AvtorAdi Omerović

Svet na poti: Več kot 300 let stari ribniki, za katere so nekoč skrbeli menihi
23. 08. 2018 17.54
Več kot 300 let stare ribnike v Petelinjeku pri Ločah so upravljali že menihi iz Žičke kartuzije. V njih so gojili ribe in rake, ker niso smeli jesti štirinožnih živali. Njihove kulinarične navade še vedno predstavljajo v bližnji gostilni, ki velja za najstarejšo pri nas, saj obratuje že 550 let. Same vodne oaze pa so danes zaščiteno območje, kjer živijo številne zaščitene in ogrožene vrste.

Svet na poti: vodnata dežela tolmunčkov in slapov
16. 08. 2018 18.03
V dolini Trebuša smo raziskovali pot do naravnega izvira žveplene vode. V studencu izrazito bele barve, ki smrdi po jajcih, živijo številni mikroorganizmi. To je vodnata dežela številnih tolmunčkov in slapov, pravi raj pod soncem.

Darilo narave in prava poletna osvežitev
09. 08. 2018 18.08
V teh dneh vsi iščemo nekoliko nižje temperature, senco in vodo. Mogočni slap Peričnik je prava poletna osvežitev in enkratno doživetje. Dobrih 50 metrov nad njim pa se nahaja skriti biser, ki ga mnogi ne poznajo. Mali slap Peričnik, še eno darilo narave.

Kraški biser sredi Štajerske - jama Belojača
02. 08. 2018 18.25
Celo poletje vsak teden v rubriki Svet na poti raziskujemo skrite bisere Slovenije. Tokrat smo obiskali okolico Makol pri Halozah. Tam smo našli kraški biser sredi Štajerske - jamo Belojačo. Neokrnjen podzemni svet skriva številna bogastva, prav tu namreč živijo zaščitene in številne netopirje družine.

Svet na poti: Izvir reke Krupe
26. 07. 2018 17.59
Tokrat smo obiskali najbolj vodnat in verjetno enega najlepših izvirov v Beli krajini, izvir reke Krupe pod 30 metrov visoko skalo. To je življenjski prostor mnogih zaščitenih vrst, kot je na primer jamska školjka kuščarjeva kongerija, ki živi le na tem območju. Sicer pa imajo kraji ob samo dva in pol kilometrov dolgi rečici tudi bogato zgodovino; od paleolitika pa vse do skrite partizanske bolnišnice.

Skriti kotički Slovenije: Bohor pri Brestanici
19. 07. 2018 18.22
V gozdu Bohorja pri Brestanici se skriva čudovit 15-metrski slap Bojanca, v potoku pod njim pa živijo zaščiteni raki, ki so bili nekoč glavna specialiteta plemiške gospode. Prav v gradu Reichenburg, tako se je včasih reklo Brestanici, so nekoč živeli Trapisti, ki so v tem okolju pustili močan pečat.

Skriti kotički: kraj, kjer stoji ena od najstarejših lip v državi
05. 07. 2018 18.27
Mogoče ob naslednjem prispevku dobite idejo, kam se poleti odpraviti. Obiskali smo Baško grapo in si ogledal njene endemite. Tu stoji tudi najdebelejša in ena od najstarejših lip v državi. V teh krajih so pred 70. leti posneli tudi prvi slovenski celovečerni film Na svoji zemlji.

V zaprtih skupinah na spletu najstnike silijo k nevarnim izzivom, jih psihično izčrpajo in celo nagovarjajo k samomoru
20. 06. 2018 18.34
Otroci in mladostniki soočajo so pogosto podvrženi spletnemu nasilju, ki narašča v različnih oblikah. V internetnem svetu mednarodni kriminalci prežijo na otroke v stiski in jih vabijo v zaprte skupine. Policija je v sodelovanju z Interpolom že večkrat posredovala, preverjali so celo, ali so bili nekateri samomori mladoletnih oseb povezani s spletnim izsiljevanjem.

Turizem smo ljudje, a očitno bomo morali delavce uvažati
13. 06. 2018 18.15
Slovenija je vedno bolj priljubljena turistična destinacija, zaposlenih pa je vsako leto manj. Sindikati so prejšnji teden sicer podpisali kolektivno pogodbo za dvig plač, vendar delavcev, ki bi delali po 56 ur na teden ni. Očitno bomo delavce morali uvažati, sicer v prihodnosti sploh ne bomo mogli izpeljati sezone.

Doping med rekreativci: zakaj je tega vse več?
06. 06. 2018 18.24
Dopinga v športu - ne zgolj pri profesionalcih, tudi med rekreativci, je vse več. Zakaj si tako veliko ljudi želi goljufati na maratonih in amaterskih tekmovanjih? S prepovedanimi poživili naj bi se srečalo že okoli 160.000 Slovencev in številka narašča. Sploh pred poletjem mnogo rekreativcev jemlje poživila v upanju, da bi hitreje dosegli želeni rezultat.

