AvtorAnamarija Ficko

Štajerec, ki je zaljubljen v Ljubljano
21. 05. 2024 05.56
Šli smo na obisk k Štajercu, ki je zaljubljen v Ljubljano; reprezentančni as, ki je tukaj v Stožicah nepogrešljiv tako v dresu Olimpije kot Slovenije. Nič čudnega, saj se je Timi Max Elšnik za žogo podil že, ko je upihnil prvo svečko.

Kaj čaka Davida Zeca in Žana Karničnika, če zamudita na trening?
14. 05. 2024 07.00
Kdo je boljši v pikadu, kdo je večji zaspanec in kdo se je uspešno izmikal naši kameri? Vedno tekmovalen par – tako v ekipi Matjaža Keka kot v domačem klubu. V dresu Celja sta si Žan Karničnik in David Zec že priborila naslov domačega prvaka, zdaj je na vrsti še Euro.

Čips iz zmletih bučnih semen, po katerem povprašuje 'ves svet'
01. 05. 2024 19.26
Ni vse zlato, kar se sveti, in lahko je zeleno, bi lahko rekli za zgodbo, ki prihaja s Štajerske in v kateri nastopajo kmet, pek in inovator. In to kar v eni osebi. Boštjan Kmetec je že od nekdaj vedel, da bo kmet, a ko je med živino udarila neozdravljiva bolezen, je ugotovil, da mora svojo strategijo obrniti na glavo. Iz hleva je naredil pekarno in začel peči prigrizek, ki se ga ni spomnil še nihče – čips iz zmletih bučnih semen. Zdaj povpraševanja po zdravem prigrizku dežujejo z vseh koncev sveta.

Že vsak deseti učenec ima odločbo, tudi zaradi čustveno-vedenjskih motenj
18. 04. 2024 06.00
Število otrok s posebnimi potrebami se že nekaj let povečuje, takšnih je v populaciji učencev že 10 odstotkov, največ zaradi govorno-jezikovnih motenj in dolgotrajnih bolezni. Zaskrbljujoče pa je, da se v zadnjem času povečuje tudi število odločb zaradi čustveno-vedenjskih motenj. Tesnobnost in impulzivnost, anksioznost, depresija so med drugim tudi posledica šolanja na daljavo, ugotavljajo strokovnjaki. Pa je res kriva le pandemija ali morda tudi slog življenja in spremenjene družbene vrednote? Je prav, da zaradi otroka, ki ima izbruhe jeze, trpi ves razred? Je imeti odločbo danes bonus?

Američani o Sloveniji: 'Slovenci samo tarnate'
10. 04. 2024 16.31
Slovenci smo tihi, Američani glasni, Slovenci neokusen obrok pohvalimo, Američani kritizirajo, Slovenci se radi pritožujemo, Američani pa preveč hvalijo. Koliko resnice tiči v teh stereotipih držav, od katerih se bo ena in z njo tudi ves svet čez nekaj mesecev znašla na preizkušnji? Navsezadnje je izbira ameriškega predsednika tudi geopolitično vprašanje. Američan, ki v Sloveniji živi že 15 let ne razume, zakaj mu Slovenci še vedno čestitajo, ker govori slovensko. O slovenski copatarski ali pa bolje: preveč previdni družbi pa je spregovorila tudi Slovenka, ki je 18 let v Ameriki gradila kariero, a se z možem Američanom in hčerkama vrnila v Slovenijo. Ker je tu živeti lepše, predvsem pa bolj varno.

Državni prvak padel v brezno drog: 'Najprej je bil alkohol'
28. 03. 2024 10.37
Uporaba drog med mladimi je že nekaj let v porastu, po pandemiji pa se je stanje še poslabšalo. Vse več mladih posega po pomirjevalnih substancah, alkoholu, v porastu je uporaba konoplje s precej večjo koncentracijo THC-ja kot pred desetletji, za povrh črni trg nenehno razvija zelo nevarne sintetične kanabinoide in ostale sintetične droge. Bil sem državni prvak v teku, uspešen študent, na koncu pa le še razčlovečena oseba, je Anamariji Ficko razlagal eden od odvisnikov, ki je po poškodbi noge začel uživati skoraj vse droge, kar se jih je dalo dobiti. A v komuni v Novi Gorici, od koder po dveh letih ljudje odhajajo prerojeni, na stara pota pa se jih vrne le desetina, pravi, je našel pravo pomoč.

