Naslovnica

Zahteve po spremembah volilnega sistema

Washington, 11. 11. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Tudi četrti dan po volitvah v Združenih državah Amerike še ni jasno kdo bo novi predsednik ZDA. Poleg Floride pa se sedaj zapleta še v štirih zveznih državah, Wisconsinu, Iowi, Oregonu in v Novi Mehiki.

Zaradi znanih zapletov na predsedniških volitvah so vse glasnejše zahteve tistih, ki zahtevajo spremembe volilnega sistema. Američani imajo najdaljšo predsedniško volilno tradicijo na svetu in mnogim se zdi, da so posamezni zakoni več kot 200 let starih volilnega sistema zastareli.

V volitvah za predsednika sodeluje 50 zveznih držav in okrožje Columbia. Vsaka država ima določeno število elektorjev, ki podprejo tistega kandidata, ki dobi večino glasov v državi. Največ 54 elektorskih glasov ima Kalinfornija, New York 33, Texas 32 in Florida 25 glasov. Zmaga tisti kandidat, ki dobi vsaj 270 od skupaj 538 glasov. V kolikor bi oba kandidata zbrala isto število glasov, bi o novem predsedniku z glasovanjem odločal ameriški senat. Predsednik države predstavlja izvršno oblast, senat zakonodajno in tu je v 18. in 19 stoletju nastal spor. Eni so zagovarjali, da predsednika izvoli ljudstvo, drugi so se zavzemali, da ga izvoli zakonodajna oblast. Spor so s kompromisom rešili konec 19. stoletja. Predsednika voli ljudstvo, elektorji pa s svojimi glasovi določijo njegovo izvolitev. V zadnjih 120 letih so elektorji razen enkrat vedno glasovali v skladu z voljo ljudstva. Zapletenost volilnega sistema pa je sprožila že več kot 700 pobud za spremembe. Zanimiva so tudi druga pravila. Kljub smrti kandidata za senat ta ostaja na volilni listi in ob primeru zmage mandat dobi njegova žena. Volilci lahko torej izvolijo že mrtvega kandidata. Osrednji problem pa še vedno ostaja ali voliti predsednika prek elektorskih glasov ali pa kar sešteti glasove volilcev vseh držav. Spremeniti volilni zakon pa je zelo zapleten postopek, ki terja spremembo ameriške ustave. Predlogi morajo dobiti dvo tretjinsko podporo v senatu in spodnjem predstavniškem domu. Poleg tega morajo spremembe podpreti najmanj tri četrtine zveznih držav. V bojazni, da bi izgubile svoj vpliv z elektorskimi glasovi pa nekatere države ne podpirajo sprememb. Novo izvoljeni kongres in ameriški predsednik, pa se bosta po napovedi obeh taborov vendarle lotili sprememb volilnega sistema.

  • Scheppach Visokotlačni čistilnik HCE2600
  • Proklima Talni ventilator
  • Intex Montažni bazen Chevron Prism Frame
  • Zložljiv piknik voziček itStime
  • Sunfun Jakarta Gazebo paviljon Jakarta II
  • Sup Ruby
  • Kingstone Okrogli žar Bullet 57
  • Vrtni ležalnik Marissa
  • Sunfun Viseči senčnik Toskana
  • Voltomat Mobilna klimatska naprava Wi-Fi