Reportaže

Zasavci oblikovali električno letalo, ki leti več kot 500 km/h

Trbovlje, 08. 12. 2019 10.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Daniel Fazlić
Komentarji
59

Električno letalo je plod znanja ekipe, ki se je z njim predstavila na tekmovanju. Tega je spisal Royal Aeronautical Society v kombinaciji z Air Race E, in gre za elektrifikacijo hitrostnega tekmovanja v zraku. Udeleženci v tekmovanju, teh je bilo 15, so se morali držati jasnih pogojev in minimalnih ter maksimalnih standardov. Eden od zmagovalcev je bilo majhno podjetje AFormX iz Trbovelj, ki mu je z malo ekipo uspelo narediti velik korak.  

Udeleženci tekmovanja so morali načrtovati električno letalo, ki bo petkrat letelo okoli ovalnega kroga, z daljšimi zavoji na vsakem koncu, v katerih se razvijejo višje centrifugalne sile. Čas je bil izmerjen okoli petkilometrskega dirkališča v simulatorju. Georg Kügemann iz Nemčije je razvil posebno programsko opremo, ki je merila čas dirke in razveljavila vse lete, pri katerih je letalo letelo previsoko, prenizko ali zadelo (virtualni) steber. Sodniki so pri upoštevanju končne razporeditve zmagovalcev pregledali več lastnosti, od realnega dizajna do hitrosti, nagrado pa dodelili najboljšim trem. 

Sašo Knez: "Uspeh temelji tudi na tem, da gre za nekakšno zbirko slovenske letalske industrije."
Sašo Knez: "Uspeh temelji tudi na tem, da gre za nekakšno zbirko slovenske letalske industrije." FOTO: Miro Majcen

"Ideja je bila, da ekipa razvije dizajn in skonstruira dirkalnik znotraj razpisnih pogojev: moč motorjev ni smela biti večja od 150 kilovatov, krilo mora biti veliko najmanj šest kvadratnih metrov ..." je povedal Sašo Knez. Ta je usmerjal razvoj z usmerjanjem potreb pilota, ki je nato v simulatorju tudi letel. "Sodniki na tekmovanju ne gledajo samo, ali je letalnik najhitrejši, temveč tudi, ali ima dizajn smisel."

Se pravi, bi letalo tudi v realnosti letelo?

"Tudi letalske lastnosti letala morajo biti podobne pravemu letalu. Letalo je dizajnirano za hitrost, a vse mora biti kot na pravemu letalu – masa, težišče, obnašanje, vse mora biti enako," je pojasnila Nika Mlinarič, ki dela v razvoju pri AFormX. Podjetje sodeluje s Pipistrelom pri razvoju simulatorjev za njihova letala ALPHA Trainer in ima prav tako že nekaj let izkušenj pri gradnji teh simulatorjev. Tako je tudi na simulatorju za ALPHA Trainer podobno: za vzletanje je potrebno nekaj vaje, da se ga ulovi, ker so imeli občutljiva pedala, v zraku in vseh procedurah pa se letalo vede popolnoma enako. Letalo je oblikovano za hitrost, zato je temu primerno pri majhnih hitrostih občutljivo. 

Leti se s pomočjo VR-očal, ki omogočajo 360-stopinjski pogled po virtualni kabini, v lupini, ki tvori simulator, pa so dvojniki komand, ki bi jih imeli tudi na pravem letalu (za simulator E-racerja je rahlo drugačna izkušnja). Knez pravi, da so piloti sodelovali že pri razvoju, da je bil potem končni izdelek čim boljši približek realnosti: "Tako smo med testiranjem lahko rekli, da bi bil rep lahko še malo manjši, in s tem večja hitrost, saj je bilo v komandah še veliko rezerve." Če so piloti v prvem delu pomagali pri razumevanju upravljanja letala, je bila v drugi fazi njihova vloga še pomembnejša, saj so morali s tem simuliranim letalom znati upravljati. "Če bi leteli slabo, to ne bi na tekmovanju nič pomagalo," je zaključil Knez.

Simulator je zelo dober približek pravemu letalniku, VR-tehnologija pa da poseben občutek, ki ga tradicionalni simulatorji niso imeli.
Simulator je zelo dober približek pravemu letalniku, VR-tehnologija pa da poseben občutek, ki ga tradicionalni simulatorji niso imeli. FOTO: Miro Majcen

Bili so redki, ki so imeli tri električne motorje, predvsem pa je zanimivo, da sta bila dva na koncu kril. "Razen omejitve moči je ostalo odprto za ustvarjalce. Odločili smo se za 'porazdeljeni električni pogon', s čimer smo želeli izkoristiti prednost, ki ti ga da konfiguracija, če združiš motor in aerodinamiko," je pojasnil Mlinarič. "Na koncu kril se namreč vedno pojavljajo vrtinci, ki povečajo upor letala, to pa pomeni manjšo hitrost, ker smo dali propelerje na konec kril, smo to lahko malo zmanjšali in hkrati povečali potisk."

