Avtor
24UR

Janša: Ministrstva v pripravo na množično prostovoljno testiranje

20. 11. 2020 07.17

"Glede na stanje epidemije in posvet na ravni EU so pristojna ministrstva dobila nalogo, da najpozneje do 5. decembra pripravijo vse potrebno za množično prostovoljno testiranje na novi koronavirus ter vzpostavitev programa za registracijo kandidatov za prostovoljno cepljenje," je sporočil premier Janez Janša. Da je "vedno bolj naklonjena takemu, čim širšemu testiranju", pravi tudi Beovićeva, "čeprav zanesljivih podatkov o učinkovitosti takega pristopa, ki je organizacijsko in finančno kar zahteven, še nimamo".

Želite doživeti, kako je biti Kevin iz Sam doma?

19. 11. 2020 06.00

Se želite vrniti v predbožični čas leta 1990 in na lastni koži doživeti, kako je biti Kevin iz kultnega filma Sam doma? Verjetno vam ga je vsaj enkrat uspelo ujeti na našem programu. Takšno izkušnjo lahko doživijo tisti, ki si najamejo hišo v ameriškem Dallasu, kjer lahko doživite kar nekaj scen iz filma Sam doma. Ob prihodu vas sprejme kar Kevin.

Krvavo potrebujemo zdravnike, tuji, ki so pri nas, pa ne morejo delati

19. 11. 2020 06.00

Razkrivamo popoln birokratski nesmisel: medtem ko na vrhuncu epidemije covida-19 krvavo potrebujemo zdravnike, tuji zdravniki, ki so že pri nas, ne morejo delati. Kako je to mogoče, zakaj se kljub številnim prošnjam nič ne premakne? Si res lahko to privoščimo?

Hudič se skriva v podrobnostih: denarna pomoč le za desetino podjetij

18. 11. 2020 07.32

Ob objavljenem razpisu za pomoč gostinstvu in turizmu nasmehov ni veliko, nasmehov je veliko manj, ko ugotoviš, kako malo podjetij sploh izpolnjuje pogoje. Tako je svoj zapis začel direktor Turizma Kranjska Gora Blaž Veber, ki gospodarskemu ministrstvu vse od začetka epidemije daje predloge za učinkovite ukrepe. Je res vse prirejeno za velika podjetja? Bodo mala in mikropodjetja primorana zapirati dejavnosti? Bo kdo uslišal njihove predloge za obstoj?

Koliko 'stane' izstop iz poslanske skupine SDS?

18. 11. 2020 06.00

5000 evrov je finančno težak izstop iz poslanske skupine stranke SDS. Tako je namreč odločilo ptujsko sodišče v primeru Andreja Čuša, ki mora vrniti del stroškov za njegovo kampanjo. "Dobil sem zapestnice in plakate," je medtem sodišču povedal Čuš, a ni pomagalo, saj je stranka vsem poslancem dala v podpis pogodbo, v kateri pristajajo na takšne pogoje. In kaj se je zgodilo z nekaterimi drugimi poslanci, ki so to stranko zapustili? Kakšne sodne bitke so bili? Nekdanji poslanec SDS je denimo moral pojasnjevati tudi, kako se je znašel na posnetku članov strankinega podmladka, kjer so nekateri uživali kokain.

Podjetniki na robu: za plače zaposlenim osebni kredit, pomoč države prihaja prepočasi

17. 11. 2020 06.33

Pogled v realni svet, v realni sektor, ki je polnil tudi državno blagajno, razkrije nemoč ljudi. Z vse večjim zaprtjem Slovenije v realnem sektorju dela vse manj ljudi. Tudi frizerji. Nikoli v življenju si nisem mislila, da ne bom zmogla, a to gre preprosto predaleč. Žal mi je, a po 36 letih dela sedaj razmišljam, da nima smisla, da se borim za naših 32 zaposlenih, ki želijo delati, ker za to preprosto plačujem previsoko ceno. Tako je svoje pismo začela direktorica Česalnic Ljubljana – podjetja, ki se že 70 let ukvarja s frizersko dejavnostjo, zdaj pa razmišlja celo o stečaju.

Tekmovalno golobico Novo Kim prodali za 1,6 milijona evrov

17. 11. 2020 06.00

Kako dober posel je vzreja tekmovalnih golobov? Tako zelo dober, da so za najboljšega ta hip na dražbi iztržili rekordnega 1,6 milijona evrov. Toliko je namreč za golobico po imenu Nova Kim ponudil bogat kitajski poslovnež, ki namerava vzrediti še dragocenejše potomce. Lani je za (takrat) rekordnih 1.250.000 evrov kupil tudi tekmovalnega goloba Armanda in po napovedih poznavalcev bosta s Kim poskrbela za nove rodove golobjih tekmovalcev v tako imenovani Ligi prvakov vzreje golobov.

