AvtorAnže

Več koalicijskih poslancev prejelo pisemsko grožnjo
17. 01. 2022 19.28
Grozeč zapis "Vemo, kje živite", izrezan in zlepljen iz različnih časopisnih člankov. Poleg pa narisane vislice in naboj. Takšno pisemsko grožnjo, poslano iz poštnega nabiralnika na Vranskem, je konec tedna prejelo več koalicijskih poslancev in njihovih zaveznikov ter finančni minister Šircelj. Grožnje neznanih avtorjev že preiskuje Policija, poslanca Mojca Škrinjar in Zmago Jelinčič pa sta s prstom pokazala na Inštitut 8. marec. Ne bo držalo, odgovarja njihova vodja Nika Kovač. "Mi se pod svoje akcije vedno podpišemo," pravi in napoveduje tožbe zoper neresnične obtožbe.

Golob iz energetike v politiko? 'Gradili bomo produkt, ki bo malo levi, malo desni'
13. 01. 2022 18.56
Na političnem parketu Robert Golob nadaljuje koketiranje z državno politiko. "V kakšni državi želimo živeti?" se donedavni šef Gen-I-ja sprašuje na že drugi javni tribuni v mesecu dni, znova v organizaciji – za zdaj še društva – Bodi sprememba. Tokrat so se mu v Mariboru pridružili zgodovinar Luka Lisjak Gabrijelčič, antropologinja Vesna Vuk Godina, prvi predsednik slovenske vlade, Lojze Peterle, pa je sodelovanje zavrnil.

Bo leva sredina na aprilskih volitvah povsem razdrobljena ali povezana?
11. 01. 2022 19.26
Prihod novega igralca na slovensko politično sceno, ki bi pretresel obstoječi 'esteblišment', bi bila dobrodošla stvar, pravi prvi predsednik republike Milan Kučan. "Bolje Šarec v roki kot Golob na strehi," je medtem do morebitnega novega političnega obraza Roberta Goloba skeptičen prvak LMŠ in nov politični obraz na zadnjih volitvah Marjan Šarec. V sredo pa bo svojo stranko Lide uradno lansiral tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič.

Hojs o predsedovanju Slovenije Svetu EU: Opravili smo za dobro štirico
29. 12. 2021 19.56
Prav dobro z možnostjo izboljšav. Tako notranji minister Aleš Hojs ocenjuje polletno slovensko predsedovanje Svetu EU na področju svojega resorja. Kot največja dosežka izpostavlja evropsko izjavo o krizi in njenih posledicah v Afganistanu ter napredek Hrvaške pri vstopanju v skupni mejni režim. In kdaj bi lahko južni sosedje po Hojsovi oceni postali del schengna, zastoji na meji pa preteklost?

Podpora vladi tudi decembra že 'tradicionalno' nizka
26. 12. 2021 19.24
Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana so znova spraševali o podpori političnim strankam. Kakšna so decembrska politična razmerja? Janševa vlada tudi ta mesec ohranja nizko javnomnenjsko podporo, vendar pa SDS med parlamentarnimi strankami kljub temu povečuje prednost. Med opozicijskimi strankami največ volivcev še vedno podpira Socialne demokrate. Med politiki pa najvišje mesto še naprej stoično zaseda evroposlanka Ljudmila Novak.

Natanko 30 let od razpada Sovjetske zveze, ko je odstopil Mihail Gorbačov
25. 12. 2021 19.54
Natanko 30 let mineva od razpada Sovjetske zveze. Na današnji dan je odstopil Mihail Gorbačov, zadnji predsednik prve komunistične države, ki je obstala 69 let. Na njenem ozemlju je po razpadu nastalo 15 neodvisnih republik, nekdanji imperij in celoten jedrski arzenal pa je nasledila Rusija. Aktualni ruski predsednik Vladimir Putin razpad označuje kot geopolitično katastrofo stoletja. Čeprav je bila s tem formalno končana hladna vojna, se zdi, da so odnosi med vzhodom in zahodom tri desetletja kasneje na najnižji točki od tedaj.

