Direkcija za ceste je minuli teden avtoprevoznike obvestila, da bo predvidoma do konca januarja na 15 odsekih cest zaradi dotrajanosti infrastrukture omejila tovorni projekt glede na dovoljeno težo. Reakcija je burna tako pri avtoprevoznikih kot tudi podjetjih, saj bi uveljavitev ukrepa zanje pomenila neposredno gospodarsko škodo.
Ukrep je potrebno izvesti, ker je redni in glavni pregled premostitvenih objektov na teh odsekih pokazal, da so objekti dotrajani do te mere, da promet težjih vozil preko njih ni več varen, je v dopisu Združenju za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in Sekciji za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) zapisal direktor direkcije Gregor Ficko. "Žal gre za skrajen ukrep, za katerega se zavedamo, da bo uporabnikom povzročil težave, a trenutno ni druge možnosti, kot da na kritičnih objektih začasno omejimo nosilnost," je navedel Ficko.
Zagotavlja, da si bodo prizadevali, da bi lahko čim prej izvedli ukrepe za odpravo teh omejitev, pri tem pa dodaja, da je bilo direkciji za prihodnje leto odvzetih okoli 61 milijonov evrov, zaradi česar so morali ustaviti aktivnosti na 709 investicijskih podjetjih. Glede na razpoložljiva sredstva lahko direkcija po besedah Ficka zagotavlja le redno vzdrževanje, s čimer se ohranja prevoznost, in del na projektih, sofinanciranih z evropskimi sredstvi, zato na direkciji tudi ne morejo napovedati, kdaj bo omejitev na 15 odsekih odpravljena.
Gorenje: Večina tovornjakov presega maso 25 ton
Napoved je naletela na buren odziv tako med avtoprevozniki, kot tudi v podjetjih. Ker je omejitev do 25 ton predvidena tudi za odsek Črnova-Arja vas, so do ukrepa kritični tudi v Gorenju. "Ta cesta predstavlja glavno prometno žilo ne le do Gorenjeve tovarne, marveč je to glavna prometnica za celotno Šaleško dolino in Koroško. Večina tovornjakov, ki dostavljajo v Gorenje material in sestavne dele ali odvažajo gotove izdelke, presega maso 25 ton," pravijo v Gorenju.
Menijo, da omejitev vodi "v infarktno stanje in povzroča škodo ne samo Gorenju, temveč vsem gospodarskim subjektom v dolini". Možni so sicer obvozi, vendar to pomeni več prevoženih kilometrov in posledično dvig stroškov prevoza, kar pa je zadnje, kar si v Gorenju ta trenutek želimo, so navedli v družbi.
Avtoprevozniki: To bi pomenilo gospodarsko škodo
Burna je reakcija tudi med prevozniki pod okriljem GZS in OZS. Direktor Združenja za promet na GZS Robert Sever je povedal, da so po prejemu obvestila s strani direkcije obvestili članstvo. "Reakcija je burna, ne samo s strani prevoznikov, ampak tudi prizadetih podjetij z območij, kjer bo v primeru omejitev otežen dostop z tovornimi vozili do 40 ton nosilnosti. Ker gre za pretežno proizvodna podjetja, ne razumemo, kako si lahko država sploh privošči takšen ukrep brez ponujene alternative za oskrbo teh podjetij," je zapisal Sever.
Združenje je zahtevalo takojšen sestanek z ministrstvom za infrastrukturo in prostor, ki je zdaj napovedan za 7. januar, hkrati pa je GZS že zahtevala odpravo spornih omejitev. "Ne predstavljamo si, da bi takšna omejitev dejansko bila uveljavljena v praksi. To bi pomenilo neposredno gospodarsko škodo, ki bi jo podjetjem povzročila država," poudarja Sever.
Sestanka na ministrstvu se bodo 7. januar udeležili tudi predstavniki OZS, je povedal sekretar sekcije za promet pri OZS Bojan Pečnik, ki računa, da bi na sestanku našli kakšno rešitev. Sicer pa pravi, da mora država zagotoviti, da lahko promet teče, z napovedanimi omejitvami pa se ne strinja.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.