V prvem četrtfinalnem obračunu so Švedi, prvaki iz Lillehammerja 1994, premagali Švico s 6:2 (2:1, 3:0, 1:1) in kot na lanskem svetovnem prvenstvu v enakem obračunu upravičili vlogo favoritov.
Za zmagovalce so zadeli Henrik Sedin (4. minuta), Fredrin Modin (14.), Henrik Zetterberg (23.), Mats Sundin (30., 33.) in Samuel Pahlsson (49.). Za Švicarje, ki so v predtekmovanju presenetljivo premagali tudi olimpijske prvake Kanadčane in svetovne prvake Čehe, sta bila uspešna Mark Streit (9.) in Romano Lemm (41.).
Pred tekmo so se morali Švedi braniti tudi očitkov, da so v torek nalašč izgubili proti Slovaški (0:3), da bi se v četrtfinalu izognili Kanadčanom ali Čehom. Trener Bengt Ake Gustafsson pa je že pred tekmo napovedal, da bo spočil najboljše igralce, saj tekma za Švedsko ni odločala o ničemer.
Trenerja bolj skrbi nadaljevanje. Na današnji tekmi se je namreč poškodoval napadalec Mattias Ohlund (Vancouver Canucks), ki je moral že v drugi tretjini v slačilnico. Kako huda je poškodba leve rane po trku s Patricom Della Rosso, bo pokazal obisk pri zdravniku.
Nervozen sosedski dvoboj
Svetovni prvaki Čehi izločili Slovaško s 3:1 (1:0, 1:0, 1:1). Tekmo med Češko in Slovaško sta odločila Martin Ručinsky, ki je v 13. minuti zadel za Češko ob igralcu manj na ledu, in Milan Hejduk, ki je v deveti minuti drugega dela povišal na 2:0. Marian Gaborik je 44. minuti poskrbel za znižanje, končni izid pa je tri sekunde pred koncem dosegel dosegel Martin Štraka, ki je zadel prazno mrežo Slovakov, pred tem drugo neporaženo ekipo prvenstva.
"Bil je kar malce nervozen dvoboj, saj je bilo jasno, da bo poraženec prestižnega medsosedskega obračuna potoval domov. V naši ekipi je precej igralcev, ki verjetno ne bodo več igrali za reprezentanco, zato smo si vsi želeli, da ta tekma ne bi bila tudi zadnja v taki zasedbi," je povedal Martin Ručinsky.
Finci ostajajo brez poraza
Finska je premagala dobitnike srebra iz Salt Lake Cityja leta 2002, reprezentanco ZDA s 4:3 (2:1, 2:1, 0:1). Za zmagovalce so zadeli Ville Peltonen (9. minuta), Sami Salo (12.) in Olli Jokinen (25., 37.), za Američane pa Mike Knuble (13.), Mathieu Schneider (22.) in Brian Gionta (56.). Po izenačenju na 2:2 je Olli Jokinen z dvema zadetkoma v drugi tretjini poskrbel za preobrat, Gionta pa za razburljiv zaključek, ki pa Američanom ni prinesel podaljška.
"Mislim, da je že prišel čas, da se malce poveselimo. Občutek, da bomo igrali za odličja, je zelo lep, saj bodo naslednje zimske OI šele leta 2010," je napovedal Olli Jokinen, kapetan ekipe Florida Panthers.
Finci so sicer prikazali najboljšo igro, na teh OI so še brez poraza, tekmece pa so nadigrali s skupnim izidom 23:5. Američani so vse štiri poraze doživeli z golom razlike, premagali so le Kazahstan in remizirali z Latvijo.
Izpadli olimpijski prvaki
Rusija je ugnala branilce naslova Kanadčane z 2:0 (0:0, 0:0, 2:0). Rusija je premagala Kanado v prvem olimpijskem obračunu teh dveh reprezentanc po letu 1992, ko je Rusija osvojila zlato. Tokrat je odločilni gol v 42. minuti dosegel mladi zvezdnik Washington Capitals Aleksander Ovečkin, ki je ob igralcu več na ledu zatresel kanadsko mrežo. Dobrih 20 sekund pred koncem je zmago Rusije potrdil Aleksej Kovalev, prav tako z igralcem več.
Izjemno se je izkazal tudi ruski vratar Jevgenij Nabokov, ki je ubranil vseh 27 strelov, posebej spektakularne pa so bile njegove obrambe v zadnjih petih minutah, ko so kanadski hokejisti stopnjevali pritisk.
"Sedaj bodo imeli vsi v naši državi priložnost, da proslavijo uspeh in trčijo s kozarci vodke," je dejal Aleksander Ovečkin, ki je šele nekaj mesecev v NHL, a je že postal eden izmed največjih zvezdnikov najmočnejše hokejske lige na svetu.
Izidi:
Finska - ZDA |4:3
Švica - Švedska |2:6
Češka - Slovaška |3:1||
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.