Avtor
24UR

Domača marmelada z napisom 'izdelano med okupacijo': življenje v Hersonu

26. 02. 2023 21.40

Ob prazniku upora, s katerim se v Ukrajini spominjajo na enostransko rusko priključitev Krima pred devetimi leti, je predsednik Volodimir Zelenski ponovil zavezo vrnitve vseh ukrajinskih ozemelj pod nadzor Kijeva. Na drugi strani pa je ruski predsednik Putin ponovil svoje stališče, da Zahod uničuje Rusijo in da je Nato z dobavami orožja Kijevu v vrednosti več deset milijard dolarjev, posredno že v vojni, saj Ukrajina orožje prejema brez plačila.

Odesa: obešajo ukrajinske zastave, umikajo rusko literaturo, kipe ...

25. 02. 2023 21.31

Ali lahko po kitajskih zamislih o premirju med Ukrajino in Rusijo vendarle zasveti luč na koncu tunela? Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da se je pripravljen sestati s kitajskim predsednikom in se pogovoriti o njihovih načrtih za končanje vojne v Ukrajini. Za posredovanje Kitajske v mirovnem procesu je odprta tudi Moskva, toda pravo vprašanje je, kaj sledi besedam, poudarja Zelenski. Medtem ruska vojska še vedno obstreljuje ukrajinska mesta.

Renesansa predorogradnje: kako sploh gradimo predore?

25. 02. 2023 12.38

V Sloveniji zadnja leta znova pospešeno gradimo predore: vzhodna karavanška cev, 7 predorov na drugem tiru železniške proge od Divače do Kopra, predor Pekel na Štajerskem. Gre za velike in drage infrastrukturne projekte, kapitalne objekte. Samo na drugem tiru bo zgrajenih več predorskih cevi kot med gradnjo slovenskih avtocest od leta 1994 do danes. Nekdaj so predore gradili domači gradbeni velikani, zlasti SCT in Primorje. Po njihovem propadu pa so se tujim gradbenim podjetjem odprla vrata na slovenski trg.

Golob razkril novosti glede zdravstvene in davčne reforme

24. 02. 2023 06.00

Protesti se kar vrstijo, premier Robert Golob pa je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da je treba nepravičen plačni sistem spremeniti v celoti, ne po posameznih skupinah. Glede zdravstvene reforme je napovedal, da pričenjajo s tremi projekti: digitalizacijo, prenovo ZZZS in nacionalnim klicnim centrom. Slednji bo začel delovati s 1. marcem, državljani pa bodo na brezplačni telefonski številki informacije glede osebnega zdravnika dobili takoj. Po njegovi napovedi bodo davčne spremembe v veljavo stopile 1. januarja 2025, dajatve pa bodo za lastnike ene nepremičnine ostale enake. Spregovoril je še o dogajanju v Policiji, draginji in tem, ali bo dokončal mandat.

Bodo zaradi ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve protestirali veterani?

22. 02. 2023 06.00

Bomo zaradi ukinitve muzeja slovenske osamosvojitve v Ljubljani gledali še ene proteste, tokrat veteranov vojne za Slovenijo in njihovih podpornikov? Združenje za vrednote osamosvojitve je namreč zaradi vladne združitve Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in ustanovitve Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije napovedalo zborovanje, peticijo in pozvalo stranke k interpelaciji celotne vlade. Mnenje o tem, zakaj menijo, da si zaradi ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve Golobova vlada zasluži interpelacijo, je z nami delil predsednik združenja in prvi predsednik slovenske vlade Lojze Peterle.

Preoblečeni v peteline so se pognali po vasi in iskali kokoši

21. 02. 2023 07.35

Je petelinom uspelo? So odgnali zimo? V Vardarcu na Hrvaškem so prepričani, da so njihovi petelini nalogo dobro opravili. Kot vsa leta doslej so se moški, preoblečeni v peteline, pognali po vasi in iskali kokoši. A zviti domačini so kokoške in piščance pred maskiranimi petelini skrili. Se pa pred njimi ne skrivajo dekleta, saj po stari šegi velja, da se bo tista, ki bo prva sklatila petelina, v novem letu tudi prva poročila.

