Slovenija

'Ženske so bolj samokritične'

Ljubljana, 19. 09. 2008 11.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Mira Matković
Komentarji
2

Stranke so letos morale na svoje liste kandidatov za parlamentarne volitve uvrstiti vsaj četrtino žensk. Da bi pri tem imele težave, ni opaziti, saj so nekatere določeno kvoto tudi presegle.

Na letošnjih parlamentarnih volitvah bodo prvič veljale ženske kvote. Novela zakona o volitvah v državni zbor, ki je bila sprejeta pred dvema letoma, pravi, da na listi noben spol ne sme biti zastopan z manj kot četrtino skupnega dejanskega števila kandidatk in kandidatov, pri čemer ni določeno, kako morajo biti ti razporejeni. Letos bodo volivci izbirali med vsaj 25 odstotki žensk, leta 2012, ko bodo naslednje parlamentarne volitve, pa bodo imeli volivci na voljo vsaj 35 odstotkov ženskih kandidatk.

Zakon o enakih možnostih žensk in moških razume uravnoteženo zastopanost spolov, če je zastopanost enega spola na posameznem področju družbenega življenje ali njegovem delu vsaj 40-odstotna. Za slovenske razmere visok odstotek, ki naj bi ga dosegli na lokalnih volitvah leta 2014.

Volilna škatla
Volilna škatla FOTO: Dare Čekeliš

SLS: Zavedamo se, da ženske kvote niso dovolj

Ženske potrebujejo izkušnje, izzive in priložnosti, da se predstavijo. Njihov čas bo prišel tudi, če se bodo med seboj povezovale in si pomagale. Vse to jim nudi SLS. Stranka SLS

Stranka SLS se je že pred zakonsko uvedbo spolnih kvot trudila, da bi na kandidatnih listah imela čim več žensk. "SLS je kot prva stranka v Sloveniji sprejela akcijski načrt, s katerim bo prispevala k večjemu deležu žensk v politiki. V SLS torej zagovarjamo enakost spolov, ki jo razumemo kot partnerstvo in sodelovanje med spoloma. Zato podpiramo uvedbo spolne kvote, saj pred uvedbo le-te nekatere politične stranke na svojih listah niso dale priložnosti ženskam. Hkrati pa se zavedamo, da ženske kvote, ki pomenijo nedvomno pozitiven ukrep za dejavnejšo vlogo žensk v politiki, niso dovolj. Zato v Slovenski ljudski stranki zastopamo stališče, da je potrebno vzpostaviti tako delovno in socialno okolje, ki bo ženskam omogočilo enakovredno sodelovanje na vseh družbenih področjih in jih ne bo nenehno postavljalo pred odločitve za bodisi družino bodisi kariero,“ so za 24ur.com pojasnili v SLS. Na skupni kandidatni listi SLS in SMS je 25 žensk in 61 moških kandidatov.

SMS: Želimo si, da tovrstni ukrepi ne bi bili potrebni

Od našega deleža kandidatov in kandidatk na listi SLS in SMS je žensk 41 (7 kandidatk in 10 kandidatov). SMS

Stranka SMS meni, da so ženske kvote dobre, v kolikor spodbujajo udeležbo žensk v političnih procesih, vendar bo še nekaj časa trajalo, da se bo to dodobra usidralo v naši kolektivni zavesti. "Želimo si, da tovrstni ukrepi ne bi bili potrebni, da bi se ženske bolj in v večjem številu odločale za politiko, saj brez njih v procesih političnega odločanja ne gre,“ opozarjajo v SMS. Uravnotežene zastopanosti moških in žensk v stranki ne dosegajo s kakšnimi posebnimi ukrepi, tega se lotevajo s spodbudami za vse, z dobrim programom in z idejami ter pobudami, ki bi vsem, zlasti pa še mladim, omogočali boljšo in kakovostnejšo prihodnost.

"Predvsem mladim ženskam lahko ponudimo program, ki stremi k izboljševanju njihovega položaja (tako na področju zaposlovanja, stanovanjske problematike, lažjega odločanja za materinstvo, kadar si ženska tega želi, spodbude za enakopravno napredovanje žensk v njihovem poklicnem življenju, enake plače za enako delo in predvsem za pravico do odločanja o samih sebi ter o svoji prihodnosti). Nenazadnje pa v SMS ženske tudi na sistemski ravni obravnavamo povsem enako kot moške, kakršnokoli obliko diskriminacije absolutno ne dopuščamo, v zadnjem času pa celo razmišljamo o uvedbi principa sopredsedovanja najpomembnejšim organom, kot to poznajo v EGP (Evropska zelena stranka). To pomeni, da bi najvišje položaje v stranki vedno zasedala po en moški in ena ženska,“ so za 24ur.com povedali v stranki SMS.