Marjanca Jemec Božič: Rada imam svobodo pri svojem delu
13. 03. 2024 19.23
Med nami verjetno ni nikogar, ki si v otroštvu ne bi vtisnil v spomin prisrčnih in radoživih obrazkov otrok, duhovito okarakteriziranih živali in slikovitih prizorov iz vsakdanjega življenja, ki so nastali izpod rok ilustratorke Marjance Jemec Božič. In čeprav ima umetnica magičnega sveta že 95 let, se ustvarjanju še ni odpovedala. Obiskali smo jo na njenem domu, iz katerega se Marjanca, vrteč sobno kolo, v domišljiji večkrat odpravi po bližnji okolici, potem pa, najraje ko pade noč, s svinčnikom in čopičem sede za pisalno mizo in ustvarja predvsem vesele in humorne like. Ker tako že od nekdaj tudi sama gleda na svet, ki je po njenem mnenju poln lepih stvari.

Stanovanjska problematika: 'Prva prepreka je, ker sem mama z otroki'
07. 03. 2024 06.00
"Oddam stanovanje prijetni in čisti zaposleni osebi, družine in živali nezaželene." To je oglas, ki na žalost ni tako neobičajen na našem tržnem najemnem trgu, kjer najemnine letijo v nebo. Streha nad glavo je za človeka s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. Cene stanovanj so poskočile, kredita si marsikdo ne more privoščiti, čeprav za najemnino daje več, kot bi dajal za kreditni obrok. V najbolj nezavidljivem položaju pa so enostarševske družine, matere samohranilke, najemniki z minimalno plačo, ki so prisiljeni sprejeti najemodajalčeve pogoje. Nezaželena sta tako prijava bivališča kot uveljavljanje subvencije, pogosto so zneski najemnin na pogodbah nižji kot v resnici, stanovanja pa vse prevečkrat v slabem stanju z dotrajano in staro opremo. In ni neobičajno, da si marsikdo zaradi vlage in plesni pridela tudi bolezen.

Namesto na konec mavrice po zlato na Štajersko in v Prekmurje
28. 02. 2024 19.29
Reki Drava in Mura, verjeli ali ne, v sebi skrivata več tisoč kilogramov čistega zlata, ki so ga izpiralci lovili že pred 4000 leti, danes pa zlate luske iščejo predvsem tisti, ki jim zgodovina, narava in tradicija veliko pomenijo. V Zlatoličju poskušajo z obujanjem večtisočletne dejavnosti pritegniti turiste ali pa se premetavanja proda in skritih lusk lotevajo iz pustolovskih in raziskovalnih namenov. Pa je izpiranje zlata le hobi ali tudi dobičkonosen posel?

80-letni kirurg se po 56 letih v medicini še vedno veseli dela
08. 02. 2024 07.00
Bi verjeli, da nekateri ljudje nimajo v svojem življenju niti enega dne, ko ne bi bili veseli odhoda v službo? Eden takšnih je specialist splošne kirurgije in travmatologije Franci Koglot, nekoč tudi uradni zdravnik Jugoslovanske smučarske reprezentance, ki v medicini dela že 56 let, a se je še ni naveličal. Pa ne zaradi denarja, pravi 80-letnik, ampak ker ljudem rad pomaga. Koglot je povedal, kako dobri so slovenski zdravniki, zakaj smo se znašli v družbeni krizi, pa tudi, kaj človeka ohranja mladega in zakaj se Jure Franko ni maral fotografirati.

Po razkritju zlorab patra Rupnika usoda redovnic negotova
31. 01. 2024 19.42
O zlorabah patra Marka Ivana Rupnika, ki se sooča z resnimi obtožbami o spolnem, psihičnem in duhovnem nasilju, je za italijanski časnik Domani anonimno spregovorila še ena nekdanja članica skupnosti Loyola. Po navedbah časnika naj bi ji Rupnik, ki so ga lani izključili iz jezuitskega reda, namerno zlomil prst. Vatikan se je sicer pred dobrim mesecem odločil razpustiti skupnost sester Loyola, kakšna usoda pa čaka duhovnika in umetnika, katerega dela krasijo številne sakralne objekte po svetu, še ni znano.

Na lovu za risi in njihovimi sledmi: nam jih je uspelo rešiti?
24. 01. 2024 19.18
Še pred nekaj leti je kazalo, da bodo risi pri nas izumrli, zdaj pa se je število risov, predvsem po zaslugi projekta Life lynx, podvojilo. A sedemletni projekt se že čez dober mesec končuje. Za zdaj pa kaže, da je največja evropska mačka pri nas rešena. Pa je res? Na Gorenjskem risi s svojo dobro reprodukcijo in celo zadrževanjem nad gozdno mejo rušijo do zdaj pridobljeno znanje. K nam po nasvete prihajajo tudi lovci in naravovarstveniki iz sosednjih držav. Avstrijski se je pridružila tudi naša ekipa, še prej pa poskusila risje sledi iskati na ne ravno zavidljiv način.

