Avtor24 UR

Ana Roš pod svoje okrilje sprejela afganistanske begunce
31. 08. 2021 06.00
Vodja restavracije z dvema Michelinovima zvezdicama, Ana Roš, je pokazala, kako veliko srce ima. Njena Hiša Franko je odprla vrata nekaterim beguncem iz Afganistana, ki so jih, potem ko so oblast bliskovito prevzeli talibani, evakuirali iz države.

Samotestiranje: 'Ne gre za sproščanje, ampak za razbremenitev zdravstva'
21. 08. 2021 07.03
Zakaj država ob slabih napovedih rahlja ukrepe z napovedanim samotestiranjem? Na vprašanja je odgovarjal minister za zdravje Janez Poklukar.

Natalija Gros: Janjin uspeh je velik mejnik v športnem plezanju
07. 08. 2021 07.59
Uspeh naše zlate Janje Garnbret, 'dekleta-pajek', kot so jo poimenovali nekateri, je na Cresu spremljala tudi nekdanja vrhunska športna plezalka Natalija Gros. "Bilo je čustveno, intenzivno, na koncu pa zelo veselo," je dejala. Razkrila je tudi željo, da bi na olimpijskih igrah v prihodnosti nastopile takšne spremembe v tekmovalnem plezanju, da bi bilo mogoče tekmovati tudi v posameznih disciplinah.

Mama Luke Dončića: Igranje za domovino je zanj res nekaj posebnega
05. 08. 2021 06.00
Košarkarska mrzlica se stopnjuje, oči vseh pa so uprte v naše fante, ki jih čaka zelo pomembna tekma. Zmaga bi lahko prinesla najmanj srebrno olimpijsko medaljo, pa tudi boj za zlato. Veliko pozornosti bo tudi na čudežnem dečku Luki Dončiću, o katerem je v oddaji 24UR ZVEČER spregovorila njegova mama Mirjam Poterbin. Zelo podrobno Dončića spremljajo tudi po tujini, kaj o njem pravijo v ZDA?

Iztok Čop: Letos imamo na olimpijskih igrah najmočnejšo reprezentanco
24. 07. 2021 07.19
Lov na rekordnih 339 kompletov medalj je tudi uradno odprt. Na spektakularni uvodni slovesnosti v Tokiu je japonski cesar Naruhito razglasil začetek 32. olimpijskih iger. Niso nenavadne le zaradi enoletne zamude, ampak tudi zaradi pandemije, ki je športnikom odvzela navijače na tribunah, udeleženci pa morajo upoštevati stroge protikoronske ukrepe. Slovenci imamo tudi letos kar nekaj želez v ognju, nekateri svetovni mediji nam napovedujejo od štiri do devet medalj, tudi eno ali dve zlati, prvič bo nastopila tudi košarkarska reprezentanca, ki ima prav tako visoke ambicije.

Grims: Mi smo bili na volitve pripravljeni že zdavnaj
23. 07. 2021 06.00
Opozicija je ob zadnji seji vlade pred počitnicami napovedala vročo politično jesen, med drugim je pričakovati interpelacije ministrov. "Če bi imela opozicija 46 glasov, ne bi šla na interpelacijo enega ministra, pač pa s svojim predlogom za predsednika vlade. Ampak tega seveda opozicija nima, zato je to govorjenje v prazno," je prepričan Branko Grims iz SDS. Dodal je, da bo korona minila, ostali pa bodo razvoj, varnost in ključne teme. "Ostala bo predvsem velika javnofinančna luknja," je bila na drugi stani ostra Jerca Korče iz LMŠ, ki meni, da se vlada povezuje z Višegradom, njihove vrednote pa, da niso v skladu z zavezami Evropske unije.

Trampuž: 'Različica delta se širi tam, kjer pandemije nimajo pod nadzorom'
26. 06. 2021 08.29
Epidemiološka slika je v Sloveniji še naprej spodbudna. Zaskrbljujoča pa je indijska oziroma delta različica virusa. Pri nas so odkrili 18 primerov, ki niso povezani s potovanji, kar vzbuja skrb. Zaradi hitrega širjenja te različice so na Portugalskem preklicali sproščanje ukrepov, v avstralskem Sydneyju spet zapirajo javno življenje, v Izraelu, državi z najvišjo precepljenostjo, so maske v zaprtih prostorih znova obvezne. Nemška kanclerka Angela Merkel pa je danes opozorila, da prav zaradi različice delta ne moremo govoriti o koncu epidemije. Kakšne so pasti te zloglasne različice?

