Leto ustanovitve stranke: 2014
Število članov: Več kot tisoč
S KOM BI SE POVEZOVALI?
Stranka kot svoje zaveznike vidi tiste politične sile, ki gledajo naprej, ki ne gradijo na razdvajanju, ki verjamejo v tržno gospodarstvo in močno socialno državo, spoštujejo institucije pravne države in nad seboj nimajo pravnomočnih sodb povezanih s kriminalom in korupcijo.
KOGA BI PREDLAGALI ZA MANDATARJA?
Svojo predsednico Alenko Bratušek. Izpostavljajo, da je njena vlada stabilizirala javne finance in gospodarsko rast obrnila s -4.6 odstotka na +2 odstotka.
DIAGNOZA KRIZE IN UKREPI, S KATERIMI BI SLOVENIJO VRNILI NA PRAVO POT
V stranki ocenjujejo, da so vzroki slovenske krize kompleksni in prepleteni, ključ je po njihovem, da smo v letih velike gospodarske rasti v obdobju 2005-2008 vzpostavili velika neravnovesja v gospodarstvu, dramatično povečali zunanji dolg, zamenjali dobre direktorje s slabimi in kreditni potencial gospodarstva namenili za slabe projekte in menedžerske odkupe namesto za krepitev proizvodnih sposobnosti. V obdobju med 2008 in 2012 pa sta se vladi reševanja težav lotili prepočasi in napačno. Ocenjujejo, da se je dela intenzivno lotila šele vlada Alenke Bratušek v času, ko so jo druge države reševale že 2 ali 3 leta, zato tudi še kar traja, da pa so že vidni pozitivni učinki.
Pet korakov prihodnosti:
- nadaljevanje konsolidacije javnih financ
- razdolžitev podjetij
- povečevanje investicij in razbremenitev stroškov dela
- pritegnitev strateških tujih vlaganj
- krepitev nadzornih institucij
1. Eden ukrepov je uvedba prvega in drugega stebra bančne unije: prvi steber je uvedel enoten nadzorni mehanizem nad pomembnejšimi bankami, drugi steber pa je uvedel enotni mehanizem za reševanje teh bank s čim manjšo obremenitvijo davkoplačevalcev.
2. Spremembe Zakona o bančništvu podaljšujejo splošne zastaralne roke glede kazenske in odškodninske odgovornosti, povezane z opravljanjem funkcije člana organa vodenja ali nadzora banke, na njihov štirikratnik.
3. Banke so zavezane vzpostavljanje ustreznejšega sistema za upravljanje s tveganji
4. Tesnejše sodelovanje z organi pregona.
5. Uveden je bil makrobonitetni nadzor, ki naj bi zagotavljal dodaten bančni nadzor na ravni Banke Slovenije in ostalih sistemskih nadzornikov (ATVP) in Ministrstva za finance ter Ministrstva za notranje zadeve.
KAKO BI ZMANJŠALI ZADOLŽEVANJE SLOVENIJE?
V stranki poudarjajo, da je bilo zadolževanje v zadnjem obdobju nujno, proračun brez primanjkljaja bi pomenil nevzdržna odpuščanja in nižanja plač ter pokojnin, da pa bo treba začeti tudi procesom razdolževanja države. „Nikakor ne zagovarjamo politiko brezobzirnega zategovanja pasu, ampak smo za iskanje ustreznih vzdržnih ukrepov v dogovoru s socialnimi akterji. Zagovarjamo politiko zmernega varčevanja in iskanja rezerv, ki ne krni porabe kot motorja gospodarskega zagona, nikakor pa ne sme iti v škodo šibkejših ali socialne države. Prizadevali si bomo za srednjeročno uravnotežen saldo države, tudi s pametno privatizacijo, z racionalizacijo poslovanja občin – reformo lokalne samouprave, s povečanjem deleže greenfield investicij, z odpravo administrativnih ovir,“ obljubljajo.
KAJ OBLJUBLJAJO GOSPODARSTVU?