Lipa: Ženske kvote ne zagotavljajo izvolitve

V stranki Lipa zagotavljamo enakopravnost sodelovanja in oblikovanja strankarske politike ter uresničevanja idej, kakor tudi enakopravnost vključevanja v vseh sferah političnega življenja.

Stranka Lipa meni, da je izraz "ženske kvote" ponižujoč, ne glede na možne učinke pozitivne diskriminacije. "Ocenjujemo namreč, da zakonodaja ni ustrezna, saj ne zagotavlja, da je v parlament izvoljenih 1/3 žensk. Torej, omogoča sicer kandidaturo, ne zagotovi pa tudi izvolitve. Po drugi stani pa preferiranje kvot daje prednost kvantiteti pred kvaliteto,“ so svoje stališče pojasnili v Lipi.

Na listi stranke Lipa kandidira za volitve v državni zbor 31 žensk, kar predstavlja 39 odstotkov od vseh kandidatov. "Odziv žensk oziroma članic stranke Lipa po aktivnem vključevanju v delo stranke in njihov interes, želja po sodelovanju oziroma kandidiranju na državnozborskih volitvah, je velik. Pri zagotavljanju izpolnjevanja zakonskih pogojev glede zastopanosti spolov v Lipi nismo imeli težav. Število ženskih kandidatk je dovolj zgovoren podatek o zanimanju žensk za politiko v naši stranki, kar kaže na visoko stopnjo demokracije,“ zatrjujejo v Lipi.

DeSUS: Ženske so bolj samokritične

DeSUS navaja, da je cilj programa njihove stranke doseči enakopravno zastopanost obeh spolov v upravljanju javnih zadev.

Potrebna je posebna iniciativa in podpora, da kandidatke pridobimo za sodelovanje, ker izkušnje kažejo, da so ženske bolj samokritične. Stranka DeSUS

"Ob volitvah je zato predvidena posebna podpora pri izbiri kandidatk in za izvolitev žensk,“ je sporočil tiskovni predstavnik stranke.

Na listi DeSUS je število ženskih kandidatk višje od zakonsko določenega. 31 odstotkov ženskih kandidatk oziroma 28 žensk in 60 moških kandidatov. "V občinskih organizacijah si prizadevajo povabiti k sodelovanju v vodenju dela in prevzemanju funkcij posebej članice. Načelno naj bi bilo to tudi potrebno, ker ankete kažejo, da so med volilci DeSUS zastopane ženske kar preko 70 odstotkov. Vendar je potrebna posebna iniciativa in podpora, da kandidatke pridobimo za sodelovanje, ker izkušnje kažejo, da so ženske bolj samokritične,“ opozarjajo v Desusu.

In kaj lahko stranka DeSUS ponudi ženski? "Kot je razvidno iz navedenega posebnega poglavja, je za varstvo žensk in otrok predvidenih več usmeritev. Na socialnem, zdravstvenem, družinskem in drugih specifičnih področjih problematike žensk in družine so določeni konkretni cilji, za katere se zavzema DeSUS pri zakonodaji in izvršni politiki oblasti,“ je zapisano v odgovoru.

SDS: Zanimanje žensk je bilo dovolj veliko

S svojim delovanjem bogatijo slovenski politični prostor in dodajajo zanimive vsebine v program in delovanje stranke. Stranka SDS

V SDS so upoštevali z zakonom določeno kvoto predstavnikov obeh spolov na listi kandidatov za državnozborske volitve 2008, je za 24ur.com sporočila tiskovna predstavnica stranke. "Z zagotavljanjem kvote nismo imeli težav, ker je bilo zanimanje žensk za sodelovanje na volitvah v SDS dovolj veliko. Naša lista kandidatov je kvalitetna, na njej je 26 ženskih kandidatk, različnih poklicnih profilov," so pojasnili v SDS.

Znotraj SDS deluje tudi Ženski odbor, ki ima občinske in mestne odbore po vsej Sloveniji.