Čreda krav povzročila kaos na cestah ameriške Pico Rivere
25. 06. 2021 07.00
Kravam je v Ameriki uspelo pobegniti iz klavnice. Okoli 40 krav je po pobegu zavzelo mestne ulice in prestrašilo prebivalce, ki takšnih prizorov sredi mesta niso vajeni. V lov za ubežnicami so se podali tudi policisti na konjih, ki jim je na koncu s pomočjo rančerjev uspelo ujeti skoraj vse krave.

Beovićeva: Če bomo virus uspeli zadržati na nizki ravni, potem ukrepi oktobra ne bodo potrebni
24. 06. 2021 06.00
Nova in nova pravila pri prehajanju meje pred dopusti begajo ljudi, ki ne vedo, ali bodo ob vrnitvi v Slovenijo še veljala enaka pravila. Ob tem pa že negotovost ob vse glasnejših govoricah o jesenskem vnovičnem zaprtju države. Ali zadnji ukrepi vlade kažejo, da želi na ta način pospešiti cepljenje, ki se je danes začelo z mobilnimi enotami v Ljubljani, Mariboru in na Ptuju? Cepivo že lahko izbiramo, kdaj pa ga bomo lahko tudi mešali? Če smo bili denimo cepljeni z AstraZeneco, s katerim cepivom bi nas še lahko cepili? Ali je prenizka precepljenost razlog, da ne pojenjajo govorice, da nas oktobra spet čaka zaprtje države?

Bradetičeva: Hrvaška bi hitro testiranje za vstop lahko ukinila že konec naslednjega tedna
19. 06. 2021 07.00
Vstopili smo v vroč konec tedna in vroče je že tudi na cestah. Predvsem na avtocestah, kjer nastajajo zastoji. In nič kaj drugače ni niti na mejnih prehodih. Predvsem s Hrvaško. In turistična sezona se ni še niti dobro začela, pa še vsa možna potrdila nas ovirajo ob prehodu meje. Na Hrvaško še vedno lahko greste s potrdilom o cepljenju, potrdilom o prebolelosti ali hitrim testom. Kdaj bo slednjega konec?

Zajc: Nove bone bo mogoče koristiti od sredine julija naprej
18. 06. 2021 06.00
100 evrov za polnoletne, za mlajše pa 50 evrov. Toliko bo vsak izmed nas na račun države v obliki bonov lahko unovčil na področju turizma, športa in kulture, boni pa bodo veljali do konca tega leta. Vlada je namreč sprejela 240 milijonov evrov vreden interventni zakon, ki je namenjen izboljšanju gospodarskega položaja gostinstva, turizma, športa in kulture. V zakonu razen bonov ni ničesar, kar bi rešilo turistično panogo in turizmu ne pomaga, imel bo katastrofalne posledice, morali bomo odpuščati, vladni strani odgovarjajo turistični delavci.

Sosedje pred ognjenimi zublji rešili tri otroke
16. 06. 2021 06.00
Zgodba o neverjetni reševalni akciji in izjemni požrtvovalnosti domačinov, ki so iz tretjega nadstropja stanovanjskega bloka v ruski Kostromi pred ognjenimi zublji rešili tri otroke, stare dve, tri in deset let. Sestrica in bratca naj bi se v stanovanju igrali z vžigalnikom in zanetili ogenj. Le pogumnim sosedom pa gre zahvala, da se ni zgodila tragedija.

Tonin: Ne zanima me, kaj si nekateri mislijo o mojem početju, zanimajo me samo rezultati
16. 06. 2021 06.00
Obrambni minister po vseh štirih, metanje bombe in vožnja s tankom v beli srajci. Toliko, kot je kritik, je tudi tistih, ki so Mateju Toninu stopili v bran. Kje je meja med promocijo, v tem primeru Slovenske vojske, in neprimernim? Prosim, da ne smešite funkcije ministra in sramotite ministrstva za obrambo, je aktualnega ministra Tonina pozval Roman Jakič, nekdanji šef MORS-a, medtem ko mu je minister Aleš Hojs, prav tako nekdanji obrambni minister, stopil v bran.

