Z državnega statističnega urada so sporočili, da je bila maja vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov za štiri odstotne točke nižja od vrednosti v maju lani in za dve odstotni točki nižja od povprečja prejšnjega leta.
K znižanju vrednosti kazalnika so prispevale predvsem bolj pesimistične napovedi potrošnikov glede finančnega stanja v gospodinjstvu v prihodnjih 12 mesecih – vrednost tega kazalnika je bila namreč za 14 odstotnih točk nižja kot aprila.

Maja so se znižale vrednosti štirih kazalnikov, ki izražajo pričakovanja potrošnikov. Zvišali sta se le vrednosti kazalnikov poraba denarja za večje nakupe v prihodnjih 12 mesecih in možnost za varčevanje v prihodnjih 12 mesecih.
Znižale so se tudi vrednosti polovice kazalnikov, ki izražajo mnenje potrošnikov o sedanjem in preteklem stanju. Glede na april sta se zvišali vrednosti kazalnikov gibanje cen v preteklih 12 mesecih in primernost trenutka za varčevanje. Vrednost kazalnika sedanjega finančnega stanja gospodinjstva pa je ostala nespremenjena.
Vrednost kazalnika primernost trenutka za večje nakupe se je maja na mesečni ravni znižala za 14 odstotnih točk. V primerjavi z lanskim povprečjem se je vrednost tega kazalnika zvišala za tri odstotne točke, hkrati pa je bila za deset odstotnih točk nižja od vrednosti v maju lani.
Na vprašanje, ali je sedaj primeren trenutek za večje nakupe, kot so med drugim pohištvo, pralni stroj in TV, je deset odstotkov anketiranih odgovorilo, da je sedaj pravi čas. 37 odstotkov jih je menilo, da čas ni niti pravi niti napačen, več kot polovica, 52 odstotkov, pa je ocenila, da sedanji trenutek ni primeren in bi morali večje nakupe preložiti na pozneje.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.