Svoje hiše so morali podpirati s tramovi, pod nogami so se jim močno tresla tla
17. 01. 2024 16.41
Ste vedeli, da tri jezera v Šaleški dolini v svojih globinah že več desetletij skrivajo skrivnost? In sicer potopljene vasi, ki so jih morali zaradi izkopavanja v velenjskem Premogovniku ljudje zapustiti, da se jim ne bi zrušile na glavo. Po bregu smo kotalili lobanje in kosti, ki so zaradi posedanja zemlje prišle na plan, včasih držali kozarce, da se zaradi tresenja niso polili, zjutraj stresali rjuhe, ker so bile polne odpadlega ometa, pripovedujejo domačini.

Avto, ki se ga da reciklirati, in največji evropski 3D-tiskalnik
10. 01. 2024 19.48
Uspešna podjetniška pot družine Pavlinjek se je pred desetletji začela v najeti delavnici, danes pa to še vedno družinsko podjetje s svojimi polimerskimi izdelki, ki težijo k varovanju okolja, oskrbuje ves svet. Bi sedli v avto ali pa v katamaran, ki se ju da reciklirati? To je le ena od številnih inovacij podjetja Roto Pavlinjek, kjer delavcem pri vlivanju pomagajo tudi roboti in največji 3D-tiskalnik v Evropi.

'Ko ostaneš sam, je vsaka majhna stvar dobrodošla'
06. 01. 2024 16.44
Že od nekdaj velja, da je januar eden težjih mesecev, ko govorimo o čustvenem doživljanju. Kako tudi ne, saj se dolgo obdobje veseljačenja in pričakovanja prehoda v novo leto naenkrat konča. Za družine v stiskah pa je januar pravzaprav mesec, ko si lahko oddahnejo. Za marsikoga je december namreč mesec prikrajšanosti, družinskih stisk in nasilja. S pomočjo dobrih ljudi smo ga številnim vendarle uspeli polepšati. "Ko se znajdete v situaciji, ko ste sami, je vsaka majhna stvar dobrodošla," je povedala ena od mam, ko smo ji prinesli škatlo dobrot.

Če bi imeli le še tri evre in šest lačnih ust, kaj bi naredili?
27. 12. 2023 19.21
Za marsikoga je to nepredstavljiva situacija, za marsikatero slovensko družino, kažejo podatki Verige dobrih ljudi, pa velikokrat kruta realnost, pa čeprav tega na zunaj sploh ne kaže. Zato se je v duhu praznične kampanje Anamarija Ficko, odločila, da kot novinarka ne bo le poročala o takšnih zgodbah, ampak bo vanje, tudi tokrat s pomočjo svojih novinarskih kolegov, posegla bolj konkretno. In tako so se nekatere družine na božični dan na svojem pragu razveselile prav posebnega presenečenja.

Pri 24 letih oslepela, nato postala psihologinja in doktorica psihoterapevtske znanosti
06. 12. 2023 15.45
Pri 24 letih je oslepela, nato pa končala študij, postala psihologinja in doktorica psihoterapevtske znanosti. Tjaša M. Kos zase pravi, da je rojena pod srečno zvezdo. S slepo terapevtko smo se odpravil na golf, ob katerem se ta rada sprošča in z njo ugotavljali, kakšen človek je pravzaprav srečen človek, in ali je za to morda kriva debelejša denarnica, dobra služba, družina, sočutje ali pa genetika.

Junaki 3. nadstropja svoje zgodbe predstavili skozi pesem
22. 11. 2023 15.16
Glasba nas združuje in povezuje. To dokazuje tudi dobrodelni koncert Junakov tretjega nadstropja v Festivalni dvorani, ki je že razprodan in kjer se bodo združila številna srca znanih glasbenikov in ljudi dobre volje za pomoč otrokom, obolelim za rakom. Prvič bodo nastopili tudi mali junaki sami in skozi glasbo povedali svoje težke, pa tudi navihane in navdihujoče zgodbe. Pred koncertom smo obiskali 3. nadstropje Pediatrične klinike v Ljubljani, kjer smo izvedeli, zakaj so priboljški in kava tu zastonj in zakaj tu otroci tako radi pojejo.

