Avtor24UR ZVEČER

'Hitro testiranje cepljenih ni najbolj smiselno, pomembno je spoštovanje ukrepov'
09. 11. 2021 06.00
"Vsekakor pričakujemo, da bomo z novimi ukrepi omejili porast novih okužb, z upanjem, da bodo vsi, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje, to tudi dobili," pravi Mateja Logar. Seveda moramo ukrepe spoštovati in jih ne smemo izigravati, poudarja vodja svetovalne skupine.

Življenjska doba virusa se izteka: 'Epidemija bi se lahko končala do februarja ali marca'
06. 11. 2021 14.46
Bo pomlad prinesla konec epidemije? Dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo pravi, da matematični model, ki ga opazujejo, nakazuje, da bi se lahko epidemija končala februarja ali marca. Pred virusom so le še dve ali tri mutacije na površinskemu S-proteinu, pravi strokovnjak. V oddaji 24UR ZVEČER je spregovoril tudi o novem zdravilu proti covidu-19, ki ga je razvila družba MSD.

'Posegom v poslovne in kadrovske odločitve bi nadeli klobuček in temu rekli državni interes'
05. 11. 2021 06.00
Ali je res pomembno, kdaj je nastal posnetek pogovora med Andrejem Vizjakom in Bojanom Petanom, ko presojamo o njem, kot nas je na novinarski konferenci skušal prepričati Vizjak? Je takratno korporativno upravljanje res dovoljevalo takšno vmešavanje politike v gospodarske družbe v lasti države? O tem sta v oddaji 24UR ZVEČER spregovorila Gorazd Podbevšek iz Združenja nadzornikov in nekdanji šef KPK Boris Štefanec.

Kacin: Če Poklukar ne bo poskrbel za cepljenje, bodo posledice veliko večje
05. 11. 2021 06.00
Ustavite to norijo in zaprite državo, je pozval celjski infektolog Federico Victor Potočnik. Tudi z drugih covidnih oddelkov sporočajo, da je sprejemov na intenzivno terapijo neobvladljivo veliko, zmogljivosti so presegli že tako rekoč povsod. Na intenzivnih oddelkih se zdravi 169 bolnikov, na navadnih 566. Večino kadra so bolnišnice že premestile na te oddelke, nenujne posege in preglede pa odpovedale. Če bi se cepilo več ljudi, bi situacijo še obvladovali, so prepričani zdravstveni delavci, ki se bojijo, da smo v tokratnem valu vlak že zamudili.

Krompir po imenu Doug najtežji krompir na svetu?
05. 11. 2021 06.00
Med okopavanjem vrta sta zakonca z Nove Zelandije naletela na orjaški gomolj. Kasneje se je izkazalo, da gre verjetno za najtežji krompir na svetu. En sam gomolj je namreč tehtal skoraj osem kilogramov. To je bilo veliko presenečenje za zakonca, ki krompirja letos v gredici sploh nista posadila. Zdaj čakata na obisk Guinnessove komisije, ki mora še potrditi, da je krompir po imenu Doug tudi resnično najtežji krompir na svetu.

Logarjeva: 25 odstotkov tistih, ki ne spoštujejo ukrepov, drži celotno državo v šahu
04. 11. 2021 06.00
Ob porastu okužb se soočamo s hudim pomanjkanjem intenzivnih postelj. Medtem ko v bolnišnicah opozarjajo, da so pred kolapsom, naj bi se država že pripravljala na scenarij, da bi covidne bolnike pošiljali na zdravljenje v tujino. Koordinator za zagotavljanje posteljnih zmogljivosti Robert Carotta pravi, da bi lahko zlom zdravstvenega sistema preprečilo le takojšnje 14-dnevno zaprtje države. Kaj je vladi predlagala strokovna skupina?

Dinozaver Frankie nagovoril politike: Mi smo imeli asteroid, kaj je pa vaš izgovor?
04. 11. 2021 06.00
"Povem vam iz prve roke, izumreti je slabo." Tako je pred dnevi zbrane pomembneže v glavni dvorani Združenih narodov nagovoril doslej z naskokom najstarejši govorec - dinozaver. Velikan je potrkal na vest politikov, ki na podnebni konferenci v Glasgowu skušajo rešiti naš planet, da res nimajo izgovora in naj ukrepajo, ker druge možnosti več ni.