Program stranke na tem področju je nastajal pod vodstvom gospodarskega ministra Metoda Dragonje, ki je vanj vključil zahteve gospodarstvenikov, podjetnikov in obrtnikov. Pet glavnih poudarkov:
· razdolževanje podjetij s popravki insolventne zakonodaje
· manjša obdavčitev dela za ustvarjanje novih delovnih mest
· podpora izvozu in mednarodni konkurenčnosti
· podpora socialnemu podjetništvu
· razvijanje naprednih tehnologij v zdravstvu in farmacevtski industriji.
KAKO BI ODPRAVILI OVIRE V POSLOVNEM OKOLJU?
V stranki menijo, da je treba nadaljevati z deregulacijo poklicev ter zmanjševanjem upravnih obremenitev. Odprava administrativnih ovir je proces, ki že poteka in v katerem sodelujejo tako upravni organi kot državljanke in državljani ter podjetja s svojimi predlogi.
Slovenija vsekakor potrebuje sodobno strategijo gospodarskega razvoja, ki bo aktivirala prednosti slovenskega gospodarstva in slovenskih regij ter na drugi strani povrnila zaupanje mednarodnih trgov.
KAKO BI UREDILI DELA?
Jamstvena shema pomaga mladim iskalcem zaposlitve. V zasebnem sektorju lahko država le odpravlja nepotrebne administrativne ovire, zato pa lahko v javnem sektorju veliko naredimo z boljšim sistemom nagrajevanja uspešnih, pravijo.
„Odpraviti želimo pogosto prevelik razkorak med izobraževalnim sistemom in potrebami trga dela ter spodbujati ravnovesje med sveže diplomiranimi in izkušenejšimi, ki prenašajo svoja znanja na mlajše generacije. Prekernost je na dolgi rok nevzdržna, razumemo jo kot krizno okoliščino, ki jo je treba nadomestiti z različnimi oblikami stalne zaposlitve kot temelja življenjskega dohodka,“ so zapisali.
KAKO BI UREDILI POKOJNINSKI SISTEM?
Zadnja pokojninska reforma je bila sprejeta konec leta 2012 in je začela veljati z letom 2013. V stranki poudarjajo, da je vzdržen pokojninski sistem v duhu starajočega prebivalstva eden ključnih stebrov stabilnih in konsolidiranih javnih financ: „Bistvene za novo pokojninsko reformo bodo analize pravkar uveljavljene pokojninske reforme. Ključna kriterija sta delovna doba in upokojitvena starost, odvisna od projekcij.“
KAKO BI UREDILI ZDRAVSTVO?
· Potrebna bo temeljita reforma zdravstva, ki ohranja in krepi javno zdravstvo, pacienta pa postavlja v središče.
· Poenoten sistem javnih naročil, ki bo razbil privilegije posrednikov in zatrl korupcijo v zdravstvu.
· Postopno zmanjševanje števila samoplačniških ambulant, ki so posledica nedopustnih čakalnih dob.
· Preoblikovanje košarice pravic in redefiniranje financiranja.
· Zmanjšanje čakalnih dob z učinkovitejšim upravljanjem zdravstvenih zavodov.
„Tudi zaradi varovanja okolja in zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov smo zagovorniki obnovljivih virov energije. Usmeriti se moramo v hidroelektrarne, predvsem pa je potrebno vlagati v energetsko sanacijo stavb in elektrifikacijo prometa,“ pravijo.
Zagovarjajo dokončanje projekta TEŠ6, vztrajajo pa tudi pri dokončanju kriminalistične preiskave in uveljavljanju odškodninske in kazenske odgovornosti za nastale nepravilnosti. Nedopustno je, da bi stroški investicije še nadalje naraščali, pravijo.
Zavzemajo se za ohranitev podaljšanja jedrske proizvodnje električne energije v Krškem, Južni tok pa je eden ključnih projektov za zagotavljanje stabilne dobave zemeljskega plina in s tem cene energenta. Zemeljski plinovod v srednjeročnem obdobju predstavlja prioriteto pred drugimi alternativnimi transportnimi in skladiščnimi možnostmi.
