Avtor
Barbara Slukan

Vrnitev turistov v Slovenijo: polni lokali, na ulicah poplava tujih jezikov

02. 08. 2022 19.27

Če se sprehodimo po Bledu, Piranu ali skozi Ljubljano, je jasno, da se turizem tudi v Sloveniji po dvoletnem premoru že dobro postavlja na noge. Polna so parkirišča, mize v lokalih, na ulicah že skoraj stežka slišimo slovenščino. Samo v Ljubljani je namreč po podatkih Statističnega urada v prvih petih mesecih prenočilo kar 587 odstotkov več gostov kot v prvih petih mesecih lanskega leta.

Bo smejalni plin kmalu na seznamu prepovedanih substanc?

28. 07. 2022 19.46

Na prvi pogled pa tudi prvi vdih nedolžen brezbarvni plin, ki se ga je ob kratki uporabi zaradi kratkih učinkov evforije in sproščenosti prijelo ime "smejalni", je v svetu v preteklosti že vzbujal skrb. A zdaj se zaradi škodljivih posledic ob vdihovanju v svetu vse pogosteje uvršča na sezname prepovedanih substanc, razen seveda za osnovne namene, torej v medicini in gostinstvu. Njegovo uporabo bo za mladoletne v kratkem prepovedala tudi Bolgarija. Kako razširjen je ta tihi ubijalec v Sloveniji in kje vse je že prepovedan?

Zaradi zavajajočih 'filtrov' o lepotnih popravkih razmišljajo že osnovnošolke

27. 07. 2022 18.45

Naši osnovnošolci in dijaki bi morali biti še posebej previdni pri uporabi družbenih omrežij. Nedoseganje lepotnih idealov, ki jih prikazujejo večinoma grafično obdelane spletne objave vplivnežev, ima lahko zlasti v obdobju odraščanja zanje pogubne posledice. Prav zadnja raziskava platforme Safe.si namreč govori tudi o tem, da se za lepotne popravke obraza in telesa čedalje pogosteje zanimajo celo že osnovnošolci.

Mednarodni dan umetne oploditve: dostopnost nekoč in danes

25. 07. 2022 19.01

To je prelomen trenutek, ustvarjali se bodo mali Frankenštajni, videli bomo tovarne otrok in ti otroci nikoli ne bodo mogli imeti svojih otrok in to je konec človeštva. Tako je bilo in se je pisalo med najbolj zagrizenimi verskimi fanatiki pred 44 leti, ko je na svet prijokalo dekletce Louise Joy Brown, prvi otrok, rojen z medicinskim čudežem. S pomočjo tega nekdaj zdravstvenega dosežka, danes pa rutinskega postopka, se na slovenskih klinikah letno rodi do 1300 otrok. Kako dosegljiv je bil ta pred desetletji in kako je danes?

Raziskovalec Jan Malec na TikToku širi znanje o jedrski fiziki

17. 06. 2022 18.44

Družbena omrežja že dolgo niso več samo kraj, kjer objavljamo svoje fotografije, utrinke iz življenja in se povezujemo z ljudmi s celega sveta. Informacije o zdravstvu, znanosti in svetu na spletnih platformah z zabavnimi videi že leta širijo tudi številni svetovni znanstveniki – med njimi je tudi Jan Malec, raziskovalec Instituta Jožef Štefan.

Bavčar bo nedolžnost dokazoval še na sodišču za človekove pravice

01. 06. 2022 18.51

V ponedeljek je prišel na prostost, v sredo je znova sedel pred sodnika. Nekdanjega prvega moža Istrabenza bolj kot politika LDS, osamosvojitelja in prvega notranjega ministra samostojne države, poznamo zaradi domnevnih davčnih utaj, mešetarjenja z delnicami več družb in pranja denarja. Zaradi kravjih kupčij je Igor Bavčar za rešetkami sedel dobra štiri leta, zdaj pa se je znova znašel na sodišču.

V Afganistanu vedno hujše omejevanje pravic žensk

26. 05. 2022 19.28

V Afganistanu se srečujejo s hudim zatiranjem in omejevanjem žensk, ki se zadnje tedne in mesece le še stopnjuje. Tam ženske ne smejo potovati brez moškega skrbnika, obiskovati srednjih, kaj šele višjih šol, prav tako večina pod novo staro oblastjo od avgusta lani ne sme več opravljati svojega dela. Pred tedni so z odlokom zapovedali obvezno nošenje burk v javnosti in s tem obnovili ortodoksna pravila oblačenja, ki so za ženske veljala že v času talibanske oblasti države med letoma 1996 in 2001. A tokrat so šle oblasti z ukazi še korak dlje.

