Anja Kralj

Dodatkom k pokojninam kulturnikov reklo 'ne' več kot 400.000 ljudi
11. 05. 2025 07.25
Volivci so na nedeljskem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov vseh volivcev, ki so odšli na volišča, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi zavrnitveni kvorum. Tudi tokratni referendum pa je, tako kot večino zakonodajnih referendumov v zgodovini Slovenije, zaznamovala nizka volilna udeležba. Udeležila se ga je le četrtina volivcev, kar je izpostavil tudi premier Robert Golob. Za prvaka SDS Janeza Janšo pa je izid zmaga razuma.

Novi papež je Američan, izbral je ime Leon XIV.
08. 05. 2025 18.08
Iz najbolj opazovanega dimnika na svetu se je drugi dan konklava malo po 18. uri pokadil beli dim in naznanil 267. papeža v zgodovini Katoliške cerkve. Novi papež je postal 69-letni ameriški kardinal Robert Francis Prevost, izbral si je ime Leon XIV. Velik del življenja je preživel kot misijonar v Peruju. "Mir z vsemi vami," so bile njegove prve besede z bazilike svetega Petra. Tudi sicer je bil poudarek njegovega prvega nagovora na miru. Ljudi po svetu je pozval h "gradnji mostov" in se poklonil svojemu predhodniku Frančišku. Podelil je blagoslov mestu in svetu. Spodaj na trgu ga je pozdravilo na tisoče vzhičenih vernikov.

Bel dim!
08. 05. 2025 07.17
V Vatikanu so kardinali drugi dan konklava izbrali novega papeža. Po popoldanskem glasovanju se je iz dimnika na Sikstinski kapeli malo po 18. uri pokadil bel dim, kar je pomenilo, da je Katoliška cerkev dobila naslednika pokojnega Frančiška. Novi papež je postal 69-letni ameriški kardinal Robert Francis Prevost. Kmalu je novi poglavar Cerkve, ki je nasledil aprila preminulega Frančiška, stopil na balkon bazilike svetega Petra. Izbral si je ime Leon XIV.

Legendarni vlagatelj se poslavlja: kdo bo nadomestil 'največjega na svetu'?
06. 05. 2025 13.10
Milijarder Warren Buffett je konec tedna delničarje šokiral z napovedjo, da se bo konec leta upokojil. Poslovil se bo od šest desetletij na čelu družbe Berkshire Hathaway, zaradi česar je postal najvplivnejši vlagatelj na svetu. Svojega naslednika je skrbno izbral. Kdo bo stopil v čevlje najuspešnejšega vlagatelja na svetu? Greg Abel je že vrsto let imenovan za Buffettovega naslednika. Vendar se je vedno domnevalo, da bo položaj prevzel šele po Buffettovi smrti. Prej je 94-letni Buffett namreč vseskozi zatrjeval, da se ne namerava upokojiti.

Tesla objavila katastrofalne rezultate: Musk odslej manj pri Trumpu
23. 04. 2025 06.51
Tesla je po zaprtju borze objavila četrtletne rezultate. Ti pa so porazni. Zabeležili so brutalen padec dobička, prodaje in dobav najbolj priljubljenih modelov. Skupni prihodki Muskovega podjetja so v tem obdobju padli za kar 9,4 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani. Vlagateljem pa Musk sporoča: 'Nismo na rodu prepada.' Napovedal je, da se bo odslej bolj posvetil vodenju podjetja kot preživljanju časa z ameriškim predsednikom.

Po papeževi smrti: s srebrnim kladivcem po glavi, uničevanje prstana, zaklepanje kardinalov
21. 04. 2025 11.21
Papež Frančišek je umrl v starosti 89 let, so na velikonočni ponedeljek sporočili iz Vatikana. Kaj sledi po papeževi smrti? Nekateri običaji so precej nenavadni.

Kakšen bo pogreb papeža Frančiška? Z manj blišča, v preprosti leseni krsti
21. 04. 2025 16.16
Pogreb papeža Frančiška, ki je umrl star 88 let, bo v devetih dneh, konklave za izvolitev njegovega naslednika pa v enem mesecu, so sporočili iz Vatikana. Med verniki, ki so se začeli zgrinjati na Trg sv. Petra v Rimu, kjer so še na velikonočno nedeljo videli in pozdravili papeža, vladata pretresenost, nejevera in žalost.

