Avtor
24UR ZVEČER

'Mi ne bomo tisti, ki bi presojali o tem, kdaj je trenutek za mir'

14. 06. 2022 06.00

Pismo o spremembi zunanje politike glede Ukrajine, ki sta ga podpisala nekdanja predsednika Kučan in Türk, je na noge dvignilo opozicijo. Padajo težke besede o neposredni podpori Putinovi agresiji na Ukrajino in ogrožanju nacionalne varnosti Slovenije. Ali v Golobovem Gibanju Svoboda podpirajo poziv po prenehanju pošiljanja orožja Ukrajini? Bo nova vlada sledila temu predlogu?

Avtomobilska industrija skeptična do predloga EU o zelenem prehodu

14. 06. 2022 06.00

Napoved o prepovedi prodaje bencinarjev in dizlov v Evropski uniji z letom 2035 odmeva. Padajo prva opozorila, da stroški zelenega prehoda ne smejo pasti samo na pleča kupcev avtomobilov. Vsi se sprašujejo tudi, kaj ta napoved pomeni za cene avtomobilov. Evropski parlament bo zdaj začel pogajanja z državami članicami, spremembe besedila naj bi bile tako še možne, zdaj pa to predvideva zmanjšanje izpustov v cestnem prometu za polovico že do konca desetletja. Nekateri proizvajalci avtomobilov so že napovedali, da bodo še pred omenjenim datumom postali povsem električne znamke. Pa je rešitev problema onesnaženosti res tako enostavna, da bi se ga dalo odpraviti zgolj z zamenjavo pogona v avtomobilih?

Obrestne mere v bankah letijo v nebo. Kako naj ravnajo potrošniki?

11. 06. 2022 07.07

Kakšna nočna mora čaka kreditojemalce ob pogledu na vse višje obroke zaradi naraščajočih obrestnih mer? Te so v zadnjih dveh mesecih dobesedno poletele v nebo, najbolj na udaru pa so tisti, ki jim višino bančnega posojila določa t. i. variabilna obrestna mera. Evropska centralna banka je zaradi naraščajoče inflacije prvič po enajstih letih dvignila obrestne mere za četrt odstotne točke. Obeti so tako slabi, da za jesen napoveduje še eno zvišanje.

Podjetjema Marinblu in Selea izrečeni prvi ukrepi, vodstvo zanika obtožbe

09. 06. 2022 08.45

V javnosti še vedno odmeva zgodba izkoriščanja delavcev v podjetjih Marinblu in Selea. Vodstvo podjetja je zanikalo, da so delavci podvrženi psihičnim pritiskom in da jih ne plačujejo. Na ministrstvu za delo pa so prepričani, da takšna podjetja nimajo mesta v Sloveniji in obljubljajo, da bodo naredili vse, da se to prekine, delavce pa bodo zaščitil. Predsednica ZSSS Lidija Jerkič pa je odločena, da se ob takih primerih moramo zganiti, saj lahko to sicer postane praksa tudi v drugih podjetjih.

Prostovoljci s pomočjo dronov na travnikih iščejo mladiče srn

09. 06. 2022 06.00

Še preden se kmetje v Branderburgu odpravijo na košnjo, se pred njimi na teren odpravijo prostovoljci, ki v visoki travi s pomočjo dronov in termalnih kamer iščejo mladiče srn. Ravno v tem letnem času srne polegajo svoje mladiče in jih, medtem ko iščejo hrano, pustijo same na travniku. Vsako leto prostovoljci pred ostrimi rezili rešijo okoli šest tisoč mladičev. Od lani pa jih tudi finančno podpira kmetijsko ministrstvo.

Dobrodelni Miha Deželak na poti že sedem dni

08. 06. 2022 06.00

Vsa Slovenija je znova stopila skupaj ob dobrodelni akciji Deželak Junak. Radijec Miha Deželak je na dobrodelni poti že sedem dni, vse zato, da bi čim več otrok iz socialno ogroženih družin lahko odšlo na brezskrbne počitnice na morju in uživalo med svojimi vrstniki. Ves čas Miho in ekipo bodrijo številni Slovenci, tudi znana imena. V torek zjutraj je Miha Deželak z ekipo krenil iz Metlike in torkovo naporno kolesarsko etapo zaključil na Uncu. Tam smo ga, tik po tem, ko je prišel na cilj, ujeli tudi mi.