Kandidat, ki obljublja večno življenje in manj gravitacije
03. 06. 2018 18.18
Alternativa za tiste, ki ne želijo nikomur oddati glasu, je t. i. šaljiva stranka. Pri nas je še nismo imeli, poznajo pa jo na Madžarskem. Stranka dvorepega psa je s kandidatom, ki nosi kostum kokoši, pritegnila pozornost svetovnih medijev. Adi Omerović se je v Budimpešti sestal tudi s kandidatko gorilo ter Božičkom, ki pa pred kamere ni želel, ker pravi, da dela le en dan v letu.

Zakaj Slovenija še zmeraj nima reševalnega helikopterja?
30. 05. 2018 18.12
Reševalni helikopter v razvitem svetu ne predstavlja razkošja, ampak obvezen medicinski standard. V Sloveniji še vedno nimamo namenskih helikopterjev za nujno medicinsko pomoč. Namesto rumenih na prometne nesreče prileti vojaški ali policijski helikopter. Strokovnjaki opozarjajo, da je to podobno, kot če bi namesto rešilca zdravniki uporabljali marico ali patrio. Ministrstvo za zdravje pa ugotavlja, da je zdajšnja ureditev za državo cenejša.

Bi raje volili od doma?
16. 05. 2018 18.25
3. junija se bomo odpravili na predčasne parlamentarne volitve. Kar pomeni, da se bomo sprehodili ali odpeljali do volišča, tam izpolnili volilni listič in ga vrgli v skrinjico. Marsikdo pa na volitve ne bo šel iz preprostega razloga: ker se mu ne bo dalo iti. Na Facebooku smo vas spraševali, če bi raje volili od doma, če bi seveda imeli to možnost. Glasovalo vas je 245, od tega vas je bilo tej ideji naklonjenih 85 odstotkov.

Rešimo Muro - evropsko Amazonko
09. 05. 2018 19.07
Mura je naša evropska Amazonka. Ne le Prekmurci tudi drugi prebivalci Slovenije želijo, da tako ostane tudi v prihodnosti. Številna društva in pripadniki Civilne iniciative Rešimo Muro so zbrali 77.000 podpisov proti gradnji hidroelektrarn. Podpise so predali v državnem zboru in na ministrstvu za okolje. Kljub množični podpori se počutijo spregledani.

Župani (si) postavljajo spomenike
02. 05. 2018 12.58
Župani postavljajo novodobne spomenike, kot je krožišče, posvečeno blockchain tehnologiji, po drugi strani pa kozolci, ki so del naše kulturne dediščine, v isti občini propadajo. So torej prioritete lokalnih politikov zgrešene?

Baterijska reja, dobrobit živali in padec samooskrbe
18. 04. 2018 17.56
V določenih trgovinah baterijskih jajc ne prodajajo več. Društvo za zaščito živali je do zdaj zbralo že več kot 13.000 podpisov za odpravo jajc iz baterijske reje iz vseh trgovin. Pritisk na trgovce je vse večji in verjetno bodo trendu sledili.

Ekološke bombe - postaja Slovenija smetišče Evrope?
04. 04. 2018 18.13
Kje vse v Sloveniji imamo ekološke bombe? Salonit Anhovo ima novo okoljsko dovoljenje za nedoločen čas, ker se drži zakonodaje. Vendar ravno zakonodaja in vsa okoljska dovoljenja so sporna, opozarjajo okoljevarstveniki. Na podlagi česa jih torej podjetja dobijo, ima kapital v Sloveniji večji pomen kot okolje? In zakaj so ljudje večinoma prepričani, da jim tovarne škodijo, pristojni pa zatrjujejo, da so varne?

Zakaj je brezplačna vožnja po avtocesti le utopična socialistična ideja?
31. 01. 2018 13.25
S Fakultete za gradbeništvo smo pridobili analize, ki dokazujejo, da samo en težak tovornjak obrabi avtocesto enako kot 56.666.600 avtomobilov. Medtem se tovornjaki brezplačno vozijo po obvoznici, nekateri še precej dlje. Z nakupom vinjet vozniki osebnih vozil v resnici subvencioniramo komercialni tovorni in tranzitni promet. Zakaj ni ravno obratno, sploh če vzamemo v zakup, da smo v zadnjih letih postali najbolj tranzitna država v tem delu Evrope.

Hitler - Blejsko svetišče
31. 05. 2017 11.57
Nacisti so na Bledu ostali skoraj do zadnjega dne vojne. V nekdanjem hotelu Park so imeli center za komunikacijo. Tu je potekala glavna linija Berlin – Atene. Imeli pa naj bi celo idejo, da na otoku kjer stoji Cerkev Marijinega Vnebozetja zgradijo novo neopogansko svetišče posvečeno bogu Votanu.

