Ob teh vprašanjih imajo predstavniki katoliške cerkve resne etične pomisleke, saj je tudi nerojen otrok človeško bitje, oseba s pravicami, ki jih je treba spoštovati. Njegovo človeško dostojanstvo zahteva, da ga ščitimo od spočetja do smrti. Otrok ima pravico, da je spočet in rojen v ljubezni, da ima očeta in mater. Ima pravico vedeti, kdo so njegovi starši. Ima pravico do vzgoje v družini. Zdravo družinsko okolje je naravni in kulturni okvir njegovega rojstva, rasti in vzgoje, trdi katoliška cerkev. V pismu, kateremu so včeraj lahko prisluhnili verniki na nedeljskih mašah, poudarjajo, da nihče nima pravice do otroka, še manj pa nad otrokom. Cerkev zagovarja družino, ki temelji na medsebojni osebni podaritvi moža in žene ter njuni odprtosti za rodovitnost. Govoriti o pravici ženske do otroka je zavajajoče, ker noben človek nima pravice do drugega človeka. Otrok ni predmet, ki bi si ga lahko priskrbeli ali ga zavrgli, kakor se nam zahoče, so v skupni izjavi ob bližnjem referendumu o noveli zakona o oploditvi z biomedicinsko pomočjo zapisali Slovenska škofovska konferenca, Konferenca redovnih ustanov in Svet katoliških laikov Slovenije.
Cerkev opozarja, da morajo biti otrokove koristi najvišje vodilo, kar pa zakonodajalec do sedaj ni upošteval. Zakonska novela je po njihovem mnenju v nasprotju z večinskim etičnim prepričanjem slovenskih državljanov, njeni zagovorniki pa želijo to prepričanje spremeniti s propagando, "ki je pogosto nekulturna, zavajajoča in žaljiva, posebno do katoliške cerkve in njenih moralnih stališč". Referendum je zanje posledica zgrešene zakonske novele, ki so jo poslanci DZ izglasovali s pičlo večino, ne glede na mnenje stroke in s prezirom etičnih ugovorov. Preziranje stroke in moralnih načel pa bo imelo, napovedujejo, številne pogubne in usodne posledice za posameznike, narod in državo. Zato slovenski škofje, redovni predstojniki in predstojnice ter predstavniki laiških organizacij pozivajo vernike in vse ljudi, ki se zavedajo moralnih zahtev odgovornega starševstva, da se v nedeljo, 17. junija, udeležijo referenduma in glasujejo proti.
Nevladna organizacija Društvo SOS telefon pa je pred nedeljskim referendumom opozorila, da je bistvo omenjenega referenduma zlasti v tem, ali smo pripravljeni dopustiti možnost, da ženska zanosi na način, za kakršnega se odloči sama. Dolžnost države in tistih, ki imajo moč odločanja, pa je ustvarjati razmere, ki bodo vsakomur zagotovile enakopravno uresničevanje z ustavo določenih človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Društvo tudi poziva k udeležbi na referendum in glasovanju za novelo zakona, in sicer zato, "da pokažemo, da smo si postavili lastno mejo - ker ne želimo prestopati meja drugih, ker ne želimo posegati v njihova življenja, če nas k temu sami ne povabijo, in ker ne želimo nikomur vsiljevati lastnih vrednot." Premier Janez Drnovšek pa se je v podporo referendumu srečal s predstavniki Odbora za svobodno odločanje.