Prvo zdravilo za bolnike s kožnim rakom proizvedli v Sloveniji
30. 10. 2021 07.00
Slovenska znanost medtem začenja pomembno pot v boju proti raku. Že v kratkem bodo pri nas prvi bolniki s kožnim rakom prejeli gensko zdravilo, ki je tudi proizvedeno pri nas. Zdravilo za zdravljenje kožnih tumorjev glave in vratu so v konzorciju SmartGene.si proizvedli v Sloveniji, pri projektu pa je poleg Onkološkega inštituta sodelovalo šest družb, fakultet in klinik. Prvi bolnik naj bi zdravilo prejel že čez devet dni.

'Glede na zasedenost postelj nas skrbi, da se bomo morali odločiti za popolno zaprtje države'
30. 10. 2021 07.00
Število aktivnih okužb v Sloveniji še ni bilo tako visoko. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 26.656 aktivnih primerov okužb, kar je sploh največ od začetka epidemije. Posledično je stanje v bolnišnicah alarmantno. V mariborskem kliničnem centru opozarjajo, da so na pragu najhujše krize doslej, v ljubljanskem, da drvimo proti katastrofi. Če bodo okužbe še naraščale, bo zmanjkalo kadra za zdravljenje bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. Bomo morali znova zapirati državo? V informativni oddaji 24UR ZVEČER smo se pogovarjali z vodjo svetovalne skupine Matejo Logar.

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'
29. 10. 2021 06.00
Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.

Zapiranje družbe: kdaj konkretno in kaj nas čaka že konec jeseni
28. 10. 2021 06.00
Epidemija se neizprosno zaostruje, število okužb strmo narašča, če bo šlo tako naprej, se nam lahko zgodi Bergamo, je bil neposreden zdravstveni minister Janez Poklukar. In kdaj nas čaka zapiranje družbe? Minister ga bo vladi predlagal v trenutku, ko bo zasedenih od 160 do 180 intenzivnih postelj – v sredo jih je bilo 133. Sledilo bo zapiranje lokalov ob 22. uri, v šolah pa, da bi ostale odprte, obvezno testiranje namesto prostovoljnega. Kaj nas čaka že konec jeseni?

'Vlada bi morala jasno povedati, kakšna bo njena politika do konca zime'
28. 10. 2021 06.00
Energetski boni za državljane, nižji davki za podjetja. Tako naj bi se Slovenija kratkoročno spopadla z vse višjimi cenami energije in posledicami, ki jih prinašajo dražja elektrika, plin in goriva. Enotnosti na ravni držav članic Evropske unije kot kaže ne bo, saj so interesi držav različni, zato so različni tudi ukrepi. Španija ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina, deveterica držav, med njimi Avstrija, Nemčija in Danska, takšni reformi nasprotujejo. Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je po izrednem sestanku energetskih ministrov napovedal predvsem zaščito najranljivejših.

'Samo z obnovljivimi viri energije ni mogoče doseči energetske neodvisnosti Evrope'
27. 10. 2021 07.00
Kako se bo Evropska unija spopadla z rastočimi cenami energije in posledicami, ki jih dražja elektrika, plin, goriva prinašajo za vsakega od nas, za podjetja? Neenotno, je odgovor, ki smo ga slišali po izrednem sestanku ministrov EU za energijo, ki ga je sklical infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Da bi morali biti ukrepi na ravni Evropske Unije odločnejši, najglasneje zahteva Španija, ki ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina.

Od hobija do zlate gazele: kakšen je recept za uspeh podjetja EKWB?
27. 10. 2021 06.00
Nominirancev za gazelo je bilo letos šest hitro, a tudi kakovostno rastočih podjetij iz šestih slovenskih regij. Kakšen je njihov recept za uspeh? In kako lahko hobi preraste v tako uspešen poslovni projekt, da podjetje osvoji zlato gazelo? Takšna je pot družbe EKWB iz Komende, ki je iz hobija prerasla v visokokonkurenčno mednarodno podjetje.

Nemec se je odpravil na pot okoli sveta – z oslom
27. 10. 2021 06.00
Ker je hotel uresničiti dolgoletne sanje, je Nemec pustil službo in se odpravil na pot okoli sveta. Z oslom. Med pripravami na pot je Nemcu največ časa vzelo iskanje pravega osla. Trenutno sta na Slovaškem, na poti pa sta že pol leta. A pred njima je še dolga pot. Koliko časa bo trajalo, da bosta obkrožila svet?

