AvtorBarbara Bašić

Pravica do odklopa: kaj sploh je odklop?
15. 11. 2024 18.55
Kako prekomerno delo, ko se ne znamo odklopiti od vseh klicev in elektronskih sporočil vpliva na naše duševno zdravje? Zdravniki ugotavljajo, da slabo. Vse več je namreč različnih stisk, tesnobe, izgorelosti in depresije. Ljudje se preprosto ne znamo več odklopiti, ves čas moramo biti dosegljivi, kar nas pravzaprav jezi, po drugi strani pa imamo slabo vest, če česa ne bomo naredili takoj in zdaj, prisoten je tudi strah zaradi morebitne izgube službe. Predstojnica kliničnega inštituta za medicino dela ukrep pravice do odklopa pozdravlja, a treba je ljudem razložiti, kaj odklop sploh je.

Dobrodelni koncert za malo Sio, ki bije težko bitko z rakom
13. 11. 2024 21.13
Vsak starš si želi, da bi imel zdravega in nasmejanega otroka, ki bi med odraščanjem kot drugi otroci počel vragolije in užival v otroštvu. Takšno željo sta imela tudi mlada starša Maruša in Dušan za svojo triletno Sio. A vmes je posegla kruta usoda; Sia je namreč februarja zbolela za rakom nevroblastom. Triletna deklica je od takrat prestala že dve operaciji, kemoterapijo in obsevanje. Zdaj pa se je družina, oče je namreč na negi, mama pa na bolniški, znašla še v finančni stiski. Zato jim je na pomoč priskočila lokalna skupnost, ki za Sio v četrtek organizira dobrodelni koncert.

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?
12. 11. 2024 16.53
Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

8. decembra bodo prebivalci Kočevja odločali o usodi oskrbe na domu
06. 11. 2024 19.46
Na volišča bodo 8. decembra znova odšli prebivalci Kočevja. Tokrat zaradi referenduma, kjer bodo odločali, ali naj oskrba na domu ostane v rokah zasebnega zavoda Jutro ali pa se prenese na javni občinski zavod. Občina meni, da bodo oskrbovancem ponudili boljše storitve in da bo s tem tudi manj pritožb nad delom sedanjega izvajalca. Na Zavodu Jutro pa so prepričani, da bi sprememba lahko ogrozila sistem oskrbe in da bi občani lahko celo ostali brez nje.

Kopanje enkrat na teden in pet minut za obrok: starostniki v neznosnih razmerah
28. 10. 2024 19.13
Kako bi se počutili, če bi se lahko okopali le enkrat na teden ali celo na deset dni? Da morate ves obrok pojesti v petih minutah? Takšna je realnost naših starostnikov v domovih za ostarele, kjer je pomanjkanje osebja vse bolj očitno. Samo v Domu starejših občanov Črnomelj jim za normalno delovanje primanjkuje 15 ljudi. Če bo šlo tako naprej, bo sistem razpadel in s tem je ogrožena varnost in dostojno življenje stanovalcev, že nekaj časa opozarjajo tudi v aktivu vodij služb zdravstvene nege in oskrbe, kjer ne izključujejo niti protesta.

Rak dojk: samopregledovanje je ključno, zaupajte mamografiji
24. 10. 2024 16.55
Zagotovo ste na družbenih omrežjih že zasledili oglas za kakšno čudežno zdravilo, ki pomaga pozdraviti vse, tudi raka. Zdravniki opozarjajo, da ne nasedate tovrstnim reklamam. Ne le da v večini primerov ne pomagajo, taki izdelki lahko celo pospešijo razvoj rakastih celic. Tako se nekatere ženske izogibajo tudi mamografiji in iščejo alternativne diagnostične metode. V mesecu oktobru, ki je posvečen raku dojk, zdravniki zato opozarjajo, naj ženske zaupajo svojim ginekologom in onkologom ter zaupajo v znanost, saj denimo le mamografija pokaže napovedane spremembe, torej še preden se rak razvije.

