Raziskavo je vodil profesor Michael King iz Royal Free Hospital in University College Medical School v Londonu, izidi pa potrjujejo, da ljudem resnično koristi, č e lahko svojo bolečino delijo s sočlovekom, piše britanski Independent. Raziskovalci so štiri mesece opazovali paciente, ki so se zdravili zaradi depresije in tesnobe. Izkazalo se je, da je pogovor s psihologom zmanjšal simptome hitreje kot pa zdravljenje pri splošnem zdravinku, ki navadno vključuje jemanje antidepresivnih sredstev.
"To je prvi dokaz, da je pogovor s psihologom resnično koristen. Terapija je uspešna, bolniki pa hitreje okrevajo," trdi King. Simon Wessely, zdravnik v univerzitetni bolnišnici, sicer pravi, da so antidepresivi nedvomno učinkoviti, niso pa priljubljeni: "Mislim, da bi bil najboljši način zdravljenja kombinacija zdravil in terapije. Osebam, ki jemljejo zdravila, se lahko stanje potem, ko jih prenehajo jemati, poslabša, zato vedno poudarjam, da jih je potrebno dopoljevati s pogovorom," pravi Wessely, ki pa kljub temu priznava, da so ga izsledki raziskave presenetili, saj je sam, podobno kot drugi psihologi, doslej dvomil, da so pogovori s psihologi koristni.
Sicer je že študija, ki jo je King opravil pred dvema letoma, pokazala, da je pogovor s splošnim zdravnikom enako učinkovit kot pogovor s psihologom. Wessely obenem opozarja, da so za psihoterapijo potrebni specialisti ter da je svetovnje psihologov dobro le v določenih primerih: "Ne priporočam ga bolnikom, ki trpijo za agorafobijo, saj ti potrebujejo behavioristično terapijo, zelo uspešno pa je za osebe, ki jih muči kronična utrujenost".