Perič: Opozicija maje ustavni red. Vatovec: Ta vlada je škodljiva za državljane
27. 10. 2021 06.00
Za zaskrbljujoče stanje v državi je kriva sedanja vlada, ki mora odstopiti, rešitve pa so predčasne volitve, je sporočilo poslancev koalicije KUL na izredni seji parlamenta o razmerah v državi, ki so jo sklicali na zahtevo Levice, podprle pa so jo še preostale stranke KUL. Poslanci, ki podpirajo vlado, so sklicateljem seje očitali, da so prav oni tisti, ki se vseskozi trudijo rušiti ravnovesje v državi in umetno ustvarjajo izredne razmere. Opozicija pa naj bi delovala po načelu: kolikor slabše za vlado, toliko boljše za nas.

Vzgojiteljica na delovnem mestu napihala kar 2,33 promila alkohola
26. 10. 2021 06.57
Slovaki so v šoku. V enem izmed vrtcev v mestu Partizanske je z otroki delala pijana vzgojiteljica. Kako je možno, da ni nihče v vrtcu opazil, da je vzgojiteljica, ki skrbi za 17 otrok, starih tri in štiri leta, z njimi nekaj ur delala pijana? In ne le da je na delo prišla pijana, alkohol je pila tudi na oddelku, v vrtčevski skupini.

Logarjeva: Po trgovinah vidimo ljudi, ki sploh nimajo mask ali pa jih nosijo pod brado
23. 10. 2021 07.00
Covidne razmere v Sloveniji se slabšajo, zanimanje za cepljenje je upadlo, strokovna svetovalna skupina za drug teden priporoča "mini lock down". Premier Janša še zaostruje retoriko, da bo treba spet zapirati javno življenje in gospodarstvo, dokazil PCT, ki jih vse več ponarejajo, ponekod sploh ne preverjajo, če že, le od daleč – če ga imate. Kje smo zdaj, nas to zimo glede na širjenje spet nove delta različice, tudi v Veliki Britaniji, čaka novo popolno zaprtje države? O tem smo v oddaji 24UR ZVEČER govorili z vodjo svetovalne skupine Matejo Logar.

Kje in kako preverjajo pogoj PCT?
23. 10. 2021 07.00
Počitnice so in turistični aranžmaji so razprodani. Kdo sploh še preverja PCT-potrdila? Videli smo namreč, kako lahko je ta potrdila ponarediti, na zlorabe pa opozarja tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje. Zato smo trgovinskih centrih, barih in na javnih prevozih preverili, kako ta pogoj preverjajo. Če je preverjanje pogoja marsikje nekaj običajnega in utečenega, pa se drugod zdi, kot da zanj še nikoli ne bi slišali. Finančna uprava zato napoveduje, da se bo nadzor nad pregledovanjem okrepil, pri v preteklosti že odkritih kršiteljih pa še dodatno zaostril.

Bodo lahko župani znova istočasno tudi poslanci?
22. 10. 2021 06.00
Komisija državnega sveta za državno ureditev je z osmimi glasovi za in enim proti podprla pobudo za odpravo nezdružljivosti županske in poslanske funkcije. Bi bil interes prebivalcev v državnem zboru res bolj slišan ali bi bile s tem določene občine privilegirane v primerjavi s tistimi, ki župana v parlamentu ne bi imele? Razprava je vnovič odprta. Nekateri menijo celo, da bi strasti v poslanskem zverinjaku umirjali prav župani.

V tujini ministri odstopajo že zaradi vreče krompirja. Kaj pa v Sloveniji?
22. 10. 2021 06.00
Skorajda ni dneva ali tedna, da ne bi bilo nove afere katerega od politikov, ki bi morali delati v dobro ljudi in jih s svojimi dejanji spodbujati k plačevanju davkov, ne pa nasprotno. Kaj vse je naplavila afera "glupi davki", v katero se je zapletel Andrej Vizjak? Razkrila je način delovanja s pozicije moči, ko lahko ključni akter še tako jasne posnetke in pogovor z namigi o neplačevanju davkov interpretira na povsem svoj način. O odstopu pa – ne duha ne sluha.

Štefanec: V tem primeru je šlo vse narobe
21. 10. 2021 06.50
Minister Vizjak me ne prepriča, zagotovo ne prepriča Slovencev, o aferi ‘Glupi davki’ pravi nekdanji predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Boris Štefanec. Minister se vedno bolj zapleta, od začetnega popolnega zanikanja svoje napade rahlja, priznava razgovore, ki so bili, pa še vedno pravi, da je to napad smetarske mafije: "Ni prepričljiv, prepričljiv bi bil, če bi res imel kakšne dokaze, da je to konstrukt, drugače pa le v primeru, če bi odstopil."