Zanimanje za cepljenje proti gripi vedno večje
14. 10. 2024 19.22
Po tem, ko je takoj po s covidom zaznamovanih letih zanimanje za cepljenje proti gripi nekoliko upadlo, se letos spet povečuje. Proti tej bolezni, ki je najbolj nevarna za starejše, otroke in bolnike s pridruženimi boleznimi, se sicer lahko cepimo že od prejšnjega tedna in tako preprečimo hujši potek, zaradi katerega je vsako leto hospitaliziranih med 500 in 600 bolnikov. Hkrati pa se lahko cepite tudi proti bakterijski pljučnici in covidu.

Junaki 3. nadstropja zbirajo denar za infuzijske črpalke
02. 09. 2024 19.55
"Vsi, ki smo preboleli bolezen, smo junaki," pripoveduje 13-letni Gal iz Braslovč, ki je kot prvošolček zbolel za levkemijo. V Sloveniji za različnimi oblikami raka vsako leto zboli okoli 80 otrok in mladostnikov, rak je tudi drugi najpogostejši vzrok smrti pri osebah, mlajših od 15 let. In prav september je mesec ozaveščanja o otroškem raku. V bolezni nihče noče in ne sme biti sam, tudi najtežja oblika bolezni ne sme biti tabu tema in z razumevanjem in povezovanjem lahko Junakom 3. nadstropja Pediatrične klinike v Ljubljani pomagamo pri boju za življenje.

'Vedno sem rekla, da imam dve mami'
22. 08. 2024 20.30
Mama je ena sama, razen ko ni samo ena. Prava mama je vsaka ženska, ki otroka ljubi bolj kot ljubi sebe, ne glede na to, ali je prišel iz njenega telesa ali ne. Vsako leto pari pri nas posvojijo od 30 do 50 otrok. In čeprav je posvojitev trenutek, ki ga nekateri starši čakajo dolga leta, je lahko, ko se končno zgodi, tudi težko. V društvu Deteljica pomagajo tako staršem, ki se odločajo za posvojitve, kot tudi otrokom, ki so posvojeni.

Vodjo mariborskega Akvarija-terarija ugriznila ena najbolj strupenih kač na svetu
13. 08. 2024 19.34
Ena najbolj strupenih živali na svetu, klopotača, je ugriznila vodjo mariborskega Akvarija-terarija, ki se sicer ponaša s 120 vrstami rib in 50 vrstami plazilcev, dvoživk in insektov. Protistrup je dobil v ljubljanskem kliničnem centru, saj ga v mariborskem niso imeli, je pa že izven smrtne nevarnosti. Še dobro, da je kot strokovnjak vedel, katera kača ga je ugriznila, da so zdravniki lahko hitro ukrepali.

V ljubljanski Mestni hiši so se na žalni seji poklonili Aniti Ogulin
19. 07. 2024 19.34
V ljubljanski Mestni hiši so se na žalni seji poklonili Aniti Ogulin. Velika humanitarka nas je v torek po težki bolezni zapustila v 73. letu starosti. Na zadnjo pot jo bodo z državniškimi častmi pospremili jutri ob 11. uri na ljubljanskem pokopališču Polje. Še pred tem so se lahko vsi, ki se jih je dotaknila, in teh je ogromno, vpisali v žalni knjigi, ki sta bili odprti tako v Mestni hiši kot tam, kjer je Anita Ogulin najraje delovala, torej v prostorih Zveze prijateljev mladine Moste Polje, ki zdaj nosi tudi njeno ime.

Kaj storiti, če predpisanega zdravila v lekarni ni na zalogi?
08. 07. 2024 18.22
Se vam je že zgodilo, da vam je zdravnik predpisal zdravilo, ki ga v lekarni niste mogli dobiti? Ali pa da zdravila za otroka ni mogoče dobiti nikjer v državi? Takšni primeri na žalost niso redki in s takimi za bolnike stresnimi situacijami se v zadnjih letih soočajo številne lekarne ne le v Sloveniji pač pa po celotni Evropski uniji. Razlogi pa: od zastojev v proizvodnji do težav z javnimi naročili. In kaj pacientu, ki v lekarni ne dobi predpisanega zdravila, sploh preostane?

