AvtorAnja Intihar

Življenje z virusom HIV: 'Zobozdravnica prosila, naj pacient odide iz ordinacije, da je ne bo nalezel'
01. 12. 2017 06.56
1. december je svetovni dan boja proti aidsu. V Sloveniji živi od 600 do 700 HIV pozitivnih oseb, ki se še vedno soočajo s precejšnjo stigmo - obisk pri zobozdravniku se je za nekega pacienta na primer končal z vpitjem v čakalnici: "Ne bomo vas pregledali, ker se bojimo okužbe." Znanstveno je dokazano, da prenos virusa ni mogoč, če se oseba zdravi, a stigma - ostaja.

'Slovenci smo izjemni, zanimivi in posebni. Čisto vsak od nas je lahko nekomu v navdih'
21. 11. 2017 07.00
Novinar Jan Golja, tisti Jan, ki z Malimi koraki za velik cilj zbira sredstva za otroke v stiski, je izdal knjigo. Posebno knjigo o zanimivih Slovencih in Slovenkah, ki so lahko v navdih. Vsak od nas ima namreč zanimivo življenjsko zgodbo, potencialno filmsko uspešnico, pravi Jan, ki so ga sogovorniki zlahka spustili v intimnost njihove dnevne sobe.

'Srebrenica je prejela najmanj pol milijarde evrov, a ljudje tu životarijo brez elektrike in vode. To je mesto duhov'
14. 11. 2017 07.00
Po pokolu v Srebrenici leta 1995 so številne države in mednarodne organizacije zbrale najmanj pol milijarde evrov, neuradno še precej več, namenjenih obnovi mesta. Prebivalci denarja niso nikoli videli, pravi bosanski novinar Avdo Avdić, ki je 15 let svojega življenja posvetil usodi Srebrenice in njenih prebivalcev - nekateri še 22 let po vojni živijo v zbirnih centrih brez vode in elektrike.

Volilna pravica 16-letnikom: 'Le izgovor je, da mladih volitve ne zanimajo'
06. 11. 2017 07.38
Izjemno nizka volilna udeležba v prvem krogu predsedniških volitev je pokazala, da državljani izgubljamo interes za odločanje o pomembnih temah. Sem in tja se slišijo pozivi k znižanju praga za volilno pravico na 16 let, a mnogi menijo, da je to prenizka starost za odločanje o pomembnih vprašanjih. Avstrija je sicer to storila že leta 2007 - kot kaže, mladostnikom zaupa.

500 let od prve medijske revolucije: 'V začetku je bila beseda, l'ubi Slovenci'
31. 10. 2017 07.00
Mineva natanko 500 let, odkar je Martin Luter na vrata cerkve pribil 95 tez z zahtevami po prenovi cerkve. Rodila se je reformacija, ki je močno vplivala tudi na Slovence. Primož Trubar je namreč Lutrov nasvet, naj vsak vernik bere Sveto pismo v svojem jeziku, vzel hudo zares in napisal prvo slovensko knjigo. Ostalo je zgodovina. Zaradi teh dveh mož ta članek berete v – slovenskem jeziku.

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
16. 10. 2017 17.12
Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

30 let Erasmusa: 'Vsak dan znova me osreči, ko se podirajo stereotipi o različnih kulturah'
06. 10. 2017 07.00
Program Erasmus praznuje trideset let. Mladim ponuja priložnost, da si med študijem z bivanjem v tujini pridobijo nove izkušnje in razširijo obzorja. Odzivi tistih, ki odidejo "čez planke", so v veliki večini pozitivni. Tudi Petra Jan, Alen Koprivec in Nik Jerovšek, ki so predstavili svojo izkušnjo s študijem v tujini, so nad njo navdušeni.

Mesec požarne varnosti: 'Med intervencijo ni časa, da bi gasilci odstranjevali ovire na poti do ponesrečenca'
02. 10. 2017 06.57
Oktober, mesec požarne varnosti, je tokrar posvečen osveščanju o prostih intervencijskih poteh. Stebrički, cvetlična korita, nepravilno parkirani avtomobili so ovire, s katerimi se gasilci in reševalci pogosto spoprijemajo med intervencijo. Ljubljanski redarji so letos izdali že 177 glob za nepravilno parkiranje ter 40 opozoril. Vsaka izgubljena minuta pa lahko pomeni izgubljeno življenje.

