Demokratski senator iz Iowe Harkin je pozval ostale senatorje, naj se s sprejetjem resolucije pridružijo čestitkam Sloveniji za njeno občudovanja vredno preobrazbo v svobodno in demokratično državo v zadnjih desetih letih. Po razpadu Sovjetske zveze in nekdanje Jugoslavije nobena država v Južni ali Vzhodni Evropi ni naredila večjega in hitrejšega napredka na področju človekovih pravic, spoštovanja zakonov, tržnega gospodarstva in demokratične oblasti, je menil. Hkrati je Slovenija pokazala pripravljenost in zmožnost postati voditeljica v regiji v prizadevanjih za vzpostavitev miru in stabilnosti, je poudaril Harkin. Po njegovem mnenju bi morale ZDA in ostale članice zveze NATO "Slovenijo v naslednjih 12 do 18 mesecih uradno povabiti v polnopravno članstvo v zavezništvu".
Kot primer angažiranosti Slovenije v regiji je senator Harkin navedel ustanovitev mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) in izrazil upanje, da bo Kongres dodelil drugo finančno pomoč ITF, da bi ta letos in naslednja leta lahko nadaljeval svoje delo. Slovenija je postala aktivna članica številnih mednarodnih organizacij, zato ni nič presenetljivega, da sta se predsednika ZDA in Rusije George Bush in Vladimir Putin prvič srečala v Sloveniji, je dejal Harkin.
Senator Voinovich je dejal, da je bila Slovenija vse od svoje osamosvojitve drugim srednje- in vzhodnoevropskim državam vzor za reforme in napredek, naredila pa je tudi velike korake v prizadevanjih za članstvo v Nato in v EU. Poleg tega, da se lahko pohvali z izrednimi rezultati pri zaščiti človekovih pravic in privrženosti demokraciji, ima tudi največji bruto domači proizvod na prebivalca v primerjavi z drugimi državami v regiji, ob tem, da je njeno gospodarstvo v vzponu. Slovenija je pokazala svojo sposobnost prispevati k mednarodnim mirovnim operacijam, med drugimi tudi v SFOR in KFOR, je poudaril Voinovich. Upoštevajoč rezultate na navedenih področjih je po prepričanju senatorja Voinovicha Slovenija močna kandidatka za članstvo v Nato, ko bo slednji novembra prihodnje leto v Pragi obravnaval širitev. Tudi senator Voinovich je izpostavil ITF in dejal, da bodo ZDA tudi letos preučile možnost nadaljnje pomoči temu pomembnemu projektu.