Avtor
24ur

Razpad plačnega sistema v javnem sektorju

22. 04. 2020 23.09

Kako je mogoče, da direktor javnega podjetja, ki so ga odslovili zaradi nesposobnosti, prejme še 10 tisoč evrov odpravnine? Osnovna plača direktorjev ni odvisna od delovne uspešnosti ali poslovnih rezultatov družbe. V letih 2016 in 2017 je povprečna mesečna bruto plača v družbah v lasti Republike Slovenije znašala 6.926 evrov, v lasti lokalne skupnosti pa 3.800. Tedaj je povprečna bruto plača v državi znašala 1.605 evrov, plača predsednika vlade pa 5.288 evrov.

Bo Itoudis dvanajsti selektor aktualnih evropskih prvakov?

22. 04. 2020 21.12

Poročali smo, da je med najbolj vročimi kandidati za novega slovenskega košarkarskega selektorja 50-letni Grk Dimitrios Itoudis. Trenersko pot je začel, skorajda naključno, ob študiju kineziologije v Zagrebu, njegov dolgoletni mentor pri atenskemu Panathinaikosu, kjer je deloval kar trinajst let, pa je bil "veliki" Željko Obradović. Trenutno je trener CSKA Moskve. Z Rusi tudi brani evropsko klubsko lovoriko. Z Moskovčani je najbolj laskavi naslov na stari celini osvojil dvakrat.

Trumpova sinova prosita vlado za odlog plačevanja najemnine za družinski hotel

22. 04. 2020 08.36

Trumpov mednarodni hotel v Washingtonu je zvezno vlado, ki jo vodi Donald Trump, zaprosil za odlog plačevanja najemnine za poslopje, v katerem je bila nekoč pošta, danes pa hotel. Kritiki vlade pa opozarjajo, da podobnega primera v ZDA še ni bilo.

Direktor bolnišnice Ptuj: Lahko bi se zgodil upor in ne bi imeli kadra, ki bi ga pošiljali na to delo

22. 04. 2020 06.40

Kaj točno se je zgodilo na Ptuju, kjer so se zaposleni uprli sprejemu okuženih starostnikov? Je razlog za upor na Ptuju res lahko strah pred širitvijo okužbe na druge bolnike in osebje bolnišnice ter potencialno na njihove najbližje? Mar ni tako tudi v drugih bolnišnicah po državi, kjer zdravijo težko bolne okužene s koronavirusom? Kaj točno je v ozadju težko razumljivega upora zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev v Splošni bolnišnici Ptuj, nam je povedal strokovni direktor Teodor Pevec, ali gre res za politično in ne strokovno odločitev, ki je bila Ptuju vsiljena, pa zdravstveni minister Tomaž Gantar.

Bi lahko gostilne in restavracije odprli do 15. maja?

21. 04. 2020 19.14

15. maj bi lahko bil datum, ko bi znova odprli gostilne in restavracije, predlagajo na Obrtno-podjetniški zbornici. Takrat bodo namreč po napovedih svoje gostilne odprli sosedje Avstrijci. Pri zbornici zato pozivajo vlado, da bi na ta način lahko vsaj malo omilili velike izgube, ki jih beleži gostinstvo, predvsem pa turizem. Po petih tednih sicer zdaj velja, da lahko gostinci po naročilu sami pripravijo hrano, ki jo potrošniki pred restavracijami osebno prevzamejo. A to nam ne pomeni kaj dosti, pravijo gostinci.

Leonardo DiCaprio in Robert De Niro oboževalcu ponujata vlogo v novem filmu

18. 04. 2020 07.00

V najnovejšem filmu, ki ga bo posnel režiser Martin Scorsese, glavna igralca De Niro in DiCaprio ponujata enemu od oboževalcev vlogo statista. Ponudba je del dobrodelne dražbe, s pomočjo katere bi radi pomagali pri prehrani starejših, otrok in delavcev, ki se borijo s koronavirusom.

'Družba, ki se bo polarizirala, ne bo imela dobre prihodnosti'

17. 04. 2020 13.46

Kaj nas je naučila sedanja kriza? Kakšni naj bodo nadaljnji ukrepi? Kakšna so znanstvena spoznanja? Kako zagnati gospodarstvo? Kako ob tem poskrbeti za najranljivejše? Kakšno naj bo zdravstvo? Dileme, možnosti in primerjave. Široka razprava o tem, kako naprej. O prihodnosti po soočenju z epidemijo in kako iz te krize iziti, so govorili strokovnjaki z zdravstvenega, ekonomskega in socialnega področja.