Lipicanec - Dionizijev konj
17. 05. 2017 06.39
V Zgodbah preteklosti bom ta petek v oddaji Svet predtavil zgodbo o belem kraškem konju in o najbolj znani kobilarni v Evropi. Ravno v petek 19.maja namreč praznujemo dan lipicanca. Minilo bo točno 437 let odkar je habsburški nadvojvoda Karel II od tržaškega škofa Nicola de Coreta odkupil posest in kobilarno, ki je ime dobila po majhni lipici.

Prostitucija v zaledju strelskih jarkov
10. 05. 2017 12.07
Prva svetovna vojna me je vedno zanimala. Tokrat me je zgodovinar Miha Sluga navdušil za temo, ki jo ta teden pripravljam v rubriki Zgodbe preteklosti v oddaji Svet na Kanalu A. Gre za grozovit prikaz dogajanja v zaledju strelskih jarkov.

Trubar - Mlinarjeva usoda
03. 05. 2017 13.49
V Zgodbah preteklosti tokrat o usodi mlinarjevega sina, ki je napisal našo prvo knjigo. Primož Trubar je opozarjal, da si revščina in neznanje podajata roki. Leta 1550 je tako Slovencem podaril Katekizem in Abecednik, priročnik za branje.

Ivana Kobilca - Karpatska volkulja
26. 04. 2017 10.16
Vsaj dve njeni sliki poznajo skoraj vsi. Kofetarico in Poletje. Če že ne po imenu bi sliki zagotovo vsaj prepoznali, ko bi ju videli. Ivana Kobilca, gospa s 5000 tolarskega bankovca je bila naša največja slikarka in tokrat bom v petkovi rubriki Zgodbe preteklosti v oddaji Svet na Kanalu A podrobneje predstavil njeno nenavadno življenjsko zgodbo ter pojasnil ozadje nastanka dveh omenjenih umetnin.

Rusjan - Neizbežna smrt
19. 04. 2017 06.38
Enostavno so se ti pionirji vsedli v letalo in poleteli. Danes je povsem nerazumljivo, da lahko brez predhodnih ur letenja in brez izkušenj poletiš z letečim strojem tako so namreč leta 1909 rekli letalu, mi je zaupal doma na dvorišču pilot Tomaž Meze, ki je imel čast leteti z repliko Rusjanovega letala.

Predniki: neimenovano ljudstvo
12. 04. 2017 06.30
Družba, ki je živela na območje današnje Dolenjske nekaj stoletij pred našim štetjem v železni dobi, je živela razkošno in bogato življenje. O tej zgodbi pričajo zanimive najdbe. V teh koncih je bilo železove rude vedno veliko, vidna je že na površju zemlje in takratni prebivalci so jo lahko nabirali brez dragih in tehnično zahtevnih postopkov izkopavanj.

Staroverstvo - Zamolčani bogovi
05. 04. 2017 06.30
S pisateljem Pavlom Medveškom sva se zgodaj zjutraj dobila pred Goriškim muzejem. Želel mi je najprej pokazati številne predmete, ki so jih uporabljali staroverci v zahodnem delu Slovenije in so zdaj na ogled v sklopu razstave o staroverstvu.

ZGODBE PRETEKLOSTI: Jamski obredi
29. 03. 2017 13.54
"O, Deva daj da daöbra bi rödila, da Maöra n “ičj“im ne bi slabša strila!" je po starem izročilu ena od molitev oziroma častitev plodnosti, je pripovedoval v mistični jami Boris Čok, ki izhaja iz rodbine starovercev. V knjigi V Siju Mesečine je opisal ustna izročila iz Lokev, Preloža in bližnje okolice.

Lahko z vinom postanemo druga Švica?
14. 10. 2016 06.30
Ko pripravljam prispevke, večinoma intervjuvam osebe, ki so na različnih bregovih in potem njihov pro et contra objektivno in uravnoteženo predstavim javnosti. Pri zgodbi o vinu, ki sem jo ta teden pripravil za osrednjo temo v oddaji Svet na Kanalu A, so bili vsi sogovorniki zelo podobnega, če ne enakega mnenja. Vino je velika priložnost za Slovenijo in z razvojem te branže zamujamo.

KOMENTAR: Na meje pošiljamo sodobno oborožene vojake namesto grelcev. Kaj to pove o nas?
23. 10. 2015 10.26
24-letni Amir iz Aleppa bi si želel nekoč v prihodnosti ogledati tekmo Lige prvakov. Že celo življenje navijam za Barcelono, pravi, medtem ko stojiva v blatu pred hrvaško mejo. Kaj ni to dovolj evropsko? Fant, ki pozna dobro glasbo in filme. Kako, da se tak človek ne bi znal asimilirati v naši družbi, če pa je to njegova edina želja?

Na morje kot nekoč
23. 08. 2011 20.00
Ekipa oddaje Preverjeno se je odpravila na morje tako, kot smo se vozili nekoč – s 'katrco' brez klime po stari cesti, z doma pripravljenimi sendviči, sokom in opremo za kampiranje.