baje sploh ni vedel zakaj se gre, kaj se sploh dogaja.