Avtor
24ur zvečer

Se zavedamo, da naše pravice niso absolutne, temveč so omejene s pravicami drugih?

11. 12. 2021 07.00

Od sprejetja deklaracije o človekovih pravicah mineva že 73 let. Kaj nam človekove pravice pomenijo danes ter kako jih razumemo in doživljamo v obdobju, ki že dve leti resno preizkuša družbe po svetu, smo povprašali varuha človekovih pravic, Petra Svetino. Pa še, kako se spreminja naš pogled na človekove pravice, ki vsaj na papirju pripadajo vsem ljudem tega sveta – realnost pa je povsem drugačna – in kako je epidemija ojačala občutek kratenja svobode in drugih pravic posameznika. Se zavedamo, da naše pravice nikoli niso absolutne, temveč so omejene s pravicami drugih?

Jerala: Preuranjeno je računati, da gre pri omikronu le za blag potek bolezni

10. 12. 2021 06.00

Številne države na pragu božično-novoletnih praznikov zaostrujejo ukrepe za preprečevanje širjenja virusa. Večina Evrope je namreč obarvana v rdečo, Slovenija pa v temno rdečo barvo. Sosednja Avstrija ob tem uvaja obvezno cepljenje, Slovaška pa nagrade do 300 evrov. Kaj pravzaprav prinaša različica omikron? Je morda na obzorju začetek konca epidemije? Tudi o tem s profesorjem Romanom Jeralo s Kemijskega Inštituta.

Bi se vozili s čolnom, ki ga ne upravlja človek?

10. 12. 2021 06.00

V Amsterdamu je to že možno. Po mestnih kanalih krožijo taksiji roboti, ki naj bi pomagali razbremeniti promet na prenatrpanih ulicah. Za zdaj vozijo le tri tovrstna vozila na električni pogon, ki ne pobirajo le potnikov, ampak tudi pošto in celo smeti. Po načrtih mestih oblasti naj bi flota robotskih taksijev na rednih linijah vozila že prihodnje leto.

Začetek predvolilne tekme: glavni cilj je nezasedena politična sredina

10. 12. 2021 06.00

Po tednih izmikanj je nekdanji prvi mož Gen-I razkril, da se vrača v politiko. Prve korake napoveduje še pred novim letom. In kdo vse se bo čez dobre štiri mesece potegoval za glasove volivcev, ki niso zadovoljni s trenutno strankarsko ponudbo in ostro delitvijo na desno in levo? Je beseda sredina res tista, ki zagotavlja vstop v parlament? Tja namreč, kot se zdi, ciljajo vse nastajajoče in na novo nastale stranke in gibanja.

Nov podvig enega najbolj znanih vrvohodcev na svetu

09. 12. 2021 07.10

Eden najbolj znanih vrvohodcev na svetu se je tokrat podal v Rio de Janeiro in navdušil s sprehodom med dvema gorama in osupljivim pogledom na Rio. Čeprav je videti kot lahkoten sprehod po jeklenici, pa je vsak njegov korak natančno premišljen, osredotočenost pa izjemna.

'Stojnice v Ljubljani so v posmeh zdravstvenim delavcem, bolnim in njihovim svojcem'

09. 12. 2021 06.00

V Ljubljani so se lahko kljub snegu in nizkim temperaturam obiskovalci sejma na Pogačarjevem trgu spet pogreli ob čaju, kuhanem vinu in prigrizku. Obiskovalci so bili zadovoljni, gostinci pa tudi z nasmeškom. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar medtem opozarja, da so razočarani nad načrtnim iskanjem luknje v odloku, ki zagotovo ni v luči skupnega boja proti epidemiji.

Kdo je lenuh in kdo je nevzgojen?

08. 12. 2021 06.00

Vladajoča koalicija očita opozicijskim poslancem, ki so zapustili sejo odbora za šolstvo, kjer se je sprejemala novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, da so lenuhi in nevzgojeni. Opozicija pa koaliciji očita, da ruši vse osnove sprejemanja zakonov in politizira javno šolstvo, saj naj bi se na kolegiju predsednika DZ dogovorili, da bodo zasedali samo do 22. ure. Ker je predsednica odbora za izobraževanje Iva Dimic podaljšala delo odbora, v Levici zahtevajo njeno razrešitev s funkcije, obenem pa oporekajo legitimnost tako sprejeti noveli.