Kako v času karantene 2,5-krat prekolesariti Zemljo za dober namen?

17. 04. 2020 06.00

Vztrajnostna kolesarka Bernarda Jurič kot edina Slovenka kolesari v družbi 50 ultramaratonskih kolesarjev z vsega sveta. 2,5-krat bodo virtualno obkrožili Zemljo. Zbrati želijo najmanj 40.075 evrov, kolikor v kilometrih znaša dolžina ekvatorja. Dobrodelni projekt bo trajal mesec dni, denar pa zbirajo za organizacijo Zdravniki brez meja, ki pomagajo v boju z boleznijo covid-19.

'Virus je v populaciji še vedno prisoten, zato je treba biti previden'

17. 04. 2020 06.00

Medtem ko se ljudje veselijo sproščanja ukrepov iz zdravstvenih vrst, še vedno prihajajo opozorila pri rahljanju ukrepov. Eden od teh je tudi docent dr. Marko Pokorn, strokovni direktor Pediatrične klinike ljubljanskega kliničnega centra, ki opozarja na previdnost pri sproščanju omejitev.

'Pomesti pod preprogo je v takih primerih nemogoče'

16. 04. 2020 20.12

Notranji minister Aleš Hojs je sprejel odstop državnega sekretarja Franca Breznika. Kot je dejal v oddaji 24UR ZVEČER, se je tudi sam vprašal, zakaj Breznik tega ni povedal prej in da je pometati pod preprogo v takih primerih nemogoče. Dodal je, da verjame, da se je Breznik znašel v stiski. Na očitke o tem, kaj je Breznik počel v podjetju Derby, pa je odgovoril: ''Če kdo misli, da lahko državni sekretar v zameno za kilogram banan uredi, da se podjetje izogne preiskavi ali da bo ta izvedena nestrokovno, se o tem moti. ''

Hojs sprejel Breznikov odstop: Dobil sem zagotovilo, da ni šlo za zasedo

16. 04. 2020 08.32

Minister Aleš Hojs je potrdil, da je sprejel odstop sekretarja na notranjem ministrstvu Franca Breznika, ki so ga policisti v začetku meseca ustavili zaradi prehitre vožnje in ugotovili, da je vozil pijan. "Najpomembneje je, da vsi javni funkcionarji in uslužbenci prevzamejo odgovornost za lastna dejanja. Ni jim treba spraševati očeta, mame, nadrejenih, pogledati se je treba v ogledalo in narediti ta korak," pa Breznikovo potezo, ki je odstop ponudil šele po našem razkritju, komentira podpredsednik Evropskega združenja žrtev prometnih nesreč Robert Štaba.

Bo sploh še kaj ostalo od slovenskega sadja?

15. 04. 2020 21.20

Sadjarje je znova prizadela pozeba. Bo sploh še kaj ostalo od slovenskega sadja? Bomo letos lahko pojedli kakšno slovensko jabolko, hruško, marelico? Sadjarji obupujejo. Pravijo, da takšne pozebe, kot jih je prizadela letos, ne pomnijo.

Največji kuharski mojstri bodo kuhali za tiste, ki hrano potrebujejo

15. 04. 2020 21.44

Ste si kdaj predstavljali, da bodo največji kuharski mojstri, katerih mojstrovin si ne more privoščiti vsak, kuhali za delavce, medicinske sestre, gasilce in še koga? Da, tudi to se že dogaja v času koronavirusa. Kuharski chefi so se povezali, zato da bodo v času krize, ko so gostilne zaprte, kuhali za tiste, ki hrano potrebujejo.

Vrtovec: Čim prej moramo zagnati infrastrukturne projekte, ki so pripravljeni

15. 04. 2020 13.53

Bo država skorajda prazne ceste v času koronavirusa izkoristila za njihovo obnovo, kot je napovedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec? Kaj vse naj bi obnovili in kako nameravajo v čim večji meri zagnati gradbeništvo, ki bi po koncu epidemije pospešilo gospodarsko rast? Vrtovec pravi, da je projekte, ki so pripravljeni, treba čim prej zagnati.

Ali prva dama krši pravila družbene distance?

