Avtor
24ur

Čustveno slovo Buraka: Znova želim priti!

31. 05. 2018 07.57

"Vsi rečejo, da nikoli ne bodo pozabili obiska. Ampak jaz res nočem pozabiti in si zelo želim znova priti v Slovenijo," je vidno navdušen nad evforičnim in toplim sprejemom ob slovesu dejal Burak Özçivit. Še bolj pa so bili navdušeni vsi, ki jim je uspelo v živo videti in spoznati postavnega igralca, saj je očaral s prijaznostjo in srčnostjo.

Kakšen je Burak v resnici?

30. 05. 2018 07.45

Množica oboževalk je prišla na svoj račun, saj je postavnega zvezdnika nadvse priljubljene serije Moja boš lahko videla v živo, redkejše so imele priložnost, da so se z njim tudi fotografirale ali spregovorile besedo, le redke pa so ga imele možnost spoznati tako, kot naša novinarka Alma Rahne, ki je z njim opravila intervju in ga celo spravila v smeh.

Štiriletni Austine je superjunak: žepnino zapravil za pomoč brezdomcem

23. 05. 2018 06.00

Večino časa je Austine Perine čisto običajen štiriletnik. Enkrat na teden pa se prelevi v superjunaka, ki skuša pomagati brezdomcem. Malček je žepnino zapravil za nakup sendvičev in jih podaril ljudem v stiski. Ko je okolica izvedela za dobrodelneža, so mu z veseljem priskočili na pomoč.

Kakšna je pot invalidov do zaposlitve?

20. 05. 2018 07.00

Še ne 30-letna Maja Kuzma je gluha od rojstva. Ne sliši ničesar, a izjemno lepo govori. V letih in letih logopedskih vaj v otroštvu se je naučila, kakšne vibracije proizvaja kateri glas; naučila se jih je izgovarjati. Dela kot novinarka, voditeljica, tolmačka, vlogerka, motivatorka. Izjemna oseba. Svoje poslanstvo vidi tudi v osveščanju o pomenu znakovnega jezika.

Nenavadna paleta političnih kandidatov: od estradnikov do dijakov

19. 05. 2018 06.00

Koga konkretno nam v resnici ponujajo politične stranke? Kdo vse se pod njihovimi imeni in slogani bori za enega izmed 88-ih poslanskih stolov? Ker je za poslanca pogoj le, da si polnoleten državljan, je zbirka tekmecev na kandidatnih listah pestra, ponekod tudi nenavadna. Na njih so prekaljeni politični mački, pa politični novinci, tudi estradniki, nastopajoči v resničnostih šovih, brezposelni, slaščičarji, slikopleskarji ...

Maribor ali Olimpija: novinarja 24UR razkrivata, kdo bi lahko bil v prednosti

18. 05. 2018 19.07

Le še nekaj ur nas loči od večnega derbija med nogometaši Maribora in Olimpije, ki bo bržčas odločilen v boju za naslov državnega prvaka. Bližje kot je prvi žvižg sodnika Damirja Skomine, bolj se med ljudmi lomijo mnenja o tem, kdo bo v Ljudskem vrtu ugnal koga. Nič drugače ni v našem uredništvu, le da sta to debato z dejstvi podkrepila Ljubljančan Božidar Bulat in Mariborčan Tadej Vidrih.

Mikročipi - neizogibna prihodnost ali popolna izguba zasebnosti?

16. 05. 2018 06.00

Bomo pod kožo kmalu vsi nosili mikročipe, ki bodo lahko nadomestili vse kartice in pin kode? S pomočjo teh nekaj milimetrov velikih naprav na Švedskem že plačujejo vožnjo z vlakom. Povpraševanje po vstavitvi čipov po svetu menda narašča, hkrati pa se krepi gibanje proti tovrstnemu označevanju ljudi.