Tekli po hribu navzdol za štirikilogramskim kolutom sira

07. 06. 2022 07.13

600-letna tradicija se je nadaljevala tudi letos. Vikend je bil v Veliki Britaniji, poleg ceremonij povezanih s kraljičinim jubilejem, tudi v znamenju dirke za kolutom sira. V še enem bizarnem britanskem športnem tekmovanju so udeleženci vseh starosti tekli po hribu navzdol za štiri kilogramskim kolutom sira. Ga je kdo po vratolomnem prevračanju po 200 metrskem hribu uspel ujeti?

Nam poleti grozi pomanjkanje goriva?

07. 06. 2022 06.00

Bomo tudi leta 2022 priča krizi, ki smo jo lahko spremljali v 70. letih prejšnjega stoletja, ko so se pred bencinskimi servisi zaradi pomanjkanja bencina vile dolge kolone vozil? Iz mednarodne agencije za energijo namreč prihajajo opozorila – ne le o visokih cenah, ampak tudi o možnosti pomanjkanja goriva. Vlada danes začenja z iskanjem rešitev za draginjo, hkrati pa bo morala pri snovanju finančnih ukrepov bolj natančno opredeliti, koliko nas bo kaj stalo.

Znova oživela pravljica: Dončić, Dragić in drugi zlati fantje med oboževalci

03. 06. 2022 21.53

Znova je oživela pravljica, ki so jo spisali zlati košarkarji na evropskem prvenstvu leta 2017. Brez enega samega poraza in na krilih naroda, ki je pokal od ponosa in sreče, se je naša reprezentanca povzpela na evropski košarkarski Olimp. S premiero filma, ki nas bo popeljal v zakulisje, misli in občutke, ki so ustvarjali največji uspeh v slovenskem kolektivnem športu do zdaj, se spomini in občutki vračajo. Govorili smo z Goranom Dragićem, ujeli tudi Luko Dončića in druge zlate fante.

Že osmič na poti za otroke, ki še niso bili na morju

03. 06. 2022 06.00

Veliko družin živi na socialnem robu in pod njim. Dobrodelne organizacije sporočajo, da je vse več pomoči potrebnih. Kako polepšati težke razmere otrokom? Tudi Deželak junak jim pomaga. Letos že osmič. Na poti je za otroke, ki še niso bili na morju. Pred sedmimi leti je zanje zbral okoli 50.000 evrov, samo lani, v eni etapi, pa kar 821.000 evrov in tako je še enkrat dokazal, da "Deželak junak" ni kar iz trte izvita rima. A ne le z zbranimi sredstvi za otroke, ki počitnic na morju sicer ne bi nikoli doživeli, pač pa tudi z izjemno motivacijsko močjo, s katero navdušuje srca širom po Sloveniji.

Han o podražitvah: Trgovci se bodo morali odreči določenim maržam

03. 06. 2022 06.00

Konec je za od 40 do 50 odstotkov nižjih zneskov na položnicah za elektriko, cene goriva so zamrznjene le še do avgusta, usoda dobave plina pa je še neznana. Hrana se draži, dražijo se tudi storitve, samo plače bolj ko ne ostajajo stalnica. Kako bomo torej živeli jutri, poleti, jeseni? Gospodarski minister Matjaž Han je povedal, da se bodo vladni predstavniki v kratkem sestali z vsemi večjimi trgovci. Njihov načrt je, da se bodo oboji – tako država kot trgovci – odpovedali določenim maržam, provizijam, davkom in na ta način dosegli, da pred podražitvami osnovnih potrebščin zaščitijo najranljivejše.