Bo NSi tudi v praksi pokazala, da je Vizjak izgubil njihovo zaupanje?
15. 12. 2021 19.14
Ali bosta ministra stranke SDS Andrej Vizjak in Aleš Hojs v parlamentu preživela petkovo in ponedeljkovo glasovanje o razrešitvi? Tik pred novim političnim preštevanjem se v hramu demokracije dogajajo premiki in prestopi. Bo koalicijska NSi držala besedo in ministru, ki je tajkunu Bojanu Petanu svetoval, da je plačevanje davkov "glupo", tudi v praksi pokazala, da je izgubil njihovo zaupanje? In kaj nekaj mesecev pred volitvami pomeni prestop poslanke Mateje Udovč v neparlamentarno stranko Aleksandre Pivec?

Opozicijska Levica zahteva referendum o vladni strategiji razvoja Slovenske vojske
30. 11. 2021 19.33
Ali naj v supervolilnem letu 2022 poleg lokalnih, državnozborskih in predsedniških volitev državljani glasujemo tudi na referendumu? Nova vladna strategija razvoja Slovenske vojske do leta 2035 predvideva, da bi država za obrambo namenila 1,5 milijarde evrov letno, oziroma dva odstotka BDP, kar je sicer slovenska zaveza vojaškemu zavezništvu NATO. "Gre za hudo zgrešeno časovnico v času zdravstvene krize in občutljivo temo, kjer ni družbenega konsenza," opozarjajo predlagatelji. Medtem ko na obrambnem ministrstvu ostro nazaj: "V Levici v imenu ozkih političnih interesov grdo zavajajo."

Janševi vladi nasprotuje več kot 60 odstotkov vprašanih
28. 11. 2021 19.13
Kakšna so novembrska politična razmerja? Janševa vlada po seriji kadrovskih rošad v energetiki ohranja nizko, manj kot 30-odstotno (28,3 odstotka) podporo javnosti. Njenemu delu nasprotuje več kot 60 odstotkov vprašanih (62,2 odstotka). Vsak deseti anketirani je neopredeljen.

Dikaučič preživel interpelacijo s peto najnižjo podporo
23. 11. 2021 19.43
Minister za pravosodje Marjan Dikaučič je prestal interpelacijo, a ga je podprlo le 28 poslancev iz koalicijskih SDS in SMC, kar je peta najnižja podpora kateremu od interpeliranih ministrov doslej. Minister kljub temu ocenjuje, da je poslance prepričal z argumenti. V Toninovi NSi so se glasovanja vzdržali. Kaj s tem sporočajo Janševi koaliciji? In kaj to pomeni za napovedani interpelaciji proti ministroma Hojsu in Vizjaku?

Lobnikar: Poslanci uzakonili mačka v žaklju, vpliv na Policijo odvisen od volje ministra
18. 11. 2021 19.49
Lokalni politični veljaki v posameznih občinah in regijah že preigravajo strankarske računice za zasedbo 126 komandirskih in direktorskih položajev po vseh policijskih postajah in upravah v državi. Tako po formalnem prenehanju položaja vsem lokalnim policijskim šefom, kar je omogočil vladni zakon o reorganizaciji v Policiji, zgroženo zaznavajo v enem od dveh policijskih sindikatov. Stroka pa ob tem opozarja: vpliv ali nevpliv politike na organe pregona je zdaj odvisen zgolj dobre volje aktualnega ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa.

Janša: Jedrska energija bi lahko nadomestila premog in nafto, srečal se je tudi z Vučićem in Babišem
01. 11. 2021 18.01
Predsednik vlade Janez Janša se udeležuje Mednarodne podnebne konference COP26 v Glasgowu na Škotskem. Tam je v nagovoru svetovnim voditeljem pozval, da je skrajni čas, da izoblikujemo pot do podnebnega cilja 1,5 stopinje. Odmik od premoga in nafte sta po njegovih besedah ključna, rešitev vidi v jedrski energiji. Izpostavil je tudi, da je Slovenija sprejela dolgoročno strategijo do podnebne nevtralnosti leta 2050, a številne strokovne in okoljske organizacije so kritične in so že večkrat opozorile, da je ta premalo ambiciozna in da bi morali izpuste toplogrednih plinov drastično zmanjšati že do leta 2030. Ob robu se je Janša sicer srečal s številnimi državniki, tudi s predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem in češkim premierjem Andrejem Babišem.

