Kot je na novinarski konferenci povedala nacionalna koordinatorka Pakta stabilnosti za JV Evropo Jožica Puhar, osnovno vodilo vseh projektov v okviru t.i. preventivne diplomacije za dosego ustreznih sprememb na območju JV Evrope predstavlja prenos znanja in izkušenj ter pomoč pri vzpostavljanju različnih demokratičnih institucij. V času slovenskega sopredsedovanja bo v letošnjem letu izvedenih 23 različnih projektov. Med srednje- in dolgoročnimi projekti pa je Puharjeva izpostavila t.i. Mariborsko iniciativo, ki naj bi predstavljala prispevek verskih skupnosti k demokratizaciji in spoštovanju človekovih pravic v JV Evropi. Sicer pa je po prepričanju Puharjeve prav parlamentarno sodelovanje tisto, ki daje najširše možnosti delovanja akterjem vseh treh delovnih omizij, ki tvorijo Pakt stabilnosti.
Direktorica urada za enake možnosti Mira Olup Umek je podrobno predstavila aktivnosti, ki jih je v devetih letih od ustanovitve izvajal vladni organ. Ob tem je kot gostiteljica še napovedala, da se bo obisk parlamentark iz držav JV Evrope jutri nadaljeval v ljubljanskem hotelu Union, in sicer s petim regionalnim srečanjem Delovne skupine za enakopravnost spolov Pakta stabilnosti za JV Evropo. Udeležili se ga bodo predstavniki in predstavnice iz 13 držav. Razprava pa se bo med drugim nanašala na dosežen napredek pri delovanju posebnih struktur za enake možnosti spolov v regiji, na najprimernejše strategije za izmenjavo izkušenj ter prihodnje načrte za dosego mirnega in demokratičnega razvoja v tem delu Evrope.
Poleg slovenskih predstavnic sta o pomenu srečanja ter sodelovanja med državami in ustanovami v regiji spregovorili še izvršna sekretarka Mednarodnega inštituta za demokracijo Enie Wesseldijk ter vodja Delovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi Helga Konrad.