Naslovnica

Zakon o davkih v veljavi

New York, 08. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Ameriški predsednik George Bush je na slovesnosti v Beli hiši podpisal zakon o 1350 milijard dolarjev davčnih olajšav v naslednjih desetih letih in tako uresničil svojo najpomembnejšo predvolilno napoved. Davčni zakon je sicer napisan tako, da bo pošteno obremenil proračun šele proti koncu desetletja, ko bo naloga zviševanja davkov padla na ramena naslednjega predsednika.

To je šele drugi zakon o zmanjševanju davkov v obdobju po drugi svetovni vojni. Prvega je v 60. letih podpisal demokratski predsednik John F. Kennedy, drugega pa republikanski predsednik Ronald Reagan v 80. letih prejšnjega stoletja. Po osmih letih blokad prejšnjega predsednika Billa Clintona so republikanci tako uresničili enega od bistvenih političnih ciljev poleg povečevanja obrambnega proračuna in boja proti splavu.

Bush je na slovesnosti v Beli hiši posebej poudaril, da bodo ameriške družine letos dobile vrnjenih po 600 dolarjev davka na dohodek, posamezniki pa po 300. Pri tem je sicer zanemaril, da je zamisel o retroaktivni veljavi zakona zrasla na demokratskem zelniku. Demokrati so se morali vdati, saj so imeli nasprotniki v rokah Belo hišo, senat in predstavniški dom, so pa izsilili letošnje vračanje denarja davkoplačevalcem. Njihova opozorila, da bo Bushev načrt najbolj koristil odstotku najbogatejših Američanov, pa so padla v pozabo. Prav tako tudi opozorila o neizogibnem izbruhu primanjkljaja, saj so davčne olajšave utemeljene na še nerealiziranih proračunskih presežkih v prihodnjih letih.

Bushev davčni zakon je sicer prišel skozi kongresno rešeto zadnji trenutek, saj so po odhodu senatorja Jamesa Jeffordsa iz republikanske stranke v senatu prevzeli večino demokrati, kar podobne poskuse v prihodnje zelo otežuje.