Oblast podpirajo manj kot trije od desetih vprašanih
25. 10. 2021 20.43
Kako napeto je trenutno politično stanje v državi, kažejo tudi javnomnenjske ankete. Vlado podpirajo manj kot trije od desetih vprašanih, SDS pa je medtem že mesece najmočnejša stranka v državi. Tako je pokazalo tudi merjenje javnega mnenja, ki ga za našo hišo opravljajo na inštitutu Mediana.

Podpora vladi še vedno pod 30 odstotki, Pahor z najslabšo oceno doslej
24. 10. 2021 18.32
Kakšna so razmerja moči na političnem parketu? Vlado še vedno podpira manj kot trideset odstotkov (29,4 odstotka) vprašanih, nasprotuje ji 62 odstotkov. 8,6 odstotka je neopredeljenih. Med strankami je na prvem mestu SDS, sledita ji SD in Levica, medtem ko DeSUS in SMC ostajata zunaj parlamentarnega radarja, kaže najnovejša anketa Mediane.

Golubovič: Vlada ima brezmejno, bizarno domišljijo; Kangler: Opoziciji teče voda v grlo
22. 10. 2021 18.53
Ali bi napete politične razmere v državi lahko presekale predčasne volitve? Po mnenju vlade ne. Morebitno predčasno odločanje ljudstva bi lahko privedlo do vsesplošnih neredov in kolapsa javnega zdravstvenega sistema, ocenjuje Janševa vlada. Očitno ima oblast bizarno domišljijo, pa so kritični v opoziciji. Kaj pa parlamentarni jezički na tehtnici? V SNS in DeSUS, ki manjšinski vladi zagotavljata minimalno večino v državnem zboru, pravijo: volitev pred pomladjo ne bo.

Afera 'glupi davki': Janša in Pahor molčita, Vizjak napovedal ovadbe
20. 10. 2021 19.37
Dva dni po izbruhu afere "glupi davki" in objavi posnetkov spornega poslovnega dogovarjanja pod mizo med ministrom Andrejem Vizjakom in tajkunom Bojanom Petanom predsednik vlade Janez Janša še vedno molči. Molči o tem, ali državni funkcionar, ki zasebniku – kot je slišati – svetuje izogibanje plačilu davkov, še uživa njegovo politično zaupanje? In molči tudi o tem, ali so to morda politični standardi aktualne oblasti? Brez komentarja je tudi predsednik države Borut Pahor. Medtem ko se bodo v koalicijski NSi z ministrom SDS, ki napoveduje ovadbe proti snemalcem posnetka in vsem, ki so posnetke objavili, da bi ga diskreditirali, pogovorili in sporočili reakcijo stranke.

'Potrdile so se govorice, da je bila politika v času protestov prisotna v operativnih štabih'
18. 10. 2021 06.36
Pooblaščena skupina Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je izvedla nadzor na Generalni policijski upravi, zanimalo jo je dogajanje na preteklih protestih v Ljubljani. Predsednik komisije Matjaž Nemec je sporočil, da so se potrdile govorice, da je bila politika 5. oktobra prisotna v operativnih štabih na dveh lokacijah. "Govorimo o državnem sekretarju na MNZ Francu Kanglerju, ministru za notranje zadeve Alešu Hojsu, državnem sekretarju za nacionalno varnost Žanu Mahniču in direktorju Policije Antonu Olaju," je pojasnil.

Rupel: Kurz bo še naprej stric iz ozadja, Vajgl: Klima ni dobra za populiste
10. 10. 2021 19.24
Odstop najmočnejšega politika pri severnih sosedih odmeva tudi pri nas. Ali se bodo glede na tesno politično zavezništvo in celo skupno planinarjenje slovenskega premierja Janeza Janše in kanclerja Sebastiana Kurza meddržavni odnosi ohladili? Kakšne so podobnosti oziroma razlike v politični kulturi obeh držav? Razmišljata dva nekdanja zunanja ministra: "Očitno so slabi časi za populiste," pravi Ivo Vajgl. Dimitrij Rupel pa: "Kurz postaja avstrijski stric iz ozadja."

