Anja Intihar

Bruno Šulman: Atletika je bila moja prva ljubezen, zdaj pa je to kuhanje

06. 10. 2021 20.37

Bruno Šulman je športnike razvajal s predjedjo v Riu, glavno jedjo v Tokiu in sladico v Parizu. Za svoje nekdanje kolege atlete je pripravil pravi olimpijski trihodni meni. Navdih pa: olimpijska mesta. Športniki so se namreč družili v Bohinju, kjer so proslavili konec ene – atletske – in začetek druge – kuharske – kariere mladega Bruna. Pa so se športniki najedli, ali je bila zadnja postojanka še burger pred spanjem?

Boscarol: Mi bi radi zgolj delali, ne izplačujemo si dobička, ker hočemo nagraditi svoje zaposlene

28. 05. 2018 08.06

Sedem predsednikov strank se je soočilo z mnenji gospodarstvenikov, ki se v Sloveniji spopadajo s številnimi ovirami. Joc Pečečnik meni, da je ''naša država ugrabljena'', saj jo vodi ''birokratska mafija'' - na gradbeno dovoljenje za bežigrajski stadion čaka štiri leta. Precej prahu je dvignila debata, kako dvigniti minimalno plačo, kdo polni proračunsko vrečo in kdo obljublja davčne spremembe.

Židan ne želi v vlado z radikalno desnico, Šarec pa stavi na novo generacijo

21. 05. 2018 19.29

Kako rešiti otroško kardiologijo? Kdo vodi Slovenske železnice? Kaj bi z drugim tirom in kako modernizirati železnice? Se v državi sploh še splača delati? Na konkretna vprašanja so morali v soočenju na POP TV odgovarjati prvaki strank, ki jim ankete pred volitvami kažejo najbolje.

'Tudi prostovoljni gasilci, ki niso na težki intervenciji, so lahko izpostavljeni nevarnim snovem'

15. 05. 2018 06.00

Mineva natanko eno leto, odkar je vrhniško tovarno Kemis zajel hud požar. Težka intervencija je odkrila številne pomanjkljivosti pri stopnji požarne varnosti v tovarni, požar je na tem področju prinesel nekatere pozitivne spremembe, a pri zdravstveni zakonodaji, ki vključuje preglede prostovoljnih gasilcev, se je od tedaj marsikaj spremenilo (ne nujno na boljše).

Medicinske odprave v Keniji: 'Naš cilj je stalna oskrba lokalnega prebivalstva'

13. 05. 2018 07.00

Študenti medicine, ki ob izobraževanju samoiniciativno zbirajo denar in odpotujejo v nerazvite tropske države ter nudijo zdravniško pomoč tamkajšnjim prebivalcem, so v svetu redki. Pri nas pa imajo medicinske odprave v Afriko dolgo tradicijo, študenti se jih z veseljem udeležijo, saj si tako kljub trdemu delu, ki ga tam v treh mesecih opravijo, pridobijo neprecenljive izkušnje.

Po svetu z dvignjenim palcem: 'Štopanje mi daje svobodo in me uči, kako se zanesti nase'

12. 05. 2018 06.00

Štopanje je bilo nekoč način življenja, danes pa je mladino z dvignjenim palcem ob cesti le še redko videti. Dijana Čataković je preštopala že celo Evropo, del Avstralije in Azije. Štopanje ji predstavlja več kot le pot z ene točke na drugo – daje ji svojevrstno svobodo. Odprt, prilagodljiv, nezahteven, nasmejan – takšen mora biti (uspešen) štopar, pravi Dijana.

Spolne zlorabe: 'Občutek krivde je prisesan nate, odpustiti si moraš za nekaj, za kar nisi sam kriv'

07. 05. 2018 07.40

Amadea. 23-letnica, ki se je iztrgala iz bolečega oklepa spolne zlorabe. Danes je uspešna, simpatična mlada ženska, obraz Unicefove kampanje, ki odpira vrata najbolj skritih zločinov. Storilec je lahko kdorkoli – ženske ali moški, ne glede na kulturo, družbeni status, višino prihodkov. "Žrtve morajo spregovoriti, dati bolečino iz sebe," pravi Amadea.

'Resnica straši ljudi. Zaradi strahu pred resnico umirajo novinarji'

22. 04. 2018 08.30

Jennifer Clement je mehiška pisateljica in aktivistka, ki je leta 2015 postala prva predsednica mednarodnega združenja književnikov, pesnikov, esejistov in pisateljev. Glasna je, ko pogovor nanese na pravice novinarjev in žensk, ter trdno prepričana, da literatura lahko spreminja svet – na bolje. Da je pero močnejše od meča? Da, pravi Clementova.