V kabini so komande na enakem mestu kot v pravem letalu.
V kabini so komande na enakem mestu kot v pravem letalu. FOTO: Miro Majcen

Kot povedo razvijalci, je bila prednost treh propelerjev tudi v tem, da lahko s pomočjo njih delno usmerjajo letalo, zato so lahko zmanjšali velikost repa in s tem tudi upor. Naloga razvijalcev je bila tudi, da so teorijo uporabili v praksi, zato so morali narediti tudi realne izračune dinamike tekočin.

Letalo mora biti zamišljeno kot pravo

Druga stvar, s katero so morali dokazovati uspešnost dizajna, je bilo inženirsko poročilo, dolgo kar 60 strani. Knez je še dodal, "da je uspeh temeljil tudi na tem, da gre za zbirko slovenske letalske industrije. Ko se je ustvarjala ideja, se je razmišljalo, da se uporabi že obstoječo tehnologijo. Tako bi recimo vzeli elektromotorje od kamniškega Emraxa, instrumente od podjetja Kanardia, enake, kot jih uporabljajo v ALPHA Trainerju, baterijo od Pipistrela. Ko imamo te zadeve definirane, je veliko lažje. Ravno Pipistrelove večletne izkušnje pri elektrifikaciji so pomagale, da smo si lahko zamislili dober dizajn."

Janez Cestnik, eden od lastnikov podjetja AFormX, je v pogovoru večkrat izpostavil, da tako podjetje kot ekipa, ki ustvarja ideje v podjetju, poskušata biti v izdelavi čim bolj realna. "Ljudje, ki jih imamo, so pronicljivi, zagnani in tudi mladi, zato tudi uživamo v njihovi družbi. Problemi, s katerimi se soočamo, so pogosto težji, a jih vedno premagamo." 

Vprašanje je, zakaj se je začelo razvijati letalske simulatorje in podjetja ravno na območju, polno hribov in megle? "Ker nimamo ravnih površin, kot jih ima Maribor, Ljubljana, Ajdovščina, imamo pa v redu zgradbe, kjer so lahko simulatorji, smo se v to odločili polagati upe," je v smehu povedal Cestnik.

Fantje in dekleta v podjetju so povedali, da je še v jugoslovanskem času veliko letalskega kadra prišlo iz Zasavja. Knez je dejal, da razlog tiči v tem, da je "tukaj visoka tehnična kultura, ljudje znamo stopiti skupaj, to pa sta dve lastnosti, ki sta potrebni v letalstvu, da uspeš."

O prihodnosti pravijo, da imajo željo nadgraditi simulatorsko proizvodnjo z izdelavo pravih letal. "Kako bomo hitri, je odvisno od nas in naše sposobnosti osvajanja novih tehnologij. Trenutno smo na stopnji tehnološkega izziva, da bomo znali v bližnji prihodnosti začeti izdelavo maloserijskih letal oziroma prototipnih letal."

Nika Mlinarič je tudi nominirana za inženirko leta. Kot pove: "Želim pokazati, da so lahko tudi punce enakovredne moškim na katerem koli področju."
Nika Mlinarič je tudi nominirana za inženirko leta. Kot pove: "Želim pokazati, da so lahko tudi punce enakovredne moškim na katerem koli področju." FOTO: Miro Majcen

Ekipa AFormX je bila po času na tretjem mestu, z zaostankom 20 sekund, a so sodnike prepričali v drugih delih. Od ostalih, ki so se udeležili tekmovanja, je imel AFormX prednost ravno v tem, da uporablja podobne programe, kot jih na tekmovanju uporabljajo za izdelavo simulacij. Kot napovedujejo v podjetju, se bodo simulacije in virtualna resničnost v naslednjih letih začeli veliko bolj uporabljati, predvsem pri učenju pilotov, zato ne pričakujejo, da jim bo dela zmanjkalo. Mlinaričeva je napovedala, da je prednost navidezne realnosti v tem, da je za pilota veliko bolj realna izkušnja kot na mnogih drugih simulatorjih, in ta se bo v naslednjih letih vse bolj začela uporabljati. 