15. 04. 2020 06.10

Ali Melania Trump krši pravila družbenega distanciranja, se te dni sprašujejo mnogi v ZDA. Na videoposnetkih, ki jih objavlja v tem času, je namreč naravnost brezhibna – od nohtov do ličil in frizure, čeprav je na območju, kjer živi, prepoved delovanja frizerjev, salonov za nego in vsega podobnega. V znani reviji Vanity Fair se tako sprašujejo, ali je morda vse videoposnetke posnela že pred zaostritvijo ukrepov.

Kako bo letos s počitnicami? Res ostajamo doma?

14. 04. 2020 07.23

Res letos ne gremo na počitnice v tujino, niti na Hrvaško ne, kjer imajo Slovenci tudi svoja stanovanja, hiše? Po izjavi direktorja Klinike Golnik Aleša Rozmana, da ne bomo šli, je namreč završalo. Je bila napoved prekmalu izrečena? Mnenja so deljena. Pa bi lahko ostale vsaj rezervacije za avgust? Kakšen bo minus? Nas čaka katastrofa? Kritična je tudi svetovno znana kuharska mojstrica Ana Roš. Kaj sporoča politiki in stroki?

O zdravstvu po epidemiji: 'Več bo videoposvetov, vlagati moramo v razvoj aplikacij'

12. 04. 2020 20.34

Epidemija covid-19 je spremenila naša življenja, a kljub temu da se vse vrti okoli te bolezni, ostala obolenja niso izginila. Mnogi med nami so kronični bolniki, otroci dobijo vročino, nekateri bi morali ravno v teh tednih opraviti sistematski pregled. Ženske so noseče, rojevajo. Številni so taki, ki jim je odpadel pregled pri specialistu ali pa operacija. Kako torej v ozadju koronakrize deluje naše zdravstvo, kdaj boste prišli na vrsto za pregled, operacijo?

Dvoglavi kozliček postal kmetov ljubljenček

10. 04. 2020 06.47

Na cvetno nedeljo so na eni od ameriških kmetij doživeli nekaj posebnega. Ena od koz je skotila mladička, ki ima ne eno, ampak dve glavi. Poimenovali so ga Janus, po grškem bogu z dvema obrazoma.

Sindikat: namesto 200 trgovcem 500 evrov dodatka

10. 04. 2020 06.00

Ne samo zdravstveni delavci, od prvega dne so na udaru tudi trgovke in trgovci. Prve dni epidemije so bili številni zaposleni v trgovinah celo brez zaščitne opreme. Tudi zato njihov sindikat zahteva, da trgovci namesto 200, kot določa vladni zakon, dobijo 500 evrov kriznega dodatka.

Pečečnik o dobavi zaščitne opreme: Zaslužil ne bom nič, niti centa

10. 04. 2020 06.00

Kdo bo največ zaslužil s poslom za dobavo zaščitne opreme v času koronakrize? Janševa vlada je objavila seznam dobaviteljev, s katerimi je sklenila pogodbe o dobavi, kar je dobro. Pogodb s slovenskimi posredniki je sklenjenih za 181 milijonov evrov brez DDV, za dobrih 55 milijonov evrov pa so jih razveljavili. Pečečnik pa je razkril podrobnosti posla in težave pri dobavi zaščitne opreme iz Kitajske.

Kako nesti k žegnu, če se v cerkev ne sme? Bohinjski župnik ima rešitev

10. 04. 2020 06.00

Župnik Martin Golob iz Srednje vasi v Bohinju je bil eden prvih, ki je v času koronavirusa posegel po novi tehnologiji, da bi se približal ljudem dobre volje. Začel je z mašami preko spleta in združil ljudi, ki se zdaj ne smejo družiti. Tako je tudi sveta maša na veliki četrtek imela občinstvo. Ki pa ni sedelo v cerkvi, ampak so jo ljudje spremljali iz svojih dnevnih sob, kuhinj kar preko Facebooka. Kakšna pa bo njegova velikonočna maša?

'Čakajoče' maske na Kitajskem: kdo se igra na račun tistih, ki opremo krvavo potrebujejo?

09. 04. 2020 06.00

Kako dolgo bo na Kitajskem še čakalo skoraj šest milijonov kosov zaščitne opreme za Slovenijo? In zakaj Pošta Slovenije, ki naj bi logistično izpeljala posel, še vedno nima vseh navodil pristojnih? Ob tem pa naši zdravniki še vedno prosijo za zaščitno opremo in opozarjajo, da je ni dovolj? Kdo se igra na račun ljudi, ki to opremo krvavo potrebujejo?

Na Kitajskem za Slovenijo pripravljenih šest milijonov kosov mask. Kaj čaka vlada?