'Potres v Zgornjem Posočju je bil učni primer za vso državo'

12. 04. 2018 13.26

Še veste, kje ste bili 12. aprila leta 1998 okrog 13. ure popoldne? Ne? Kaj pa, če vas spomnim, da je ob 12.55, bila je velikonočna nedelja, Zgornje Posočje stresel najmočnejši potres v 20. stoletju v Sloveniji? Spomin najbrž oživi, kajti to je bil dogodek, ki ga prebivalci Posočja in z njimi vsa država, zlepa ne bodo pozabili.

Preventiva, preventiva! Za svoje zdravje lahko ogromno storimo sami

07. 04. 2018 07.00

Se počutite zdravi? Kaj sploh je zdravje? "Le" odsotnost bolezni? Leta 2016 je petina odraslih Slovencev svoje splošno zdravstveno stanje ocenila kot zelo dobro. Pri nas v povprečju preživimo zdravi 72 odstotkov življenja, ženske so bile leta 2016 v povprečju na bolniškem dopustu približno 18 koledarskih dni, moški pa šest dni manj. 

Adijo, turisti. Raj na Filipinih 'zapirajo' zaradi smeti

05. 04. 2018 09.43

Po tajskem vzoru, ko so se oblasti zaradi onesnaženja znamenite rajske plaže Maja odločile to zapreti, bodo Filipinci zaprli otok Boracay. Kako točno bodo to izvedli, še ni povsem jasno, jim je pa dovolj tega, da turisti njihov raj spreminjajo v kup smeti. No, ne le turisti, tudi tamkajšnji delavci so odgovorni za nastalo "greznico".

Ljubljano preplavili letaki s pogrešanim Davidom, za katerim se je izgubila vsaka sled

03. 04. 2018 12.20

26-letnega italijanskega študenta fitofarmacije, ki je 25. marca v Ljubljani izginil neznano kam, iščeta tako slovenska kot italijanska policija. Davide Maran iz okolice Ferrare se staršem ni oglašal na telefon, zato so prijavili, da ga pogrešajo. Prestolnico so sedaj preplavili letaki, ki opozarjajo na to, da se je za 26-letnikom izgubila vsaka sled.

Sonce na ceste privabilo prve motoriste, a ceste že zahtevale dve smrtni žrtvi

03. 04. 2018 08.19

Spomladansko sonce je na ceste privabilo prve motoriste, a žal je minuli vikend med njimi zahteval kar dve smrtni žrtvi. Policisti tako motoriste in ostale udeležence v prometu znova opozarjajo na preventivne ukrepe in previdnost na cestah. Prav motoristi namreč ostajajo ena najbolj izpostavljenih skupin v prometu, lani jih je umrlo 24.

'Šport nas je združil, nam pomagal, da smo preživeli vojno'

24. 03. 2018 09.13

Mirsad Mirojević je leta 1994 v obleganem Sarajevu stopil na mino, ki mu je odtrgala nogo. Po boleči rehabilitaciji je uteho našel v športu. Z nekaj prijatelji je ustanovil klub za sedečo odbojko in izkazalo se je, da je bila to rešilna bilka za številne žrtve zemeljskih min, ki jih je vojna za vedno zaznamovala. Žal te bilke mnogi niso našli.

'Kolegi so postavljali v ospredje živino, hiše, jaz pa sem iskala, kam hodijo ljudje po vodo, kje se igrajo otroci'

18. 03. 2018 11.57

Violeta Dukaj s Kosova je po vojni za nekaj mesecev kot begunka odšla v Albanijo. Po vrnitvi so jo doma "čakali" uničena hiša in polja, posejana z minami. Ko je mina poškodovala prvega otroka, je odšla k pripadnikom KFOR in se izučila za deminerko. Tudi sama je nekega dne stopila na mino, izgubila nogo, a se po nekajmesečni rehabilitaciji znova odpravila na teren kot deminerka.