KAJ OBLJUBLJAJO NA PODROČJU KMETIJSTVA IN VARNE HRANE?
· Spodbujanje kmetovanja s poudarkom na samooskrbi in ekološki pridelavi živil.
· Pomoč podeželju, da ostane poseljeno, družinske kmetije pa bogatejše tudi z novimi delovnimi mesti.
· Prioriteta države mora postati oskrba s pitno vodo ter vsem državljankam in državljanom omogočiti, da je to pravica vseh.
„Vprašanji zdravega okolja in varne hrane ocenjujemo kot zelo pomembno prioriteto in priložnost – zato si v našem programu na lestvici od 1 do 5, zaslužita najvišjo oceno 5.“
KAJ IN KAKO BI IZBOLJŠALI NA PODROČJU PRAVOSODJA?
Delo sodišč v Sloveniji je dobro, vedno pa so možne izboljšave, ki se kažejo predvsem v večji učinkovitosti njihovega delovanja, menijo v stranki.
Trije ukrepi:
· Strokovni razvoj pravosodja.
· Večja učinkovitost in kakovost sojenja.
· Spodbujanje alternativnih oblik reševanja sporov.
„Na področju pravosodja in pravne države sicer sodimo, da je za boj proti korupciji ključna izpolnitev vseh 15 zahtev KPK, s čimer se bo Slovenija soočila z najbolj bolečimi vprašanji, med drugim revizijo projekta TEŠ 6, kazensko pravnim in odškodninskim epilogom povzročiteljem bančne luknje ter korupcijo v zdravstvu,“ menijo.
KAKO BI POVRNILI ZAUPANJE LJUDI V POLITIKO?
Obljubljajo, da bodo vztrajali na doseženem, dajali le konkretne in izpolnljive obljube, podpisali etični kodeks vseh, ki bodo kandidirali na listi Zavezništva AB. „Državljanke in državljane bomo k aktivni udeležbi in soodločanju pritegnili tudi z jasno zavezo prihodnje spremembe in posodobitve volilnega sistema, tako da bodo volivke in volivci imeli večji vpliv na izbiro kandidata ter proučili možnosti E-volitev,“ dodajajo.
O predsednici
Alenka Bratušek se je rodila 31. marca 1970 v Celju. Osnovno šolo je obiskovala v Žalcu, nadaljevala pa na Srednji naravoslovno-matematični šoli v Celju, ki jo je zaključila leta 1988. Študirala je na Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo Univerze v Ljubljani, leta 2006 pa je diplomi dodala še magisterij na temo menedžmenta neprofitnih organizacij. Prve resne korake v svet politike je naredila v stranki Pozitivna Slovenija, katere ustanovna članica je. Leta 2011 je kandidirala in bila izvoljena za poslanko državnega zbora. Po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije, ki je obremenilo dotedanjega predsednika PS, jo je 17. januarja 2013 svet stranke Pozitivna Slovenija izvolil za predsedujočo, kar jim je omogočilo, da so sestavili koalicijo in vlado. Poslanke in poslanci DZ so jo 27. februarja 2013 izvolili za predsednico 11. slovenske vlade. Postala je prva ženska v zgodovini samostojne Slovenije, ki je zasedla najvišji položaj izvršne veje oblasti v državi.
Na kongresu Pozitivne Slovenije 25. aprila 2014 je vodenje stranke po odločitvi članov in članic ponovno prevzel ustanovitelj stranke Zoran Janković, kar je privedlo do njenega odstopa z mesta predsednice vlade. Stranka Zavezništvo AB (ZaAB) je nastala 31. maja 2014, ko je 256 ustanovnih članov in drugih podpornikov stranke Bratuškovo brez glasu proti izvolilo za predsednico.
Program stranke Zavezništvo Alenke Bratušek si lahko pogledate tukaj.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.