Avtor24UR

'Marsovsko mesto', kjer lahko preizkusite astronavtsko hrano in življenje v kapsuli
26. 05. 2021 06.00
Izlet na Mars ni več misija nemogoče. Kakšno je življenje na rdečem planetu, lahko izkusite na severozahodu Kitajske, kjer so postavili pravcato marsovsko mesto. Pogoji na tem območju so na las podobni tistim na Marsu, obiskovalci lahko poskusijo hrano, ki jo jedo astronavti, obenem pa izkusijo, kako je živeti v vesoljski kapsuli. Turisti so ponoreli od navdušenja, še posebej zato, ker je Kitajska nedavno postala druga država za ZDA, ki ji je uspelo pristati na rdečem planetu.

V Pekingu se lahko zapeljete v prihodnost. Bi sedli v taksi brez voznika?
26. 05. 2021 06.00
Deset samovozečih taksijev trenutno pokriva le tri kvadratne kilometre kitajske prestolnice in ustavlja na osmih postajališčih. Potniki ga naročijo z mobilno aplikacijo, vožnja pa stane slabe štiri evre. Povprečna hitrost taksija je okoli 30 kilometrov na uro. Stranke pa v avtomobilu vseeno niso same, saj sovoznikov sedež greje varnostni strokovnjak, ki je pripravljen na posredovanje v sili.

Obsodbe resolucije SDS iz opozicijskih vrst: 'Absurdna, nevarna in zaskrbljujoča'
25. 05. 2021 18.02
"Na žalost smo se znašli v državi, kjer premier in njegova stranka prikazujeta svet, obrnjen na glavo," pravi Luka Mesec v odgovor na predlog kongresne resolucije SDS, ki svari tudi pred stranko Levica ter omenja državljansko vojno. Šarec pravi, da stanje ni takšno, kot ga poskušajo naslikati, Fajonova, da "Janša s tem dokumentom nakazuje zelo nevarno smer prihodnosti države", Bratuškova pa se sprašuje, kaj v taki družbi počne "resna desna stranka" NSi. Branko Grims medtem zatrjuje, da je iz resolucije jasno razvidno le, da želijo v SDS ohraniti ustavni red ter demokratično in varno Slovenijo.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši
25. 05. 2021 06.00
Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Mehiški policist na ulici našel ček v vrednosti milijon evrov in pol
25. 05. 2021 06.00
Ali denar res leži na cesti, le pobrati ga je treba? To bi se res lahko vprašal policist iz Mehike, ki je med rednim obhodom na tleh naletel na ček. Na njem pa je pisalo 40 milijonov pesov, kar pomeni, da je našel dober milijon evrov in pol. Policist pravi, da niti za trenutek ni pomišljal, kaj mora storiti. Takoj je poiskal naslovnika in denar vrnil.

'Ob cepljenju in upoštevanju ukrepov bi lahko konec epidemije razglasili konec junija'
24. 05. 2021 14.16
Institut Jožef Stefan v svoji najnovejši projekciji ocenjuje, da epidemija še naprej upada, tudi število okuženih nad 65. letom starosti, reprodukcijsko število pa nam je uspelo znižati na približno 0,75. V zeleni fazi bi se tako lahko znašli že v sredo. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar sicer pravi, da je malo verjetno, da bi zeleno fazo tudi uradno razglasili že ta teden. Konec epidemije pa bi lahko po najboljših projekcijah dosegli do konca junija, če se bomo le držali vseh priporočil in če se nas bo cepilo čim več, je dodala.

"Ko se odlepim od zemlje, se prestavim v nek drug svet, v svet ptic"
23. 05. 2021 09.25
Občutki, ki te vedno znova poženejo v zrak, kjer se čas ustavi, težave pa izginejo – to so sposobne, trmaste, neustrašne ženske v poklicu, v katerem še vedno prevladuje moška roka. Pilotke, ki so prestale veliko usposabljanja; nekatere med njimi so orale ledino, premikale meje, kljubovale oviram. To so pilotka vojaškega helikopterja Romana Begovič, pilotka policijskega helikopterja Breda Šprajcar, jadralna pilotka Tanja Pristavec in upokojena pilotka Marjana Dežnak, ki je orala ledino ženskam v komercialnem letalstvu v takratni Jugoslaviji.

