Avtor24ur

Maske naše vsakdanje – kakšne so cene, kakšna kakovost, kakšno naj bo blago?
12. 09. 2020 07.39
Čeprav je obdobje pomanjkanja zaščitnih mask za enkratno uporabo minilo, se maske, ki nimajo ustreznih oznak, še vedno najdejo na trgu. Posebej na spletu. Maske v zadnjem obdobju tudi v Sloveniji prodaja že domala vsak – samostojni podjetniki, podjetja za prodajo pohištva, spletne trgovine z različnimi izdelki ... Cene so zelo različne. Prav tako so maske, ki jih kupujemo, različne kakovosti. Kako vedeti, kaj in kje kupiti? In če kupimo pralno masko ali če šivamo sami – kako vedeti, kakšno blago uporabiti? Potrebovali jih bomo namreč očitno še kar nekaj časa.

Kakšne maske uporabljate?
11. 09. 2020 06.00
Maske so z nami že nekaj časa in še nekaj časa gotovo bodo. Govorimo o maskah za splošno uporabo, torej za vse nas, za dnevne opravke, trgovino, službo, javne prostore, javni promet ... Od doma narejenih, pralnih iz blaga, do tistih za enkratno uporabo.

Rus, ki je pojedel živega netopirja, pod drobnogledom inšpekcije in kriminalistov
10. 09. 2020 08.10
Slovenija je, vsaj sodeč po družbenih omrežjih, po podvigu Rusa Petra Davidčenka pred DZ, kjer je pojedel netopirja, ogorčena. In ne gre le zato, da je t. i. artist pojedel žival kar živo, pojedel je zaščiteno žival. Okoljska inšpekcija že preverja kršitev uredbe, po kateri je prepovedano netopirje odvzemati iz narave in namerno ubijati, v akciji pa so tudi ljubljanski kriminalisti, ki Rusa sumijo kaznivega dejanja nezakonitega ravnanja z zaščitenimi živalmi – zagrožena kazen je zapor do treh let.

'Vlada je trdno odločena, da mora šolski sistem delovati do konca šolskega leta'
09. 09. 2020 06.00
Kot vse kaže, se Sloveniji konec letošnjega leta ne obeta ponovitev spomladanskega scenarija, ko je zaradi širitve okužb z novim koronavirusom prišlo do zaustavitve javnega življenja in gospodarskega krča. Vladni govorec Jelko Kacin je v oddaji 24UR ZVEČER razkril, da si bo Slovenija prizadevala za usklajevanje s sosednjimi državami, pri tem pa je omenil tesnejše sodelovanje z Avstrijo.

'Pomembno je spregovoriti in pomembno je, da sistem hitro in odločno odreagira'
08. 09. 2020 06.19
"Če se nekdo odloči nekaj takega storiti, je velika verjetnost, da bi jo našel kjerkoli," pravi Maja Plaz iz društva SOS telefon po tragediji v Žalcu. Žrtev je nasilje v družini prijavila dan prej, v varno hišo pa ni želela. "Pogledati moramo tudi na drugo stran. Zakaj so pravzaprav žrtve tiste, ki se morajo umikati," sprašuje Plazova.

Kdaj bodo odprli Ikeino trgovino v Ljubljani?
08. 09. 2020 06.00
Dobra novica v težkih časih koronakrize. Švedski pohištveni velikan Ikea bo do konca meseca zaposlil več kot 300 ljudi. Ikea velja za družini prijazno podjetje, trgovina v nakupovalnem središču BTC City v Ljubljani bo prva Ikeina trgovina pri nas. Z gradnjo so začeli oktobra lani, razprostira se na 34 tisoč kvadratnih metrih. O tem, kdaj jo bodo odprli, smo govorili z vodjem trga in vodjem trgovine Casom Lahertom.

'Škrbasta družba ni zdrava družba'
06. 09. 2020 07.00
Pomanjkanje sredstev glede na košarico pravic je eden od ključnih problemov javnega zobozdravstva pri nas. Potrebni bi bili tudi boljši nadzor nad delovanjem sistema, hitrejša posodobitev vrednotenja storitev, regulacija doplačil, pa tudi boljša organizacija dela v zdravstvenih domovih, bolj stimulativen plačni sistem, tudi nadzor nad kakovostjo dela zobozdravnikov, ugotavljamo v rubriki 24UR Inšpektor.

Tretjina vseh pritožb je s področja zobozdravstva
05. 09. 2020 07.00
Kakšne so vaše izkušnje z zobozdravstvom? Kakšno zobozdravstvo imamo v Sloveniji? Kaj je dobro in kje vse so težave? Čakalne dobe, doplačila, kakovost, dostopnost, izkušnje pacientov, izbira zobozdravnika, javno in zasebno. Kakšen sistem imamo, kaj vemo in kaj bi bilo treba spremeniti?