V Sloveniji tudi srečanje evropskih družin: konservativci, liberalci in socialisti
05. 10. 2021 20.19
Vzporedno s protesti na ljubljanskih ulicah in vrhom evropskih voditeljev, ki poteka na Brdu pri Kranju, pa potekajo tudi sestanki največjih evropskih političnih družin: konservativcev, liberalcev in socialistov. Kaj je namen teh ločenih političnih srečanj in kdo vse se jih udeležuje?

Vlada aktivirala 9. člen in omejila gibanje v Ljubljani, na Bledu in okoli Brda pri Kranju
04. 10. 2021 18.59
Vlada je pred vrhom EU-Zahodni Balkan, ko se hkrati napoveduje nov množični protest, prvič v zgodovini samostojne Slovenije aktivirala 9. člen Zakona o nalogah in pooblastilih policije in zaradi velike verjetnosti hujših kršitev javnega reda sprejela sklep o omejitvah oz. prepovedi gibanja na določenih območjih. Policiji je naložila, da v torek in sredo v Ljubljani, na Bledu in Predosljah v okolici Brda pri Kranju z odredbo omeji ali prepove gibanje na območjih, krajih ali na javnih mestih, kjer je to nujno za preprečitev hujših kršitev javnega reda.

Vladni mega odlok odpira številna vprašanja, pristojni za pojasnila niso dosegljivi
12. 09. 2021 17.28
Vladni mega odlok, ki ga je vlada čez vikend sprejela brez kakršnih koli pojasnil, čeprav temeljito spreminja PCT-pravila za vse zaposlene v državi in tudi uporabnike storitev, odpira številna vprašanja, na nekatera pa težko odgovorijo celo resorni ministri. Prvi vladni svetovalki v boju z epidemijo Mateja Logar in Bojana Beović celo pravita, da z vladnim odlokom nista seznanjeni. Kako boste po novem torej lahko obiskali osebnega zdravnika? Ali kriterij PCT velja tudi za obisk bencinskih servisov, ki so hkrati tudi trgovine? In kako bo od srede deloval javni prevoz?

Od srede obvezen kriterij PCT za vse zaposlene in uporabnike storitev
11. 09. 2021 17.10
Vlada je na dopisni seji sklenila, da bo od srede, 15. septembra, kriterij PCT (preboleli, cepljeni in testirani) obvezen za vse zaposlene in samozaposlene v državi – gre za okoli 900.000 državljanov. Testiranje oz. samotestiranje bo moralo biti vsaj enkrat tedensko, stroški pa bodo breme delodajalca. Po novem bo PCT-pogoj obvezen tudi za uporabnike storitev, kot so banke, pošte, trgovine s tehničnim blagom in oblačili, celo javni prevoz in obisk zdravnika. Pogoja PC za zaposlene v državni upravi pa Janševa vlada očitno zaenkrat še ne bo udejanjila.

Kustečevo in Dikaučiča vzela v bran njun strankarski šef in premier
08. 09. 2021 13.12
Interpelirana ministra Simono Kustec in Marjana Dikaučiča sta v bran vzela tako njun strankarski šef Zdravko Počivalšek kot predsednik vlade Janez Janša. Medtem ko prvak stranke NSi Matej Tonin priznava, da za Dikaučičev predkazenski postopek, kjer je osumljen utaje in ponarejanja, doslej ni vedel. Tudi v Desusu z njim neuradno pričakujejo najmanj temeljit pogovor.