V nemškem mestecu psi uničujejo javno razsvetljavo

01. 06. 2022 06.11

So mestni ekonomi izvedli slabo nabavo ali je postal pasji urin jedkejši? Nenavadna debata o tem poteka v nemškem mestecu, kjer krajani, še posebej lastniki štirinožcev, ne vedo več, ali naj se smejijo ali primejo za denarnice. Mesto mora namreč zamenjati več kot 100 uličnih svetilk, ker niso odporne na markirne navade psov. Prav ste slišali. Psi so postali glavni krivci za uničeno javno razsvetljavo, številni lastniki pa se šalijo, da bodo svoje najboljše prijatelje poslali na posebne tečaje, kjer se bodo naučili razlikovati med drevesi in kandelabri.

V dveh urah prodal več kot 1700 krofov

31. 05. 2022 06.00

Nov mejnik za vpis v Guinnessovo knjigo rekordov. Prodajalec krofov je moral prodati vsaj 1700 kosov priljubljene sladice v osmih urah, vsak kupec pa je lahko kupil največ 24 krofov hkrati. Prve stranke so se v vrsto postavile že ob štirih zjutraj in čakale, da bo pekarna odprla vrata. Krofi so tako hitro pošli, rekord pa je bil presežen že v prvih dveh urah.

Britanski politik nad francosko policijo: Navijače ste obravnavali kot živali

31. 05. 2022 06.00

Kaos pred tekmo vseh tekem se je prenesel na polje politike. Kako tudi ne, gre za najpomembnejšo postransko stvar na svetu. Eden od liverpoolskih poslancev v britanskem parlamentu je francosko policijo obtožil, da se je do angleških navijačev vedla, kot bi bili živali. V Britaniji, zlasti v Liverpoolu, kot kaže, Francozom še dolgo ne bodo oprostili nevarnega kaosa pred začetkom finala, zaradi katerega se je v Parizu zbralo zelo veliko, do 100.000 angleških navijačev. O krivdi za kaos se bodo prek Rokavskega preliva še dolgo prerekali, o krivcu za poraz pa na angleški strani ni prav nobenega dvoma.

Podražitev na podražitev: kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti?

27. 05. 2022 20.54

Od hrane in energentov do storitev. Se cene res ne bodo vrnile na raven pred krizo? Kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti? Kaj prinaša vse višja inflacija? Kako bi se morala reševanja draginje lotiti nova vlada? O tem smo se pogovarjali z ekonomistoma Emilom Erjavcem z Biotehniške fakultete in Markom Pahorjem z Ekonomske fakultete v Ljubljani.

Sežigalnica odpadkov tudi v neprevetreni Ljubljani?

27. 05. 2022 06.00

Janševa vlada je tik pred koncem mandata z uredbo omogočila podeljevanje 30-letnih koncesij za sežigalnice in sosežigalnice odpadkov in to kar brez predhodne presoje njihovega vpliva na okolje. Ne le dolgoročne okoljske posledice, zapostavljen je tudi neposredni zdravstveni vpliv sežigalnic na zdravje ljudi, so ostri na zdravniški zbornici. Naraste lahko število rakavih obolenj in prezgodnjih smrti. Strokovnjaki opozarjajo tudi na možnost, da se v sežigalnicah kot surovina ne bi uporabljali samo slovenski odpadki, ampak bi jih uvažali tudi iz tujine.

Nadebudna nogometaša rešila življenje prijaznemu sosedu

26. 05. 2022 06.00

Med sosedi pogosto zavre, tudi zaradi razigranih otrok in starejših, ki bi radi imeli mir. Tako je tudi v nemškem Marlu, kjer sta nadobudna nogometaša pogosto pri popoldanskem počitku motila starejšega soseda. Žoga je večkrat na dan priletela na njegov vrt,  vedno jima je odprl in dal žogo. Nihče pa si ni mislil, da mu bosta dečka rešila življenje.  