Mali digitalni raj: 'Estonci na spletu ne moremo opraviti le treh stvari: poroke, ločitve in nakupa hiše'
26. 09. 2017 10.35
Estonija se s ponosom smatra za eno najbolj naprednih držav na svetu na področju digitalnih rešitev. Baltska država je julija prevzela predsedovanje Evropski uniji in med svoje prednostne naloge uvrstila digitalizacijo ter kibernetsko varnost. Le treh stvari Estonci ne morejo opraviti prek spleta - poroke, ločitve in prodaje oziroma nakupa hiše.

Pod gladino: travme malega mesta, ki ga obvladuje reka
25. 09. 2017 06.48
Po uspešnici Dekle na vlaku je britanska pisateljica Paula Hawkins izdala knjigo Pod gladino. V osrčju dogajanja je malo mestece Beckford, v katerem skrivnostno umirajo ženske. A glavna junakinja napetega romana je pravzaprav - reka. Skrivnostna in srhljiva. Pod gladino je Twin Peaks med knjigami, le da obličje Laure tu nosijo Nel, Lauren in Katie.

Svetla ali siva prihodnost Nove Gorice? 'Od sonca in lepega vremena se ne da preživeti'
15. 09. 2017 07.28
Ob okrogli obletnici priključitve Primorske njeni matični domovini in na dan, ko so pred 70. leti postavili temeljni kamen za gradnjo Nove Gorice, na tem koncu vrvi od slavnostnih dogodkov. Najmlajše slovensko mesto se je v 70. razvilo v svojevrstno stičišče narodov in kultur, a kako (če sploh) je od takrat razvijalo svoje potenciale in kakšna je njegova pozicija v Sloveniji in svetu?

'Pri nas se visoko vrednoti, da je človek sam sposoben reševati težave. A včasih preprosto ne gre'
10. 09. 2017 08.00
Svetovni dan ozaveščanja o samomoru letos v ospredje postavlja pomen skupnosti in pozornosti do bližnjega. Življenje je dragoceno in včasih resnično težko, zato je toliko bolj pomembno, da si znamo prisluhniti in videti bližnjega (ali popolnega tujca), ki se je znašel v neizrekljivi stiski, iz katere ne vidi izhoda, in mu znati pomagati, opozarjajo strokovnjaki.

Učiteljica Neja: Pozabljamo, kako se otrok v šoli počuti, je tam sprejet, gre rad k pouku
01. 09. 2017 06.30
Začenja se novo šolsko leto, ki bo nekaterim prineslo kup lepih spominov, drugim tudi nemalo težav. Mlada učiteljica Neja Čopič, specialna in rehabilitacijska pedagoginja, opozarja, da sistem otroke utaplja v balastu, medtem ko se velikokrat pozablja na osnove. Učenci so preobremenjeni, ogromno je pehanja za odličnostjo, premalokrat vidimo dobro v otroku, pravi Neja.

Manca, ki s kolesom obiskuje domača jezera: Ko odkrivam prelepo Slovenijo, premikam tudi lastne meje
22. 08. 2017 07.46
Ste vedeli, da imamo v Sloveniji od 900 do 1300 jezer? Manca Korelc se je odločila, da s kolesom ali peš obišče vsa. Trmasta, aktivna, energična punca, ki tako širi dober glas o domačih naravnih lepotah, s projektom premika lastne meje. Slovenija je po njenem mnenju prelepa, hkrati pa jo voda napolni z neko posebno energijo. Projekt namerava končati v nekaj letih.

Lepota Slovenske planinske poti: 'Vsaka pot da nove širine, z žigom ali brez njega'
09. 08. 2017 17.42
Slovenska planinska pot je najstarejša vezna pot na svetu. Vključuje 80 kontrolnih točk, 49 planinskih koč in 23 vrhov. Z njo je neločljivo povezano tudi zbiranje planinskih žigov. Motivov za hojo je seveda toliko, kolikor je planincev, ki se podajo nanjo in prehodijo en delček ali pa célo, kot je uspelo Pii Peršič, ljubiteljici narave in navdušeni pohodnici.