Teniški svet razdeljen po odhodu Naomi Osaka iz Pariza
02. 06. 2021 06.00
Zgodba trenutno druge teniške igralke sveta, Japonke Naomi Osaka, deli svetovno javnost. Zaradi bojkota medijskih obveznosti, ki ga je po zmagi v prvem krogu odprtega prvenstva Francije v Parizu napovedala zaradi osebnih psihičnih težav, jo je doletela kazen v višini več kot 12 tisoč evrov. Potem ko so ji organizatorji zagrozili, da jo bodo izključili s turnirja, če ne bo govorila z novinarji, je 23-letnica prek Twitterja sporočila, da zapušča Pariz. Odločitev ji je prinesla tako številne pohvale in sočustvovanje kot tudi kritike, češ da so novinarske konference del več kot dobro plačane igre, saj se lahko profesionalni teniški igralci za svoj uspeh delno zahvalijo prav medijem.

Klepetan in Malena postala zvezdi novega filma
02. 06. 2021 06.00
Po ljubezenski zgodbi dveh najbolj znanih hrvaških štorkelj so posneli film. Slavonski par, Klepetan in Malena, ki sta v devetnajstih letih svojega razmerja doživela vzpone in padce, zvestobo in prevaro ter naštela že okoli 70 potomcev, je navdahnil hrvaškega režiserja in televizijskega voditelja Tomislava Jelinčiča, da je dokumentiral njuno ljubezen.

Prometni kaos na mejnem prehodu Obrežje: To je nečloveško
18. 05. 2021 06.00
Nepregledna kolona tovornjakov na mejnem prehodu na Obrežju. Vozniki so na prehod schengenske meje čakali več kot osem ur. Ko želiš na obmejni policiji izvedeti, kaj se dogaja, pa telefon večkrat zvoni v prazno, pravi prevoznik Gorazd Gorše, ki večino prevozov opravi na območjih nekdanje Jugoslavije, in opozarja, kako velika gospodarska škoda se s tem dela državnemu proračunu, da o voznikih tovornjakov niti ne govorimo.

Kdo stoji za dvanajsterico umazanih?
21. 04. 2021 06.00
Zgodil se je upor nogometnih navijačev v Londonu, ki ga bodo bogati lastniki klubov težko spregledali. Tisoči so zasedli ulice s transparenti, ki ne dopuščajo dvoma. Ne Superligi, pravijo britanski ljubitelji nogometa. Vodilne pa opominjajo: "Nogomet smo mi, ustvaril ga je delavski razred, ne bogataši, in je naš."Kdo ima v rokah 12 klubov, ki so ustanovili Superligo oziroma, povedano drugače, komu se najbolj mudi odplačati dolgove?

Jerala: Maturanti naj se cepijo takrat, ko pridejo na vrsto, ko bodo cepljeni tisti, ki so najbolj ogroženi
17. 04. 2021 07.00
Kaj prinaša politična odločitev, da dijake, ki bodo letos opravljali maturo, uvrstijo med prioritetne skupine za cepljenje, ko pa po državi ostajajo necepljeni celo 70-letniki? Med drugim naj bi odločitvi botrovalo tudi medijsko poročanje o stiskah dijakov, ki pa jih novica o cepljenju za zdaj ne pomirja. Zanje ostaja še veliko neznank, tudi ta, kaj bo z izpitnimi roki. Kako na uvrščanje dijakov na prednostni seznam za cepljenje gledajo strokovnjaki, je pojasnil Roman Jerala s Kemijskega Inštituta.