Kitajski 'veliki brat' vidi vse

16. 05. 2018 06.00

Na Kitajskem so uvedli poseben sistem, s katerim ocenjujejo vedenje svojih državljanov ter jih na podlagi dobrih ali slabih ocen nagradijo ali kaznujejo. Prekrški so lahko najbolj banalni, njihove posledice pa zelo hude. Številni so ostali brez kreditov za hiše, 180 dni niso smeli kupiti letalske vozovnice, sesti na vlak ali brskati po internetu.

Iz tabora Phoenix Suns: S Kokoškovom zavel nov veter

15. 05. 2018 21.29

Moštvo z najmanjšim številom zmag v letošnji sezoni najmočnejše košarkarske lige na svetu Phoenix Suns so predstavili novega trenerja, ki bo sonca skušal popeljati na pota stare slave. To bo, kot je znano že nekaj časa, nekdanji slovenski košarkarski selektor Igor Kokoškov, ki je ob svoji inavguraciji vnovič očaral vodstvo kluba iz Arizone in obljubil boljše čase ...

Inovativni ali ceneni načini politične propagande?

15. 05. 2018 19.19

Politične stranke in kandidati za poslance uporabljajo vse bolj inovativne načine politične propagande. Politki nas tokrat v prvi vrsti nagovarjajo na spletu in družbenih omrežjih. Janševa SDS je lansirala interaktivni zemljevid Slovenije, Židanovi SD volivce nagovarjajo tudi na straniščih, Marjan Šarec pa ostaja tradicionalist.

Nedotakljive mreže v zdravstvu

15. 05. 2018 07.28

Tik pred volitvami smo v stanju, ko so razmere v zdravstvu postale nacionalni problem številka ena. Kako je mogoče, da se vse to dogaja? Za zadnja štiri leta je odgovor jasen: zdravstvena ministrica Milojka Kolar Celarc in predsednik vlade Miro Cerar, ki je Kolarjevo kljub opozorilom, kam vodi zdravstvo, ves čas branil. Medtem pa so čakalne vrste ponekod v zdravstvu narasle tudi za 300 odstotkov.

Kavarna, kjer hrano in pijačo plačaš z odpadno plastično embalažo

15. 05. 2018 06.00

London je znan po zelo veliko rečeh. Tudi po tem, da je odprtih rok za vse novosti. Tokrat so dobili tako imenovano "odpadniško kavarno", v kateri hrane in kave ne plačaš z denarjem, ampak s plastičnimi steklenicami, embalažo in vso drugo plastiko, ki jo je mogoče reciklirati.

Kreme proti gubam, polnila, pilingi, botoks, operacije ... Kaj deluje in kaj ne?

13. 05. 2018 07.00

Živimo v družbi, ki kot ideal slavi mladost. Zato se večina med nami težko sprijazni s staranjem, zakriti in omiliti želimo predvsem fizične znake staranja. Mnoge pri tem najbolj motijo gube na obrazu.

Draga kozmetika res upraviči svoje obljube in visoke cene?

12. 05. 2018 07.00

So dražje kreme proti staranju oziroma kreme proti gubam res bolj učinkovite od poceni krem? Strokovnjaki pravijo, da to nikakor ni nujno oziroma da so lahko tudi poceni kreme učinkovitejše od dragih.

Nevestina mama že v Londonu, film o romanci med princem in igralko tik pred premiero

12. 05. 2018 06.00

Do poroke leta med britanskim princem Harryjem in ameriško igralko Meghan Markle je samo še teden dni. Njena mama Doria je že dopotovala v Britanijo, njen oče Thomas pa naj bi bil na poti. Vsi, ki imajo kakršno koli vlogo na poroki, že nekaj časa trdo vadijo. Veliko zanimanje za poroko pa bo gotovo še povečal hollywoodski film "Harry in Meghan: kraljeva romanca".

Pipistrel in Elan ustvarjata prihodnost: kako nastaja letalnik, ki bo spremenil prihodnost mestnega prometa

11. 05. 2018 06.00

Vizionarski Pipistrel je v Los Angelesu razkril svoj koncept letalnikov z navpičnim vzletanjem in pristajanjem v celoti na električni pogon. 9 do 19 miilijon evrov vreden prototip bo predstavil v Dubaju že čez tri leta, produkt partnerstva z več kot 60 milijard evrov vrednim ameriškim gigantom Uberjem, od katerega bo imela veliko tudi Slovenija. Pipistrel pa se je povezal z Elanom, ki je zdaj njegov nov strateški partner.

