Brez nekaterih resnih popravkov vsebine vatikanskega sporazuma bi se lahko ustvaril vtis, kot da v Sloveniji delujeta dva pravna sistema in ne eden ustavni in pravni sistem, v okviru katerega morajo v Sloveniji delovati vse institucije, vključno z Rimskokatoliško cerkvijo, je poudaril Miran Potrč. Po njegovih besedah je želja in ambicija ZLSD delovati v smeri doseganja uskladitve, saj ni nobenih razlogov za ocenjevanje, da to ni mogoče. "Mi bomo naredili vse, da na tej točki ne bi prišlo do izsiljevanja ali preglasovanja, saj se nam zdi izredno pomembno vprašanje za vso državo, zato je potrebno o temeljnih vprašanjih vsebine, pomena in ureditve odnosov imeti skupen pogled," je poudaril Potrč.
Po Potrčevem prepričanju ni mogoče pričakovati, da bi vlada že prihodnji četrtek sprejela vatikanski sporazum, saj za zdaj tudi ni znano, kdaj naj bi se koalicijske partnerice vnovič sešle in konkretneje načele temo usklajevanja vsebine omenjenega sporazuma. Po njegovih beseda so koalicijske partnerice namreč trenutno na točki, na kateri naj bi resno pristopili k vsebinskemu usklajevanju sporazuma. Poudarjanje različnih pristopov k razumevanju postopka oblikovanja odločitev v koaliciji je eden od vprašanj, vendar manj bistven, meni vodja poslanske skupine ZLSD in poudarja, da je vsebina vatikanskega sporazuma izjemno pomembno družbeno in politično vprašanje tako za koalicijo kot tudi za vse slovenske državljane". "Mi imamo samo to željo, da se strokovna vprašanja začnejo v miru diskutirati in skupno ocenjevati, ne da bi si pri tem mislilo, da se ta vprašanja da presekati z neko politično večino," meni Potrč in ob tem opozarja, da bi bilo takšno dejanje škodljivo in nesmotrno.
Za ZLSD je tako trenutno najpomembnejše vprašanje doseganja mirnega vsebinskega dogovora, tako bodo v sodelovanju z vsemi koalicijskimi partnerji skušali zagotoviti tudi medsebojno razumevanje postopkov, ki morajo teči ter zagotoviti, da se na tej točki doseže strokovni dogovor, vse ostalo pa bi se odločalo kasneje, je bil Potrčev odgovor na vprašanje , ali bi ZLSD morebitno večinsko odločitve vlade o sporazumu pogojevala s svojim izstopom iz koalicije.
V LDS menijo, da bo sporazum z združeno listo oziroma Matevžem Krivicem, ki je njen uradni pogajalec o vatikanskem sporazumu, nemogoče doseči in so prepričani, da so se o tej temi že dovolj pogajali. S194160vsebino sporazuma ne strinjajo tudi številni v liberalni demokraciji, ki menijo, da ta daje rimskokatoliški cerkvi prevelike koncesije.