Smo pripravljeni na sezono požarov?
05. 07. 2024 19.06
V prihodnjem tednu se nam znova obetajo visoke temperature. Za letošnje poletje so sicer napovedi, da ne bo tako mokro, kot je bilo lansko, niti ne tako vroče in sušno, kot je bilo predlansko. Za zdaj požarne ogroženosti v naravi še ni, a se lahko ta napoved hitro spremeni. Vsi se še spomnimo predlanskih požarov na Krasu, ko so nam ogenj pomagali gasiti Hrvati, Italijani, pa Romuni, Madžari, Slovaki. Letos, pravijo na upravi za zaščito in reševanje, smo pripravljeni, če se zgodi podoben scenarij. Že zdaj je enota za gašenje iz zraka z Air tractorjema s španskima pilotoma operativna. Kdaj si jima bodo pridružili še slovenski piloti?

Več kot dve uri odlične odbojke z dodatnim igralcem na tribunah
21. 06. 2024 19.02
Stožice so se sinoči spet tresle. Naši odbojkarji so namreč v več kot dve uri dolgem obračunu na koncu vendarle strli neugodne Kubance in zabeležili deveto zmago v Ligi narodov. Tekma je bila infarktna, številni navijači pa so s tribun z gorečim navijanjem znova upravičili naslov dodatnega igralca.

Nova odbojkarska pravljica: 'O tem so sanjali zelo, zelo veliko let'
19. 06. 2024 19.48
V Stožicah so naši odbojkarji na krilih odličnega vzdušja samozavestno pometli z Argentinci in si z rezultatom 3:0 zagotovili vstopnico za olimpijske igre v Parizu. "Ta zmaga je bila potrditev več kot desetletje dolgega garanja in odrekanja," so jasni naši fantje, ki jim je tudi ob bučni podpori zvestih navijačev uspelo spisati novo odbojkarsko pravljico, ki nikogar ne more pustiti ravnodušnega.

V Stožicah vse nared za Ligo narodov
17. 06. 2024 15.58
Odštevamo ure do odbojkarske vročice v Stožicah. Prihaja zaključni turnir Lige narodov in to na domačem terenu, kjer se bodo naši fantje potegovali za potrditev vozovnice na olimpijske igre v Parizu. Stožiška dvorana je že pripravljena, naši fantje so tudi že dobro ogreti in pripravljeni na prvo tekmo od štirih. Ogreti pa bodo morali biti tudi zvesti navijači, ki bodo z glasnim navijanjem dajali veter v jadra našim fantom. Kakšne tekme nas čakajo in kako dobro vzdušje je v domačih Stožicah? O vsem tem strokovni komentator Jasmin Čuturić.

'To, da sem Rom, me je močno zaznamovalo v več pogledih'
12. 06. 2024 20.05
Da posameznega primera ne moremo in ne smemo posplošiti na vse romske otroke, dokazuje Sandi Horvat, 38-letni Rom, ki je magister medkulturnega menedžmenta, urednik, radijski in TV voditelj. Sam se je dolga leta soočal s predsodki in stereotipi ter se sramoval svojega porekla, vendar je kmalu spoznal, da je edina prava pot pot izobrazbe. To spoznanje poskuša deliti naprej tudi na svojih motivacijskih delavnicah, ki jih ima po državi. Med drugim je glavno sporočilo to, da je za sožitje romske skupnosti in lokalnega prebivalstva pomembno, da se vsi poleg pravic učimo tudi dolžnosti in da moramo pravila vsi spoštovati.

'Nisem si več želela živeti, kot da ne obstajam, in svoje otroke objemati s pol srca'
11. 06. 2024 06.00
Današnji pogovor v Popkastu je tekel o težkih življenjskih preizkušnjah, o tem, kako se pobrati, ko doživiš hudo travmo, travmo, ki te zaznamuje za vse tvoje življenje. In da je dovolj in da si končno zasluži življenje, kot si ga je ustvarila, da uživa v vlogi ženske, žene in matere, se je odločila tudi mlada in pogumna ženska Katja Pančur. Čeprav sebe nikoli nisem dojemala kot žrtev, tu je na plan prišla moja ruska trma, razlaga mlada ženska, je po letih trpljenja, zanikanja same sebe, zlorab končno spregovorila na glas. Od ranega otroštva in najstništva je bila namreč Katja zlorabljena tako čustveno kot tudi spolno s strani svojega posvojitelja – verskega voditelja.