Zlorabe: nudenje fizioterapije na daljavo najtežjim, nevrološkim bolnikom
22. 05. 2021 06.00
Ste že slišali za fizioterapijo na daljavo, po Zoomu, ali je bili celo deležni, pa četudi sodite med najtežje, nevrološke bolnike? Tudi to vam ponujajo spretni prodajalci, ki veliko zveze s fizioterapijo nimajo, znajo pa izkoristiti nedelujoč, zbirokratiziran sistem, v katerem je premalo fizioterapevtov, ki so preobremenjeni, čakalne dobe pa so posledično predolge. Fizioterapijo lahko sicer izjemoma izvajajo na daljavo, a šele, ko je jasno, da do poškodb ne more več priti, saj bolniki vaje že obvladajo.

'Žal smo ujetniki manjšinske koalicije'
21. 05. 2021 06.00
Ali se opozicijskemu KUL 'fučka' za ljudi, kar mu očita poslanec NSi Jožef Horvat? Prvi mož poslancev SD Matjaž Han odgovarja: enostavno ne pridemo skupaj, vsak zagovarja svoje. Jasno je, kaj bomo imeli – dve izredni seji. Na prvi bodo poslanci obravnavali ustavno obtožbo proti predsedniku vlade Janezu Janši, druga pa bo namenjena sprejemanju koalicijskih zakonov. Kako pa bo parlament delal naprej, se bo nadaljevala pat pozicija, kdo je odgovoren za blokado parlamenta sta nam povedala poslanca Jožef Horvat in Matjaž Han.

'Poletje se bo začelo sredi julija. Hudo vroče bo do konca avgusta'
20. 05. 2021 06.00
Je s tem vremenom vse v redu, skoraj konec maja nas zebe, kdaj bo že toplo? Takšne in podobne opazke glede vremena smo slišali v zadnjih dneh. In kaj nas čaka? Kakšni tedni, meseci so pred nami? Kaj o tem pravi ljudska modrost, pratika? Kakšno bo poletje? Na ta vprašanja je odgovoril eden boljših poznavalcev pratike v Sloveniji in ljubiteljski vremenar Dušan Kaplan.

Vizjak: Podpisniki so bili zavedeni, gre za zbiranje podpisov proti pitni vodi
20. 05. 2021 06.00
Smo bili priča največjemu in najuspešnejšemu podvigu okoljskega gibanja od osamosvojitve Slovenije, kot pravijo okoljski aktivisti in organizatorji zbiranja podpisov za referendum o pitni vodi? Ministrstvo za okolje in prostor jim očita, da so zavedli podpisnike pod zahtevo za referendum. Ali to drži? V 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila minister za okolje Andrej Vizjak in Uroš Macerl, eden od pobudnikov zbiranja podpisov.

Sanjski Gregor: Eno dekle bo vrtnico zavrnilo
19. 05. 2021 06.00
Gregor Čeglaj je v oddaji 24UR zvečer razkril podrobnosti iz zaodrja snemanja resničnostnega šova Sanjski moški. Med drugim je povedal, da bo eno izmed deklet njegovo vrtnico zavrnilo, poleg tega pa je v šali priznal, da je hvaležen, da mu produkcija ni razkrila vsega, kar se je med dekleti dogajalo v hiši.

Zaljubila sta se ob zvokih violine
18. 05. 2021 06.00
Da za ljubezen nikoli ni prepozno, dokazuje par iz Nemčije. Spoznala sta se v domu starejših občanov in se zaljubila. A ne takoj, ampak šele takrat, ko je 89-letna Mariane 106-letnega Valdemarja zaslišala igrati na violino.

Resničnostni šov je zamenjala resničnost
16. 05. 2021 20.18
Amerika je po štirih letih sestopila z divjega političnega vrtiljaka, 78-letni washingtonski veteran Joe Biden predsedovanje vrača v običajne tirnice. Po 100 dneh se lahko pohvali s hitrim cepljenjem in 250 milijoni odmerkov ter obljublja projekte, ki bi v temeljih spremenili ameriško družbo – za šole, bolniške, porodniške, ceste, mostove, čisto vodo …

Fizioterapija: kako vedeti, kdo je šarlatan in kdo ne?
15. 05. 2021 11.59
Premalo fizioterapevtov, veliko fakultet, premalo nadzora in veliko zasebnih izvajalcev fizioterapije. Tako bi lahko na kratko povzeli izjemno kompleksno in hkrati neurejeno področje fizioterapije, ki prav zato dopušča preštevilne zlorabe in usodne poškodbe.

V središču Ljubljane tokrat kolesarili za vodo
14. 05. 2021 19.22
V središču Ljubljane so se tudi ta petek zbrali protestniki, tokrat s pozivom k zbiranju podpisov pod pobudo za referendum za pitno vodo. Za izvedbo referenduma jih morajo zbrati 40.000, kot pravijo, jih manjka še več tisoč, rok za zbiranje pa se izteče čez teden dni. Današnji protest se je začel na Trgu republike, osrednji del dogajanja pa se je odvijal na Prešernovem trgu.