Janša: To bo leto bumerangov in zarečenega kruha

21. 02. 2023 06.06

Prihaja čas plačila. Danes so sami na ražnju. In še huje bo. To je le nekaj besed iz sobotnega govora Janeza Janše. Kdo bo na ražnju? In kaj prinaša povezovanje na desnici, potem ko je k SDS pristopila stranka Franca Kanglerja? Bosta kmalu na politični sceni le še dve veliki stranki? Kako se bo SDS postavila v času vlade Roberta Goloba?

'Na ulici preživiš samo, če si pijan ali pa zadet'

19. 02. 2023 13.03

Klavdija Zupan in Gašper Povšnar, dva obraza, dve usodi, dve zgodbi, ki rišeta vzroke za brezdomstvo. Brezdomec namreč že dolgo časa ni več le človek brez strehe nad glavo. Je človek brez doma, z razpadlo družino, razpadlo socialno mrežo, človek, ki je izgubil dostojanstvo.

'Kupil električno kolo, dobil sončna očala'

18. 02. 2023 11.30

Po spletu nakupuje polovica Slovencev – največkrat oblačila, obutev, športno opremo, kozmetiko, hrano. Petino nakupov opravimo za digitalne izdelke ali storitve, dobro šestino za nastanitve. Na daljavo kupujemo tudi vstopnice za kulturne in športne prireditve ter prometne vozovnice. Število paketnih pošiljk se je v letu 2021 na svetovni ravni povzpelo na skoraj 160 milijard, kar je za trikrat več kot v letu 2015. Ali drugače: vsako sekundo je na svetu odposlanih več kot 5000 pošiljk. Pri tem večina dostavljalskega trga odpade na Kitajsko, Japonsko in ZDA.

'Telo odpove, ker je to edini način, da končno nekaj pove'

18. 02. 2023 07.00

Kakšna bo moja prihodnost, je vprašanje, ki za otroke in mladostnike prav gotovo pomeni še dodaten stres in breme. Pojavlja se ob številnih obšolskih aktivnostih, pritiskih in dejstvu, da zadnje generacije mladostnikov otroštvo bolj kot na prostem, na primer na igriščih, preživljajo pred zasloni elektronskih naprav. Kar polovica vseh duševnih težav se tako začne že pred 15. letom starosti; zato "ja" športu in ozaveščanju ter glasen "ne" tobaku in alkoholu – k temu bodo mlade spodbujali novopečeni ambasadorji zdravja.

Brecelj: Če pastir izgubi tretjino svoje črede, je kriva ovca ali pastir?

17. 02. 2023 06.00

Spomini na dolge vrste čakajočih, ki so se že sredi trde noči vile pred bežigrajskim zdravstvenim domom, so še sveži. V mrazu so za svoje plačane pravice, kot so takrat poudarili, čakali tudi upokojenci, ki so ostali brez osebnega zdravnika. Zdravstveni minister molči, kje pa sta Nika Kovač in Jaša Jenull? Direktorica ZD Ljubljana Antonija Poplas Susič bi si ob vseh težavah zdravstva zdaj izplačevala dodatke, ljubljanski župan Zoran Janković pa direktorico kljub vsemu še vedno podpira. Kako pa celotno situacijo komentira predsednik strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj?

103-letna nuna in košarkarska navijačica: Simbol sreče univerzitetnega moštva

17. 02. 2023 06.00

Nekdanja košarkarica in trenerka ženske univerzitetne ekipe pri častitljivi starosti še vedno ob igrišču spremlja in navija za svoje moštvo. 103-letna nuna iz Chicaga se udeleži vsake domače tekme in svoje moštvo na vsako tekmo pospremi z molitvijo, za kar so ji mladi univerzitetni košarkarji močno hvaležni. Tako hvaležni, da so v njeno čast začeli prodajati majice, kape in figurice z njeno podobo.