Pri 102 letih so mu znova obnovili vozniško dovoljenje: preglede opravil brez težav

08. 12. 2021 06.00

Ljubezen do življenja je ena od skrivnosti dolgoživosti, pravi Nikola Grbešič iz Sarajeva, ki so mu znova obnovili vozniško dovoljenje. To ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi imel Nikola 102 leti. Brez težav opravim vse preglede in teste, pravi mož, ki se je rodil davnega leta 1919.

Medved: Samo strahopetci vladajo z odloki

07. 12. 2021 06.00

Visoka napetost okrog notranjega ministra Aleša Hojsa – ustavno sodišče je odločilo, da je vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uveljavljal pogoj PC, v neskladju z ustavo. Pred tem pa je po sobotnih protestih odjeknila ministrova napoved, da je zadnji čas, da začnejo organizatorji protestov plačevati stroške, ki jih ima Policija z varovanjem neprijavljenih shodov. Kako ministrove napovedi o plačevanju stroškov in komentarje na odločitev ustavnega sodišča vidijo v opoziciji? V oddaji sta svoje poglede soočila notranji minister Hojs in poslanec LMŠ Rudi Medved, ki vodi preiskovalno komisijo o vplivih politike na delo Policije.

Kaj pomeni zgodovinska obsodba na dosmrtni zapor?

07. 12. 2021 06.00

Kaj pomeni zgodovinska obsodba na dosmrtni zapor? Bo zdaj manj takšnih okrutnih umorov? O tem smo se pogovarjali s penologinjo Damijano Žist, ki kot novinarka že vrsto let spremlja sojenja na slovenskih sodiščih.

Rokav zavihal na silikonski roki, a mu prevara ni uspela

04. 12. 2021 08.02

Iz Italije je prišla zgodba za rubriko Saj ni res, pa je ... Moški, ki je očitno želel le covidno potrdilo, se je hotel izogniti cepljenju tako, da je sicer odšel na cepljenje, a ko je zavihal rokav, je to storil na umetni, silikonski roki. Osebja seveda ni uspel pretentati. Cepili ga niso, tudi v njegovo roko ne, so ga pa zato naznanili policiji.

Na Danskem zaradi snežnega meteža čez noč ujeti v trgovini s pohištvom

03. 12. 2021 06.00

Če bi človek lahko izbiral, kje bi ostal sredi snežnega meteža, bi si verjetno izbral podobno izkušnjo, kot jo je doživelo nekaj Dancev. Zaradi obilnega sneženja so ostali ujeti v trgovini s pohištvom in tam tudi preživeli noč. Ni jim bilo hudega: zavzeli so postelje in kavče, gledali nogomet, pili kavo in pivo, postregli pa so jim tudi s cimetovimi zavitki.

V Šanghaju uvajajo sistem elektronskega prepoznavanja obraza za koze

01. 12. 2021 06.02

Tehnologija se seli na vsa področja našega planeta. Medtem ko tehnologija prepoznave obraza med ljudmi ni več novost, se sedaj ta uvaja tudi pri živalih. Na ekološki kmetiji v Šanghaju uvajajo sistem elektronskega prepoznavanja obraza za koze. Tako bodo spremljali vsako kozo posebej, njen razvoj in zdravje. S tem bodo zvišali učinkovitost in kakovost na celotni farmi.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?

02. 12. 2021 06.00

Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

V tragediji na Korziki izgubil sestri: Upali smo, da ni za vse konec

02. 12. 2021 06.00

Te dni se spominjamo tragične letalske nesreče, ki je prvega decembra 1981 zaznamovala življenje tisočih Slovenk in Slovencev. Vinko Črepinšek je v nesreči je izgubil obe sestri. Spregovoril je o tem, kako je tragična izguba zaznamovala njegovo družino.

Mama po 23 letih v solzah objela svojega izgubljenega sina

02. 12. 2021 06.00

Ganljiva zgodba o kitajski družini, ki se je združila po 23 letih. Nepopisna sreča matere, ki je v solzah objela sina, ki se je, ko je bil star sedem let, izgubil. Posvojila ga je družina, spremenili so mu ime, a deček je vztrajal, dokler ni našel svoje prave družine.