Dodatna medicinska sestra: kaj v praksi pomeni takšna razširitev tima?
03. 06. 2024 19.28
Razbremenitev, večja dostopnost do osebnega zdravnika, višja kakovost zdravniške obravnave in boljše timsko delo. 26 ambulant družinske medicine bo julija okrepljenih z diplomirano medicinsko sestro za polni delovni čas. Največ, kar štiri, v zdravstvenem domu Nazarje. V ta namen bo vseh 26 ambulant, ki so oddale pravilno izpolnjene vloge, prejelo dodatni denar, hkrati pa bodo morale sprejeti od sto do dvesto novih pacientov. Kaj v praksi pomeni taka razširitev tima in predvsem zakaj zaradi nje največ pridobi pacient?

Kaj vse ponuja najjužnejši otok v Kikladih?
31. 05. 2024 16.25
Bi iz deževne Slovenije pobegnili v sončno in toplo Grčijo na prvi letošnji dopust? Niste edini, veliko turistov se na počitnice pred glavno turistično sezono odpravi zaradi ugodnejših cen namestitev ter v izogib gneči. Prvi dopustniki so na Brniku že otvorili čartersko poletje in se odpravili na sončna grška otoka Kreto in Santorini. Letos boste z Brnika lahko s čarterji poleteli na kar 57 destinacij v Sredozemlju in širše.

Multipla skleroza: bolezen tisočerih obrazov
28. 05. 2024 16.41
Multipla skleroza je bolezen tisočerih obrazov, kot ji pravijo nevrologi. V Sloveniji z njo živi približno 3500 ljudi, številka pa narašča tako doma kot tudi v svetu, temu botruje tudi, da bolezen hitreje odkrijejo. Za multiplo sklerozo so značilna vnetna žarišča, ki povzročajo gibalno oviranost, težave z vidom, ravnotežjem. Bolezen ne izbira, z njo se borijo tudi nekatere znane osebnosti. Igralka Christina Applegate je bila zaradi diagnoze primorana končati kariero, njena stanovska kolegica Selma Blair pa pravi, da je s pomočjo presaditve matičnih celic in kemoterapije njena bolezen v remisiji.

Legalizacija konoplje: 'Ljudje se negativnih učinkov ne zavedajo dovolj'
27. 05. 2024 19.28
Slaba dva tedna nas ločita do evropskih volitev in do treh posvetovalnih referendumov. Pri vprašanju legalizacije konoplje bosta pred vami pravzaprav dve vprašanji: o njeni uporabi v medicinske namene in o zasebni rabi. Danes se je zbrala stroka z različnih področij, medicine in psihologije, kjer so podkrepljeni z dokazi in številkami predstavili svoje vidike, zakaj so proti legalizaciji konoplje. Kot pravijo, se ljudje ne zavedamo dovolj negativnih učinkov, ki jih ima konoplja, in da se lahko veliko naučimo tudi iz izkušenj držav, kjer so legalizacijo podprli.

'Velike košarice nedrčkov niso več v modi'
23. 05. 2024 06.04
Razlaga dr. Peter Zorman – plastični in estetski kirurg, ko v Popkastu klepetava o lepotnih idealih in sprejemanju starosti in prvih gubic. Dober kirurg ne postaneš čez noč, saj je kirurgija ročna spretnost, tu so ure in ure, preživete v operacijski dvorani, ki kirurgu poleg vsega znanja dajo tudi tako pomembne izkušnje.

Po Panviti tudi Celjske mesnine v roke Hrvatov?
16. 05. 2024 18.37
Po Drogi Kolinski, Žitu, Mercatorju in Panviti še eno slovensko podjetje prehaja v roke Hrvatov. Gre za Celjske mesnine, ki jih večinoma poznamo po proizvodih Z' dežele, najresnejši kandidat za novega lastnika pa naj bi bila Mesna industrija Braća Pivac iz Vrgorca v Splitsko-dalmatinski županiji. Kaj nova prodaja v hrvaške roke pomeni za državna kmetijska zemljišča?