Zgodba o meji od a do ž ali gordijski vozel je končno pretrgan
29. 06. 2017 07.24
Slovenija in Hrvaška sta v preteklih letih poskušali mejo na kopnem in morju reševati najprej sami, nato s pomočjo tretje strani, na koncu je prevladal poskus z arbitražo. Razsodba je za obe državi zavezujoča in pomeni dokončno rešitev spora, čeprav je po zloglasnih telefonskih pogovorih med agentko in slovenskim arbitrom Hrvaška skočila v zrak in napovedala, da je ne bo upoštevala.

ČASOVNICA: Kronologija mejnega spora s Hrvaško
29. 06. 2017 07.23
Spor okoli meje med Hrvaško in Slovenijo se vleče vsaj toliko časa, kolikor sta stari obe državi. Po različnih sporazumih, od katerih je slej ko prej odstopila ena ali druga stran, je padla odločitev o arbitražnem sporazumu. Leta 2015 ga je zamajala afera s telefonskim pogovorom, po kateri je Hrvaška zagrozila, da odločitve sodišča ne bo priznala, a odločitev je tu. In je dokončna.

Jernej Kenda o prostovoljstvu: Če želiš nekaj narediti, moraš vzeti v roke lopato
26. 06. 2017 07.00
Če bi želeli sešteti ure, ki jih za pripravo dobrodelnega festivala Gora rocka namenijo prostovoljci, bi bila številka nekje pri 7500. Tudi prostovoljno delo je način, kako dvigniti kakovost življenja v lokalni skupnosti in pomagati posameznikom. "Bistvo prostovoljnega dela je v tem, da ne šteješ ur, da ne razmišljaš, čemu vsemu se odpoveduješ. Prostovoljstvo je način življenja," pravi prva violina festivala Jernej Kenda.

Rojstvo nekega mesta: 'Če sem želela kupiti metlo, sem ponjo morala v staro Gorico'
17. 06. 2017 07.00
Nova Gorica letos praznuje okroglih 70 let in je najmlajše slovensko mesto. Starejši prebivalci se z nostalgijo spominjajo časov, ko so z lastnimi rokami dobesedno na pokopališču gradili mesto, mlajši ga na drugi strani večkrat poimenujejo mesto izgubljenih priložnosti.

168 milijonov otrok prisiljenih v otroško delo. Rahimulah iz Afganistana: 'Ko dopolnimo pet let, začnemo delati'
12. 06. 2017 08.51
168 milijonov otrok po vsem svetu je prisiljenih v otroško delo, ob mednarodnem dnevu boja proti tej problematiki opozarjajo strokovnjaki. Letošnji dan je osredotočen na učinek, ki ga imajo na otroško delo svetovni konflikti in naravne katastrofe. Zaradi njih starši namreč izgubijo službe, posledično so njihovi otroci edini vir preživljanja družine.

FOTO: Ekošola po duši: 'Učence učimo spoznavanja lokalnega okolja in kako paziti nanj'
30. 05. 2017 07.00
V Sloveniji se z nazivom Ekošola ponaša 700 izobraževalnih ustanov. Osnovno načelo delovanja programa je najmlajše naučiti zdravega odnosa do okolja ter sočloveka. Logaška OŠ 8 talcev je ekošola po duši - hrano naročajo od lokalnih kmetov, ločujejo odpadke, vestno skrbijo za šolski vrtiček, na katerem jim uspeva precej zelenjave in zelišč. Lep primer dobre prakse.

Milenijka Sabina: Mladi moramo biti vključeni v proces soodločanja, le tako bomo 'spreminjali svet'
26. 05. 2017 08.50
Sabina Carli je pred kratkim postala slovenska mladinska delegatka pri Združenih narodih. Prostovoljska funkcija, na kateri bo korak za korakom lahko spreminjala svet na bolje, kakor naivno se že to sliši. Družboslovka, mentorica, zaposlena na Centru za evropsko prihodnost in - milenijka, za katero je uspeh v življenju to, da najdeš delo, v katerem uživaš in s tem svoj prostor pod soncem.