Zavržene zaščitne maske s posebno tehnologijo spreminjajo v šolske stole
17. 04. 2021 07.00
Sredi epidemije novega koronavirusa si vsakdana praktično ne moremo več predstavljati brez zaščitne maske. In če si jih na prostem lahko snamemo takrat, ko je možno ohranjati varno razdaljo, nas v zaprtih prostorih spremljajo bolj ali manj od prvega vala naprej. Glede na to, da je tako povsod po svetu, si lahko predstavljamo v kakšno goro odpadkov se spreminjajo uporabljene maske. Boj proti onesnaževanju okolja zaradi nastajanja odpadne embalaže je postal še večji izziv. Eno od podjetij v angleškem Cardiffu se ga je zelo resno lotilo, saj zavržene maske spreminjajo v nove izdelke, kot so šolski stoli in škatle za orodje.

Proti covidu-19 ne samo s cepljenjem, ampak tudi z zdravili. Toda kakšnimi?
17. 04. 2021 07.00
Ne samo cepljenje, tudi zdravilo za zdravljenje covida-19 bo ključno za vrnitev v normalno življenje. Samo cepivo namreč novega koronavirusa ne bo povsem uničilo, ker se vsi ne bodo mogli ali ne bodo hoteli cepiti, ker imunost pri cepljenih in prebolevnikih s časom upada in ker virus ves čas mutira. Za vrnitev v normalno življenje, v katerem bo treba nekako sobivati z virusom, bodo torej zdravila proti covidu izjemno pomembna. Toda kakšna? Nekatera obstoječa zdravila za druge bolezni, ki so jih že preizkušali, so se proti covidu izkazala za neučinkovita, novih še ni. Obstaja pa tudi eno že preverjeno, široko dostopno in poceni zdravilo proti parazitom, ki po nekaterih študijah deluje tudi proti covidu-19, vendar pa zelene luči za splošno uporabo pri zdravljenju covida ne dobi. Zakaj in za kakšno zdravilo gre?

240-metrska stolpnica ponuja razkošen razgled na Dubaj
15. 04. 2021 06.00
Turizem in potovanja so v zadnjem letu precej zamrla, vsaj za večino. Kljub temu pa v Dubaju vabijo obiskovalce, tokrat z novo razgledno točko, ki ponuja 360-stopinjski panoramski pogled na mesto. Če ne morete k nam, nas poglejte vsaj virtualno, pravijo.

Bi cepljenje proti covidu-19 lahko postalo obvezno? Kaj pravi zakon?
08. 04. 2021 21.17
Evropsko sodišče za človekove pravice je presodilo, da obvezno cepljenje otrok na Češkem ni nezakonito oziroma ne krši pravice do zasebnega življenja. Ali to pomeni, da se lahko države v času epidemije odločajo tudi za obvezno cepljenje vseh državljanov proti covidu-19, morda tudi za obvezno testiranje otrok, ki se vračajo v šole? V Franciji strokovnjaki na to že namigujejo. Odvetnik Blaž Kovačič pa izpostavlja, da je pri cepljenju proti covidu-19 "pravica države manjša kot v primeru, o katerem je odločalo evropsko sodišče".

Štrukelj: Popolnoma moramo zaupati evropski agenciji
03. 04. 2021 07.00
Kako se Slovenija spoprijema s cepljenjem? Z dobavami, s strategijo? In kako varna in učinkovita so cepiva, ki jih dobivamo? Vprašanja, ki se ves čas ponavljajo, kljub odgovorom, ki ves čas prihajajo, a niso vseskozi enaki. O tem je za oddajo 24UR ZVEČER spregovoril profesor Borut Štrukelj, pa tudi londonski dopisnik Brane Kastelic, saj so v Veliki Britaniji namreč cepili že več kot 30 milijonov prebivalcev.

'Tudi če bodo volitve, rezultati ne bodo bistveno drugačni kot danes'
01. 04. 2021 06.00
Kje je slovenska politika pred novim zaprtjem Slovenije? Smo bližje predčasnim volitvam ali novim poskusom imenovanja novega predsednika državnega zbora? Po poskusu razrešitve Igorja Zorčiča je jasno, da doseg vladajoče koalicije – 45 glasov – zadošča za sprejemanje zakonov, ne pa za ključne odločitve. Lahko Janševo vlado, če parlament, v katerega vlada pošilja zakone, vodi po novem opozicijski Igor Zorčič? Kako hitro bi lahko imeli predčasne volitve, se lahko nova vlada vzpostavi že pred predsedovanjem Evropski uniji, ali jo bo rešil Zdravko Počivalšek in se vrnil v državni zbor ter vladajoči koaliciji zagotovil 46. glas? O tem so spregovorili predsedniki strank in poslanskih skupin.

