ZDA ne bodo ovrgle obtožb proti indijski diplomatki Devyani Khobragade, zaradi katere je po njeni aretaciji pretekli teden nastal velik diplomatski spor. Mlada diplomatka je bila namreč pretekli teden prijeta zaradi obtožb, da naj bi ponaredila vizum za svojo služkinjo, hkrati pa naj bi jo tudi izkoriščala.
Ob aretaciji so jo policisti tudi popolnoma slekli, kar so sami potrdili, kasneje pa je bila izpuščena v zameno za varščino. Indija je zaradi poniževalnega odnosa celo zahtevala opravičilo ZDA.
Indijsko diplomatko je prijavila služkinja Sangeeta Richard. Khobragadejeva pa pravi, da se ji maščuje z lažno obtožbo, ker jo je sama zalotila pri kraji in jo zdaj skuša izsiljevati.
V povezavi z incidentom se je oglasil tudi ameriški zunanji minister John Kerry, ki je dejal, da mu je žal, vendar pa indijska stran meni, da to ni dovolj. Zahtevajo uradno opravičilo ZDA in priznanje, da so storili napako.
Zaradi tega incidenta so indijske oblasti v New Delhiju pred ameriškim veleposlaništvom umaknile betonsko varnostno ogrado.
"Te navedbe jemljemo skrajno resno. Od teh trditev oziroma obtožb se ne umikamo," je dejala predstavnica ameriškega zunanjega ministrstva Marie Harf, ki dodaja, da gre sicer za povsem pravosodni primer. Pojasnila je, da diplomatska predstavništva ZDA vsako leto obvestijo o osebju na predstavništvih. "Te obveze izrazimo povsem jasno in vsako obtožbo, da nekaj ni bilo narejeno, jemljemo zelo resno," je povedala.
Danes zjutraj pa je Indija spet vztrajala, da se morajo ZDA opravičiti. "ZDA se igrajo igrice z Indijo. Vendar pa mora Amerika razumeti, da se je svet spremenil, časi so se spremenili in Indija se je spremenila," je povedal minister za parlamentarne zadeve Kamal Nath.
V sredo so številni jezni poslanci več indijskih parlamentarnih strank pozvali vlado, naj sprejme ostre ukrepe proti ZDA, premier Manmohan Singh pa je omenjeni primer označil za obžalovanja vrednega.
Dokumenti, ki so dostopni newyorškemu sodišču, kažejo, da je Khobragade na prošnjo za vizum zapisala, da bo služkinja plačana 4500 dolarjev mesečno. Vendar pa preiskovalci pravijo, da je vztrajala pri plačilu 573 dolarjev na mesec, kar pa je manj kot v New Yorku znaša minimalna plača.
Če jo bo sodišče spoznalo za krivo, je lahko Khobragadejeva zaradi goljufije z vizumom obsojena na do 10-letno kazen, še za pet let pa jo lahko zaprejo zaradi lažnih izjav.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.