Tujina

Zgodovinski sporazum o iranskem jedrskem programu stopa v veljavo

Teheran, 19. 01. 2014 08.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V ponedeljek stopa v veljavo zgodovinski sporazum o iranskem jedrskem programu. V zameno za sprostitev 4,2 milijarde dolarjev zamrznjenih sredstev je Iran pristal na omejitev jedrskega programa.

Dogovor so dosegli 12. januarja.
Dogovor so dosegli 12. januarja. FOTO: Reuters

Zgodovinski sporazum o iranskem jedrskem programu, ki ga je Teheran konec lanskega novembra sklenil s šesterico velikih sil, bo v ponedeljek stopil v veljavo. Iran je v sporazumu, podpisanem v Ženevi, pristal, da bo omejil jedrski program v zameno sprostitev več milijard dolarjev zamrznjenih sredstev in ukinitev nekaterih sankcij.

Diplomati iz Irana ter skupine P5+1, ki jo sestavljajo ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija in Nemčija, so se po podpisu sporazuma sestali na več krogih pogovorov, na katerih so se pogajali o njegovi implementaciji. Dogovor so dosegli 12. januarja.

Po navedbah diplomatskih virov so bila najtrši oreh na zadnjem krogu pogajanj tri vprašanja, in sicer v zvezi z novo generacijo jedrskih centrifug, s pomočjo katerih bi lahko Teheran obogatel uran do ravni, uporabne za izdelavo jedrskega orožja.
Iran je avgusta sporočil, da ima okoli 19.000 centrifug, tudi 1000 nove generacije P-2, kar se ujema s podatki Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), ki spremlja iranski jedrski program.

Ameriški predsednik Barack Obama je pozdravil dogovor, je pa opozoril, da je do celovitega sporazuma o iranskem jedrskem programu še dolga pot. Kot so sporočili iz Bele hiše, bo Iran 20. januarja prvič začel uničevati svoje zaloge obogatenega urana in odstranjevati dele infrastrukture, ki mu omogoča ta postopek.

Iranska jedrska grožnja - 1
Iranska jedrska grožnja - 1 FOTO: Reuters

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton pa je izjavila, da je dogovor podlaga za "skladno, trdno in gladko implementacijo" novembrskega dogovora v naslednjih šestih mesecih.

Tudi analitiki pozdravljajo dogovor, opozarjajo pa na možne ovire, ki bi lahko blokirale nadaljevanje pogajanj. Pri tem izpostavljajo možna nesoglasja med Iranom in šesterico, samovoljo ameriškega kongresa, ki grozi z novimi sankcijami proti Iranu, in nasprotovanje konservativcev vladi iranskega predsednika Hasana Rohanija.

Iran je v sporazumu iz Ženeve pristal, da šest mesecev ne bo bogatil urana nad pet odstotkov in da bo nevtraliziral zaloge urana, obogatenega na 20 odstotkov. Omogočil bo tudi dnevne inšpekcije strokovnjakov IAEA v obratih za bogatenje urana v Fordu in Natanzu ter izročil podatke o reaktorju v Araku.

Mednarodna skupnost bo v zameno omilila del sankcij proti Iranu in sprostila za 4,2 milijarde dolarjev zamrznjenih sredstev. Prvi obrok v višini 550 milijonov dolarjev bo po navedbah vira v ameriški administraciji sproščen 1. februarja. Podobne vsote bodo nato sproščene vsak mesec, zadnje izplačilo pa je pričakovati okoli 20. julija.
 

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tedoVV1CHmedo
19. 01. 2014 09.03
+5
Napaka Irana. Če bodo zdaj imeli manj jedrskega orožja, bodo ameriški kriminalci v usrani beli hiši hitro našli še več iranskih slabostih in imeli dovolj poguma za napad, da bodo lahko kradli nafto v zadnji državi, kjer je zdaj še ne morejo.
CVN-78 Gerald R. Ford
19. 01. 2014 10.31
+1
Iran ne potrebuje jedrskega orožja, ker ima dovolj kemičnega in biološkega in dobvolj konvencionalnih raket, nameščenih po Libanonu in Gazi za povračilni napad na Izrael, poleg tega obstaja tudi možnost, da imajo dupliciran jedrski program, za katerega tuji obveščevalci ne vedo, povrhu vsega pa je Iran zaščiten tudi z ruskimi in kitajskimi jedrskimi raketami
appollyon
19. 01. 2014 11.36
+0
Če bo iran imel jedrsko bodo še ostale države v regiji in po svetu isto nardile, vključno tiste ob rusiji na kavkazu, kot so čečeni in podobni! To nebi bilo nič dobrega, in prav tako so rusi tudi proti temu da ima iran jedrsko orožje!
DedekLakai
19. 01. 2014 18.45
+2
@CVN Iran nima kemičnega in biološkega orožja. Oni so bili eni prvih podpisnikov na SVETU za prepoved uporabe takšnega orožja ker so sami v Iraško-Iranski vojni dovolj trpeli zarad tega orožja in so največji zagovorniki predovedi tega orožja.
appollyon
19. 01. 2014 19.20
+1
Res je iran je občutil kemično orožje na lastni koži, s strani Huseina!