Vsi bi radi bili videti mlajši, a kaj deluje in kaj je zavajanje?

11. 05. 2018 06.00

Kreme proti gubam. Nekatere obljubljajo pomladitev v le nekaj tednih, da boste videti kar 10 let mlajši, gube naj bi izginile, vaše gube so preteklost ... Vse to lahko slišite in preberete, ko kupujete kreme. Pa to res drži? Kaj je resnica in kaj zavajanje? Kako učinkujejo kreme in koliko so lahko učinkovite?

Nov uspeh Slovencev v kriptosvetu: zbrali več kot osem milijonov evrov 

10. 05. 2018 08.43

Ljubljanski BTC je na dobri poti transformiranja v prvo Bitcoin mesto na svetu. Prvi kupci bodo na račun prišli že čez nekaj dni, ko bo plačevanje s kriptovalutami omogočeno tudi v trgovinah in restavracijah. Plačevanje pa bo omogočal poseben sistem slovenskega podjetja Eligma.

Trdoživa sova 

10. 05. 2018 06.00

Skoraj 500 kilometrov vožnje v mrazu in dežju, noč s tempereturami pod ničlo, naslednji dan pa še avtopralnico - vse to je preživela sova, zataknjena nad registrsko tablico poltovornjaka, za katero je voznik predvideval, da jo je na avtocesti v bližini Washingtona zbil do smrti. A Oliver - tako so ga poimenovali v zavetišču za divje živali - se ni dal kar tako. 

Ste danes kaj pripomnili o sodelavcu za njegovim hrbtom ali pa ob kavi opravljali tistega, ki ni bil z vami?

09. 05. 2018 06.00

Zdi se, da je opravljanje nacionalni šport Slovencev, najbolj priljubljen in hkrati najbolj osovražen. In to z razlogom: gre za nestrpnost in agresijo številko 1, so prepričani v društvu Eksena, ki v Mariboru, Celju, Ljubljani in Šentjurju zbira podpise za peticijo, ki bi uvedla svetovni dan boja proti obrekovanju.

Imuno: Ne smemo biti tiho ob zavajanjih

06. 05. 2018 07.00

Pred dnevi, ob svetovnem tednu cepljenja, je znova imel veliko dela tudi projekt Imuno. Študenti, združeni v ta projekt, brezplačno opravljajo veliko delo - osveščajo javnost o cepljenju in cepivih. Raziskave, dejstva, zgodovina, številke, stranski učinki ...

Kaj je užitno, kaj ne, kaj strupeno in kaj zdravilno?

05. 05. 2018 07.00

Osnovno pravilo, ko nabirate rastline v naravi, je: če rastline ne poznate, je ne nabirajte. In uživajte samo tisto hrano iz narave, za katero ste stoodstotno prepričani, da jo lahko. Prihaja tudi sezona gob, zato bodite previdni tudi pri nabiranju teh.

Od čemaža in špargljev do gob in sadja ... narava je zakladnica hrane, a nujna so tudi opozorila

04. 05. 2018 06.00

Čez leto v naravi mnogi nabiramo marsikaj, kar lahko uporabimo v prehrani. Od goznih sadežev do gob, od listov in cvetja za čaje do užitnih cvetov za v solate, pa regrat, čemaž, divje šparglje in še in še. Narava je prava zakladnica hrane in čajev, tudi zdravilnih rastlin ... a ob tem mnogi pozabljajo najpomembnejše: da sta vsakdanjik in resničnost današnjega časa povsem drugačna kot pred desetletji in da mnogi rastline poznajo le še iz knjige ali z interneta. Kar pa je za nabiranje in uživanje mnogo premalo.

Lažne novice: kako jih prepoznati, na koga se zanesti, kje biti previdni?