'Kar je bil Fafangel za epidemiologijo, sem bila jaz za mikrobiologijo. Zdaj pa sem na zavodu'
21. 10. 2021 06.00
V oddaji 24UR ZVEČER je gostovala odpuščena mikrobiologinja dr.Metka Paragi. Ta je po 30 letih dela sedaj na zavodu za zaposlovanje. Povedala je, zakaj po njenem mnenju hitri testi Majbert Pharm niso ustrezni ter tudi, kako je bila kompetentna stroka v času epidemije odrinjena.

Cizelj: Če bi pocepili nezaščitene, bi imeli namesto 600 le 60 mrtvih
20. 10. 2021 08.00
Leon Cizelj z Instituta Jožef Stefan poudarja, da bomo kolektivno imunost dosegli, ko se bo prekužilo še približno pol milijona prebivalcev, ki so dovzetni za virus. Če bi se ti cepili, bi bil pritisk na zdravstveni sistem desetkrat manjši, kar pomeni, da bi namesto 10.000 bolnišnično obravnavo potrebovalo okoli 1000 ljudi.

Najlepši pes na svetu je Sevdah
20. 10. 2021 06.00
Kakšno je življenje najlepšega psa na svetu? Umirjeno, pravi lastnica Sevdaha, psa pasme tornjak, ki je laskavi naziv osvojil v češkem Brnu. Najraje se druži še z enajstimi psi iste pasme. Njegovi lastniki so namreč rejci pasme tornjak, ki je avtohtoni pastirski pes iz Bosne in Hercegovine. Pravijo, da so to psi, ki pri človeku odganjajo stres.

Vizjak o spornem posnetku: Želijo mi odrezati glavo
19. 10. 2021 23.30
Zakaj minister Andrej Vizjak meni, da je posnetek pogovora z Bojanom Petanom lepljenka in konstrukt zoper njega? Ali torej zanika, da je na precej obremenjujočih posnetkih njegov glas? In zakaj meni, da mu ni treba odstopiti? "Če želite priti resnici do dna, naju soočite z gospodom Petanom ob predvajanju celotnega posnetka," predlaga Vizjak.

36-letnica pričakuje 12. otroka: Odvisna sem od tega, da imam otroke
19. 10. 2021 06.00
Hočem še otrok, odkrito priznava Američanka, ki ima pri 36 letih enajst otrok in čez nekaj mesecev pričakuje dvanajstega. Z možem se smejeta, da imata že pravo malo nogometno moštvo, medtem pa nad njenimi načrti, da bi imela še najmanj šest otrok, zdravniki niso najbolj navdušeni, saj ima Veronica nekaj zdravstvenih težav. V XXL-družini pa zagotovo ni nikoli dolgčas.

Dražja elektrika: da bodo plačali račune, bodo nekateri manj denarja namenili za hrano
19. 10. 2021 06.00
Podražitev, ki si jo je privoščil Petrol, je neupravičena in špekulativna, je ocenil premier Janez Janša ter Petrolovim uporabnikom svetoval, naj zamenjajo ponudnika. A kako bo v tem času država zaščitila tiste, ki si visokih položnic za elektriko ne bodo mogli plačati? Predsednik vlade po deregulaciji cen bencina zdaj napoveduje regulacijo marž in energetske vavčerje za ranljivejša gospodinjstva. Ali so to prave rešitve za ublažitev dviga cen, smo vprašali energetskega strokovnjaka Petra Novaka.

Minister Vizjak podjetniku Petanu predlagal, kako se lahko izogne plačilu davka
18. 10. 2021 18.46
V informativni oddaji 24UR ZVEČER smo objavili posnetke ministra Andreja Vizjaka, ki je znanemu podjetniku Bojanu Petanu v času prve Janševe vlade in t. i. "vojne proti tajkunom" predlagal, kako se izogniti plačilu davka. Obenem pa mu je ponujal sodelovanje države in nadzornega sveta, če bo pristal na njegove pogoje.

'Zaskrbljeni smo zaradi pritiska na delovanje javnih institucij in medijev'
16. 10. 2021 06.00
Misija evropskih poslancev je izpostavila toksično ozračje in polarizacijo v Sloveniji, čeprav javne institucije delujejo. "Obstaja več dejavnikov, zaradi katerih smo zaskrbljeni," je dejala vodja misije, Sophie in 't Veld, ki je spregovorila tudi o STA in delegiranih tožilcih.