Beovićeva: Najprej bi odpirali šole, manj tvegane dejavnosti, javni promet … 

16. 11. 2020 22.38

Ali bomo z ukrepi uspeli zajeziti širjenje novega koronavirusa, če pa so se zabave preselile v domove, garaže? Če kdo temu ne verjame, bo dovolj pogled na družbena omrežja. Katere cilje bi morali doseči v prihodnjih 14 dneh, da bi stroka predlagala postopno sproščanje ukrepov? Bi bili prvi na vrsti osnovnošolci?

Fafangel: Cepivo lahko spremeni pravila igre, do takrat ostajajmo doma

16. 11. 2020 11.21

O tem, kje smo z epidemijo covida-19, kako malo vemo o virusu in koliko smo se že naučili, o novih ukrepih, komunikaciji odgovornih, zaprtih šolah in cepivu, ki lahko spremeni pravila igre in pomeni začetek konca epidemije, smo v rubriki 24UR Fokus govorili z glavnim epidemiologom v državi. Z Mariem Fafangelom, predstojnikom Centra za nalezljive bolezni, se je pogovarjal Miha Drozg.

Pogovor z glavnim epidemiologom v državi: 'Preden zaspim, so v mojih mislih vedno šole'

15. 11. 2020 07.00

Trenutno smo na zelo težki točki epidemije, je jasen Mario Fafangel. "Smo na težki točki, tako kot tudi vsi okoli nas. Smo tudi v obdobju, ko malo težko razberemo svojo sliko in to, kje točno smo. Nekako smo dosegli svojo mejo kapacitet testiranja in to pomeni, da tista luč, s katero smo si razsvetljevali pot, da bi vedeli, kaj nas čaka, ni več tako močna. In to je problem pri napovedovanju, kaj je še pred nami."

Kakšen javni promet bo imela Slovenija v prihodnosti?

14. 11. 2020 07.00

Zaradi epidemije se začasno v Sloveniji ukinja ves javni prevoz (vozili bodo lahko le taksiji). Kako pa je z javnim prevozom pri nas, ko ni ukrepov? Kje je pri javnem prevozu Slovenija? Se pogosto peljete z vlakom, avtobusom? Kakšna je uporabniška izkušnja, kakšna je politika? Oteženo prestopanje, neusklajenost voznih redov, dolgi potovalni časi, ki so nekonkurenčni vožnji z osebnim avtomobilom, pa zastarelost in pogosto neudobnost ...  vse to so težave, ki javni promet pri nas delajo nezanimiv za širšo uporabo.

TZS opozarja, da je novi odlok o zaprtju trgovinske dejavnosti v več točkah nejasen

13. 11. 2020 07.46

TZS opozarja, da je novi odlok o začasni prepovedi trgovinskih dejavnosti, s katerim se v ponedeljek zapirajo skoraj vse nenujne trgovine, v več točkah nejasen. Pristojna ministrstva je zato pozvala k pojasnilom, da ne bi napačno razumevanje za trgovce povzročilo še več škode. Trgovci vlado pri zajezitvenih ukrepih sicer podpirajo, a ne podpirajo ukrepa, s katerim je zaprla kar tri četrtine trgovinske dejavnosti. Minister Gantar pa je prepričan, da lahko z zaostritvijo ukrepov prekinemo širjenje virusa in nato začnemo z nadziranim sproščanjem.

Hojs je za tiste, ki pozivajo h kršenju vladnih odlokov, predlagal celo zapor

13. 11. 2020 06.00

Šesti protikoronski paket prinaša tudi višje kazni za tiste, ki se bodo med prepovedjo druženja zbirali na javnih krajih – torej tudi za protestnike. Globe segajo do 10 tisoč evrov, še višja kazen, do 15 tisoč evrov, pa grozi tistim, ki bodo javno pozivali h kršenju prepovedi zbiranja. Minister Hojs je vladi predlagal celo spremembo kazenskega zakonika, s katero bi tiste, ki bi pozivali h kršenju vladnih odlokov, za tri mesece lahko celo zaprli.

'Popolne zapore si slovensko gospodarstvo ne more privoščiti'

12. 11. 2020 08.16

Medtem ko zdravstveni minister Gantar poziva k zaostrovanju ukrepov, podjetniki, gostinci, frizerji in kozmetiki pričakujejo, da bo vlada začela sproščati ukrepe, saj v nasprotnem primeru ne bodo ekonomsko preživeli. Minister Počivalšek pravi, da je zajezitev širjenja epidemije na prvem mestu, a je treba glavnini gospodarstva omogočiti, da preživi tudi v zaostrenih pogojih.