Ugrabljen in mučen lev, ki so ga aktivisti rešili iz Rusije, dobro okreva

01. 12. 2021 06.00

Poročali smo že o mladem levu, ki so ga ugrabili in odpeljali v Rusijo, kjer so ga mučili in izkoriščali za fotografiranje s turisti. Aktivisti za pravice živali so ga rešili in odpeljali v rodno Tanzanijo. Tam pa po groznih poškodbah lev, ime mu je Simba, dobro okreva. Kot pravijo njegovi skrbniki, so mu priskrbeli kraljeve pogoje za bivanje.

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?

26. 11. 2021 06.00

"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

Newyorškim gasilcem se je pridružila nova članica – pujsa Penny

24. 11. 2021 06.00

Newyorški gasilci so dobili novo članico, ki je zasenčila vse ostale in postaja prava zvezda. Le da ni prava gasilka. Njihovim silam se je pridružila Penny, majhna pujsa, tako ljubka, da je omehčala tudi trdožive gasilce. In kako jim pomaga?

Zakaj sta si Abramov in Adlešičeva premislila ter priznala krivdo?

23. 11. 2021 06.00

S popolnim preobratom se je končalo eno najodmevnejših in najbizarnejših sojenj zaradi suma goljufije pri nas. Sebastien Abramov in Julija Adlešič sta po skoraj treh letih zanikanja priznala, da si je Julija roko odrezala sama. Zakaj sta si premislila in priznala krivdo, kaj to pomeni za sojenje Abramovu zaradi suma umora nekdanjega dekleta Sare Veber, je v oddaji 24UR ZVEČER komentiral Boris Peršak iz slovenskega zavarovalnega združenja.

Vogrin: V naslednjih dneh, tednih morda ne bomo mogli poskrbeti niti za urgentne paciente

23. 11. 2021 06.00

Večina Nemcev bo do konca zime bodisi cepljena bodisi bo covid prebolela ali pa bo mrtva. Tako brutalno odkrit je bil nemški zdravstveni minister ob 68-odstotni precepljenosti Nemcev. Kljub temu da je vsak dan več kot pol testiranih okuženih, da so bolnišnice na robu zloma, da smo zaradi tega prikrajšani za drugo zdravstveno oskrbo, se pri nas dogajajo protesti staršev proti samotestiranju otrok, poziv županje Semiča vodstvu tamkajšnje osnovne šole, naj opusti izvajanje ukrepov in zanikanje virusa tudi pri nekaterih zdravnikih. Kam nas takšno kvaziuporništvo proti covidu-19 ob zgolj 54-odstotni precepljenosti vodi?

Lejko Zupanc: Tisti, ki nasprotujejo covidnim ukrepom, se obnašajo kot razvajeni otroci

18. 11. 2021 23.07

Kdaj se bo Slovenija zbudila v dan, ko v prvih minutah informativnih oddaj ne bo več štetja okuženih, umrlih za covidom, opozarjanja na prepolne intenzivne oddelke in izgorele zdravstvene delavce, ko se bomo ljudje nehali deliti na cepljenje in necepljene? Se bomo v tak dan zbudili, ko bo večina ljudi v državi spoznala, da se proti covidu, ki je udaril v vse pore družbe, lahko borimo le vsi skupaj?

Koliko sekund traja najprijetnejši objem in kateri je boljši?

19. 11. 2021 06.00

Skupina raziskovalcev se je lotila preučevanja različnih vrst objemov. Tistih pristnih, ko se po dolgem času snideta partnerja ali prijatelja in ki so v času covida-19 za precej časa izginili iz naših življenj. Za temi objemi je prava mala znanost. Koliko sekund traja najprijetnejši objem, kateri je boljši? Tisti čez ramena, 'križem-kražem', čez pas? Raziskovalci so ugotovili, da mora dober objem trajati od pet do deset sekund.

Pat položaj v boju za milijardni tok v energetiki

18. 11. 2021 07.33

Skupščina Gen-I ni bila uspešna pri imenovanju nove uprave. Robertu Golobu se je iztekel mandat, o novi upravi bo tako odločalo sodišče, družbeniki pa naj bi se do takrat še poskušali dogovoriti. Ob robu neuspešne skupščine je Golob povedal, da je zanimanje za nakup deleža podjetja Gen-I na podlagi njihove vizije razvoja izkazala Evropska banka za obnovo in razvoj.