24 RUND z Miranom Fabjanom
03. 09. 2020 19.40
V petek si boste lahko na 24ur.com ogledali 35. del pogovorne oddaje 24 RUND. Tadej Vidrih in Mirko Vorkapić sta gostila enega najboljših slovenskih kikboksarjev vseh časov Mirana Fabjana. Iskreno je spregovoril o osebnih težavah ter zapletu na turnirju WFC 8, ki ga je izstrelil med zvezde.

Ljudski vremenar o mokri jeseni: Za vsak sončen dan bomo morali biti hvaležni
02. 09. 2020 07.05
Stroka napoveduje nadpovprečno toplo jesen. Zelo verjetno pa smo v večjem delu Slovenije končali s temperaturami nad 30 stopinj Celzija, a v naslednjih 14 dneh večjih ohladitev ni na vidiku. Kaj pa napoveduje ljubitelj vremenskega ljudskega izročila Dušan Kaplan? Kot svetuje, ker v letošnji jeseni ne bo veliko toplih babjih dni, pri opravilih ne smemo odlašati: "Treba je izkoristiti vsak sončen dan in se pripraviti na zimo."

Ministrica učencem: Ko zaupamo vase, smo vedno na dobri in trdni poti
01. 09. 2020 06.00
Po pestri pomladi, ki jo je zaznamovala epidemija koronavirusa, se učenci in učenke po zasluženih počitnicah znova vračajo v šolske klopi. Ministrica za šolstvo Simona Kustec vse šolarje, še posebej pa prvošolčke, poziva, naj v šolo vstopijo odločno, pogumno in veselo, v poslanici ob začetku šolskega leta pa izpostavlja zaupanje. Pouk sicer vendarle ne bo povsem običajen, otroci bodo namreč v skupnih prostorih nosili zaščitne maske, te bo za prvih 14 dni zagotovila država.

Juvanova uspešno preskočila prvo oviro v New Yorku
01. 09. 2020 07.51
Edina slovenska predstavnica v posamični konkurenci na turnirju za grand slam, odprtem teniškem prvenstvu ZDA v New Yorku, Kaja Juvan je bila uspešna v prvem krogu. V slabih dveh urah igre je premagala domačinko Usue Maitane Arconado z 2:0 v nizih, v drugem krogu jo čaka zahtevna estonska tekmica.

V novi epizodi Fuzbala tudi o trenutni situaciji Iličića in povratku Kampla
31. 08. 2020 20.04
Začetek Lige narodov je bila tudi ena od tem v 18. spletni oddaji Fuzbal!, ki si jo boste lahko v torek dopoldne ogledali na naši spletni strani. V njej sta novinar Božidar Bulat in komentator Tomaž Lukač gostila predsednika Nogometne zveze Radenka Mijatovića. Ta je razkril, da utegnemo Kevina Kampla v prihodnje še videti v izbrani vrsti, pojasnil pa tudi, kakšna je trenutna situacija z drugim manjkajočim zvezdnikom – Josipom Iličićem.

Razkužila za roke – kaj mora biti v njih in česa ne
30. 08. 2020 09.22
Razkužila za roke so postala naša vsakdanjost. In kot kaže, bodo še nekaj časa. Vsi jih uporabljamo, kupujemo in jih še nekaj časa bomo. Razkuževanje rok je – ko in kjer si rok ni mogoče dobro in temeljito umiti – eno pomembnejših priporočil proti širjenju novega koronavirusa. Zato je pomembno, da smo s to temo dobro seznanjeni in da imamo o njej relevantne informacije.

V Sloveniji potresno ogroženih od 20 tisoč do 56 tisoč objektov
29. 08. 2020 11.15
Vsi se še dobro spomnimo letošnjega potresa v Zagrebu. Kaj bi se zgodilo, če bi bil takšen potres v Sloveniji? Kaj pravijo seizmologi – kakšen potres lahko pričakujemo pri nas? Je gradnja temu ustrezna? Že dolgo vemo, da so nekatere stavbe v Sloveniji izjemno potresno ranljive. Katere so to? Kaj bi bilo treba spremeniti? In kako? Kako potresno varna ali ranljiva pa je vaša hiša? Kako vedeti, kako potresno varna ali problematična je neka stavba?

Vrtovec: Pod novo upravo Darsa in pod mano ne bo neupravičenih aneksov
29. 08. 2020 07.00
Nas pred Karavankami spet čaka prometni kolaps? Medtem ko so avstrijski stroji vztrajno brneli, s svoje strani so že izkopali tri kilometre cevi, je na slovenski strani nastala dveletna zamuda. A zdaj vendarle preboj, začelo se je, dela na slovenski strani predora Karavanke so stekla. Turški gradbinec Cengiz obljublja, da bo predor dokončan še pred rokom, torej pred majem 2025.

