Avtor
24UR Inšpektor

V Sloveniji dve tretjini habitatov v slabem ali zelo slabem stanju

29. 06. 2019 07.00

"V nekih normalnih geoloških dobah, brez ekstremnih naravnih pojavov, brez nekih katastrof iz okolja, je evolucijsko izumiranje ocenjeno na 10 vrst na leto, danes smo pri 26.000 vrstah!" tako nazorno nam problem izumiranja živalskih in rastlinskih vrst predstavi dr. Tom Turk z Biotehniške fakultete v Ljubljani.

Za 100 do 150 evrov dobite porcijo pet do šest zaščitenih ptic s polento

28. 06. 2019 06.00

Strokovnjaki opozarjajo, da živalske in rastlinske vrste izumirajo veliko hitreje, kot je bilo to kadarkoli v zgodovini. Največja grožnja je izguba življenjskega prostora živali in rastlin zaradi človekovih posegov  - od kmetovanja do sekanja gozdov -, podnebne spremembe in onesnaženje okolja.

'Triaža rešuje življenja'

15. 06. 2019 07.00

Vsi smo že kdaj potrebovali nujno medicinsko pomoč ali pa smo šli v ambulanto nujne medicinske pomoči s svojimi bližnjimi. Pred leti se je Slovenija odločila za t. i. manchesterski sistem triaže v nujni medicinski pomoči, a ga, kot ugotavlja ekipa 24ur Inšpektor, upoštevajo le v dveh zdravstvenih domovih v Sloveniji.

Kako nujno je stanje pacienta? Kako hitro mora biti pregledan?

14. 06. 2019 06.00

Vsi smo verjetno že kdaj obiskali nujno medicinsko pomoč v katerem od zdravstvenih domov v Sloveniji. Novinarja Tina Kristan in Domen Anderle sta preverjala, ali ti domovi izvajajo triažo oziroma ali jo izvajajo tako, kot bi jo morali in kot je najbolje za bolnike. Vas je, ko ste obiskali nujno medicinsko pomoč, zdravstveni tehnik pogledal, govoril z vami in določil stopnjo nujnosti vašega primera?

Kakšne so možne pasti in triki pri rezervaciji dopusta?

08. 06. 2019 07.00

Če greste na dopust ali na potovanje s turistično agencijo in gre kaj narobe ali se vam zdi, da niste dobili storitve, sobe, apartmaja, za kakršnega ste plačali ... kaj naredite? Na Zvezi potrošnikov Slovenije svetujejo, da se lahko pritožite agenciji ali pa njihovemu predstavniku na licu mesta.

Pred dopusti: ko rezervirate hotel, apartma, sobo, stanovanje ...

07. 06. 2019 09.00

Mnogi med nami prav te dni rezerviramo in vplačujemo dopuste. Tokratni 24UR Inšpektor je pod drobnogled vzel možne pasti pri tem. Kaj gre lahko narobe, če potujemo in dopustujemo prek agencije, in kaj, če gremo  v lastni režiji? Kako se lahko tem pastem izognemo? Na kaj moramo biti pozorni?

Študentske organizacije. Spremembe sistema so nujne, in to takoj

25. 05. 2019 07.00

Zakaj se področje študentskih organizacij, ki ga že leta in leta zaznamujejo afere, anomalije, netransparentna poraba, razkritja različnih poslov, ki ne kažejo na skrbno porabo in delo v korist študentov in študentk, ne uredi tako, da bi od tega denarja imeli več vsi, študentje in študentke?

Študentske organizacije. Psi lajajo, karavana gre dalje

24. 05. 2019 06.00

Pred letom in pol smo v redakciji 24UR Inšpektor/24ur Fokus raziskovali in analizirali delovanje študentskih organizacij v Sloveniji. Ker se od takrat področje ni uredilo, smo se zadeve lotili ponovno.

Kaj vpliva na kakovost prehrane v osnovnih šolah?

27. 04. 2019 07.00

Zakaj so pri kakovosti prehrane razlike med osnovnimi šolami? Zakaj imajo ene bolj zdrave jedilnike, druge pa manj? Razlogov je več. Veliko je odvisno od osebe, ki vodi prehrano, ključna je podpora vodstva šole in tudi prehranska politika - torej, ali učitelji o hrani učijo in se o njej skozi projekte z učenci tudi pogovarjajo. Vpliv ima tudi to, ali ima šola svojo kuhinjo ali jim hrano vozijo z druge lokacije. Na račun tega je zato včasih več predpakiranih malic - krofov, rogljičkov ...

Prehrana v osnovnih šolah: še vedno preveč odsvetovanih živil in sladkorja

26. 04. 2019 06.00

Kakšna je prehrana osnovnošolcev v šolah v Sloveniji? To je preverjala ekipa 24UR Inšpektor in ugotovila naslednje: čeprav se stanje izboljšuje in šole otrokom nudijo bolj zdravo hrano, kot so jo pred leti, obstaja še kar nekaj težav. Predvsem je na jedilnikih v nekaterih šolah še vedno preveč odsvetovanih živil in preveč sladkorja.