Potočnik: Vpoklicani študentje imajo boljšo plačo kot nekateri zdravniki v urgentnih centrih

18. 11. 2021 06.00

Že tretjič ta mesec je bilo potrjenih novih okužb več kot 4000. V slovenskih bolnišnicah je položaj izjemno resen, na kar opozarja tudi specializant infektologije Federico Potočnik. Zdravniki so izgoreli, število zdravnikov pa ni neskončno, pravi in ob tem prosi ljudi, naj jim pomagajo. "Nujno je treba zmanjšati število okužb," trdi in dodaja, da lahko s preventivnim obnašanjem k temu pripomore prav vsak posameznik. Ob tem imajo zdravniki v prvih bojnih linijah tudi eno izmed najnižjih plač, še izpostavlja.

Za ministrstvom za digitalno preobrazbo prvih 100 dni delovanja

18. 11. 2021 06.00

Precejšen napredek Slovenije na indeksu digitalnega gospodarstva in družbe. V le enem letu je napredovala za tri mesta na 13. mesto, kar je najvišje doslej. Najbolj so k temu pripomogli gradnja širokopasovnih omrežij, dražba 5G pasov, kot izpostavljajo na ministrstvu za javno upravo, tudi porast uporabnikov storitev e-uprave. Te uporablja skoraj 80 odstotkov uporabnikov interneta. Na področju integracije digitalne tehnologije se Slovenija med članicami EU uvršča na odlično osmo mesto. In vse to naj bi še pospešilo ministrstvo za digitalno preobrazbo, ki ima za sabo prvih sto dni delovanja.

Bešič Loredan: Poslovni interes bolnišnice je ena stvar, skrb za zdravje pacientov pa druga

17. 11. 2021 09.21

Ob tem, ko minister Poklukar razlaga, da šteje vsak zdravnik, so v novogoriški bolnišnici odpustili Danijela Bešiča Loredana, ki je eden redkih zdravnikov, ki si je upal opozarjati na korupcijo v zdravstvu. Odpustili so ga, ker se je zavzel za bolnike na ortopedskem oddelku. Vodstvo novogoriške bolnišnice, ki ga je Loredan tudi v naši oddaji kritiziral, da ni storilo dovolj, da bi se bolnišnica ustrezno pripravila na novi val epidemije covida, in da bi ortopedske paciente umikalo v neprimerne prostore, pravi, da morajo biti Loredanovi vsi pacienti, ne le ortopedski. Ali je res pozabil na paciente, ki niso njegovi, in ali je namerno oviral bolnišnične priprave na sprejem dodatnih covid bolnikov?

Kako naprej? Logarjeva: dodatno omejevanje storitvene dejavnosti, študij na daljavo, delo od doma

17. 11. 2021 06.00

Dogajajo se največji premiki zdravstvenega kadra v zgodovini samostojne Slovenije, na pomoč hitijo tudi vojaški zdravniki, študentje, dijaki in prostovoljci Rdečega križa. Smo pri maksimalnih zmogljivostih, ki zagotavljajo vsaj minimalni standard obravnave. Vsi nenujni posegi so bili odpovedani ali pa se odpovedujejo, bolnišnice te dni svoje kadrovske zmogljivosti prioritetno usmerjajo v zdravljenje covidnih in necovidnih bolnikov z oznako nujno ali zelo hitro. Vladna svetovalna skupina razmišlja o dodatnem omejevanju storitvene dejavnosti, študiju na daljavo in delu od doma, kjer je to mogoče.

V Sao Paulu hrano dostavlja pasja motoristka Ruby

17. 11. 2021 06.00

V času, ko je dostava hrane na domu postala ne le priljubljena, ampak pogosto nujna, je v Braziliji postala slavna psička, ki svojemu lastniku pomaga dostavljati hrano. In to na motorju. Ima svojo čelado in svoje delo jemlje resno, tako kot njen lastnik.

Plezalna izkušnja v New Yorku za adrenalinske odvisnike

16. 11. 2021 06.00

Združene države so znova odprle svoja vrata, kar se že pozna v turizmu. In v New Yorku, kjer so že željno pričakovali turiste, je sedaj na voljo tudi nova ponudba, ki pa ni za vsakogar. Le res zelo pogumni adrenalinski odvisniki se lahko podajo na posebno plezalno izkušnjo, ki vas ne le napolni z adrenalinom, ampak vas na koncu tudi nagradi z nepozabnim razgledom, medtem ko le na vrveh visite z roba nebotičnika.