08. 04. 2020 06.00

Vlada že 12. dan ni sposobna opraviti nabave skoraj šestih milijonov kosov mask in druge zaščitne opreme, ki jih je na Kitajskem za Slovenijo pripravila Alibaba. Medtem ko je na Kitajskem zaščitna oprema čakala na potrditev nakupa, cene pa se zaradi trga in nepredvidljive logistike menjajo vsak dan, vlada raje podpisuje pogodbe z dvomljivimi dobavitelji zaščitne opreme. Zakaj vlada raje omogoči pobiranje provizije?

Mlajši zdravniki v Lenartu na izpostavljenih mestih zamenjali starejše kolege

08. 04. 2020 06.00

Izjemna gesta mlajših zdravnikov v Lenartu. Na izpostavljenih mestih so zamenjali vse starejše kolege, da ti ne bi tvegali okužbe, ker bi jo težje prenesli. Ekipa petih mlajših zdravnikov je tako v času epidemije tri starejše kolege razbremenila neposrednega stika pri delu s pacienti.

Nekateri župani krajanom delijo brezplačne zaščitne maske

07. 04. 2020 06.00

Pomanjkanje mask in zaščitne opreme je še vedno največja rak rana boja proti koronavirusu. Nekateri župani so za svoje krajane organizirali brezplačno delitev zaščitnih mask. V občini Sveta Trojica v Slovenskih goricah so akcijo že začeli, v Lenartu so brezplačno delitev mask začne jutri.

Kako se soočiti s tesnobo, konflikti ali osamljenostjo, ki spremljajo karanteno?

06. 04. 2020 06.00

Dobra novica konca tedna je, da so turistične točke samevale, da je Blejsko jezero opustelo, da so Izolo domačini šaljivo preimevali v izolacijo, je dejal vladni govorec Jelko Kacin. Toda živeti v času prisilne izolacije, ki zdaj traja že tri tedne, ni enostavno, to smo po treh tednih občutili vsi. Zato je v teh dneh zelo pomembno vprašanje, kako si lahko pri tem pomagamo, kako se soočiti s tesnobo, konflikti ali osamljenostjo, ki jo prinaša karantena.

Kakšno bo življenje po virusu?

06. 04. 2020 06.00

Kakšno bo življenje po virusu? Se bodo uresničili črni scenariji, ki jih rišejo nekateri ekonomisti in sociologi? Ali pa je epidemija morda tudi nova priložnost za boljše medsebojne odnose, za bolj prijazno ekonomijo, za bolj human odnos do našega okolja, do planeta, ki ga tako hitro uničujemo, čeprav na njem temelji naš obstoj?

'Vrh bi moral priti kmalu, do 1. maja, potem pa bi se lahko rast umirjala'

05. 04. 2020 19.44

Predstojnica Infekcijske klinike in direktor klinike Golnik sta pojasnila, kje smo po treh tednih izolacije in vse strožjih ukrepov, kakšen je njihov dejanski učinek, kdaj bo vrh epidemije? Kaj se dogaja s cepivom – kar 40 projektov je v predklinični fazi, kaj to pomeni? In tudi: koliko je po njuni oceni med nami okuženih brez znakov okužbe?

Kje bo Slovenija dobila denar za ukrepe in kakšna bo usoda EU?

05. 04. 2020 09.08

Kje bomo dobili denar za izredne ukrepe? Prvi paket je vreden tri milijarde evrov, kar je skoraj tretjina proračuna naše države, vsaj toliko naj bi bil težek tudi drugi paket, premier Janez Janša pa že napoveduje tudi tretji paket po koncu epidemije. Kako in koliko nam bo pri tem pomagala Evropa? "Tokratna kriza je simetrična," meni Mojmir Mrak, "zato je solidarnost v EU še toliko bolj pomembna."

'Mi upočasnjujemo epidemijo. To je dobro za zdravstvo, slabo pa je za ekonomijo'

04. 04. 2020 07.00

Epidemija koronavirusa: kdaj bo najhuje, kdaj in s kakšnimi žrtvami bomo iz nje izšli, nas čakajo novi valovi okužb? Strokovnjak za epidemiologijo Janez Tomažič pojasnjuje, da ena od hipotez nakazuje na to, da bo prvi val trajal od dva do tri mesece, nato bo sledila pavza, sledi lahko drugi, nekoliko manjši val, morda celo tretji. Nato pa bi lahko virus izzvenel in tudi ne bi bilo sezonske oblike bolezni.