Kdo je bil priljubljeni 'liberalni' papež: reformator in simbol upanja
21. 04. 2025 10.18
Papež Frančišek, ki se je poslovil s tega sveta, je bil 266. rimski škof in pastir vesoljne Cerkve. Na čelu rimokatoliške cerkve je bil 12 let. Staršem italijanskega rodu se je kot Jorge Mario Bergoglio rodil 17. decembra 1936 v Buenos Airesu v Argentini.

Konklave: kdaj bomo spet zagledali beli dim?
21. 04. 2025 10.38
Ob izpraznitvi apostolskega sedeža je po starodavni tradiciji za izvolitev novega papeža pristojen kardinalski zbor. Kardinali izbirajo papeža med posebnim postopkom, imenovanim konklave, volijo pa lahko le tisti, ki na dan smrti oziroma odstopa papeža še niso dopolnili 80 let.

Trenutek, ko so zvonovi oznanili papeževo smrt
21. 04. 2025 11.38
Poslovil se je ljudski papež Frančišek, ki je veljal za simbol upanja. Njegovo smrt so vernikom sporočili na velikonočni ponedeljek. Po protokolu se po papeževi smrti zapre desno krilo bronastih vrat oziroma uradni vhod v Vatikan. Zvonovi svetega Petra pa oznanijo, da je papež umrl. Poglejte, kako so zapeli na ta velikonočni ponedeljek, ko se je za vselej poslovil eden bolj liberalnih papežev v zgodovini.

Znižal plače kardinalom, dovolil blagoslov istospolnih, prijateljeval z drugimi verami
21. 04. 2025 12.46
Ljudski papež, papež miru, papež usmiljenja in enakosti. Tako se papeža Frančiška spominjajo v svetu. Z odločnimi koraki mu je uspelo reformirati sedež katoliške cerkve, znižati plače kardinalom, boril se je proti spolnim zlorabam otrok, dovolil je blagoslov istospolnim parom.

Peticija proti obdavčitvi kripta: Nova obdavčitev razburja kripto skupnost
19. 04. 2025 11.51
Ministrstvo za finance je napovedalo nov davek na kripto dobičke, s katerim Slovenija ne bo več kripto davčna oaza. Ti bodo namreč po novem obdavčeni s 25-odstotno stopnjo. Medtem ko ministrstvo poudarja, da je zakon spisalo, ker želijo slediti urejanju tega področja na mednarodni ravni, ki stremi k večji regulaciji, transparentnosti in izmenjavi podatkov, Bitcoin društvo Slovenije meni, da je predlog zakona nejasen in da ima številne pomanjkljivosti. Zato so začeli zbirati podpise proti zakonu.

Pametni kmet na kmetiji brez traktorja in brez kemije
19. 04. 2025 08.26
V Lescah se razprostira kmetija, ki pa je precej več od tega, kar si običajno naslikamo pred očmi, ko pomislimo na to besedo. Je pravi zeleni svet v enem, kjer vsak organizem opravlja svojo vlogo. Posebna regenerativna kmetija Vegerila, ki kar kipi od življenja, je ekosistem, v katerem je vse prepleteno in kjer veljajo pravila narave. Stavijo na raznolikost živalskih in rastlinskih vrst, a ne pozabljajo, da je del narave tudi človek. Velikokrat se zmotno ne dojemamo kot del te narave, pravi danes predan ekosistemski kmet, nekoč pa arheolog Tilen Praprotnik.

Kripto po novem obdavčen? Ministrstvo predlaga 25-odstotni davek na dobiček
17. 04. 2025 12.37
Kot vse kaže, bo trgovanje s kriptovalutami v Sloveniji že kmalu obdavčeno. Ministrstvo za finance namreč predlaga 25-odstotno stopnjo za dobičke od kriptosredstev in izvedenih finančnih instrumentov.

