Tujina

Znan vzrok za najhujšo tovarniško nesrečo

Daka, 23. 05. 2013 18.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Najhujši tovarniški nesreči v Bangladešu sta botrovala slaba gradnja in neustrezno zemljišče. To so prvi izsledki preiskave, ki jih je predstavila vlada. Za lastnika tovarne predlagajo dosmrtno ječo. Številni delavci svojo jezo še vedno izražajo na protestih.

V zrušenju stavbe je umrlo kar 1130 ljudi.
V zrušenju stavbe je umrlo kar 1130 ljudi. FOTO: Reuters

Poročilo, ki ga je predstavila vlada v Bangladešu, je razkrilo številne nepravilnosti pri gradnji tovarne z oblačili, ki se je 24. aprila porušila v predmestju prestolnice Daka. Za zrušenje stavbe je kriv predvsem zelo slab gradbeni material, ki so ga uporabili pri gradnji. Poleg tega so stavbo postavili na zemljišču, ki je bilo pred tem polno vode in smeti, je razkrilo poročilo. Vlada predlaga dosmrtno ječo za lastnika tovarne in lastnike petih trgovin v stavbi.

V poročilu tudi predlagajo zaseg zemljišča, kjer je stala stavba, in finančno pomoč družinam, ki so izgubile bližnje. Poleg tega pa je v poročilu še zapisano, da bi morali ustanoviti poseben oddelek, ki bi imel tekstilni sektor pod nadzorom in bi tako preprečil morebitne podobne nesreče. Zaposleni so dan pred nesrečo opozorili na razpoke na poslopju, a so odgovorni od njih kljub temu zahtevali, da nadaljujejo delo.

Zrušenje stavbe Rana Plaza, ki velja za najhujšo tovarniško nesrečo v Bangladešu, je pritegnilo mednarodno pozornost in številni so opozarjali na slabe pogoje dela in mizerna plačila v tekstilni in oblačilni industriji v Bangladešu.

Ogorčeni pa so bili tudi številni tovarniški delavci, ki so svojo jezo izrazili na protestih. V četrtek se jih je kar tisoč podalo na ulice v Ashulii, industrijski coni v predmestju prestolnice Daka. V protestu so bili uničeni številni avtomobili. Da bi preprečili nadaljnje proteste in izbruhe nasilja, so se v Bangladešu odločili zapreti 21 tovarn.

19-letnica je pod ruševinami stavbe v Bangladešu preživela 17 dni.
19-letnica je pod ruševinami stavbe v Bangladešu preživela 17 dni. FOTO: Reuters

Nesreča, v kateri je umrlo kar 1130 ljudi, je vlado spodbudila, da je začela razmišljati o spremembah. O tem, da so spremembe nujne, pa so začele razmišljati tudi znane svetovne blagovne znamke, ki izdelke iz Bangladeša pošiljajo na evropski in ameriški trg. Trgovci, med njimi tudi H & M in Zara, so obljubili, da bodo podpisali dokument, s katerim si bodo prizadevali za izboljšanje varnosti pri delu v tovarnah v Bangladešu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
24. 05. 2013 13.28
"Zaposleni so dan pred nesrečo opozorili na razpoke na poslopju, a so odgovorni od njih kljub temu zahtevali, da nadaljujejo delo." Tem je treba postavili ogledalo, preden obsojajo druge, ovce pač.
Maribor?an 1
24. 05. 2013 00.25
+5
Hilda in Zidar sta gradila
User398398
24. 05. 2013 03.42
-G-
23. 05. 2013 23.36
+1
bojo ja šli bojo drugm kjer teh zakonou nebo in tako naprej