Premalo kolesarske kulture, a tudi premalo kolesarskih stez

20. 04. 2019 07.00

V Sloveniji je avto še vedno najbolj pogosto prevozno sredstvo. Prebivalci in prebivalke Slovenije se okrog 70 odstotkov vseh svojih poti prevozimo v avtomobilu, kot voznik ali sopotnik. Kolo uporabljamo le za 4,5 odstotka vseh prevoženih kilometrov. Tako kaže statistika.

Kolesarska steza, ki se konča: brez logike in pameti, a zelo nevarno

19. 04. 2019 06.00

Nesmiselne kolesarske poti, ki ne peljejo nikamor ali se naglo končajo ... v naši državi žal niso izjema, ampak kar pravilo. V 24ur Inšpektor so preverili stanje kolesarskih stez po državi in odkrili kar nekaj zelo nevarnih primerov.

Težave našega največjega naravnega in kulturnega zaklada

13. 04. 2019 07.00

Bled. Naš edini otoček, ki pa je po svoje turistični obraz Slovenije, naš naravni in kulturni biser. A pestijo ga mnoge težave – pomanjkljiva infrastruktura, prometni zastoji in stavbe, ki propadajo ob jezeru. Najbolj zaskrbljujoče pa je slabšanje stanja jezera, na kar že dolgo opozarjajo strokovnjaki. Vse to in še več o Bledu v 24UR Inšpektor.

Kaj je rdeča brozga na Blejskem jezeru?

12. 04. 2019 06.00

Obiskovalci Bleda so lahko v zadnjem času ponekod na jezeru opazili rdečo plast. Jezero cveti. Ekipa Špele Remec Rekar z blejske agencije za okolje redno preverja stanje vode v jezeru. Pred časom se je njeni ekipi pri vzorčenju pridružila tudi ekipa 24UR Inšpektor.

Aplikacije za iskanje ljubezni so v porastu

06. 04. 2019 07.00

Vse več ljudi partnerje, za zelo resno zvezo, za zmenke ali pa zgolj za neobvezujoč seks, išče na internetu. Na spletu je zato vedno več aplikacij in portalov, ki so temu namenjeni. Tinder, Badoo, Two, Grindr, Ona on ... Te postajajo vse bolj priljubljene in dostopne, na njih pa so mladi in starejši. Izkušnje pa različne.

Aplikacije za seks, ljubezen, zmenke, prijateljstvo

05. 04. 2019 09.55

Številni ljudje v Sloveniji, mladi in tudi manj mladi, uporabljajo različne aplikacije in spletne strani za iskanje bodočega partnerja. Nekateri tako iščejo zgolj neobvezujoč seks, drugi iščejo resnega partnerja. Aplikacije, kot so Tinder, Grindr, Badoo, so v zadnjih letih močno v porastu. Tudi med uporabniki in uporabnicami v Sloveniji.

Spletnih prevar je iz dneva v dan več – bodite previdni

30. 03. 2019 07.00

Pri spletnih prevarah gre največkrat za goljufije in prevare. Pojavljajo se kraje identitet, nigerijske prevare, pa tudi prevare pri spletnem nakupovanju. Kako delujejo, kdaj in zakaj jim nasedemo, pa v 24UR Inšpektor.

Videti je kot novica, a nič od tega ni res

29. 03. 2019 06.00

Spletne prevare. Vsi, ki uporabljamo internet, bi morali imeti več znanja o njih. Kako so videti, kdo stoji za njimi, na kakšen način delujejo, kakšni so najpogostejši triki, koga najpogosteje namamijo nanje in kako ... 

Odpoklican izdelek vrnete prodajalcu, on vam mora vrniti denar

23. 03. 2019 07.00

Umik izdelka pomeni, da ga proizvajalec, če ugotovi, da ni varen ali skladen s pravili, umakne iz distribucijske verige. Torej še preden je izdelek dosegel potrošnika. Če pa je že na prodajnih policah oziroma v rokah potrošnika, je takšen sporen, nevaren ali potencialno nevaren izdelek treba odpoklicati.

Odpoklici igrač – kako jih testirajo?

22. 03. 2019 07.15

Lani je bilo v Sloveniji s tržišča odpoklicanih 30 igrač. Leto pred tem 21. Kot pojasnjujejo inšpekcijske službe, gre pri odpoklicih igrač največkrat za nevarnost prisotnosti majhnih delcev, ki lahko povzročijo zadušitev, za preveliko prisotnosti ftalatov in za konstrukcijske neskladnosti, zaradi katerih igrača ni varna za otroke in lahko pride do poškodb.

Jo uničuje zob časa, preveč rigidne prepovedi, nevestni lastniki?

