Nadzor so uvedli junija po smrtonosni nesreči vlaka, v kateri so umrli trije ljudje. Tedaj je vlak v Buenos Airesu trčil v vlak, ki je stal na postaji. Argentino pa je močno pretresla predvsem huda železniška nesreča februarja letos, ko se je vlak zaletel v zadrževalnik na koncu tira na postaji v Buenos Airesu, pri čemer je umrlo 51 potnikov, več kot 700 je bilo poškodovanih.
Nato so v kabine strojevodij vlakov namestili kamere, odkritja pa so močno presenetila, je v sredo sporočil argentinski minister za promet Florencio Randazzo. Pokazal je posnetke vlakovodij, ki kinkajo za krmilom, telefonirajo ali berejo. Pogosto sploh nimajo rok na nadzorni plošči vlaka. "Strojevodjo vlaka, ki je komaj gledal, smo že suspendirali," je pojasnil. "Vozil je vlak, na katerem je bilo tisoč potnikov," je dodal.
Do razkritja argentinskih oblasti o vedenju strojevodij prihaja v času hude železniške nesreče v Španiji pri Santiagu de Compostela, v kateri je umrlo 79 ljudi. Dosedanje ugotovitve kažejo, da je strojevodja tik pred nesrečo, ko bi moral zavirati, govoril po telefonu. Vlak je nato v ovinek, v katerem je dovoljena hitrost 80 kilometrov na uro, pripeljal z dvakrat višjo hitrostjo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.