Napad na javno šolstvo ali uresničevanje odločbe ustavnega sodišča?
14. 05. 2021 06.00
Gre pri reševanju vprašanja o financiranju programov v zasebnih šolah res le za skrb za javno šolstvo, ki bo po besedah opozicije na slabšem in prikrajšano, če bo država 350.000 evrov letno namenila financiranju obveznega programa v zasebnih šolah in dodatnih vsebin? Predlog vladajoče koalicije je predlog za ureditev financiranja zasebnih šol na noge dvignil tudi opozicijo.

AstraZeneca, Sputnik, Pfizer, Moderna – za kateri koktajl bi se odločili?
14. 05. 2021 06.00
Lastnik zagrebškega bara je poimenoval nove mešanice koktajlov za novi korona čas. Ker je za poimenovanje navdih dobil pri cepivih, pri postrežbi ne manjka injekcija, gostje pa dobijo tudi štampiljko, da so prejeli svojo dozo ... koktajla. In kateri je najbolj priljubljen?

Nenavadno, a zelo drago: Japonce navdušujejo poroke na prizemljenem letalu
11. 05. 2021 06.00
Maj je čas porok, tudi na Japonskem si v tem času pari najraje obljubljajo zvestobo. Letos je za redke izbrance zelo priljubljen kraj za poroko prizemljeno letalo. Letališče tako občasno namesto turistov zasedejo neveste, ženini in svati. Par med obredom lahko spremlja 30 povabljencev, vse skupaj pa ni poceni. Kako pa sodelujejo stevardese in kje poteka poročna zabava?

Ali ob sproščanju ukrepov na področju turizma in gostinstva prehitro odpiramo penino?
11. 05. 2021 06.00
Pričakovanja ob zadnjem sproščanju ukrepov so velika, Slovenci, ki so lani zaradi vladnih bonov reševali turistično sezono, napovedujejo množična potovanja po svetu, še posebej na priljubljeno tradicionalno sosednjo Hrvaško. Pa bodo tujci tako množično prihajali v Slovenijo, da bodo nadomestili izpad domačih gostov? Marjan Batagelj svari pred slabo turistično sezono in napoveduje turistični kanibalizem – ko se bo vsaka država borila za gosta. Lahko slovenski turizem ob tem sploh računa na obisk tujih turistov?

Logar: Slovenija bo na predsedovanje dobro pripravljena
09. 05. 2021 12.00
Dan Evrope je danes, do predsedovanja Svetu Evropske unije pa sta manj kot dva meseca. Slovenija bo na vrhu EU drugič v 17. letih, odkar je postala članica. Bo šlo brez zdrsov, vzorno, z agendo tudi v drugo? Kakšni bodo zgodovinski mejniki v zaostrenih razmerah? In po čem si bo Evropa zapomnila Slovenijo med predsedovanjem?

Predsedovanje – nov terminal, prenovljen hotel, jedilniki chefov z Michelinovo zvezdico
08. 05. 2021 06.00
Slovenija bo predsedovanje Svetu Evropske unije 1. julija prevzela že drugič v 17. letih, odkar je članica Evropske unije. Če bodo epidemiološke razmere dopuščale, se bo v šestih mesecih zvrstilo 185 dogodkov s tudi do 17 tisoč udeleženci. Priprave za projekt, ki je izjemen varnostni zalogaj, so na vrhuncu, tako bodo na primer visoki gostje prileteli na nov terminal na Brniku in prenočili v prenovljenem Elegans hotelu Brdo, okušali pa bodo vrhunsko kulinariko, pod vsak jedilnik bo namreč podpisan chef z Michelinovo zvezdico. Predsedovanje bo obliž za turizem, bodo pa tempo vse do konca narekovale negotove razmere, od tega bo odvisno vse – srečanja, logistika, izplen.

Trije mladi podjetniki združili moči: 'Ključ do uspeha je povezovanje'
08. 05. 2021 07.00
Inovativnost, volja, pogum. Vse to imajo, še bolj pomembno pa je, da znajo, kar so tudi dokazali trije mladi podjetniki, ki so se koronakrizi uprli tako, da so združili moči. Kooperativa 103 pod eno streho združuje tri samostojna podjetja, ki so, zahvaljujoč novodobnemu zadružništvu, ne le preživela, ampak tudi vzpostavila nov podjetniški model. Kako pa je videti, ko pregovorno večna rivala Ljubljana in Maribor združita moči?

