Avtor24UR

Civilna iniciativa po ugrabitvi napoveduje protest: Želimo se počutiti varne
10. 05. 2019 07.15
"Grozili so mi, me zvezali in strpali v prtljažnik." Tako je ugrabitev, o kateri govori vsa država, opisal Miroslav Moravec. Tri migrante je aretirala italijanska policija, eden je na begu. "Sistem nacionalne varnosti deluje, ravno ta aretacija ugrabiteljev je dokaz za to," pa miri državljane in opozicijo premier Šarec. SDS zahteva sklic seje za nacionalno varnost, NSI pa, da država zaščiti ljudi.

Obrtnikom bi lahko pokojnine znižali za 30 odstotkov
09. 05. 2019 08.06
Si predstavljate, da skoraj vse življenje od svoje plače plačujete za poklicno pokojnino, potem pa izveste, da bo vaša pokojnina za 30 odstotkov nižja, kot bi morala biti? Prav to se utegne zgoditi na tisoče slovenskim obrtnikom, ki so v Sklad obrtnikov in podjetnikov, ki so ga ustanovili obrtniki leta 1956, vplačevali del svoje plače, zdaj pa so jim iz sklada sporočili, da nimajo dovolj sredstev, da bi jim še naprej izplačevali obljubljene poklicne pokojnine.

Zaradi ravnanja Sove v primeru Kangler poziv državnemu vrhu k preiskavi
07. 05. 2019 12.10
Nekdanji mariborski župan Franc Kangler je Sovi očital vmešavanje v njegove sodne postopke, s čimer naj bi ta pomagala usmerjati sodne postopke zoper njega. Kot je Kangler napovedal v oddaji 24UR ZVEČER je Odbor 2015 o tem obvestil tudi predsednika Pahorja, premierja Šarca, predsednika parlamenta Židana in predsednika državnega sveta Kovšco.

S čim se je spopadal pilot in ali so ruski gasilci zatajili?
07. 05. 2019 07.22
V gorečem ruskem letalu je na pristajalni stezi moskovskega letališča umrlo 41 ljudi. Kaj vse je šlo narobe, da je letalo zagorelo? S čim se je spopadal pilot, ko je pristajal z gorečim letalom in kakšna so v takem primeru navodila potnikom? So ruski gasilci na letališču zatajili in bi lahko rešili več življenj?

Se je Sova zarotila proti Francu Kanglerju?
07. 05. 2019 06.00
Ali je Sova res del zarote proti nekdanjemu mariborskemu županu Francu Kanglerju, ki želi razčistiti vlogo policije, tožilstva in sodnikov v sodnih procesih proti njemu? Sova je namreč del dokumentov, do katerih je želel priti Kangler, po 17 letih označila za zaupne. Zdaj odgovarja, da obstoja dokumenta sploh ne more potrditi.

V Južni Afriki vse bolj popularen sladoled z insekti
07. 05. 2019 06.00
Vanilijev, čokoladni ali sladoled z insekti? Vse več povpraševanja je za slednjega. V Južni Afriki sledijo trendom in zadnja leta prodajajo vse več prigrizkov in sladic, ki vsebujejo okolju prijaznejše surovine, kamor spadajo tudi žužki, črvi in ličinke. Čeprav se povprečnemu Evropejcu ne sliši prav mamljivo, številni napovedujejo, da bi lahko postali takšni prigrizki kmalu povsem običajni.

'Delali smo vsi za enega in eden za vse'
05. 05. 2019 07.00
Slovenski alpinizem je ena izmed (redkih) športnih dejavnosti v Sloveniji, ki je v svetovnem vrhu že več kot 40 let. Med svetovno strokovno javnostjo velja Slovenija za alpinistično velesilo. Kljub majhnosti in številčni šibkosti.

Slovenci na vrhu sveta
04. 05. 2019 07.00
Ta mesec, natančneje 13. maja, bo minilo natanko 40 let od prvega slovenskega vzpona na Mount Everest. Ta dan sta na vrhu sveta stala Nejc Zaplotnik in Andrej Štemfelj. To je bila epska odprava, izjemen uspeh, nastali so zgodovinski posnetki in fotografije, ob katerih se še dandanes naježi koža. Prav tako, kot to velja za druge zgodnje slovenske vzpone na osemtisočake.

Kdaj bi lahko tudi v Sloveniji govorili o epidemiji ošpic?
30. 04. 2019 08.26
V slovenskem prostoru še vedno odmevajo trije novi primeri okužbe z ošpicami. "Po praznikih nekje bomo zares vedeli, ali se je še kdo okužil ali ne," je v oddaji 24UR ZVEČER povedala Eva Grilc iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje. V luči dogajanja v ZDA, kjer se trenutno srečujajo z epidemijo ošpic, pa je na mestu tudi vprašanje, v kakšnem primeru bi lahko do naglega porasta števila obolelih prišlo tudi pri nas.