Golob: Prav je, da tisti, ki imamo več, prispevamo več

25. 05. 2022 22.53

Robert Golob je bil izvoljen za mandatarja 15. slovenske vlade. Pred tem pa burna razprava v parlamentu, v kateri so padala opozorila predvsem iz največje opozicijske stranke SDS, da nas koalicijska pogodba nove vlade vodi nazaj v socializem, da je največja nevarnost koalicijske pogodbe ta, da nas bo nova vlada ubila z davki, da bo na novo opredelila družino, da je Robert Golob zmagal s populizmom, da bo imela vlada preveč ministrstev, v Novi Sloveniji pa so napovedali, da bodo zakon o dohodnini branili z vsemi sredstvi, tudi z referendumom. Golob se je na očitke opozicije odzval v oddaji 24UR ZVEČER.

Dr. Tomažič: Verjetnost izbruha epidemije opičjih koz je majhna

25. 05. 2022 06.00

Kakšno tveganje za splošno zdravje pomenijo opičje koze, nam je razložil dr. Janez Tomažič z infekcijske klinike. Kot miri, je tveganje za okužbo pri splošni populaciji zelo majhno in tudi bolezen ni zelo nevarna. Verjetnost izbruha epidemije je majhna. Tveganje za prenos pa je večje, a še vedno zmerno, pri ljudeh z več spolnimi partnerji in pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. A Tomažič poudarja, da ni nobenega vzroka za stigmatiziranje te skupnosti. S tem bi dosegli nasprotne učinke, saj osebe v strahu pred stigmatizacijo ne bi poiskale pomoči in bi se bolezen še bolj širila.

Epidemija zaslonov: Kako naj otroci izstopijo iz nezdravih vzorcev?

24. 05. 2022 06.00

Ko otroci obsedijo, se morajo prižgati vsi alarmi, opozarja stroka ob precej slabih rezultatih športnovzgojnih kartonov. Kako izstopiti iz nezdravih vzorcev, ki so se razvili v zadnjih dveh letih? Je na pohodu nova epidemija, epidemija zaslonov? O tem z Gregorjem Starcem s Fakultete za šport.

Pomagajmo Urbanu: starši zagnali razvoj genske terapije

21. 05. 2022 07.00

Pomagajmo Urbanu, še ne triletnemu dečku, ki je rojen z okvaro gena in zato ne more hoditi in govoriti. Njegovi starši so zato ustanovili fundacijo in z raziskovalci doma in v tujini zagnali projekt razvoja genske terapije. Zanj potrebujejo finančna sredstva, da bi lahko s terapijo čim prej pomagali malčku. Niso vsi koraki z rojstvom dani, pravi mama malega Urbana.

'Za razliko negativnega euriborja so banke bogatele, potrošnik pa je bil prikrajšan'

20. 05. 2022 06.02

Po leta trajajočih nesoglasjih zaradi kreditov v švicarskih frankih zdaj še zapleti zaradi negativne obrestne mere euribor. So banke res sporno obračunavale spremenljive obrestne mere? Čeprav je bil euribor že od leta 2015 negativen, so ga banke obračunavale kot ničlo. Bi res lahko kreditojemalci plačali več sto, morda več tisoč evrov manj? Tako Zveza potrošnikov Slovenije kot zavod Kolektiv 99 pripravljata skupinske tožbe, v Združenju bank Slovenije pa očitke, da neupravičeno služijo na račun potrošnikov, zavračajo.

Bi poskusili zelenjavo in sadje, vzgojeno v vesolju?

20. 05. 2022 06.00

Sta zelenjava in sadje, vzgojena v vesolju, sploh užitni? Kitajski agrarni in vesoljski strokovnjaki zagotavljajo, da sta, še več: nekatere vrste naj bi celo izboljšale okus. Kitajska velja za velesilo na področju gojenja rastlin v vesolju in je ta projekt sprožila že pred 35. leti. Kaj želi z njim doseči in zakaj je gojenje pridelkov v tako nenavadnih pogojih sploh pomembno?

Nemški sodnik, ki ocenjuje lepoto alpak

19. 05. 2022 06.00

Ne v andskem visokogorju, ampak v Nemčiji živi edini sodnik v Evropi, specializiran za tekmovanja alpak. Čeprav je po svetu cenjena predvsem njihova izjemno kakovostna volna, pa so se ljudje domislili tudi tekmovanj, na katerih ocenjujejo njihovo lepoto. In kakšnim kriterijem morajo zadostiti te čudovite inteligentne živali?