Kakšen je občutek, ko izpolniš svoje sanje?
08. 05. 2021 07.00
Neverjeten, pravi Palestinec Fati iz Gaze. Že kot otrok je sanjal, da bo imel športni avto. V srednjih letih pa se je odločil, da si ga bo skonstruiral kar sam. Ne le zaradi tega, ker so dirkalniki zelo dragi, ampak tudi zato, ker živi na območju Gaze.

'Glede na strokovna priporočila v Sloveniji izbire cepiva glede na starost ni'
08. 05. 2021 07.00
Po vseh zapletih in nezaupanju v nekatera cepiva smo na prelomni točki, saj vemo, da nas le cepljenje lahko reši iz primeža pandemije. Veliko je govora o tem, katero cepivo bo kdo prejel, a kot pojasnjuje Beovićeva, glede na strokovna priporočila v Sloveniji izbire cepiva po starostni skupini ni. Vodja koordinacije cepilnega centra ZD Ljubljana je medtem dejala, da imajo za zdaj dovolj zmogljivosti in čakajo prijave. Če odštejejo tiste, ki čakajo na drugi odmerek, bi lahko vse osebe, ki jih imajo trenutno v bazi, cepili v devetih dneh.

Poklukar: V prvih sedmih urah se je na cepljenje prijavilo več kot 11.000 ljudi
07. 05. 2021 06.00
Zdravstveni minister Janez Poklukar opozarja, da je čim večje število cepljenih pred poletjem šele prva naloga. Naslednji izziv prihaja jeseni, ko bo s poživitvenimi odmerki znova treba preprečiti zapiranje javnega življenja. Kako bo po novem potekalo cepljenje? Bodo kmalu cepili tudi otroke, starejše od 12 let? In kdaj bi lahko dosegli od 60- do 70-odstotno precepljenost?

Mehurčkast nogomet, ki so si ga izmislili belgijski študentje
07. 05. 2021 06.00
Belgijski študentje so na kampusu organizirali pravo nogometno ligo, ki navdušuje igralce in gledalce. Gre za nogomet, pri katerem je vsak igralec v svojem varnem "mehurčku". To jim omogoča rekreacijo brez testov in potrdil o cepljenju. Dovoljeni so sicer tudi bližnji kontakti, a igra še vseeno poteka v okviru strogih epidemioloških predpisov.

Obeta se pospešitev cepljenja, zagotovljenih najmanj 450.000 odmerkov
06. 05. 2021 06.00
Nacionalni koordinator za cepljenje Jelko Kacin je dejal, da ima Slovenija maja zagotovljenih najmanj 450.000 odmerkov cepiva proti covidu-19, kar bo pospešilo cepljenje pri nas. V Sloveniji imamo na razpolago štiri cepiva, med njimi tudi cepivo Jansen. "Vsa štiri uporabljamo v polnem teku," je dejal Kacin in poudaril, da je cepljenje najhitrejša, najbolj varna in zagotovo zanesljiva pot k normalnemu življenju.

Kaj bi Frelihov nakup Vinakoper pomenil za podjetje in slovenske vinarje?
06. 05. 2021 06.00
Bo šlo največje istrsko vinarsko podjetje, družba Vinakoper, v roke enega najbogatejših Slovencev? Franc Frelih, ki je kot obrtnik začel v domači delavnici, se danes ponaša s 13 slovenskimi in tujimi podjetji in je eden največjih slovenskih industrialcev. Zdaj pa želi priključiti še enega največjih pridelovalcev grozdja in rdečih vin v Sloveniji. Cilja na združevanje velikih in malih vinarjev in osvajanje svetovnega trga. Ali pomeni to premik za vinogradništvo in vinarstvo Slovenije? O tem smo povprašali tudi slovenskega enologa Zdravka Mastnaka.

Nemec v 30 letih zbral več kot 200 tisoč kemičnih svinčnikov
06. 05. 2021 06.00
Koliko kemičnih svinčnikov oziroma kulijev imate doma? Verjetno ne več kot 200 tisoč, kolikor jih je v skoraj 30 letih domov prinesel njihov strasten ljubitelj. Kulije ima razstavljene po vsej hiši, tudi v kleti, kjer prireja zabave in kamor povabi tudi obiskovalce, ki se ne morejo načuditi nakopičenim pisalom. A Nemec jih še nima dovolj. Še vsaj deset let jih namerava zbirati, takrat pa se bo, vsaj tako upa, vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov kot človek z največ kuliji na svetu.