V Mengšu bodo milijone od jackpota porabili tudi za selitev vrtca
13. 05. 2024 18.45
Vse od petka, ko je postalo jasno, da srečni dobitnik jackpota prihaja iz v avgustu opustošenega Mengša, tam lažje dihajo, predvsem pa lažje spijo. Občina je namreč bogatejša za devet milijonov evrov, kar je več, kot je njen letni proračun. Kaj vse bodo s tem denarjem lahko naredili, župan še ne ve, jasno pa je, da se vrtec, od koder so tistega usodnega dne reševali malčke, seli na novo lokacijo in da ga bodo lahko zgradili brez posojil.

'Zakon o dolgotrajni oskrbi ni vzdržen': odločb ne morejo izdajati, osebja ni
06. 05. 2024 17.57
Imamo zakon, tudi denar bomo prispevali vsi, le da vse skupaj ostaja le zakon, na papirju. Govora je o zakonu o dolgotrajni oskrbi: 10 mesecev že čakamo, da se začne izvajati, a nič ne kaže, da se bo kmalu. Stroka pa ponavlja to, kar je že v času sprejetja pod vlado, ki jo je vodil SDS, in zdaj, ko vlado vodi Svoboda, in sicer: zakon kot tak ni izvedljiv. Ni dovolj osebja. In mnogi, ki bodo sicer plačevali obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, si te ne bodo mogli privoščiti.

Predelava konoplje v medicinske namene: 'Ena od več možnosti v onkologiji'
03. 05. 2024 18.37
Ne le glede datuma posvetovalnih referendumov, ki se bodo bržkone odvili na dan evropskih volitev, politične stranke bodo na različnih bregovih tudi glede vsebine teh referendumov. Eden teh bo tudi o uporabi konoplje, mnenja glede legalizacije pa niso deljena le na političnem parketu. Medtem ko stroka pravi, da o učinkih konoplje vemo premalo, da bi posameznikom dovolili, da bi na svojih balkonih ali vrtovih gojili rastline in iz njih potem izdelovali pripravke, Janko Pirc, obsojen in nato oproščen, ker je gojil konopljo, da bi pomagal hudo bolnemu sinu in partnerici, pravi, seveda je potreben nadzor, ni pa prav, da bi rastlino ugrabile farmacevtske multinacionalke.

Društvo Hospic prenovilo prostore dnevnega centra, dodatek solna soba
26. 04. 2024 18.29
V slovenskem društvu Hospic so v 114 let stari hiši prenovili prostore, ki so kot dnevni center namenjeni tako bolnim in umirajočim kot njihovim svojcem, ki včasih vsega ob službi in drugih dnevnih opravilih preprosto ne zmorejo. Za sprostitev in razbremenitev sta obiskovalcem poleg pogovora in delavnic na voljo tudi solna in senzorna soba.

Prve dame so se na obisku v Sloveniji preizkusile v krašenju lectovih src
22. 04. 2024 18.36
Medtem ko so predsednica in predsedniki na Brdu pri Kranju sedeli za skupno mizo, je za dobre odnose skrbel tudi prvi gospod, predsedničin soprog Aleš Musar, ki je vodil spremljevalni program za prve dame. Visoke gostje je odpeljal na izlet v Radovljico, kjer so se med drugim preizkusile tudi v krašenju v Sloveniji avtohtonih lectovih src. Kako se prvi gospod znajde v ženski družbi in s kakšnimi darili so predsedniški pari zapustili našo državo?

Kamnik izpadel iz kvote urgentnih satelitskih centrov: 'To je igranje z življenji'
16. 02. 2024 17.57
"To je igranje z življenji, nismo drugorazredni državljani," so razburjeni in jezni v Kamniku, ki bi po novi uredbi izpadel iz kvote 15 urgentnih satelitskih centrov. Direktor kamniškega zdravstvenega doma in župana Komende in Kamnika pravijo, da je nedopustno, da bodo morali po njihove občane prihajati iz Domžal in iz Ljubljane.