Avtor
Aleš Satler

UV-indeks bo v naslednjih dneh zelo visok, sonce nas lahko opeče prej kot v 20 minutah

13. 06. 2019 17.29

Smo v delu leta, ko je sonce najvišje na nebu in svetel del dneva najdaljši. Predvsem sredi dneva pride do tal veliko škodljivega ultravijoličnega sevanja, ki povzroča staranje kože in opekline, lahko povzroči tudi nastanek kožnega raka. Pred soncem se je treba dobro zaščiti, saj nam lahko opekline povzroči že v zelo kratkem času.

Ali bo hladnemu maju sledilo še hladno poletje?

30. 05. 2019 16.43

Letošnji maj bo za skoraj tri stopinje hladnejši od dolgoletnega povprečja in bo najhladnejši v zadnjih 28 letih. Nekaj majev v preteklosti je bilo še bolj hladnih in poletja, ki so sledila, niso bila preveč radodarna z vročino. Skupna napoved večjih meteoroloških centrov je bolj optimistična, napoveduje nam nekoliko toplejše poletje od povprečja.

Kako deluje meteorološki radar?

10. 05. 2019 10.30

V času ploh in neviht se pogosto obrnemo na radarsko sliko padavin, ki zelo dobro prikazuje stanje vremena v bližnji preteklosti. Iz radarske animacije padavin se da dobro napovedati, kakšno vreme nas na določeni lokaciji čaka čez uro ali dve. V Sloveniji imamo od leta 2014 dva meteorološka radarja, starejšega na Lisci in sodobnejšega na Pasji ravni.

ANIMACIJA: Bo že tretjič v zadnjih štirih letih udarila pozeba?

02. 05. 2019 14.00

Po sončnem razvajanju v prihodnjih dneh pričakujemo nove padavine. Ohladitev bo tokrat izrazitejša kot pretekli konec tedna in v nedeljo zjutraj bo ob močnejših padavinah možno prehodno sneženje tudi po nekaterih nižinah. Hladen zrak se bo nad nami zadrževal nekaj dni, zato lahko temperatura ob razjasnitvi na začetku prihodnjega tedna tudi po nižinah pade pod ledišče.

Kako nastane mavrica?

25. 04. 2019 19.14

Mavrica zagotovo spada med pogostejše in bolj veličastne optične pojave v naravi. Nastane, ko nad nekim območjem hkrati dežuje in sije sonce. Mavrica se bolj pogosto pojavlja spomladi in poleti, ko imamo več krajevnih ploh in neviht. Ob ugodnih pogojih lahko vidimo celo dvojno mavrico, ko nad primarnim lokom nastane še en, a manj izrazit.

Padavine slabijo, naraščanje rek se počasi umirja

11. 04. 2019 18.14

Reke v vzhodni Sloveniji so močneje narasle, a tokrat na srečo niso prestopile bregov. Ponoči in jutri bo še občasno deževalo, a količina padavin bo majhna in pretoki rek se bodo ustalili, zato večjih težav ne pričakujemo.

Vam cvetoča pomlad predstavlja veselje ali nočno moro?

06. 04. 2019 07.00

Med 300.000 in 400.000 Slovencev se od konca zime pa vse do poznega poletja bori z bolj ali manj izrazitimi simptomi cvetnega prahu. Poleg vodenega izcedka iz nosu nastopijo močno kihanje v napadih, zamašen nos, oteženo dihanje in srbenje nosu. Oči so pekoče, srbijo lahko tudi ušesa in žrelo. Pa veste, kateri alergen je kriv za nočno moro, ki jo prestajate?

Bo vreme primerno za svetovni rekord v Planici?

21. 03. 2019 16.33

Letalnica bratov Gorišek letos praznuje petdeseto obletnico in morda bo prav to leto posebno. Vremenska napoved je zelo ugodna, letalnica je dobro pripravljena, za nameček pa so naši orli še v zelo dobri formi. Že danes so najboljši v Planici presegali 240 metrov in glede na vremensko napoved je povsem možno, da bo Planica po osmih letih ponovno dobila nazaj svetovni rekord, ki ga trenutno drži norveški Vikersund.

Sezona cvetnega prahu zaradi globalnega segrevanja vedno daljša

07. 03. 2019 19.26

Sezona cvetnega prahu se je letos začela že v začetku februarja, kar je približno dva tedna prej kot običajno. Cvetenje leske se počasi končuje, v drugi polovici marca pa bo zacvetela breza, ki marsikomu povzroča največ težav. Koncentracija cvetnega prahu v zraku je najvišja v obdobju stabilnega in sončnega vremena, peloda je največ proti večeru in zgodaj dopoldne.