Posledice covida-19 še po dveh mesecih preprečujejo normalno življenje
28. 08. 2020 06.00
Že vse od izbruha pandemije novega koronavirusa se krešejo mnenja, za kako resno težavo gre. Na eni strani stroka pravi, gre za kugo 21. stoletja, nikar se ne igrajte z ognjem, na drugi strani pa so skeptiki, ki pravijo, da gre za ustvarjanje panike. A neizpodbitno dejstvo je: 100-odstotno učinkovitega zdravila ali cepiva nimamo, zato sta okužba in bolezen veliki neznanki. Treba je biti odgovoren.

Dovnik: Naj bo koronavirus kamenček, ki bo sprožil nujne spremembe
27. 08. 2020 10.21
V odprtem pismu je pediater Igor Dovnik opozoril na pasti slovenskega zdravstvenega sistema, ki je, kot pravi sam, na kritični točki. Če nujnih sprememb ne bo, čez pet let primarnega zdravnika ne bo imela od tretjina do polovica državljanov, poudarja. V oddaji 24UR ZVEČER sta poglede na stanje v zdravstvu soočila Dovnik in direktor ZZZS Marjan Sušelj.

S pomočjo pasjega iztrebka ujeli dva lopova
26. 08. 2020 06.00
Verjetno v veliko državah tega sveta velja, da morajo lastniki psov za svojimi ljubljenčki pospraviti iztrebke. Kupčki na pločnikih, cestah ali sosedovih vrtovih pogosto neprijetno presenetijo marsikoga in so nemalokrat vzrok za vročo kri. Lastniki psov lahko plačajo tudi globo, če ne pospravijo za svojim ljubljenčkom. Sledi pa zgodba o pasjem kakcu, ki je ležal na cesti in naredil dobro delo, ujel je celo dva lopova. Poglejmo podrobnosti.

'Zavedamo se, da si delamo škodo, zato iščemo rešitev na konstruktiven način'
26. 08. 2020 06.00
Potem ko so na seji sveta stranke DeSUS izrekli nezaupnico predsednici stranke Aleksandri Pivec, je pred stranko dolgih 14 dni do naslednjega dejanja odločanja o usodi Pivčeve, ki sama še vedno ne namerava odstopiti. Na delu so zdaj pravni strokovnjaki, ki bodo poskušali razčistiti pravne dileme glede glasovanja o razrešitvi Pivčeve. Če je jasno, da situacija v težaven položaj postavlja stranko, pa je prav tako pomembno vprašanje – kaj dogajanje pomeni za koalicijo.

Hrvatom je žal: zaradi drobtinic zaslužka zapravili status varne destinacije
25. 08. 2020 06.18
Kako bo Hrvaška brez slovenskih turistov? Tam že priznavajo: sezona bi lahko bila daljša, ampak smo si sami zabili avtogol. Župan Novalje na Pagu, kjer domujejo zloglasne Zrće, obžaluje, da je država zaradi drobtinic zaslužka odprtih nočnih klubov zapravila status varne destinacije. V zadnjem dnevu so – tudi zaradi manj opravljenih testov v nedeljo – na Hrvaškem imeli še 136 pozitivnih, dva bolnika pa sta umrla.

Višanje temperature in dvigovanje gladine morja
23. 08. 2020 07.00
Poplave v Piranu. Dvig gladine morja, ki prestopa bregove. Zaliva mesto, gostilne, stanovanja. Takšne posnetke bomo vse pogosteje gledali in živeli. Matjaž Ličer, doktor fizike in filozofije, že leta preučuje vpliv podnebnih sprememb na Jadransko morje. "Po letu 1990 do danes opažamo izrazit trend – dvig za pet mm na leto. Podobno opažajo tržaški kolegi z neodvisnimi meritvami, tako da tej številki lahko zaupamo. 5 mm na leto je prišlo v zadnjih 30 letih pretežno na račun taljenja ledenikov," pojasnjuje Ličer (Nacionalni inštitut za biologijo).

Uvedba karantene še ni vplivala na dolžino kolon
22. 08. 2020 07.00
Ponekod na meji s Hrvaško so daljše čakalne dobe, ki pa kljub uvrstitvi Hrvaške na rdeči seznam za avgustovsko soboto niso neobičajno dolge. Da uvedba karantene za slovenske državljane za zdaj ni vplivala na dolžino kolon, kažejo tudi informacije z mejnih prehodov, da med vozniki prevladujejo tujci. Več Slovencev tako pričakujejo v prihodnjih dneh. Večkilometrski zastoj še vedno vztraja pred predorom Karavanke.

