Ameriški novinarji so že včeraj napovedovali tiskovno konferenco predsednika Baracka Obame. In kaj je prvemu možu ZDA ležalo na duši?
Obama je napovedal, da bo od kongresa zahteval, naj pregledala odstavek 215 patriotske zakonodaje, ki je bila sprejeta po terorističnem napadu 11. septembra 2001, vladi pa omogoča dostop do telefonskih in drugih podatkov državljanov.
Prepričan je, da je nujna reforma ameriškega tajnega obveščevalnega programa, ki je v zadnjih tednih poskrbel za razburjenje predvsem v Evropi. Obama meni, da morajo biti obveščevalne dejavnosti bolj odprte, nad njimi pa mora biti strožji nadzor. Obstajati mora pravo razmerje med varnostjo in zasebnostjo, je še dodal ameriški predsednik.
"Ni dovolj, da ima zaupanje v obveščevalni program le predsednik, imeti ga mora tudi ameriško ljudstvo," je dejal Obama pred novinarji v Beli hiši.
Obama si je vzel nekaj minut tudi za kritiko ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je ponudil zatočišče žvižgaču Edwardu Snowdnu. Rusijo je obtožil "nazadnjaškega" razmišljanja in dodal, da se je po vrnitvi Putina na predsedniški stolček povečala protiameriška retorika v Kremlju. Obama je pred dnevi odpovedal posebno srečanje s Putinom ob vrhu G8 v Sankt Peterburgu.
Ko pa so ga novinarji vprašali, kaj meni o Snowdnu, je izbral te besede: "Mislim, da Snowden ni patriot."
Polemike o varnosti in zasebnosti je sprožil prav Snowden, nekdanji pogodbeni sodelavec ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA), ki je razkril podrobnosti o obsežnem programu nadzora nad telekomunikacijami in internetom.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.