Nagibanje v kabino in zunaj nje, koti, vse se spreminja glede na položaj v virtualni kabini, kar je veliko bolj podobno realnemu letenju, kot je simulatorsko učenje z ekrani. 
Nagibanje v kabino in zunaj nje, koti, vse se spreminja glede na položaj v virtualni kabini, kar je veliko bolj podobno realnemu letenju, kot je simulatorsko učenje z ekrani.  FOTO: Miro Majcen
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (59)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
17. 12. 2019 13.48
-3
Take novice me prav nič ne navdušujejo. Sem grozno razočaran nad staro novico - električni avtomobil. So cene take, da lahko samo sanjaš o tem - še stari avto je prava finančna nadloga. Torej so vsi izumi namenjeni samo bogatim ljudem .... zakaj bi torej kaj pohvalil?
Build NEK2
28. 11. 2020 10.31
Ti si zgleda ful bogat če maš gnar za fosilna goriva. Poglej si cene novih EV-jev in boš presenečen. Sploh niso beč tok visoke. Baje bojo čez par let cenejši kot fosilci, tako da se pripravi na tvoj novi električni avto.
Kliko7
12. 12. 2019 07.54
+1
Ne razumem, da so naredili? Kdo ga je preizkusil? Ce pa je samo sim, potem ne gre za nobeno letalo ampak sam neko necertificirano igrico, kajne?
Kliko7
11. 12. 2019 11.28
+2
Bravo, zdaj bote pa lahko spet zmaje spuscal
štrekeljc
09. 12. 2019 10.36
+16
24ur, pa vi veste, da ste s tem člankom dobri ekipi naredili slabo uslugo? Če bi namesto naslova "Zasavci oblikovali električno letalo, ki leti več kot 500 km/h" napisali "Zasavci naredili odličen simulator letenja" bi bila ekipa videti kredibilna, tako pa ste jo osmešili. Iz drugih virov sem moral ugotoviti, da so modeli resna skupina.
travc
09. 12. 2019 07.39
+8
Čestitam na uspehu.Ena redkih pozitivnih stvari na 24 ur kjer mi ni treba bemtit.
Vitruvio
09. 12. 2019 07.38
+6
Virtualna Slovenija je pravna in socialna država kjer živi 2 milijona srečnih ljudi .
extradeluxe
08. 12. 2019 19.30
+1
na simatorju se da napisat da leti milion na uro. so what.
sloeuro
08. 12. 2019 19.06
+7
Flight simulator je bil že v 80 letih na ZX Spectrumu ne razumem kaj je tu revolucionarnega simulatorji so danes še posebej blv letalstvu čisto običajna zadeva.
štrekeljc
08. 12. 2019 21.48
+1
Res je. Za obujanje spominov ga imam še sedaj na PC. Dela tako, da emuliram Z80. In veš česa sem se lotil popoldan? Hočem biti NAJBOLJŠI in bom shekal SW, da bo Cessna letela 600 km/h. Bo potem 24ur o meni objavila EPP članek?
Borec21
08. 12. 2019 18.59
+1
pojrot
08. 12. 2019 18.30
+9
Malo_sutra
08. 12. 2019 18.25
-13
Pipkostrelko ze isce resitve kako da vas umakne.
Dušan Vre?ek
08. 12. 2019 17.55
+12
Še en tišlar, ki premika meje.
VAREN
08. 12. 2019 17.25
+19
Letalo bo petkrat letelo okoli ovalnega kroga. Krog je krog in ne more bit ovalen. Beseda ovalen tu ne sme bit. Lahko pa se napiše elipsa. Pisec potrebuje dodatno izobraževanje.
0OO7
08. 12. 2019 17.19
+13
Še dobro, da med nasilnimi reklamami lahko izklopim zvok in gledam vstran, pa me zato nihče ne more kaznovati z blokado videa...
štrekeljc
08. 12. 2019 17.12
+13
Bravo, 24ur, tokrat ste z neumnostjo naslova prekosili sami sebe! Le kako vam to uspeva? Komentatorjem pa: pred komentiranjem P A Z L J I V O preberite članek.
Frane Šajn
08. 12. 2019 17.04
+8
Združite se s PIPI STRELOM! mogoče se rodi še kaj bolj udarnega ne se držati svojega plota doma po Slovensko! Malo nas je v slogi je moč!
111111112
08. 12. 2019 17.02
-9
Naj bo kar bo ampak še vedno Zasavci, koleščka manjkajo 🤣
oježeš
08. 12. 2019 16.01
+10
Odlično, čestitke!
provokatorr
08. 12. 2019 15.32
+39
naslov je navadna laž. niso oblikovali letala, ampak so naredili simulator, v katerem je lahko pilot dosegel virtualno hitrost 500 km/h. sicer pa me zanima, kako dolgo bi lahko to letalo splogh letelo. motor s 150 kW porabi kar precej energije, kar pomeni veliko baterij, večja teža, manjši doseg.
schranz91
08. 12. 2019 15.30
+20
na japonskem majo vlake k grejo po 500 kmh kle se pa hvaljo da letalo doseže tako hitrost