24 ur neprekinjeno potiskal avto, za volanom sedela njegova babica
30. 04. 2019 07.11
Pa je padel še en Guinnessov rekord. Tomislav Lubenjak je po hrvaških cestah avtomobil potiskal 24 ur dolgih 107 kilometrov. Za volanom pa je sedela njegova babica. Zakaj se je sploh lotil podiranja takšnega rekorda?

Vse slovenske meje ... takšne in drugačne
28. 04. 2019 07.00
V sredo bo minilo natanko 15 let od vstopa Slovenije v Evropsko unijo. Dobra tri leta za tem je naša država stopila še v schengensko območje. Pred vstopom v EU smo imeli jasne cilje, kaj želimo, pojasnjuje doc. dr. Marko Lovec s Fakultete za družbene vede.

Slovenska inovacija: popolnoma razgradljiva ekološka sveča
27. 04. 2019 07.00
Tisoči ton odpadnih sveč pomenijo za Slovenijo resno težavo. Zapleta se namreč z njihovo predelavo, tudi na razpis okoljskega ministrstva za odvoz odpadnega materiala se kljub večkratnemu podaljšanju roka ni prijavilo nobeno podjetje. A slovensko podjetje je našlo rešitev: popolnoma razgradljivo ekološko svečo, ki jo nameravajo izvažati tudi v tujino.

Kakšen okus ima sladoled, prekrit z 22-karatnim zlatom?
27. 04. 2019 07.00
Zlati sladoled, pravzaprav takšen, prekrit z 22-karatnih zlatom. Trend, ki je iz Japonske pljusknil v Evropo. Simboliziral naj bi večno mladost in dolgo življenje. Kje ga lahko poskusite in ali si ga bomo lahko privoščili tudi navadni smrtniki? In kakšen okus ima jedilno zlato?

Kaj vpliva na kakovost prehrane v osnovnih šolah?
27. 04. 2019 07.00
Zakaj so pri kakovosti prehrane razlike med osnovnimi šolami? Zakaj imajo ene bolj zdrave jedilnike, druge pa manj? Razlogov je več. Veliko je odvisno od osebe, ki vodi prehrano, ključna je podpora vodstva šole in tudi prehranska politika - torej, ali učitelji o hrani učijo in se o njej skozi projekte z učenci tudi pogovarjajo. Vpliv ima tudi to, ali ima šola svojo kuhinjo ali jim hrano vozijo z druge lokacije. Na račun tega je zato včasih več predpakiranih malic - krofov, rogljičkov ...

'Ljudje ne morejo dihati, lastniki tovarn pa kažejo meritve, da je vse v redu'
26. 04. 2019 09.59
Po protestih zaradi požarov v lenarški sortirnici odpadkov in shodu v Ceršaku, kjer je kompostarna že gorela, se znova postavlja vprašanje okoljevarstvenih dovoljenj. Ali država res bolj ščiti onesnaževalce kot prebivalce? Je v Sloveniji največja ekološka bomba okoljska zakonodaja? Minister napoveduje, da bomo novo zakonodajo dobili že prihodnje leto.

Prehrana v osnovnih šolah: še vedno preveč odsvetovanih živil in sladkorja
26. 04. 2019 06.00
Kakšna je prehrana osnovnošolcev v šolah v Sloveniji? To je preverjala ekipa 24UR Inšpektor in ugotovila naslednje: čeprav se stanje izboljšuje in šole otrokom nudijo bolj zdravo hrano, kot so jo pred leti, obstaja še kar nekaj težav. Predvsem je na jedilnikih v nekaterih šolah še vedno preveč odsvetovanih živil in preveč sladkorja.

Zavarovalniški strokovnjak: Bilo je enostavno preveč dejavnikov, ki so bili skregani z logiko
24. 04. 2019 22.49
Boris Peršak, zavarovalniški strokovnjak, je v zvezi s primerom umorjene Sare dejal, da je bilo enostavno preveč dejavnikov, ki so bili skregani z logiko: "Vsak opravi tečaj varnega ravnanja z orožjem. V takem primeru se poišče varno smer, prostor, kjer ni nikogar". Dodal je, da vsebine klicev glede izplačila odškodnine ne poznajo, domnevajo pa, da je klical Abramov.

Ikone, titani, pionirji, umetniki, voditelji ... kdo so najvplivnejši na svetu?
24. 04. 2019 06.00
Revija Time je že šestnajsto leto zapored objavila lestvico 100 najvplivnejših Zemljank in Zemljanov. Svetovno znani obrazi, od zvezdnikov do politikov, so razvrščeni v pet kategorij: pionirji, umetniki, voditelji, ikone in titani. In kdo se je povzpel na vrh?

Presenetljiva polfinalista: Ajax in Tottenham imata veliko skupnega
22. 04. 2019 19.21
Dan pred obračunom Barcelona - Liverpool se bosta v polfinalu nogometne Lige prvakov pomerila Tottenham in Ajax, ki se bosta soočila prvič po 38-ih letih. Čeprav gre za kluba iz Londona in Amsterdama, imata veliko skupnega. Vse polfinalne tekme bomo prenašali na Kanalu A in VOYO.