Ministrica: Proti meni so leteli predmeti. Švarc: Na shod niste bili povabljeni

17. 02. 2023 06.00

Protest, nedostojen gasilcev, in slaba folklora, so bile vladne ocene protestnega shoda poklicnih gasilcev, ki so na protestu uporabljali pirotehnična sredstva, zanetili ogenj, izžvižgali Ajanović Hovnikovo, ki je s protesta odšla v spremstvu Policije, kot tudi predsednik sindikata poklicnih gasilcev David Švarc. So šli gasilci čez rob in so na shodu ogrozili ministričino varnost? Ministrici Hovnikovi so odprtje še druge fronte napovedali tudi v sindikatu Sviz, kjer so zaradi odpovedi sestanka z njimi napovedali možnost protestnega shoda ali pa bodo šli neposredno na enodnevno splošno stavko.

Katrin prvi izlet bo nova dražba: 'Izkupiček bo šel v dobrodelne namene'

16. 02. 2023 06.21

Kar 60 tisočakov je na dobrodelni dražbi dosegla katrca nekdanjega predsednika Boruta Pahorja. Zdaj odhaja k družini Fratar v Dravograd, ki pa ni edina z razlogom za praznovanje. Kupnina bo namreč v celoti namenjena društvoma, ki pomagata našim najmlajšim, ki se borijo z rakom. Za kaj pa bodo v društvu Junaki 3. nadstropja porabili donirana sredstva? In kakšne namene ima s katrco družina Fratar?

Poljakinja po sedmih otrocih rodila še petorčke

16. 02. 2023 06.00

Možnosti so bile ena proti 52 milijonov. In zgodilo se je. V poljskem Krakovu so se rodili petorčki, ki jih doma že nestrpno pričakuje sedem sorojencev. In kaj pravi mama 12 otrok? Mirno življenje je možno tudi z 12 otroki. Kakšen je njen recept?

'Spijo v šotorih, grejejo se ob ognju, po mestu se širi neznosen smrad'

15. 02. 2023 06.00

Območje potresa v Turčiji in Siriji je prizorišče najhujše naravne nesreče v zadnjih 100 letih. Odziv je izjemen, katastrofa je sprožila doslej največjo napotitev ekip nujne medicinske pomoči na ozemlju Evrope. Kakšne bodo končne razsežnosti potresa, v katerem je izgubilo življenje več kot 37 tisoč ljudi, ne ve nihče, potrebe po pomoči prizadetim pa iz ure v uro naraščajo. Trenutno kar 26 milijonov ljudi v Turčiji in Siriji potrebuje humanitarno pomoč. V Turčiji le nekaj kilometrov od meje s Sirijo razmere spremlja raziskovalni novinar Avdo Avdić.

V Rio de Janeiro se po dveh letih v polnem obsegu vrača karneval

14. 02. 2023 07.00

Karnevali in pustna rajanja se vračajo povsod po svetu. Tako je tudi v Riu de Janeiru, kjer po pandemiji že težko čakajo, da znameniti karneval znova zaživi v vsem sijaju. Medtem ko so priprave v polnem teku, pa najbolj neučakani že rajajo na mestnih ulicah.

'Mislila sta, da gre za bombardiranje ali samomorilski napad, ne pa za potres'

11. 02. 2023 07.46

Bitka s časom v Turčiji in Siriji se nadaljuje. Upanja, da bi pod ruševinami našli koga živega, je vse manj. A vsak čudež, vsako rešeno življenje vliva upanje, reševalci s kopanjem po ruševinah ne odnehajo. Smrtnih žrtev pa je medtem vse več. V Siriji, kjer jih je doletela naravna katastrofa, pa so zdaj še pred veliko humanitarno katastrofo. Od tam se je v četrtek vrnil Slovenec Rok Lavrenčič, ki se je v času potresa nahajal v Aleppu. Tisti prvi trenutki po začetku potresa so bili zmedeni, priznava. Prva misel njegovih sirskih spremljevalcev pa je bila bombardiranje ali samomorilski napad, ne pa potres. Zato svojih sob nista zapustila.