Nobelovec Ken Rutherford: Zlo, ki ga danes povzroča človek, nas bo še preživelo, žal

17. 03. 2018 08.35

Za Kena Rutherforda je bilo leto 1993 prelomno. V Somaliji mu je med humanitarnim delom mina odtrgala obe nogi, a se je pobral in v ozaveščanju o nevarnosti min našel smisel življenja. Štiri leta kasneje je prejel Nobelovo nagrado in odpotoval v BiH s princeso Diano, znano borko za pravice žrtev minskih polj. Oče štirih otrok pravi, da nas bo zlo, ki ga povzroča človek, žal preživelo.

Mali Natalii iz Ukrajine, ki ji je mina odtrgala nogo, s protezo omogočili plezanje, tek, vožnjo s skirojem

13. 03. 2018 07.11

Kaj imata skupnega 13-letna Nataliia iz Ukrajine in doktor znanosti Ken Rutherford iz ZDA? Oba sta obraz organizacije ITF, ki že dve desetletji pomaga pri deminiranju in nudi podporo žrtvam min. Nataliia in Ken sta na minskem polju izgubila ud, ne pa tudi volje do življenja. ITF deluje že v 31 državah sveta, izzivov je veliko, mine namreč postajajo vedno "pametnejše".

Najvplivnejša ženska v SV: Vzgojena sem bila, da je delo vrednota, in to sem prepoznala tudi pri uniformi

08. 03. 2018 06.00

Ob dnevu žena so glasni pozivi k spoštovanju žensk in njihovih pravic. Alenki Ermenc se za to, da je ne bi upoštevali ali spoštovali, ni treba bati. Pred kratkim je zasedla drugi najpomembnejši položaj v Slovenski vojski, je prva ženska, ki se je povzpela tako visoko v pretežno moškem poklicu. Red in disciplina sta besedi, na kateri človek pomisli, ko ji stisne roko v pozdrav.

Ne gre le za gradnjo klančin in parkirišč za invalide: 'Šteje tudi pomoč sočloveka in dejstvo, da si viden in slišan'

03. 03. 2018 07.00

Idrija je ena od 30 slovenskih občin, ki se ponašajo z nazivom - prijazna invalidom. Trudijo se odpraviti arhitektonske ovire za osebe s posebnimi potrebami ter omogočiti dostop do informacij in storitev. Pomembno pa je, da odprava teh ovir ne olajša vsakdana le invalidom, pač pa tudi starejšim osebam, mamicam z otroškimi vozički ter drugim. Potreben je le širši pogled.

Kam se bodo pred nizkimi temperaturami zatekli brezdomci? Zavetišče Ljubljana zagotovilo dodatne postelje in oblačila

27. 02. 2018 10.40

V ljubljanskem Zavetišču za brezdomce so ob prihodu polarne zime pripravili dodatna ležišča za tiste, ki bodo potrebovali streho nad glavo in varno posteljo. Zagotovili so cel kup šalov, rokavic, kap in dolgih spodnjic, ki pa jih počasi zmanjkuje, zato prosijo vse, naj prispevajo kos toplega oblačila za tiste, ki si ga sami ne morejo privoščiti.

'Če ne bomo spremenili našega ravnanja z naravo, prihodnjim generacijam ne bo ostalo veliko'

24. 02. 2018 09.05

Silvo Karo je goram vdan že 40 let. Alpinizem je vedno povezoval s kulturo, a kakšen del, če sploh, ima pri tem ravnanje z naravo? Kakšen je ekološki vidik vrhunskega gorništva? Karo je jasen - če ne bomo bolj pazili na gore, pa tu nima v mislih le himalajskega gorništva, pač pa tudi naše Julijce, za prihodnje generacije ne bo ostalo prav veliko.

'Vsak od nas v odnos prinese tiste male rane, na katere partner slej ko prej pritisne'

14. 02. 2018 06.30

V Sloveniji je leta 2016 v zakon skočilo 6667 parov, kar je več kot leto prej, ločilo se jih je 2531, tudi ta številka je zrasla. Bi to lahko pomenilo, da sodobno partnerstvo še ni zlezlo iz krize? Je vanjo sploh kdaj zašlo? "Trend se obrača navzgor, več je uspešnih zvez, pomoč terapevta, ko par zaide v krizo, namreč ni več tabu," pravi družinska terapevtka Katja Knez Steinbuch.

Milena Miklavčič o odnosih nekoč in danes: Posilstva so nekaj vsakdanjega, ženska še nikoli ni bila tako izrabljena

10. 02. 2018 07.00

Seksualne navade naših babic in dedkov niso tema, o kateri bi razpravljali ob kavi in sladoledu, čeprav to vodi v začaran krog – da se namreč o njej nato ne pogovarjamo niti znotraj lastne družine. Zato smo s pisateljico Mileno Miklavčič ob bližajočem se valentinovem "zagrizli" v odnose nekoč in danes. Ženskam v preteklosti ni bilo lahko, a tudi zdaj jim ni nič lažje.