16. 03. 2019 07.00

Kako v Sloveniji varujemo kulturno dediščino? Pogosto preslabo. Veliko je propada, veliko smo je že izgubili. Na drugi strani pa jo uničujejo tudi slabo izvedene ali nepremišljene prenove. Kje vse so težave? Pri lastnikih, državi, v preveliki rigidnosti in zgolj prepovedi, premalo znanja in sodelovanja, premalo usmerjanja? Odgovor je: vse našteto je lahko težava.

Kako uničujemo dediščino

15. 03. 2019 06.00

Javnost je v zadnjem času razburilo odkritje uničenja stenske slikarije v prostoru na Gosposki cesti v Mariboru. Stensko sliko akademskega slikarja Janeza Vidica so v preteklosti preprosto – zazidali. Vidic je znan po svojih ilustracijah, slikah na platnu in steklu ter stenskih slikah v različnih tehnikah.

Koliko časa naj otrok preživi na tablici, računalniku, pred televizijo?

02. 03. 2019 07.00

Kako je, ko je tvoj otrok zasvojen z računalniškimi igrami, nam je zaupala mama 18-letnika, ki je zaradi iger pustil šolo. Vse svoje prihranke je porabil za računalniško opremo, kupil si je najboljšo tipkovnico, najzmogljivejši procesor. In potem noč za nočjo igral.

'Ko si mlad, misliš, da ljubezen reši vse!'

01. 03. 2019 06.00

Urška Vučak Markež je tista igralka, ki smo je vajeni s širokim nasmehom na obrazu. Smejijo se njene iskrive oči, njen smeh je nalezljiv. Zagotovo se je spomnite iz našega plesnega šova Zvezde plešejo, kjer je iz tedna v teden osvajala občinstvo. Manj znano pa je, da je Urška žena in mama dveh otrok. In da je bila pred leti na hudi preizkušnji.

'Znanje o hrani je v vrtcih, šolah, domovih za ostarele ... večinoma slabo'

23. 02. 2019 07.00

Ob robu afere z mesom je novinarka Petra Čertanc Mavsar za rubriko 24UR Inšpektor preverjala, kako pride meso od kmetije in klavnice do vaših krožnikov. In kakšno meso jemo. Dejstvo je, da javni zavodi, vrtci, bolnice, šole, domovi za ostarele ... težko naročajo samo kakovostno ali slovensko, tudi če bi to želeli. To pripovedujejo tudi v teh zavodih.

Ni pomembna kakovost, ampak da je bleščeče zapakirano in poceni

21. 02. 2019 21.36

Povprečen prebivalec Slovenije poje na leto 93 kilogramov mesa. Od tega največ svinjine, in sicer 38 kilogramov. Zadnja afera s poljskim mesom, ki je pljusknila tudi v Slovenijo, je potrošnike, inšpektorje in medije zaposlovala več tednov ... A koliko znanja, zavedanja in uvida nam ostane po takšni aferi? Ali potrošniki vemo, kaj kupujemo?

Afera Noč: vsa ozadja, kontekst in epilog zgodbe

09. 02. 2019 08.11

Marko Noč je kardiolog in specialist interne medicine, raziskovalec, profesor, akademik, za vrhunske dosežke na področju intenzivne interne medicine je prejel Zoisovo nagrado. Je tudi tisti vodja raziskovalne skupine, ki je lani decembra – kot edina od 70 ocenjevanih – ostala brez državnega financiranja.

Ločiti prave alergije od modne muhe

02. 02. 2019 07.00

V današnji družbi in času številni ljudje mislijo ali celo trdijo, da so alergični – na različno hrano, gluten, mlečne izdelke – pa v resnici niso, ampak gre za modno muho. Kljub temu dejstvu pa je res tudi, da tudi prave alergije naraščajo, in to ne zgolj zaradi boljšega diagnosticiranja. Zakaj je alergij v sodobni družbi vedno več, obstaja več teorij, veliko vprašanj pa je še brez odgovorov. O alergijah bi morali vedeti več, zato se je 24UR Inšpektor lotil te teme.

Zakaj je vse več alergij?

01. 02. 2019 06.00

Živimo v času, ko vsi veliko govorimo o alergijah. Zdi se, da je na nekaj, najpogosteje na neko hrano, alergičen že vsak od nas. A prave alergije je treba ločiti od modne muhe – ni kar vsaka prebavna težava ali vsaka lisa na koži alergija, opozarjajo zdravniki. Mnogi, ki so prepričani, da so alergični na gluten ali mlečne izdelke, v resnici niso, a kljub temu spreminjajo prehrano, mnogi zaradi modne muhe celo otrokom odrekajo določena hranila.

Kakšni projekti dobijo evropski denar?

19. 01. 2019 07.00

Goran Šukar z Goričkega je eden od mladih, ki so se odločili prevzeti domačo kmetijo in za to dobijo spodbudo iz evropskih sredstev. Urša Repše pa je ekonomistka, ki se je s pomočjo evropskih sredstev usposobila za računovodjo in dobila službo. To sta le dve konkretni in uspešni zgodbi črpanja evropskega denarja. Zakaj je Slovenija med najslabšimi, zakaj zamuja priložnosti, kaj delamo narobe?