Naslovnica

ZDA bodo plačale dolg ZN

New York, 08. 02. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški senat je s podporo predsednika odbora za mednarodne odnose, republikanca Jesseja Helmsa iz Severne Karoline, soglasno odobril plačilo 582 milijonov dolarjev dolga za redni proračun Združenih narodov. Helms je takšno odločitev podprl potem, ko je nekdanjemu veleposlaniku ZDA v ZN Richardu Holbrooku lani decembra uspelo doseči zgodovinski dogovor o zmanjšanju deleža ameriških prispevkov v redni proračun in proračun za mirovne operacije. Ameriški dolgovi do ZN so se začeli nabirati leta 1994, ko se je začela kongresna blokada in pogojevanje plačil z zmanjšanjem prispevkov ZDA ter reformami Svetovne organizacije. Omenjena vsota predstavlja le del celotnega ameriškega dolga, nedvomno pa jih bodo v New Yorku z veseljem sprejeli. Proračunski urad ZN sicer ameriški dolg ocenjuje na 1,3 milijarde dolarjev, vendar so senatorji izračunali, da priznavajo le 926 milijonov. O tej vsoti sta se s pogajanji sporazumela Jesse Helms in demokratski senator v odboru za mednarodne odnose Joseph Biden. Holbrooke je večino svojega mandata v ZN namenil izboljšanju odnosov med senatom in ZN, v ta namen pa je priredil tudi več medsebojnih obiskov. Po vmesnem dogovoru so ZDA v začetku lanskega leta plačale 100 milijonov dolarjev, preostali del pa je bil pogojen z zmanjšanjem ameriškega deleža.

Do kompromisa je prišlo šele potem, ko je medijski mogotec Ted Turner ponudil 34 milijonov dolarjev za pokritje enoletne luknje, ki bi nastala z zmanjšanjem ameriškega deleža. Helms je kot pogoj za plačilo zahteval, da se ameriški delež za redni proračun zmanjša s 25 na 22 odstotkov, delež za mirovne operacije pa z 31 na 25 odstotkov. Glede rednega proračuna je prišlo do željenega zmanjšanja, Holbrookov dogovor pa je delež za mirovne operacije spustil na nekaj manj kot 27 odstotkov. Helms je zato že dejal, da bo 582 milijonov plačanih, ostala sredstva pa šele, ko bo delež za mirovne operacije zmanjšan na zahtevano stopnjo. To pomeni, da se bodo ameriški dolgovi vnovič vsako leto nabirali, tam nekje okrog 70 milijonov dolarjev. Biden je bil po glasovanju nekoliko bolj pomirljiv in poln upanja, da mu bo skupaj z ostalimi senatorji Helmsa uspelo prepričati, naj se odpove meji 25 odstotkov.

Tudi po plačilu 100 milijonov in sedanjih 582 milijonov dolarjev ostane po izračunih senata še 244 milijonov dolarjev dolga, ki naj bi bil poravnan šele po nekaterih dodatnih pogajanjih. Senat namreč poleg zmanjšanja prispevka za mirovne operacije s 27 na 25 odstotkov zahteva tudi izvedbo določenih reform, ter zmanjšanje ameriškega deleža prispevkov različnim agencijam ZN.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.