Kako se spreminja življenje v Jadranskem morju?
22. 08. 2020 07.08
Po nekaterih ocenah je vsak drug naš vdih v resnici kisik, ki so ga proizvedli fitoplanktoni, ki živijo v morju, pravi dr. Danijela Marić Phannkuchen iz rovinjskega Centra za raziskovanje morja. Že iz tega podatka lahko razberemo, kako zelo pomembno je to, kar se dogaja v morju, za življenje na kopnem in vse nas. Dr. Robert Turk z Zavoda za varstvo narave opozarja, da se je v zadnjih letih človekova aktivnost zelo intenzivirala in da tudi v morju izginjajo življenjski prostori, denimo morski travniki, območja trdega tla z algami. Zaradi antropogenega učinka so določene vrste izginile, pa poudarja biolog z morske biološke postaje, redni profesor, predavatelj na Univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru, dr. Lovrenc Lipej.

Slovenci imamo mlad vozni park, avtomobile najhitreje menjajo v Luksemburgu
21. 08. 2020 06.00
Če živite v vzhodni Evropi, je vaš avtomobil po vsej verjetnosti starejši od evropskega povprečja, računajo evropski statistiki. V Sloveniji po cestah v povprečju vozijo mlajši avtomobili, najhitreje v Evropi pa jih menjajo v Luksemburgu. Kako je korona kriza na glavo obrnila tudi avtomobilsko industrijo in kako je s trendi v avtomobilizmu? Eden od teh je tudi nova platforma za spletno dražbo avtomobilov ...

Preiskovalec zavarovalniških goljufij: Sodba je bila pričakovana
21. 08. 2020 06.00
Okrajno sodišče v Žalcu je 31-letnemu Sebastienu Abramovu izreklo zaporno kazen v višini enega leta in štirih mesecev zaradi goljufije na račun staršev tragično umrle Sare Veber. Dolgoletni preiskovalec zavarovalniških goljufij Boris Peršak je sodbo komentiral kot pričakovano.

Živalske dogodivščine: leteča krava, osel v vodnjaku in pes v ruševinah
20. 08. 2020 06.30
V zadnjih dneh – morda vpliv lune – se je v živalskem svetu dogajalo marsikaj nenavadnega, in to različnim živalim na različnih koncih sveta. Čingčing je najstarejša orjaška panda na svetu, in njenih 38 let so proslavili s sadno torto. Prav tako na Kitajskem je navdušena družina po 37 dneh našla psa, ki je izginil potem, ko ji je plaz po hudem deževju odnesel hišo. V Italiji so reševali osla, ki je – nihče ne ve, kako – zgrmel v vodnjak, v Švici pa so s planine kravo odpeljali kar s helikopterjem.

Hojs: Vstop slovenskih turistov v državo se je v večernih urah že povečal
19. 08. 2020 22.44
Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je napovedal, da bo vlada na četrtkovi popoldanski seji Hrvaško uvrstila na rdeči seznam držav, kar pomeni 14-dnevno karanteno ob vrnitvi. Seveda bodo slovenski državljani, ki trenutno dopustujejo pri naših južnih sosedih, imeli na voljo nekaj časa, da se brez karantene vrnejo domov, predvidoma do konca tedna. O podrobnostih je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril notranji minister v odstopu Aleš Hojs, ki je povedal, da na mejnih prehodih že zaznavajo povečan vstop v državo, mnenje stroke pa je predstavila Bojana Beović.

Zakaj se zgodijo tako okrutne tragedije?
18. 08. 2020 06.00
Kaj se dogaja za štirimi stenami slovenskih domov, se sprašujemo ob tragedijah, kakršna se je zgodila pri Grosupljem. In izpovedi sosedov, znancev in sorodnikov ob takšnih dogodkih gredo ponavadi v isto smer: bil je prijazen, bila je prijazna, bili so lepa družina, vsega so imeli dovolj, ni bilo nasilja ... Zakaj se potem zgodijo tako okrutna in nepredstavljiva dejanja?

Gantar: Karantena je nujna, pričakujemo, da bo ukrep sprejet do petka
17. 08. 2020 13.48
Zdravstveni minister Tomaž Gantar Slovence, ki dopustujejo na Hrvaškem, poziva, naj se čim prej vrnejo domov. Ukrep sprejetja karantene je nujno potreben in smiselno bi bilo, da se to zgodi čim prej, pravi. Odločitev naj bi bila sprejeta do petka, bodo pa ljudem dali na razpolago nekaj dni, da se vrnejo v Slovenijo. Notranji minister Hojs medtem omenja možnost, da bi iz ukrepa izvzeli lastnike nepremičnin in plovil.