Zares: Raven politične kulture je pomemben element

V stranki Zares menijo, da je "sestavljanje kandidatne liste nasploh (ne zgolj t.i. ženske kvote) precej zahtevno delo, saj se ljudje ne odločajo zlahka, da se politično izpostavijo". Taka odločitev pomembno vpliva tudi na zasebno življenje, opozarjajo. "Pomemben element je tudi raven politične kulture, za katero, žal, ne moremo reči, da je na zadovoljivi ravni. Po naših izkušnjah se ženske ob takšnih dilemah težje odločijo za kandidaturo od moških,“ pojasnjujejo v stranki Zares – nova politika.

Na naši listi kandidira 26 kandidatk od skupno 86 kandidatk/kandidatov, kar predstavlja 30 odstotkov. Kar zadeva spolno strukturo članstva, ocenjujemo, da imamo v stranki približno 40 odstotkov članic. Stranka Zares

Poslanka stranke Majda Širca je povedala, da se je ženskam težje odločiti za aktivno vlogo v politiki, kot v njej uspeti. "Razlogi niso enoznačni in se seštevajo: ženska "frigidnost“ do politike domuje v (kolektivni) zavesti podrejene in zgodovinsko determinirane vloge žensk v družbi, pa tudi v (pre)velikem nezaupanju vase – predvsem v politiko, ki jo družba dojema kot nekaj slabega, pokvarjenega in "umazanega“. Kot pomemben razlog razumem tudi nemoč organiziranja takega življenja, ki bi lahko združil politično in družinsko (materinsko) vlogo,“ je razložila Širca.

"Velja oboje,“ odgovarja Širca na vprašanje zastopanosti žensk v politiki oziroma o tem, ali je interesa za to premalo ali pa ženske enostavno ne pridejo zraven. "Premalo motivacij za aktivno udejanjanje v javnem življenju na eni strani, pa tudi prevelika dominacija moških, ki že po inerciji zasedajo (monopilizirajo?) politični prostor. Vendarle menim, da se bo tovrstna praksa postopoma spremenila, saj so nove generacije manj obremenjene s stereotipi, so bolj pretočne, odprte in tudi fleksibilne v organiziranju vsakdanjega življenja. Drži pa, da so brez stalnega ozaveščanja in odpiranja teh vprašanj spremembe težje – sploh pa ob dejstvu, da bo vse bolj aktivna katoliška ideologija želela ohranjati njej všečen princip delitve vlog."

Volilna komisija2
Volilna komisija2 FOTO: Dare Čekeliš

SD: Na listi kandidira 32 kandidatk

SD lahko ponudi ženski enake možnosti v dejanjih, ne samo zapisane v internih aktih. Dober pokazatelj tega je ravno visok odstotek žensk na naši kandidatni listi za državnozborske volitve. Ženske imajo v stranki SD vselej možnost sodelovati v vseh kandidacijskih postopkih enakovredno. Stranka SD

Enakost spolov je ena temeljnih vrednot in cilj Socialnih demokratov, poudarjajo v stranki. Za SD se z enakostjo spolov v javnem življenju in političnem odločanju na vseh ravneh uresničujejo temeljna demokratična načela in temeljne človekove pravice. Zavzemajo se za uravnoteženo zastopanost obeh spolov že od same ustanovitve stranke, v okviru katere deluje posebna interesna skupina pod imenom Ženski forum. Ustanovljena je bila leta 1990 kot prva slovenska ženska skupina znotraj politične stranke.

"Naša stranka se je odločila za kvote (ne nujno samo ženske), ki so namenjene predstavništvu različnih podreprezentiranih skupin kot npr. mladi in ženske. Glede na to, da se teh kvot držimo, kolikor se le da, ker je odvisno tudi od tega, kako močna je stranka v posameznih volilnih okrajih, smo z njimi zadovoljni. Seveda je učinkovitost kvot odvisna tudi od volilnega sistema in pozicije na kandidatnih listah,“ so razložili.

Poleg zakonsko določenih kvot na evropskih, lokalnih in sedaj državnozborskih volitvah imajo v svojem statutu zagotovljeno najmanj 40-odstotno zastopanost enega spola, v vsakem primeru pa najmanj 1/3 zastopanost enega spola v vseh fazah do odločanja na predsedstvu stranke.

Na listi kandidira 32 kandidatk, kar pomeni 36 odstotkov. "Zakonski prag zahteva po tri kandidatke na volilno enoto, Socialni demokrati pa imamo v treh enotah celo po pet kandidatk. Večinoma gre za izkušene ženske, a je med njimi tudi precej mladih. Med njimi so štiri doktorice in pet magistric, 20 jih ima visoko ali univerzitetno izobrazbo, tri pa imajo srednješolsko izobrazbo,“ so pojasnili.