Rekordno sončen februar?

21. 02. 2019 17.43

Letošnji februar nam je postregel z veliko sonca in v nekaterih predelih Slovenije ste danes že dosegli mesečno povprečje števila sončnih ur. Do konca najkrajšega meseca v letu nas loči še en teden, ki bo bolj ali manj sončen. Februar 2019 se bo zato uvrstil med najbolj osončene doslej, v nekaterih krajih bo število sončnih ur lahko doseglo celo rekordne vrednosti.

'Krivec' za obilno sneženje na južni strani Alp

24. 01. 2019 12.38

Dolgotrajno in obilno sneženje pri nas je običajno povezano s serijo manjših ciklonov, ki najpogosteje nastanejo na severozahodu Italije v okolici mesta Genova in se nato pomikajo proti jugovzhodu. Na poti se približajo Sloveniji, če je temperatura primerna in vlage dovolj, smo lahko priča večdnevnemu sneženju.

Na Kredarici kar minus 39 stopinj Celzija

03. 01. 2019 15.20

Slovenijo je s severa dosegel polarni zrak, a temperature po nižinah vsaj zaenkrat še niso posebej nizke. Močnejše ohlajanje namreč preprečuje veter, ki po drugi strani povečuje občutek mraza. Tako so danes na Kredarici izmerili –18 stopinj Celzija, a je bil zaradi vetra občutek mraza kar –39 stopinj Celzija.

Vremenski dogodki, ki so najbolj zaznamovali leto 2018

28. 12. 2018 06.00

Le še nekaj dni nas loči do konca leta 2018, ki si ga bomo zapomnili po toplem vremenu. Leto 2018 je v večjem delu Slovenije namreč drugo najtoplejše doslej, takoj za letom 2014. Marsikdo pa si bo letošnje leto zapomnil tudi po izjemno veliki toči v začetku junija, ki je prizadela Črnomelj.

Kako nastane sneg?

13. 12. 2018 11.54

Temperatura je v teh dneh primerna za sneženje, a le temperatura pod ničlo ni dovolj, da snežinke priplešejo do tal. V zraku mora biti tudi dovolj vlage in takšni pogoji bodo v teh dneh izpolnjeni.

Kako El Niño vpliva na vreme v Sloveniji in drugod po svetu?

08. 11. 2018 16.30

Po treh letih se bomo znova srečali z 'dečkom' iz Tihega oceana, saj je morje v ekvatorialnem delu Tihega oceana toplejše od povprečja. Pojav sicer ne bo tako izrazit kot ob koncu leta 2015, vseeno pa bo El Niño vplival na vreme po svetu.

V Skandinaviji nočno nebo razsvetlil polarni sij. Kako ta čudovit pojav nastane?

18. 10. 2018 11.44

V zadnjih dneh je v Skandinaviji za spektakularno predstavo na nočnem nebu poskrbel severni polarni sij. Ta čudovit pojav je posledica eksplozij, ki neprestano potekajo v notranjosti Sonca. Nekatere med njimi so tako močne, da tok nabitih delcev zapusti površje Sonca in se usmeri proti planetom.

Z enakonočjem vstopamo v koledarsko jesen

22. 09. 2018 15.58

Tri tedne po meteorološki se v noči iz sobote na nedeljo začenja še koledarska jesen. Ta letni čas je poln nepredvidljivih vremenskih razmer, ki so nam v preteklosti prinesle že vse od indijanskega poletja pa do snega in mraza. Svetli del dneva se na začetku jeseni najhitreje krajša. Jutri bo od sončnega vzhoda do zahoda minilo tri minute manj kot danes.

Vremenski fenomen: večna nevihta v delti reke Catatumbo

16. 08. 2018 15.30

Območje na severozahodu Venezuele, kjer se reka Catatumbo izliva v jezero Maracaibo, velja za najbolj nevihtno na svetu. Nevihte trajajo tudi po 10 ur skupaj, strela udari kar 250-krat na leto na površino, veliko en kvadratni kilometer, bliskanje se lahko vidi tudi 400 kilometrov daleč.

ANIMACIJA: Zakaj svet trepeta pred majhnim 'dečkom' iz Tihega oceana?

02. 12. 2015 06.30

Letošnje leto bo očitno znova rekordno toplo, za kar se lahko zahvalimo tudi El Niñu. Odgovarjamo na vprašanja, kaj je to El Niño, kakšne so njegove posledice, bo rekorden ali ne ter preverjamo, kako bo vplival na vreme pri nas.