Pri Bidnu so bili tudi vodja demokratske manjšine Hakeem Jeffries ter voditelja senatnih demokratov Chuck Schumer in republikancev Mitch McConnell, poročajo ameriški mediji.
Po ameriški zakonodaji mora kongres sproti določati novo zgornjo mejo javnega dolga, ki se ga je po podatkih ministrstva za finance doslej nabralo za več kot 31.457 milijard dolarjev. Če se meja ne poviša, vladi zmanjka denarja za poravnavanje sprotnih obveznosti, kot so plače javnih uslužbencev, dolg do upnikov in obveznosti do upokojencev.
Biden zahteva povišanje meje dolga brez pogojevanja
Biden zahteva od kongresa, da enostavno poviša mejo brez pogojevanja, ker gre za dolg, ki so ga že ustvarili pri sprejemanju proračunov. Kongresni republikanci pa v zameno za dvig zahtevajo zmanjšanje proračunske porabe. Biden jim odgovarja, da se lahko o tem pogovarjajo pri sprejemanju proračuna.
"Predsedniku sem postavil preprosto vprašanje: ali verjame, da lahko kje kaj prihranimo," je McCarthy po nekaj več kot enournem pogovoru povedal novinarjem pred Belo hišo. "Vse, kar zahtevam, je, da porabimo toliko denarja, kot smo ga porabili pred petimi meseci."
Biden je po drugi strani še bolj poudaril svoje nasprotovanje temu, da bi republikanci vzeli za talca zaupanje v kreditno sposobnost ZDA. Ponovil je, da se je pripravljen pogajati o zmanjšanju porabe.
McConnell je pogajanja prepustil McCarthyju. Je pa zagotovil, da ZDA ne bodo zapadle v plačilno nesposobnost. "Nikoli niso in nikoli ne bodo," je dejal. Senatni republikanci težav z mejo dolga niso nikoli delali.
Ministrica za finance grozi, da bi lahko zmanjkalo denarja
Finančna ministrica Janet Yellen že teden dni svari, da bo vladi denarja za poravnavanje obveznosti zmanjkalo do 1. junija. Prepir povzroča negotovosti na finančnih trgih in grozi, da bo povzročil škodo ameriškemu gospodarstvu, vplival pa bo tudi na svetovnega.
Republikanci v predstavniškem domu so pred kratkim sprejeli obsežen predlog zakona o zmanjšanju porabe, ki je izhodišče za pogajanja. Vendar ta zakonodaja nima možnosti v demokratskem senatu, Bela hiša pa je zagrozila, da bo nanjo vložila veto.
Leta 2019 sta se takratni predsednik Donald Trump in demokratska predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi brez večjih težav dogovorila za povišanje meje javnega dolga.
Pravni strokovnjaki opozarjajo, da ima Biden možnost izhoda v sili in lahko porablja denar naprej s sklicevanjem na 14. amandma k ameriški ustavi. Ta natančno določa, da se zaupanje v kreditno sposobnost ZDA ne sme postavljati pod vprašaj. Biden je v torek dejal, da razmišlja o uporabi 14. amandmaja.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.