'Modena je odbojkarski Real'
22. 04. 2019 19.25
To, kar je v svetu nogometa Real Madrid, je v svetu odbojke Modena, pri kateri igra tudi kapetan slovenske reprezentance Tine Urnaut. Ta je kultni italijanski klub prvič spoznal leta 2007, ko ga je pri 18-ih letih še v dresu blejskega Autocommerca senzacionalno premagal.

Kot družba do alkohola še vedno preveč strpni in popustljivi
21. 04. 2019 07.00
Zaključila se je akcija 40 dni brez alkohola. A do alkohola smo kot družba še vedno preveč strpni in še vedno preveč popustljivi do ljudi, ki pijejo in sedejo za volan. Strokovnjaki pa ob aktualnem predlogu za znižanje meje dovoljenega alkohola v krvi voznikov opozarjajo, da zgolj ta ukrep ne bo dovolj, ampak da so nujni tudi drugi ukrepi.

Premalo kolesarske kulture, a tudi premalo kolesarskih stez
20. 04. 2019 07.00
V Sloveniji je avto še vedno najbolj pogosto prevozno sredstvo. Prebivalci in prebivalke Slovenije se okrog 70 odstotkov vseh svojih poti prevozimo v avtomobilu, kot voznik ali sopotnik. Kolo uporabljamo le za 4,5 odstotka vseh prevoženih kilometrov. Tako kaže statistika.

Posedi: Mi redko uspemo stvari preprečiti
19. 04. 2019 17.34
Po objavi posnetkov zanemarjenih bikov in konja na kmetiji v Krtini pri Trebnjem, policija preiskuje sum kaznivega dejanja mučenja živali. Te so bile vkopane v lastnih iztrebkih, ki so segali več kot meter visoko, brez sveže vode in hrane. Ob odvzemu živali so inšpektorji v najhujšem stanju našli konja, ki so ga morali uspavati.

Sekanje jajc, vino za otroke in raztros jajčnih lupin ... običaji, ki počasi izumirajo
20. 04. 2019 09.18
Ste pripravljeni na velikonočne dobrote, ki vas najverjetneje čakajo v naslednjih dneh? Poleg tradicionalno bogato obložene mize je z veliko nočjo povezanih precej običajev in šeg, ki marsikje že zamirajo, ponekod pa se spet vračajo. O tem z etnologom Janezom Bogatajem.

Trboveljska županja bi reorganizirala poklicno enoto, a gasilci protestirajo
19. 04. 2019 06.51
Vojna med poklicnimi gasilci in trboveljsko županjo se zaostruje. Gasilci opozarjajo, da bodo Trboveljčani in mesto v večji nevarnosti ob morebitnem izbruhu požara, kot so zdaj, če bo županja izvedla predvideno reorganizacijo poklicne enote.

Kolesarska steza, ki se konča: brez logike in pameti, a zelo nevarno
19. 04. 2019 06.00
Nesmiselne kolesarske poti, ki ne peljejo nikamor ali se naglo končajo ... v naši državi žal niso izjema, ampak kar pravilo. V 24ur Inšpektor so preverili stanje kolesarskih stez po državi in odkrili kar nekaj zelo nevarnih primerov.

Leta za 100-letno Tao niso ovira: še vedno poučuje jogo
18. 04. 2019 06.31
Kako polno živeti 100 let? To je pravo vprašanje za Tao, stoletnico, ki še vedno aktivno poučuje jogo in trenira ples, ob tem pa odgovarja: preprosto vsak dan uživajte in življenje zajemajte s polno žlico. Gospa bo letos praznovala stoprvi rojstni dan in se še ne namerava ustaviti.

Bo ustavna pritožba s položaja odnesla Zorana Jankovića?
17. 04. 2019 22.32
Bo Vili Kovačič z ustavno pritožbo zrušil ljubljanskega župana Zorana Jankovića, Ljubljančani pa bodo morali znova na volitve? Županu Kovačič očita zlorabo javnih sredstev za svojo volilno kampanjo, ustavni pravnik Toplak pa meni, da je verjetnost, da bo Kovačič s pritožbo uspel, že sedaj 60-odstotna.

Katičeva: Neodvisnost sodstva nujen pogoj za obstoj pravne države
17. 04. 2019 09.25
Odvetnik Milka Noviča Jože Hribernik je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da so bile izjave sodnika Radonjića o pritiskih nanj šokantne. "Očitno se nekatere osebe ali organi ne morejo sprijazniti, da zadeva ne stoji," je dejal Hribernik. Pravosodna ministrica pa je obsodila kakršnekoli pritiske na pravosodni sistem.

Močna volja in sanje, ki spreminjajo svet
17. 04. 2019 06.00
V prestolnici Peruja, v mestni četrti, kjer ni elektrike in je tekoča voda luksuz, se deklice navdušeno učijo plesati balet. Maria Carmen, nekdanja profesionalna balerina, se je namreč odločila, da bo z urami plesa otrokom iz revnih četrti skušala spremeniti življenje. Odziv je neverjeten.