29. 04. 2018 06.00

Tako imenovane lažne novice oziroma dezinformacije, ki so namerno posredovane v javnost, so že nekaj časa vse bolj naraščajoča težava, s katero se ukvarjajo vsi: mediji, novinarji, raziskovalci, strokovnjaki za medije in tehnologijo, uporabniki, javnost  ... Marca je skupina uglednih tujih raziskovalcev s prvopodpisanim profesorjem Davidom Lazerjem v reviji Science objavila članek "Znanost lažnih novic".

Bizarno 'okrašena' krožišča: od prometne varnosti do estetike slovenskih krožišč

28. 04. 2018 07.00

Slovenija je polna krožišč in v mnogih od njih, verjetno tudi v vašem kraju, stoji takšna ali drugačna okrasitev. Strokovnjaki opozarjajo, da mnoge od teh "okrasitev" slovenskih krožišč kazijo javni prostor in ga vizualno onesnažujejo, ob tem pa še slabšajo prometno varnost. Ekipa 24UR Inšpektor je preverila stanje na terenu, prepotovala Slovenijo in posnela mnoga  krožišča. V njih pa našla tudi veliko bizarnih "umetnin" in cenenega kiča. 

Slovenci ljubimo krožišča

27. 04. 2018 07.00

V Sloveniji krožišča že nekaj časa rastejo kot gobe po dežju. Kar je logično, saj je krožno potekanje prometa varnejše od navadnih križišč. Tomaž Tollazzi, profesor na mariborski gradbeni fakulteti in velik strokovnjak za krožišča, pojasnjuje: "V Sloveniji smo šli skozi vse faze, tako kot drugje. Najprej začetna zadržanost, nato popolna evforija, ko je vsak župan želel imeti svoje krožišče, in potem postopna umiritev."

Soočenje: kakšnega vodjo bomo izbrali, kakšno izbiro imamo?

25. 04. 2018 06.00

Kakšnega predsednika vlade si želimo? Kdo je zaslužen za gospodarsko rast? Zakaj še kar čakamo na zdravstveno reformo? Predvsem pa, koliko časa bomo še sedeli v naslanjačih in iz njih bentili, kako je vse narobe, namesto, da bi zahtevali odgovore in odločitve? Mnenja so soočili tisti, ki se bodo na volitvah borili za glasove volivcev.

Kaj bo na prihajajočih volitvah odločilno za zmago?

24. 04. 2018 06.00

Sprememba na vrhu. Po zadnji raziskavi Mediane bi na parlamentarnih volitvah zmagal Janez Janša, za njim bi bil Marjan Šarec, tretji pa Dejan Židan. Kaj je razlog, da se je Janša znašel na vrhu, zakaj Šarec stagnira, kje je mesto za Židana, ki je po Mediani tretji, po Ninamediji pa prvi kandidat za zmago na volitvah? So to ljudje, ki bodo v prihodnjem mandatu krojili življenja Slovencev?

Najdaljše verižno branje na svetu združilo več tisoč ljudi

24. 04. 2018 06.00

Romuni so ljudi na poseben način usmerili h knjigam – organizirali so najdaljše verižno branje na svetu, ki se ga je udeležilo 3321 bralcev. Organizatorji so navdušeni: "Če smo samo eno osebo spodbudili, da bo odprla knjigo in jo prebrala, smo dosegli dovolj." Upajo pa tudi na vpis v Guinnessovo knjigo rekordov.

Je kikiriki lahko nevaren izstrelek? V vesolju je

21. 04. 2018 07.55

Več kot dve milijardi ton odpadkov ljudje vsako leto proizvedemo na domačem planetu. In kot da to ni dovolj, smo nasmetili še vesolje. 61 let naše prisotnosti je v vesolju pustilo okoli pol milijona kosov smeti, tam je tudi 1500 delujočih satelitov in celo rdeča Tesla, ki jo je v orbito poslal ameriški podjetnik. A kar gre gor, bi, vsaj načeloma, moralo enkrat priti tudi dol.