Cvetko: Vlada zavestno in naklepno neti vžigalno vrvico konflikta

12. 11. 2020 06.13

V manj kot tednu dni so huligani na policiste metali granitne kocke, v Velenju pa je moški sredi belega dne s hladnim orožjem napadel policistko. Policisti nosijo glavo naprodaj za tisoč evrov, družba in politika pa od njih pričakujeta, da varujejo državljane in njihovo premoženje. Zaradi odnosa vlade policiste mineva potrpljenje in bojim se, da smo smo le še korak oddaljeni od stavke v Policiji, pravi predsednik Policijskega sindikata Slovenije.

Gantar: Razmere niso take, da bi lahko razmišljali o sproščanju ukrepov

11. 11. 2020 06.15

Lahko pričakujemo zaostritev ukrepov in omejitev nenujnih dejavnosti, kot to predlaga zdravstveni minister za 14 dni? Število oseb, ki zaradi okužbe z novim koronavirusom potrebujejo hospitalizacijo, namreč še vedno narašča. Omejitev gibanja na en kilometer od doma sicer ni bila njegov predlog, gre pa za enega od predlogov strokovne skupine v primeru poslabšanja razmer, je priznal.

Tuji mediji o Janši: slovenski Donald in evropski poraženec ameriških volitev

10. 11. 2020 06.00

Slovenski premier Janez Janša je s svojimi tviti pritegnil pozornost tujih medijev in vrgel slabo luč na državo. Kot ugotavljajo, namesto čestitk raje pritrjuje mnenju aktualnega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je prepričan, da je bil na volitvah 'ogoljufan'. "Kot da Slovenija na vrhuncu epidemije novega koronavirusa nima drugih skrbi, premier napada osrednje medije in spodbuja teorije zarote," piše nemški časnik Der Spiegel.

Slovenski 19-letniki so po višini na 10. mestu, Slovenke na 13.

08. 11. 2020 19.46

Raziskava, v kateri so uporabili podatke 65 milijonov otrok, je pokazala, da je med najvišjimi in najnižjimi 19-letniki kar 20 centimetrov razlike. Slovenski 19-letniki so po višini na 10. mestu, Slovenke na 13. Zlasti pomanjkanje kakovostne hrane v otroštvu vodi do zastoja v rasti in naraščanja debelosti pri otrocih.

'Nastaja novi, 'kovidski' človek'

08. 11. 2020 13.14

Zdajšnji čas epidemije je čas negotovosti. Ne vemo, kakšni bodo naslednji tedni in meseci, kaj se bo dogajalo v bolnišnicah, kaj bo z zdravstvom, kako bodo potekala naša življenja, kdaj in kako se bo zapiralo življenje v državi, kdaj sproščalo, do kdaj bo šolanje na daljavo, pa kaj bo s službami ... Tudi o tem in vseh občutjih ob tem, kaj to pomeni za posameznika in kaj za družbo, se je treba pogovarjati v tem času.

Telesna aktivnost pomembnejša kot kdajkoli prej

07. 11. 2020 13.36

Telesna aktivnost je v tem času epidemije pomembna kot še nikoli doslej. Gibanje je izjemnega pomena tako za naše telo kot za psiho, zmanjšuje tveganje za bolezni ter tesnobo, zato je za preventivo ključno, da smo tako odrasli - mlajši in starejši, vsak po svojih zmožnostih - kot tudi otroci redno telesno aktivni.

Goran Dragić dobrodelnemu Vidu podaril dres: Si pravi navdih

07. 11. 2020 07.00

Zgodba o 14-letnem Vidu Čeplaku, ki želi z licitacijo žoge s podpisom Gorana Dragića pomagati soimenjaku s Ptuja in njegovi mami, ki sta se znašla v stiski, je naletela na velik odziv. Gre za žogo, ki jo lahko še vedno licitirate na Facebook strani Nine Čeplak Kos v komentarjih pod Vidovo objavo. Vida iz Nazarij je ganila zgodba 16-letnega Vida in njegove mame, ki bosta zaradi pomoči dobrih ljudi še lahko imela streho nad glavo. Odzval se je tudi Goran Dragić in Vidu sporočil, da je pravi navdih. "Zato moram poskrbeti, da dobiš moj dres iz reprezentance. Lepo se imej, bodi zdrav še naprej in delaj dobra dela."

Starši in šolniki enotni: Otroci bi se morali v šole vrniti čim prej

06. 11. 2020 08.51

Vlada je v četrtek sporočila: pouk bo do nadaljnjega za vse otroke potekal na daljavo. In to kljub temu, da so ravnatelji vlado opozarjali, da bi bilo prav, da gredo vsi šolarji v šolo. Nenazadnje imajo nekatere druge evropske države slabšo sliko in šole odprte. Zakaj mi ne? V Zvezi aktivov svetov staršev poudarjajo: "Od pristojnih bi pričakovali več razlage. In šolniki in starši smo razumni, ampak pogrešamo, da bi nam navedli točne argumente za njihove odločitve. Na ta način bi se tudi lahko vnaprej pripravili na to, kaj nas čaka."