Beloruska opozicijska voditeljica svari: Ne smemo dovoliti, da prevlada avtokracija
02. 09. 2021 19.51
O tanki meji med demokracijo in avtokracijo ter visoki ceni boja za osnovne državljanske svoboščine je za našo oddajo govorila beloruska opozicijska voditeljica Svetlana Tihanovska. "Poznavajoč ceno demokracije, opozarjam, kako enostavno je izgubiti skupne vrednote, iz katerih izhajamo – kot sta vladavina prava in neodvisni mediji," pravi učiteljica in mati dveh otrok, ki se je morala zaradi političnega aktivizma proti režimu Aleksandra Lukašenka iz domovine zateči v Litvo. V sredo in četrtek je bila gostja Blejskega strateškega foruma, kjer je bila deležna precejšnje podpore slovenske zunanje politike.

Prvi jesenski politični spopad interpelacija proti ministrici Kustečevi
31. 08. 2021 19.57
"Nobene vroče politične jeseni ne bo," napoveduje vodja poslancev največje vladne stranke SDS Danijel Krivec. Čeprav so Marjan Šarec, Tanja Fajon, Luka Mesec in Alenka Bratušek še korak bližje podpisu predvolilnega "antijanša" zavezništva, v koaliciji računajo, da bodo v parlamentu ubranili šolsko ministrico Simono Kustec, proti kateri je napovedana interpelacija.

O Janševih pogojih za koalicijo po volitvah: 'On je del problema in ne rešitev'
30. 08. 2021 16.53
Na domačem političnem parketu vse več strank že pogleduje proti parlamentarnim volitvam, ki nas čakajo predvidoma prihodnje leto. Kdo bo s kom sodeloval, kdo v kakšni koaliciji ni dobrodošel in kakšni so pogoji sodelovanja posameznih strank? Premier in predsednik SDS Janez Janša je namreč postavil štiri pogoje za možno koalicijo po volitvah, in sicer delo za skupno dobro, spoštovanje vrednot slovenske ustave, nasprotovanje migrantskim koridorjem in obsodbo vseh treh totalitarizmov.

Različni odzivi na incident na Triglavu
24. 08. 2021 19.41
Razpoke na slovenski politični levici. Če so enotni glede interpelacije šolske ministrice Simone Kustec, vložili jo bodo, ko preboli covid in se vrne z bolniške, pa so razklani glede incidenta pod Triglavom. Marjan Šarec podpira taktiko Tee Jarc, medtem ko Tanja Fajon in Alenka Bratušek njenega obnašanja ne odobravata. "To ni bilo niti za v hlev," pa pravi dežurni meteorolog, ki se je na Kredarici tudi sam vmešal v dogajanje.

Pred četrtim valom epidemije vlada z najnižjo podporo doslej
22. 08. 2021 19.15
Avgustovska javnomnenjska raziskava Mediane beleži nove premike v slovenski politični areni. Vlada Janeza Janše pred začetkom 4. koronskega vala beleži najnižjo podporo doslej. Med strankami je na vrhu še vedno SDS, LMŠ vedno bolj zaostaja za SD in Levico, med politiki pa je najbolj priljubljena Ljudmila Novak.

Barack Obama objavil seznam 60 aktivistov za boljši jutri, med njimi tudi Nika Kovač
20. 08. 2021 19.20
Nekdanji ameriški predsednik Barack Obama med voditelji prihodnosti vidi tudi Slovenko. Ob 60. rojstnem dnevu je na seznam 60 aktivistov za boljši jutri uvrstil tudi Niko Kovač, direktorico nevladnega Inštituta 8. marec. V fundaciji 44. ameriškega predsednika so izpostavili njen civilnodružbeni boj na področju spolnega nasilja. Niso pa spregledali niti njene vloge pri referendumski zavrnitvi vladnega zakona o vodah.

Pahor o Purgarju, ki je Hitlerja označil za heroja: To je nesprejemljivo
05. 08. 2021 15.13
Izjava Urbana Purgarja, predsednika Društva za promocijo tradicionalnih vrednot in pripadnika t. i. rumenih jopičev, ki je Hitlerja označil za heroja, še vedno močno odmeva. Za nesprejemljivo jo je danes označil predsednik republike Borut Pahor, ki meni, da moramo sleherno tako izjavo obsoditi, "prav tako pa morajo biti ob njej pristojne državne ustanove pozorne ter presoditi ustreznost statusa, dodeljenega organizaciji, ki jo izreče".