Izpoved 14-letnice, žrtve nasilja: Sošolec me je zagrabil in vrgel na tla
15. 11. 2023 17.05
Je medvrstniško nasilje, ki naj bi ga po podatkih Unicefa doživljala več kot polovica mladostnikov, le odraz odnosov med odraslimi? Objavljamo izpoved najstnice, žrtve medvrstniškega nasilja, ki so jo že kot 6-letno deklico starejši fantje zaprli v temo ali pa so jo kasneje sošolci vlačili po tleh. A bolj kot modrice, je pripovedovalo dekle, so jo bolele besede. Na telefonu za otroke in mladostnike TOM opažajo porast medvrstniškega in spletnega nasilja. Mladi so v stiski, čakalne dobe predolge, samoplačniške psihoterapevtske pomoči pa si marsikdo ne more privoščiti. In kje je rešitev?

Boj z neusmiljeno demenco: pretresljiva zgodba matere in hčerke
08. 11. 2023 19.30
Nekaj najhujšega je, ko ti pred očmi izginja ljubljena oseba. Boj z neozdravljivo boleznijo kroničnega propadanja možganskih celic, demenco, zna biti izjemno težak, ne le za tiste, ki jih prizadene, ampak tudi za svojce. Zato vam predstavljamo zgodbo matere in hčere, ki jima je ta kruta bolezen v življenje prinesla hude čustvene stiske, izgubo službe in skorajšnjo izgorelost. Rešil ju je dom, na katerega sta čakali vrsto let. V prispevku tudi o tem, kaj odgovoriti starostniku, ki želi ponoči sredi naliva ven v pižami. Ali pa sprašuje, kdaj bo prišla njegova mama. Prav gotovo ne, da je že 30 let mrtva in da je njegovo početje noro.

Počitnice v Sloveniji: zabavna doživetja in obenem pomoč turizmu
01. 11. 2023 19.16
Je mogoče doživeti zanimive počitnice, polne lepih razgledov in doživetij tudi za malo denarja? Seveda in to morda že za prvim vogalom. O tem so prepričani tudi savinjski turistični ponudniki, ki se po nedavnih poplavah počasi postavljajo na noge in so hvaležni vsem, ki jim s turističnim obiskom pomagajo vrniti upanje v boljšo prihodnost. Podali smo se v eno izmed dolin v Evropi, se naučili starih znanj, ki so našim prednikom pomagala živeti z naravo, pokukali v enega najbolj priljubljenih kampov in poklepetali z resničnimi in malo manj resničnimi junaki solčavskih in drugih legend ter pravljic.

Število nesreč v gorah narašča. Bo helikoptersko reševanje plačljivo?
25. 10. 2023 18.57
Letna planinska sezona se počasi zaključuje. Kljub temu in tudi kljub za obisk gora slabemu vremenu pa so gorski reševalci morali posredovati. Ti imajo kdaj tudi po sedem in več intervencij na dan. Letošnje število nesreč v gorah je že preseglo lanskoletno. Tudi sicer se je v zadnjih petih letih število gorskih posredovanj podvojilo, vsak drugi, ki so ga reševalci prepeljali v dolino, pa je bil nepoškodovan oziroma tuji turist. Gorska reševalna zveza Slovenije je tako nedavno od Uprave za zaščito in reševanje že dobila soglasje, da pripravi osnutek predloga zakona o gorskem reševanju, ki bi se dotikal tudi helikopterskih prevozov. Bo odslej helikoptersko reševanje za planince plačljivo?

Pretresljive stiske s poplavljenih območij
19. 10. 2023 08.26
Nekoč so bile njen dom domače in tuje univerze, danes 80-letna profesorica doma nima več. Nekoč so pred njihovo hišo stala otroška igrala, danes kamenje. Nekoč sta si izposodila denar, da sta odšla na svoje, danes družini grozi, da bo morala dom zapustiti. To je le nekaj zgodb s poplavljenih območij, ki so se jim odločili prisluhniti v Verigi dobrih ljudi. Pa ne le prisluhniti, ampak seveda tudi z vašo pomočjo pomagati in spremljati, dokler se v zgodbah ne bodo začeli pojavljati srečni konci. Z Anito Ogulin se je na teren odpravila Anamarija Ficko. Tokrat v Letuš, kjer naj bi še pred novembrom vendarle izvedeli, ali bodo morali zapustiti svoje domove ali ne.