V Nemčiji organizirali triatlon za pse in njihove lastnike

18. 05. 2022 06.00

110 atletov se je poizkusilo v precej neobičajnem triatlonu. Tekli in plavali so namreč s svojimi psi, in sicer na tako imenovanem pasjem triatlonu, ki je bil prilagojen kosmatincem. 30 metrov plavanja, 3,5 kilometra vožnje s kolesom skozi gozd in še dva kilometra teka. Kako so se odrezali na skupni preizkušnji?

'Oklepniki boxer so hrbtenica Slovenske vojske'

17. 05. 2022 06.11

Ker v bodoči vladi obljubljajo tudi številne nove zakone, pa tudi popravke dosedanjih in revizijo nakupa 45 oklepnikov boxer, ki nas bodo sicer stali dobrih 340 milijonov evrov, smo hoteli bodoče koalicijske partnerje v soočenju s še aktualnim ministrom za obrambo Matejem Toninom povprašati tudi o tej temi, a niso sprejeli povabila. Je pa odhajajočo vlado pri podpisu memoranduma za to investicijo podprl predsednik države in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, ki pravi, da z nakupom ne smemo več odlašati.

V Romuniji iskali leva, našli zlatega prinašalca

17. 05. 2022 06.00

Obsežna iskalna akcija se je minuli vikend odvijala v mestecu blizu romunske prestolnice. Številni policisti, redarji, reševalci in veterinarji z uspavalnimi pištolami so krožili po mestu in iskali leva, ki naj bi se potikal po mestnih ulicah in poljih. Policija je preverjala tudi posnetke nadzornih kamer, uporabili so dron in dva sledilna psa, da bi leva le izsledili. Naposled so žival uspeli najti, a to ni bil lev, kot so zatrjevali prestrašeni prijavitelji.

'Evrovizija se lahko enači s športom, vsi gredo na zmago, sodelovanje je drago'

17. 05. 2022 06.00

Napovedi so se uresničile, steklen evrovizijski mikrofon so domov odnesli ukrajinski predstavniki Kalush Orchestra s skladbo Stefania. Levji delež glasov zanje so prispevali gledalci pred televizijskimi zasloni, saj je po glasovanju strokovnih žirij vodil predstavnik Združenega kraljestva, Ukrajina pa je bila na četrtem mestu. Tokratno Evrovizijo so sicer spremljali manjši zapleti, povezani z glasovanjem, Italijani so med sobotnim finalom preprečili celo hekerske napade proruskih skupin. Slovenskim predstavnikom, skupini LPS, se v finale žal ni uspelo prebiti, v prvem polfinalu pa so osvojili zadnje, 17. mesto. Letošnje dogajanje sta v studiu komentirala poznavalca Evrovizije Alesh Maatko in Tomaž Mihelič, ki je leta 2002 s Sestrami in pesmijo Samo ljubezen dodobra zaznamoval evrovizijski spektakel v Talinu in poskrbel za 13. mesto za Slovenijo.

'Sem človek z mnenjem in bom tudi predsednica DZ z mnenjem'

14. 05. 2022 07.00

Slovenski parlament je znova popolnjen, z delom so tudi uradno začeli na novo izvoljeni predstavniki ljudstva. Med poslanci je veliko novih obrazov, pa tudi nekaj starih, tudi povratnikov z dolgoletno pavzo od poslanskega dela. Prvič v zgodovini naše države jih bo vodila ženska. Urška Klakočar Zupančič napoveduje, da bo delovala povezovalno in se trudila za konsenz. Svoje mnenje bo izražala takrat, ko bo menila, da je to potrebno.

S traktorjem v šolo

10. 05. 2022 06.00

Enkrat na leto imajo v številnih manjših ameriških mestih dan traktorjev v srednjih šolah, ko se lahko dijaki v šolo pripeljejo s traktorjem. Pobudo za to daje organizacija Bodoči kmetovalci Amerike, ki spodbuja mlade, naj ostanejo na domačih kmetijah ali prevzamejo nove.