Mladi borec z redko boleznijo, ki mu je prisluhnil tudi Beckham
13. 04. 2025 07.19
To ni zgodba o zbiranju pomoči, ampak zgodba o življenju in enakosti. Jane Velkovski se je rodil z redko boleznijo. O svojem svetu pa govori v jeziku, ki ga razumemo vsi. 16-letnik, ki se mu oči zasvetijo ob besedi nogomet, a mu je bolezen odvzela zmožnost hoje, se že od devetega leta bori za svoje pravice in pravice ostalih v njegovih čevljih. Nogomet je, kot pripoveduje, igra, ki je narejena za vse – del nje so lahko vsi, ne glede na omejitve, vsak k tej umetnosti prispeva malo drugače. In če se na nogometnem igrišču to da, je njegov vsakdanjik in vsakdanjik ostalih oseb z gibalno oviranostjo še vedno prepogosto posejan z ovirami. Kot so odsotnost klančin, dvigal, neprilagojenost šol in enakih možnosti. Danes dijak šolskega centra BIC in strasten navijač Rdečih vragov je na svoji poti borca za bolnike z redkimi boleznimi srečal svoje idole. Med njimi tudi legendo zelenic Davida Beckhama, s katerim se je celo fotografiral. Jane od vas ne potrebuje denarja. Želi si le, da bi vsak po svoje prispeval k svetu, ki bo ponujal enake možnosti za vse.

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?
10. 04. 2025 07.00
Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Kmalu novi bombončki za male vlagatelje: nižji davek in manj administracije?
06. 04. 2025 17.03
Še letos bi lahko v veljavo vstopil Zakon o individualnih naložbenih računih. Ta bi predstavljal za imetnika računa pomembno administrativno razbremenitev, saj imetniku v fazi varčevanja na računu ali ob izplačilu z računa ne bo treba vlagati davčnih napovedi, pojasnjujejo na ministrstvu. Izplačilo donosa se bi po trenutnem predlogu zakona obdavčilo z dohodnino po stopnji 15 % kot dokončnim davkom, prvo izplačilo z računa po 15 letih od odprtja računa, če v obdobju pred tem ni bilo izplačil z računa, pa se z dohodnino ne bi obdavčilo. Podrobnosti o tem, kateri finančni produkti bodo vključeni in zakaj le enkratno izplačilo brez davka, pa še ne razkrivajo.

Trumpova igra z ognjem: do kam bodo potonile borze, kaj čaka potrošnike?
04. 04. 2025 09.49
"Trumpovanje" se nadaljuje in 2. april 2025 je zanj mogoče prinesel dan osvoboditve, za delniške trge pa dan potopa. Delniški indeksi so se obarvali rdeče, saj vlagatelji reagirajo vnaprej, potem pa postavljajo vprašanja, pojasnjuje finančni analitik iz Optimtraderja Nikola Maljković. Kaj nas čaka? Veliko negotovosti, vse pa je odvisno, kako se bosta odzvali Evropska unija in Kitajska. Če to ne bo s hladno glavo, bo nastal problem, poudarja. In Kitajska je že napovedala protiukrepe. Kako pa se v tem času vesti na kapitalskih trgih?

Trumpova kripto zakladnica: od nasprotnika do gorečega zagovornika
30. 03. 2025 07.09
Donald Trump je oznanil, da želi ZDA spremeniti v svetovno kripto prestolnico. Zato je napovedal vzpostavitev ameriške strateške rezerve kripto valut. Digitalno zakladnico bi napolnil s petimi kripto kovanci. Kako pa bi sploh lahko delovala in kaj o tem pravijo strokovnjaki?

Po nesreči v Kočanih naše ministrstvo s poostrenimi nadzori v lokalih
17. 03. 2025 11.26
Tragedija, ki je pretresla Severno Makedonijo, žal ni prva. Pirotehnika v zaprtih prostorih je večkrat vzrok požarov in terja tudi smrtne žrtve. O tem, kakšna pravila glede uporabe pirotehnike v notranjih prostorih veljajo v Sloveniji, smo govorili z vodjo odseka za požarne raziskave in inovacije na Zavodu za gradbeništvo Alešem Jugom. Na ministrstvu pa so medtem napovedali poostrene inšpekcijske nadzore in pregled ustreznosti zakonodaje s področja pirotehnike.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija
16. 03. 2025 07.08
Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Borze krvavijo. Kaj pa zdaj? Kdaj bo trg okreval?
15. 03. 2025 08.20
Borze, ki so vlagatelje lep čas razvajale z zelenimi krivuljami, že več kot mesec dni krvavijo. Vlagatelji ob trgovinskih napetostih, ki jih je z različnimi carinami sprožil ameriški predsednik Donald Trump, ostajajo previdni, delnice pa posledično izgubljajo vrednost. Kako vlagati, da nas bodo takšni padci čim manj iztirili? Ko govorimo o kapitalskih trgih in o investiranju v delnice, je pomembno, da se zavedamo, da kapitalski trgi nihajo, rastejo in tudi padajo, vendar pa je na dolgi rok splošen trend eksponentno naraščajoč, pojasnjuje svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc.