Da avtizem ni ovira, v novem slovenskem filmu dokazuje glavni igralec
11. 10. 2023 19.13
Zgodba o ljubezni do sebe in do drugih, premagovanju ovir, vztrajanju in sledenju svojim sanjam. Gre za 16-letnega fanta, v katerega so nekoč sošolci metali svinčnike in se ga izogibali, zdaj pa ga prosijo za avtograme. Govorimo o Aliju Ogrizku, avtističnem najstniku, ki se je s premiero najstniške romantične drame Šepet metulja povzpel med zvezde. Avtizem me ne more definirati, lahko ga le jaz sam, sporoča Ali, ki si želi, da bi ljudje lažje sprejemali drugačnost. Radi se družimo, radi se objemamo, se pogovarjamo, sodelujemo, smo koristni, pravi Ali, le dajte nam čas in si dovolite stopiti iz miselnih okvirjev.

Mama slišala dojenčkov jok, nato so ji rekli, da je umrl
04. 10. 2023 15.58
Ko je ena od porodnic ponoči slonela ob oknu, je na dvorišču porodnišnice zagledala zdravnico, ki je neznanemu paru predala dojenčka. Naslednji dan so ji povedali, da naj bi njen novorojenček umrl. Je opazovala ugrabitev lastnega otroka? To je le eno od grozljivih pričevanj srbske matere, domnevne žrtve trgovine z dojenčki, ki naj bi potekala tudi pri nas. Svojo zgodbo je zaupala mati, ki naj bi med porodom izgubila otroka, čeprav je slišala njegov jok, kasneje pridobljeni dokumenti pa so celo pokazali, da naj bi dojenčico živo odpustili iz porodnišnice.

Ukradeni otroci: v Sloveniji resnico išče 70 družin
27. 09. 2023 19.05
V 70. in 80. letih naj bi bilo v Jugoslaviji prodanih več kot 20.000 novorojenčkov. Za zdaj jim je vsaj en primer uspelo dokazati v Srbiji, kjer so z analizo DNK potrdili, da je pri enem posvojenem dečku resnično šlo za ponarejanje dokumentov in ugrabitev iz porodnišnice v Kruševcu. Tudi pri nas na plano prihaja vse več zgodb o sumljivih okoliščinah smrti novorojenčkov. Resnico in odgovore o svojih otrocih v Sloveniji išče okoli 70 družin.

Preizkušanje meja: osvojil Triglav s hojo nazaj
13. 09. 2023 15.08
Nekoč je znal, zlepa ali zgrda, kot varnostnik umiriti nasilneže v diskotekah, danes mu njegova moč in karizma služita pri premagovanju osebnih meja. Govorimo o Ivu Leskovšku, 71-letnemu športnemu navdušencu, ki je uspel osvojiti vrh Triglava. Nič posebnega, bi rekli, a ne, če dodamo, da mu je podvig uspel s hojo zadenjsko. S tem ni želel šokirati ali opozarjati nase, ampak, kot pravi, že vse življenje rad raziskuje telesne in duševne meje in ga pri tem ni sram. Na enem od njegovih treningov smo se mu pridružili, saj nas je zanimalo, kako je človek lahko pri 71 letih videti tako mladosten, čil in zdrav.

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?
06. 09. 2023 19.35
Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.

Obnovljena najvišje ležeča sončna elektrarna v Sloveniji
23. 08. 2023 19.10
Na Triglavskem domu na Kredarici so obnovili najviše ležečo sončno elektrarno v Sloveniji. Zaradi zamenjanih sončnih celic bodo odslej za približno 60.000 pohodnikov, kolikor jih dom obišče vsako leto, lažje kuhali, prali, se greli in vzdrževali bazne postaje. Na Kredarici, kjer se tudi te dni tre pohodnikov, so ponosni tudi na to, da so s prenovo celic zmanjšali uporabo ostalih virov energije in s tem obvarovali okolje.

V hribe peš, v dolino s padalom
01. 07. 2023 12.00
Jadralno padalstvo postaja vse bolj priljubljen letalski šport, predvsem med ljubitelji gora. Slovenija je v zadnjem času postala prava Meka tudi za tuje padalce. In če je bilo nekoč padalstvo domena vojske, je danes dosegljivo skoraj vsem. Tudi ko je govora o padalskih skokih iz letala. Je to sploh varen in cenovno dosegljiv šport? Kdo in kje lahko leti? Zakaj si vsi želijo, da na mednarodnih tekmovanjih premagajo prav slovenske padalce? O tem v rubriki 24UR Inšpektor.