43-letna onkološka bolnica ne more do cepiva, čeprav cepijo že zdrave mlajše
13. 03. 2021 07.00
Nič nimam proti strategiji cepljenja, ampak naj se je tudi držijo! To so besede 43-letne onkološke bolnice, ki še vedno ni prejela prvega odmerka cepiva, medtem ko denimo v Hrastniku že cepijo mlajše od 40 let, pa niso na prioritetnem seznamu. Po drugi strani se je le dobra polovica srednješolskih učiteljev pripravljena cepiti, manj kot polovica v osnovnih šolah, v vzgojiteljskih vrstah pa je prepričanih le 30 odstotkov. Kaj na to pravita vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović in dr. Štrukelj s Fakultete za farmacijo?

Počivalšek: Ostajamo enotni; zadolžili so me za prenovo stranke
11. 03. 2021 17.55
Da ostajajo enotni, je po seji sveta stranke dejal prvak SMC Zdravko Počivalšek in pojasnil, da je svet sprejel dva sklepa. Nadaljevali bodo z delom v vladi s ciljem realizirati koalicijsko pogodbo, hkrati pa so Počivalška zadolžili za prenovo stranke. Vodja poslanske skupine Janja Sluga in podpredsednik stranke Igor Zorčič sta medtem po seji odvihrala in za medije izjav nista podajala.

Lastnika trgovske verige v Nemčiji organizirata nakupovanje za samske
10. 03. 2021 06.00
Je pravo ljubezen moč najti v supermarketu? Se še spomnite, kako smo hodili v klube, bare, diskoteke? Kaj pa zdaj? Diskoteke so zaprte, bari prav tako. Ljudje večinoma hodijo le še v trgovino, mest, kjer bi samski spoznali koga, je malo. Zato sta se lastnika trgovske verige v Nemčiji odločila, da bosta organizirala nakupovanje za samske, v upanju, da se bo nekaj sorodnih duš vendarle našlo. In kakšen sistem za spoznavanje parov sta ubrala?

Ker so spili premalo piva, bodo morali pivovarni plačati odškodnino
06. 03. 2021 07.00
Ne samo preveč, tudi če spijete premalo piva, lahko škodi. V tem primeru občinskemu proračunu. Ker v nemškem mestecu niso spili dovolj piva, mora občina pivovarni plačati 260.000 evrov odškodnine. Občina je namreč kršila dogovor, ki sega v 70. leta prejšnjega stoletja, v katerem so določili nakup minimalne količine te zlate tekočine v pivovarni. In koliko piva bi morali meščani spiti vsako leto?

Sončni spomladanski dnevi se za kratek čas poslavljajo. Se obeta sneg?
05. 03. 2021 07.00
Zakorakali smo v meteorološko pomlad, a vreme ostaja precej dinamično. Po toplih februarskih dneh se je ozračje ohladilo in kasneje ponovno otoplilo. V gorah bo tako temperatura padla za kar 15 stopinj. Nekaterim se sneg v marčevskih dneh zdi neobičajen, a je ta v prvih dneh meteorološke pomladi kar pogost pojav. Najbolj snežen marec je bil leta 1955, takrat je sneg tla prekrival skoraj ves mesec.

Manj optimistične napovedi IJS: kaže, da se spet pomikamo v rdečo fazo
24. 02. 2021 07.22
Optimistične napovedi, kdaj bomo končno v rumeni fazi, spet bledijo. Kaže, da se spet pomikamo nazaj v rdečo in verjetno v nove omejitve. Inštitut Jožef Stefan je napovedi za naslednja sproščanja žal premaknil v nedoločeno prihodnost. Do rumene faze je tako še dolga pot, opozarjajo. Razloge vidijo v delnem sproščanju, ki smo ga že izvedli, negotovost umirjanja epidemije pa bodo krojili predvsem novi sevi.