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'
14. 03. 2025 10.56
Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

Pomemben mejnik: Slovenske delnice končno poslali 'v svet'
09. 03. 2025 07.10
Delnice, ki kotirajo na Ljubljanski borzi, so odslej na voljo na eni izmed vodilnih trgovalnih platform Interactive Brokers. Ljubljanska borza je ponosna na ta pomemben mejnik. Investitorji z vsega sveta bodo lahko zdaj na zelo enostaven in relativno ugoden način dobili dostop do našega trga. "Investiranje na slovenskem trgu bo zdaj postalo dostopno za bistveno širši krog oseb, s čimer bi lahko prišlo do pritoka novega kapitala in s tem večje likvidnosti," si obetajo.

Spletna goljufija: lažni oglasi za merilnik glukoze v krvi, ki sploh ne obstaja
08. 03. 2025 06.00
Pozor. Po spletu krožijo lažni oglasi za 'revolucionarni' merilnik glukoze v krvi. Merilnik naj bi sladkor v krvi meril na neinvaziven in neboleč način brez igel. Nikar ne nasedajte. Sistem iz oglasa ni preverjen za merjenje glukoze in ni v klinični uporabi in ni validiran v kliničnih raziskavah. V podjetju Siemens pa poudarjajo, da gre za zlorabo njihove blagovne znamke.

Zlati rekordi: cena lahko spleza še bistveno višje
26. 02. 2025 06.11
Teden se je začel z zlatimi rekordi. Kaj poganja ceno zlata in kje so razlogi, da to pleza vedno višje? Skupni imenovalec je ameriški predsednik Donald Trump, ki 'straši' vlagatelje, ti pa iščejo zaščito v tej plemeniti kovini. Centralne banke pa se z zlatimi rezervami zaščitijo pred valutnimi tveganji in zmanjšujejo izpostavljenost dolarju.

Trump dvomi, da je v ameriški zakladnici res zlato: Musk v inšpekcijo
25. 02. 2025 10.26
Donald Trump in Elon Musk nadaljujeta s svojimi nepredvidenimi dejanji. Dvojica je poskrbela za precej zmedenosti in posledično negotovosti, ko je napovedala pregled skrbno varovanega vojaškega objekta, zakladnice, kjer hranijo zlate rezerve ZDA v količini okoli 4580 ton. Razlog pa: Elon Musk in številni teoretiki zarot ne verjamejo, da je zlato res v trezorjih. Skladišče plemenitih kovin v Fort Knoxu hrani zaloge plemenitih kovin za Združene države že od leta 1937 in je postalo sinonim za varno in dobro zaščiteno. V zgodovini so vrata zakladnice za nepooblaščene obsebe odprli le trikrat. Vse pa kaže, da se bo po vseh letih med trezorji zdaj sprehodil Elon Musk.

Ljudske obveznice in slovenski varčevalci: Kdo naj jih kupi, kakšen je donos?
20. 02. 2025 06.00
Državljanom bodo znova na voljo ljudske obveznice. Nakup ljudske obveznice je smiseln za tiste, ki se zavedajo pomena varčevanja, a so tveganju iz takih ali drugačnih razlogov nenaklonjeni, pojasnjuje dr. Aljoša Valentinčič iz Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani. Takšen primer je denimo varčevalec, ki ima le še nekaj let do upokojitve in nima časa nadomestiti morebitnih izgub na trgu. Mladi pa naj pred tem razmislijo o kakšni bolj tvegani naložbi, svetuje. Glede varnosti obveznic v primerjavi z bančnim depozitom bistvene razlike za povprečnega varčevalca ni, pravi.

Nove ljudske obveznice: kdaj in kakšna bo obrestna mera?
19. 02. 2025 10.40
Minister za finance Klemen Boštjančič je oznanil, da je država pripravljena na izdajo obveznice za fizične osebe oziroma t. i. ljudske obveznice. Lansko izdajo je ocenil za zelo uspešno. Letos bo vpis obveznice potekal med 10. in 21. marcem. Obveznice bodo izdane 28. marca, na Ljubljanski borzi pa 1. aprila. In obrestna mera? 2,75-odstotna. Določena je bila glede na trenutne razmere na trgu, pojasnjujejo na ministrstvu.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?
18. 02. 2025 06.00
Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.