
Mandat sedanje koalicije je predsednik Zaresa Gregor Golobič ocenil kot mandat velikega demokratičnega nazadovanja. Izvršna oblast si je v celoti podredila zakonodajno in ves mandat vodila vojno s sodno vejo oblasti, je prepričan Golobič. Sedanja koalicija si je po Golobičevem mnenju nezakonito prisvojila vse vzvode oblasti in nadzora, kar po njegovih besedah kaže na temeljni problem te oblasti, in sicer na resen problem razumevanja demokracije. Spomnil je denimo na izjave podpredsednika SDS in ministra za šolstvo Milana Zvera ter zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki sta problematizirala obstoj in delovanje neodvisnih ustanov. Po Golobičevem mnenju gre za temeljni nesporazum o tem, kaj je demokracija, in v tem smislu je bil aktualni mandat mandat velikega demokratičnega nazadovanja, pravi.
Politika, ki je ta zasuk povzročila, bo po Golobičevem mnenju na septembrskih parlamentarnih volitvah doživela nezaupnico. V prihodnjem mandatu pa bo morala nova koalicija izboljšati "to krvno sliko slovenske demokracije", meni Golobič in poudarja, da mora biti vsak prihodnji mandat mandat demokratičnega napredovanja, zagotovilo za to pa vidi v stranki Zares. Kazalec stanja demokratičnosti neke družbe Golobič vidi tudi v delu parlamenta. Ocenjuje, da je bil trenutni mandat državnega zbora z vidika demokratičnih standardov najslabši doslej. V tem mandatu je bila opoziciji največkrat vzeta beseda in odvzeta pravica, da opravlja svoje ustavne in poslovniške dolžnosti, veliko njihovih pobud pa je bilo podvrženih posmehu ali ignoriranju, je opozoril. Predsednik državnega zbora France Cukjati je po njegovih besedah doslej najbolj izrazito deloval ne kot predsednik vseh poslancev, ampak zgolj koalicije oziroma največje koalicijske stranke ter z aroganco in samovoljno podrejal in prirejal poslovniška pravila. "V tem mandatu parlament, ko gre za spoštovanje demokratičnih standardov, ni bil na pravi poti," pravi Golobič in napoveduje, da je pred novim sklicem državnega zbora zahtevna naloga, da popravi vtis.
Tudi vodja poslanske skupine Zaresa Matej Lahovnik opozarja, da je bil v tem mandatu državnega zbora "koalicijski stroj dobro naoljen in je deloval zelo učinkovito". Spomnil je, da je bilo v prejšnjem mandatu od 30 zakonov, ki jih je vložila opozicija, sprejetih šest, v sedanjem sklicu pa le pet od 120 predlogov. Poslanci Zaresa pa so denimo vložili 575 dopolnil, medtem ko jih je bilo sprejetih le 28, torej pet odstotkov, je ponazoril.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.