'Slovenci cenimo umetnost, le včasih nam je težko seči v žep zanjo'

08. 02. 2018 07.00

Ob kulturnem dnevu je na mestu vprašanje, v kakšnem stanju je slovenska kultura, sploh če jo pogledamo v luči zadnje odločitve "kulturnega" ministrstva. In kdo bi bil za odgovore na to bolj poklican kot (mladi) ustvarjalec. Jaka Tomc, novinar, pisatelj, "manični poet", pravi, da se od časa Prešerna vsaj nekaj ni spremenilo - tudi danes se malo kulturnikov preživlja s pisanjem.

Oživljanje mestnih kinogledališč: 'Kultura se spreminja, a kino ostaja srčika mestnega dogajanja, kraj druženja in zabave'

03. 02. 2018 06.30

Kdaj ste zadnjič obiskali (manjši) mestni kino, v katerem ni mogoče kupiti pokovke, in si v miru ogledali film? Mestna jedra malokaj tako popestri kot kino, ki ponuja priložnost druženja in preživljanja prostega časa. Država je leta 2010 pomagala nekaterim mestom, da so digitalizirala svoje kine in odprla vrata filmofilom, ki pred velikim platnom uživajo v oblazinjenih sedežih.

Ob 50-letnici slovensko-hrvaške naveze: 'Zaradi alpinizma se zavedam, kako dragocen dar je življenje'

22. 01. 2018 06.30

Viki Grošelj in Stipe Božić, ki tvorita slovito slovensko-hrvaško alpinistično navezo, praznujeta 50-letnico ukvarjanja z alpinizmom. Njuna skupna zgodba je preživela razpad nekdanje skupne države, na poti sta doživela izjemne uspehe, pa tudi hude tragedije - na odpravah sta izgubila kar sedem soplezalcev. "Najina zgodba je veličastna prispodoba življenja samega," ob tem pravi Grošelj.

Popotnica Špela: Ko sem ugotovila, da mi služba in okolica ne rišeta nasmeha na obraz, sem vse pustila in odšla

02. 01. 2018 06.56

Veliko ljudi ima željo pustiti službo, prodati imetje in odpotovati v svet, a le malokdo premore pogum, da to dejansko stori. 31-letna Špela Sedej je lani ugotovila, da ji služba in okolica ne rišeta več nasmeha na obraz, zato je spakirala kovčke in odšla. "Že same priprave na pot so me spremenile, tu, na Novi Zelandiji, pa si končno dovolim biti jaz," pove.

'Preživeti s 500 evri na mesec je mojstrstvo, a ne pustim, da bi otroci občutili stisko'

20. 12. 2017 07.11

Decembrski dnevi so lahko za tiste, ki si zaradi revščine ne morejo privoščiti bogato obložene mize in pisanih daril, izjemno boleči. 42-letna brezposelna mamica štirih otrok, brez službe je tudi soprog, težko govori o svoji stiski. A ni je sram revščine, pravo mojstrstvo je preživeti z nekaj stotaki na mesec, pravi. Za pomoč se je zato obrnila na ZPM Ljubljana Moste-Polje.

Koga motijo sadike? Vandali v javnih sadovnjakih povzročili že za več kot 100.000 evrov škode

06. 12. 2017 16.45

Vandali so se pred kratkim v javnem sadovnjaku v Ljubljani znova znesli nad sadikami dreves. Med letošnjima septembrom in novembrom so povzročili za najmanj 11.500 evrov škode, od leta 2014, ko so na MOL skupaj zaznali več kot 150 primerov namernega uničenja drevesc, pa že za več kot 100.000 evrov.

'Vedno težje je prižgati iskrice v očeh ljudi, ki jih je življenje poteptalo'

06. 12. 2017 07.00

Prvi od decembrskih dobrih mož je svoje delo opravil. Ker je v Sloveniji vedno več otrok in odraslih, ki potrebujejo pomoč, narašča tudi število posameznikov in organizacij z vero v sočloveka. Mnogi v teh dneh tako pozivajo, da si vzamemo trenutek, naklonimo nekaj pozornosti drugim in postanemo dobrotniki. Zanje in ne nazadnje tudi - zase.