Po uradnih podatkih se je nedeljskega referenduma udeležilo 567.898 volivcev ali 35,7 odstotka volilnega telesa. Za je glasovalo 26,4 odstotka, proti pa 72,4 odstotka udeležencev referenduma.
Člani volilne komisije so uradne izide že predali državnemu zboru, ki mora spoštovati večinsko voljo udeležencev referenduma in tako sprejeti ugotovitveni sklep, da novela zakona o postopkih umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo ne velja.
Zadnjo novinarsko konferenco pa je ob uradnih izidih sklical Odbor za svobodno odločanje. Po besedah njegovih članov je izid pokazal, da volivci niso razločili lastnega etičnega prepričanja od državljanske solidarnosti. "Nikogar, ki je glasoval proti, moralno ne obsojamo, obžalujemo le, da ti niso zmogli takšne državne solidarnosti, da bi glasovali za," je na novinarski konferenci, na kateri sta sodelovali tudi poslanka Majda Širca in predsednica Društva za večjo rodnost in plodnost Slovencev Mojca Pirnat, povedala Spomenka Hribar.
Opozorila je tudi na negativne učinke predvolilne kampanje - stigmatizacijo žensk ter še pomembnejšo stigmatizacijo otrok samohranilk, kot enega izmed glavnih razlogov za neuspeh referenduma pa navedla pozive katoliške cerkve vernikom, naj na referendumu glasujejo proti noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo.
Opozorili so še, da bo neuveljavitev zakona imela posledice tudi za neplodne pare, saj domača semenska banka ne deluje - uvoz tujih spolnih celic pa ni dovoljen.
Odbor je za svoje delovanje porabil 20 milijonov tolarjev. Kot so povedali, so denar prispevali donatorji, ki pa - vsaj večina njih - želijo ostati anonimni.