Pivo brez alkohola, a nič cenejše

08. 02. 2023 07.00

Pivo, vino, penina, gin, a vse brez alkohola. Poraba brezalkoholnih pijač, ki smo jih bili sicer bolj vajeni brez napisa 0,0%, je vse večja in vse bolj v trendu. A zato nič cenejša. Zaradi kozarčka preveč glava zagotovo ne bo trpela, tudi postava ne, bo pa denarnica. Belgijci ugotavljajo, da je takšen način priprave, ko morajo zvarjenim pijačam alkohol odvzeti, dolgotrajnejši in zato tudi dražji.

Slovenski reševalec v Turčiji: Ko greš enkrat na teren, si prepuščen sam sebi

08. 02. 2023 07.00

Reševalci so v Turčiji in Siriji do sedaj rešili več kot osem tisoč živih in zdravih domačinov. Nekateri izmed njih so pod ruševinami zdržali tudi do 32 ur. V Turčijo so se napotile reševalne ekipe z vsega sveta. Roko v stiski je ponudilo 65 držav, med njimi je tudi Slovenija. Na prizorišču v Hatayu je tudi slovenski reševalec Marko Bučar, podpredsednik mednarodne organizacije za reševalne pse.

'Večno gradbišče in sramota, da ima največjo gradbeno jamo v Sloveniji – Slovenija'

05. 02. 2023 12.00

Kje se je zataknilo, da po 17 letih in porabljenih skoraj osmih milijonih evrov še vedno nimamo nove sodne palače? Zakaj je pravosodno ministrstvo projektu zdaj spet prižgalo rdečo luč? In kako je mogoče, da se je cena investicije podražila za neverjetnih 125 milijonov evrov? V 24UR Fokus nocoj tudi o tem, da pravosodni organi v Ljubljani delujejo na številnih razseljenih lokacijah. Kar 18 jih poleg lastniških prostorov najema država, skupna številka plačanih najemnin pa je lani presegla štiri milijone evrov.

Kadrovska kriza hromi Slovenijo

04. 02. 2023 12.00

Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?

'Nobeno zavetišče ne izpolnjuje pogojev za dolgotrajno oskrbo psov'

03. 02. 2023 06.00

"Humoristi eni, zaprli bomo zavetišča," ministrici za kmetijstvo Ireni Šinko sporočajo slovenska zavetišča za zapuščene živali. Na podlagi novega pravilnika bi jim dnevno za hrano in vodo država namreč namenila največ 40 centov za mačke in največ dva evra za pse. "Zavetišče ni le en briket in deciliter vode," so ogorčeni skrbniki zapuščenih živali. A še večja težava so kapacitete. "Zavetišča so polna. Mi lahko dobimo 30 evrov na dan na psa, težava je, da ni prostora," je poudaril Dušan Hajdinjak, vodja zavetišča Meli Trebnje.

Knovs zaradi ruskih vohunov in poslovanja Gen-I na Balkanu obiskal Sovo

02. 02. 2023 20.02

Parlamentarna Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, ki jo vodi Nova Slovenija, se je nenapovedano zglasila na Sovi. Zanimalo jih je delovanje obveščevalnih služb, pa tudi poslovanje Gen-I-ja na Balkanu. Po neuradnih informacijah naj bi bilo sicer vse tako, kot mora biti.

Vrečkova se interpelacije ne boji. Tonin: Ukinitev muzeja politično sporočilo

02. 02. 2023 11.01

V interpelaciji, ki jo je NSi pripravila zaradi združitve dveh muzejev, ministrici za kulturo Asti Vrečko med drugim očitajo uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve. Poslanska skupina NSi sicer sama nima dovolj podpisov za vložitev interpelacije, zato so jo v sopodpis poslali opozicijski SDS in poslancema italijanske ter madžarske narodne skupnosti. SDS je svoj odgovor že sporočila.