NSi: Lahko smo zgled drugim strankam

V NSi podpirajo aktivno vključevanje žensk v politiko, so sporočili. "Na naši listi kandidira 24 žensk. Ženske spodbujamo k sodelovanju, v okviru stranke deluje Ženska zveza NSi, katere predsednica je evropska poslanka Ljudmila Novak,“ so pojasnili.

Razložili so, da njihov program vsebuje oz. poudarja veliko vsebin, ki so aktualne za ženske: usklajevanje poklicnega (kariere) in družinskega življenja, enake možnosti, enako plačilo za enako delo, pomoč družinam itd. "V naši stranki imajo ženske zelo vidno vlogo – močno so zastopane tudi na najvišjih funkcijah: glavna tajnica stranke, dve poslanki, ena evropska poslanka, ena državna sekretarka, dve ministrici. Torej, kar se zastopanosti in prostora za ženske tiče, je NSi lahko zgled drugim strankam,“ so za 24ur.com povedali v stranki NSi.

LDS: Kvote kot začasni pozitivni ukrep

Na listi LDS je 31,3 odstotka žensk.

V stranki LDS opozarjajo, da je v Sloveniji zastopanost žensk v politiki ena najnižjih v Evropi in celo pod svetovnim povprečjem. LDS zato podpira kvote za enakomerno zastopanost obeh spolov. Toda kvote razumejo kot začasni pozitivni ukrep za popravo nesorazmerne zastopanosti enega spola.

"LDS ima za volitve v DZ v statutu določen sistem, ki se vsake štiri leta popravlja navzgor, tako da moramo imeti za letošnje volitve na listah najmanj 31 odstotkov žensk,“ so sporočili in dodajajo, da so v LDS namenili posebno pozornost evidentiranju ženskih kandidatk. Zavedajo se namreč, da se ženske za kandidiranje in aktiven vstop v politiko odločajo težje in z večjim premislekom. "Usklajevanje med skrbjo za družino in kariero je za večino žensk težko in z različnimi ukrepi bi jim morali to olajšati. Upam, da je tudi Katarina Kresal s svojim vstopom v politiko zgled za druge ženske, da se bodo bolj pogumno odločale za vstop v politiko. Saj, kot smo zapisali v naš program, je prihodnost ženskega spola,“ so sporočili za 24ur.com.

SNS: Glavni kriterij je kvaliteta in ne spol

Na listi SNS kandidira 42 odstotkov ženskih kandidatk.

Stranka SNS kvot ne podpira. Poudarjajo, da v stranki nikoli niso zapostavljali enega spola proti drugemu. "Tako ženske kot moški so imeli vedno enake možnosti za kandidiranje, res pa je, da v zadnjem času opažamo večjo zainteresiranost žensk za aktivno udejstvovanje v politiki. Sicer pa je naš glavni kriterij kvaliteta kandidata in ne spol,“ so nam povedali v SNS. Tako ženske kot moške, za katere ocenijo, da bi lahko uspešno in aktivneje delovali, spodbujajo, da se za to tudi odločijo.

In kaj lahko stranka SNS ponudi ženski? "Iz poročila zagovornice za enake možnosti žensk in moških izhaja, da so ženske diskriminirane zlasti na delovnopravnem področju, kar smo deloma odpravili z novim kazenskim zakonikom, ki inkriminira tako šikaniranje na delovnem mestu, kot tudi onemogočanje zanositev delavk. Glede na to, da zagovornica lahko le obvesti pristojno inšpekcijo o kršitvi, v SNS ocenjujemo, da bi ji bilo potrebno dati večje pristojnosti. Na tak način bi morda dosegli uresničitev načela enakega plačila za enako delo moških in žensk, ki predstavlja najbolj pogosto neenakost v Sloveniji,“ so odgovorili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

klavdijl
19. 09. 2008 14.40
podpiranje aktivnega sodelovanja žensk v politiki je dobra stvar, zahteve po minimumu pa so smešne... kriterij naj bo primernost in ne spol podpiranje aktivnega sodelovanja se lahko izraža drugače - tako da se omogoči sodelovanje na različnih nivojih, in ne z določanjem minimuma ...
klavdijl
19. 09. 2008 14.36
hja to je šele spolna diskriminacija... v stranko daš ženske samo zato ker jih mporašin ne nujno zato, ker bi bile za tja najprimernejši kandidati... ne me razumet narobe - zagovarjam samo to, da je na poziciji tisti, ki si to zasluži ker je sposoben in ne zato ker je določenega spola, polti...