Medved, ki je z Mary Poppins kot prvi Slovenec preplezal vseh 14 osemtisočakov
25. 05. 2017 08.51
Roman Benet je pred dnevi s soprogo Nives Meroi kot prvi Slovenec preplezal vseh 14 osemtisočakov. Serijo osvajanja najvišjih svetovnih gora sta uspešno končala na 8.091 metrov visoki Anapurni. Medved, kakor Benetu pravijo alpinisti, je leta 2009 zaradi hude bolezni skoraj umrl, a se ni vdal, temveč je bil odločen, da preživi in se znova vrne v tako ljube mu gore.

Zelena in modra ekonomija postajata resničnost
24. 05. 2017 08.36
Slovenija sodeluje v treh makroregionalnih strategijah, s katerimi poskušajo države učinkovito prispevati k medsebojnemu razvoju na lokalnem, državnem in regionalnem območju. Jadransko-jonska strategija v ospredje postavlja morje in obalo z zaledjem in s spodbujanjem zaščite ter izboljšanjem kakovosti okolja preko trajnostnega turizma povečuje privlačnost celotne regije.

Ljudi, ki potrebujejo pomoč prostovoljcev, vse več: 'Sodobna družba pač ceni kapital in moč'
15. 05. 2017 07.00
V Sloveniji raste število ljudi, ki potrebujejo pomoč, in pri tem so pomemben člen številne prostovoljske organizacije, ki nudijo različne oblike podpore. Ljudi, ki se odločijo svoj prosti čas posvetiti drugim, ženejo različni motivi, vsi povezani z empatijo in čutom za sočloveka, ob nacionalnem tednu prostovoljstva pravijo posamezniki, močan steber socialne družbe.

Jedrska energija ima svoje mesto v gospodarskih velesilah. Kako (ne)potrebna je v resnici?
25. 04. 2017 06.34
Mineva 31 let od nesreče v Černobilu, ki velja za eno najhujših katastrof v zgodovini jedrske energije. Mnenja o (ne)pogrešljivosti tovrstne energije se tako zakrešejo vsaj vsakega 26. aprila. V Evropi je trenutno 184 jedrskih elektrarn, nekatere države jih zapirajo, druge gradijo. Tako kot vsaka stvar ima tudi jedrska energija svoje prednosti in slabosti.

Tomaž kljub slepoti ostaja strasten bralec: Za veliko slepih je branje skoraj edini stik s kulturo
23. 04. 2017 07.00
23. april je svetovni dan knjige. Tomaž Wraber se skoraj v ničemer ne razlikuje od ostalih navdušenih bralcev, razlika je le v tem, da je slep. "Branje je bil moj življenjski slog in slepota je bila velik šok tudi zato, ker mi je vzela užitek večernega branja," pravi. Knjige si sedaj sposoja v knjižnici slepih in slabovidnih, kjer domujejo številni naslovi v brajici ter kup zvočnih knjig.

Socialni delavci letno obravnavajo več kot pol milijona vlog. Jih bo reorganizacija razbremenila?
11. 04. 2017 06.32
Ministrica za delo namerava z reorganizacijo centrov za socialno delo izboljšati storitve za uporabnike. Do prihodnjega leta naj bi poenotili upravne postopke, povečali kakovost in učinkovitost dela, izboljšali dostopnost storitev, predvsem pa s terenskim delom socialnih delavcev centre približala ljudem. Odzivi na spremembe so mešani.

Dan za (prostovoljne) spremembe: 'Pokazali bomo, da sodelovanje prinaša pozitivne rezultate in dobro voljo'
08. 04. 2017 07.00
Po vsej državi je potekala tradiconalna prostovoljska akcija Dan za spremembe, katere pobudnik je Slovenska filantropija. Tako ali drugače je bilo aktivnih več kot 450 organizacij in več kot 8.300 prostovoljcev, ki so z (medgeneracijskim) druženjem, izmenjavo oblačil, asistenco invalidom in številnimi drugimi akcijami pomagali soljudem in širili spoštovanje.

Naravovarstvenik Peter Skoberne: Narava je vedno sama znala izločiti moteče dejavnike
04. 04. 2017 06.02
Peter Skoberne, biolog in naravovarstvenik, ima iskreno rad našo zeleno deželo, a opozarja, da njenih lepot ne smemo jemati za samoumevne. Za naravo je najbolje, če problem obvladamo, še preden do njega pride, pravi. Ste na primer vedeli, da so nameravali v 60. letih zajeziti Sočo? V 80. pa akumulirati Cerkniško jezero in Planinsko polje?