Reforma plačnega sistema s tremi stebri: 'Trenutno primerjamo jabolka in hruške'

02. 02. 2023 06.00

Načrti za reformo plačnega sistema predvidevajo tri nove plačilne stebre. Prvi steber bi vključeval funkcionarje vseh vej oblasti, predstavnike drugih državnih organov in direktorje, drugi steber javne uslužbence ožje javne uprave, tretji pa zdravstvo, vzgojo in izobraževanje ter ostale, je pojasnila ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik. Točna delitev stebrov je sicer še stvar dogovora z vladnimi strankami in sindikati, je napovedala. Vlada sicer obljublja tudi gradnjo 3000 javnih stanovanj od leta 2026 dalje.

'Ko pravnomočno ugotovimo kršitev, bi moralo priti do prevzema odgovornosti'

01. 02. 2023 06.00

Zgodovinsko dno Slovenije. Na indeksu zaznave korupcije smo dosegli najslabši rezultat doslej, za lansko leto ugotavlja nevladna mednarodna organizacija Transparency International. In ne le Slovenija, zdrs zahodne Evrope in Evropske unije so zaznamovali škandali, kot so afera z Uberjem v Franciji, povezave nemške politike z ruskim državnim plinskim podjetjem Gazprom, med najbolj odmevne pa se je zagotovo vpisala grška evroposlanka Eva Kaili, obtožena jemanja podkupnin, povezanih s Katarjem in Marokom. Škandal, ki je razkril, da korupcijske lovke sežejo v sam vrh EU.

Logar o SDS in lastni platformi: Jaz grem na pot za več, ne na pot za manj

31. 01. 2023 06.00

Zadnji mesec in pol ga ni bilo v javnosti, pa se je kljub temu uvrstil na vrh priljubljenosti slovenskih politikov in prehitel svojo protikandidatko na predsedniških volitvah Natašo Pirc Musar. A še vedno največ Slovenk in Slovencev zanima, kaj bo Anže Logar storil po tem, ko je v predsedniški kampanji skoval najvišji politični kapital na desni sredini. Bo ustanovil stranko? Kako bo sodeloval z Janezom Janšo? O čem se je na kavi pogovarjal z nekdanjim predsednikom Borutom Pahorjem in Mirom Cerarjem? Kje vidi svojo prihodnost in prihodnost Slovenije?

'Geografska lega Slovenije precej pripomore k delovanju vohunov pri nas'

31. 01. 2023 06.00

Lovke Putinove tajne službe so segle tudi v Slovenijo. V ospredju sta dva domnevno argentinska državljana, ki sta pripadnika tuje obveščevalne službe. Kot je potrdila zunanja ministrica Tanja Fajon, gre za pripadnika ruske obveščevalne službe. Pojasnila je, da ruskega veleposlanika na zagovor še ni poklicala, ker bi bilo to za zdaj še "neprimerno". Nekdanji prvi mož Sove Andrej Rupnik je medtem pojasnil, da je Slovenija za vohune zaželena tudi zaradi geografske lege in razkril, da tuje obveščevalne službe na tem območju že dlje časa intenzivno delujejo.

'Pri nas ideja o dodatni omejitvi hitrosti ne bi bila smiselna'

28. 01. 2023 07.01

Nemčijo deli predlog zakona, da bi na avtocestah omejili hitrost na 120 kilometrov na uro, drugod na največ 80 kilometrov na uro. Glavni razlog podporniki zakona vidijo v tem, da bi takšna sprememba blagodejno vplivala na okolje. Na vprašanja o tem, ali se Nemčija bliža sprejemu takšnega zakona in ali se podobne ideje lahko uveljavijo v Sloveniji, nam je pomagal odgovoriti raziskovalec mobilnosti in predsednik AMZS Andrej Brglez.