Bo vlak ostal na kitu?

05. 11. 2020 05.59

Po nenavadni nesreči, ki se je zgodila na Nizozemskem in se srečno iztekla zgolj po zaslugi kita oziroma skulpture kita, je stekla tudi akcija reševanja vlaka s kitovega repa. Ta je namreč, potem ko se je vlak podzemne železnice iztiril, obstal na skulpturi. Ogromna umetniška skulptura kitovega repa je prestregla vlak, ki je prebil ograjo in skoraj strmoglavil deset metrov v globino, in na ta način preprečila katastrofo.

Drvi Slovenija po poti italijanskega Bergama?

03. 11. 2020 06.00

"Smo na poti v Bergamo." To je stavek, ob katerem zmrazi vsakogar, ki ve, kako hudo je bilo to italijansko mesto prizadeto v prvem valu koronakrize. Zakaj ima Erik Brecelj, zdravnik, ki je prvi opozarjal na korupcijo v zdravstvu in je brez dlake na jeziku, tako črnoglede napovedi za širjenje koronavirusne bolezni v Sloveniji?

Amerika pred odločitvijo

01. 11. 2020 07.00

Združene države Amerike so tik pred predsedniškimi volitvami. Kakšna je bilanca Trumpovega mandata? Kakšna so zadnja dogajanja? Kampanja, razmerja, ozadja, zgodovina, kontekst ... Kakšen bo vpliv izida teh volitev na življenje v Ameriki in kakšen pomen in vpliv za ves svet, mednarodno skupnost in mednarodne odnose.

Testi na koronavirus

31. 10. 2020 07.00

Kako poteka testiranje na novi koronavirus? Katere različne vrste testov obstajajo in kako se razlikujejo med seboj? Kakšna je pot brisa? Kaj se dogaja v laboratoriju? In kako se spreminja dosedanji način testiranja - na kaj bo to vplivalo?

Boj z virusom: solidarnost sosedov, prijateljev, organizacij, mest, občin

30. 10. 2020 06.38

Veliko jih je, ki v času drugega vala epidemije skrbijo za starejše, osamljene in tudi tiste, ki imajo odrejeno samoizolacijo, samoiniciativno pa so se organizirale tudi občine. Solidarnostni ukrepi v Kopru in Novi Gorici so dokaz, kaj Slovenci zmoremo, če stopimo skupaj.

Vsak osmi imetnik telefona si aplikacije Ostani zdrav ne more naložiti

30. 10. 2020 06.00

Predstavniki vlade in NIJZ nas skoraj ob vsaki priložnosti opominjajo, naj si naložimo aplikacijo Ostani zdrav in tako pomagamo infektologom. Toda marsikdo ta poziv doživlja kot posmeh, ker si aplikacije preprosto ne more naložiti, saj nima dovolj sodobnega telefona. Kakšen smisel ima torej aplikacija, ki bi morala imeti širok krog uporabnikov, da bi delovala, pa ima že na začetku takšne omejitve? Kaj to pomeni za njeno učinkovitost?

Trgovci izigravajo zakon? Trgovine ob nedeljah zaprte, trgovke delajo

29. 10. 2020 06.00

Med tistimi, ki morajo, kljub epidemiji, vsak dan delati, so tudi trgovke. In čeprav imajo po novem proste nedelje, so razočarano ugotovile, da bodo ponekod ob nedeljah vseeno delale in tudi so. Ob tem se sprašujejo, kaj jim pomaga zakon, če pa je delodajalec našel drugo pot in jih obdržal na delovnih mestih.

Državo podpira turizem, tega gastronomija. In ta je tik pred tem, da klecne

28. 10. 2020 06.00

Eden največjih poražencev koronakrize bosta – kot kaže – prav gotovo turizem in vrhunska kuhinja, ki je Slovenijo postavila na svetovni zemljevid. Letos so to potrdile Michelinove zvezdice, s katerimi je Slovenija dohitela in prehitela Hrvaško. Te so prav tako pokazale, kaj je prihodnost slovenskega turizma kot butične destinacije sredi neokrnjene narave z restavracijami in gostilnami z vrhunsko kuhinjo, ki k nam privablja tuje goste. Vsi smo bili zadovoljni, gostinci, gostje in država, ki je pobirala davke in se na krilih gostincev promovirala po svetu, zdaj pa se je vse to ustavilo in gostince, tudi vrhunske, pahnilo na rob preživetja. Bomo pustili, da komparativne prednosti Slovenije izginejo s svetovnega zemljevida?