Kdo so etični hekerji?

26. 05. 2022 19.09

Za neverjetnih 300 odstotkov se je v poepidemičnem obdobju povečal kibernetski kriminal, kar pomeni, da se nepooblaščen hekerski napad na informacijske sisteme, ki je v glavnem posledica človeške nepazljivosti, zgodi vsakih 39 sekund. Da več kot 70 odstotkov slovenskih organizacij nima ustreznega načrta za odziv na take napade in da je na tem področju varnosti končno treba nekaj ukreniti, čedalje pogosteje opozarjajo etični hekerji oziroma strokovnjaki za informacijsko varnost. Kakšno je njihovo poslanstvo, kaj sploh počnejo in kako se razlikujejo od tistih zlonamernih hekerjev?

Vlaganje v informacijsko varnost podjetij je nujno potrebno

12. 05. 2022 19.04

Stroški lanskih kibernetskih napadov so po navedbah italijanske družbe Leonardo, ki deluje na področju aeronavtike, obrambe in varnosti, presegli šest tisoč milijard dolarjev. In če mislimo, da so slovenska podjetja premajhna in zato hekerskim napadalcem nezanimiva, to ne drži, sploh zato, ker so nas nedavni napadi na informacijske sisteme več slovenskih ustanov in gospodarskih družb znova opomnili, da so kibernetski napadi postali stalnica današnjega časa. Kako se pred takimi čedalje pogostejšimi napadi, v zadnjem letu so jih na policiji obravnavali več kot 200, obvarovati, kako jih sploh prepoznati in kaj storiti, če so napadalci že vdrli v sistem našega podjetja?

Kaj je povzročilo padec kriptovalut?

11. 05. 2022 18.36

Da se nam jeseni obeta kriza, ni več nobena novost. Zato mnogi razmišljajo, kako privarčevati, dokler še lahko. Doma ti denar poje inflacija, zlato je dobra naložba, pravijo. Zadnja leta pa so najbolj vabljive in hitro rastoče zagotovo kriptovalute, borze s temi navideznimi kovanci so ves čas rasle. Vsaj dokler se ne zgodi padec. In zdaj se je zgodil: padec zgodovinskih razsežnosti. Kaj se je pravzaprav zgodilo? Če ste imeli na primer v lasti LUNO, torej kriptovaluto, ki je bila vredna tudi prek 100 evrov, je ta danes vredna le še okoli evra. V zadnjem dnevu je vrednost padla za 99 odstotkov. In v prostem padu so praktično vse valute, tudi najmočnejša Bitcoin, pa Ethereum. Izginjajo milijarde evrov, ki so bile ali pa jih tudi ni bilo, na svetovnih borzah. Črna sreda, ki je v resnici črni teden.

Kako zavarovati računalnik pred vdorom hekerjev?

05. 05. 2022 19.01

Na računalnikih imamo kup pomembnih in dragocenih stvari, od osebnih fotografij in videoposnetkov, do službenih dokumentov in shranjenih kod za spletno nakupovanje. In kaj naredimo, da to zavarujemo? Napadi in kraje prek spleta niso nič novega. Le škoda je vse večja. Kdo nas napada in kaj lahko naredimo, da hekerjev ne spustimo v svoje računalniško okolje?

Kako politiki s kampanjami pritegnejo pozornost mladih na spletu?

21. 04. 2022 18.41

V oddaji SVET smo v ospredje pred volitvami postavili vsebino: torej dali smo prostor in čas politikom, da povedo, za kaj se zavzemajo, kako razmišljajo, pa tudi, da smo lahko videli, kdo so. Imajo pa politiki v zadnjem času za svoje predstavitve ob televizijah, radijih in seveda jumbo plakatih še en velik prostor, kjer je dovoljeno vse in še več: splet, kjer politiki v želji, da bi nagovorili predvsem mlajše volivce, poskušajo vzbuditi njihova čustva, celo negativna, s kampanjskimi bizarnostmi namesto z vsebinskimi argumenti in političnimi programi.

Bukovčanka ugotovila, da je na njenem naslovu prijavljenih več fiktivnih sostanovalcev

08. 04. 2022 18.35

Pred dnevi je Nada Peršuh zgroženo ugotovila, da je na njenem domačem naslovu v Bukovcih poleg moža in hčerke prijavljenih še šest neznanih oseb, nekatere za stalno. Po pomoč se je obrnila na območno upravno enoto, kjer je izvedela, da zakon ob vpisu na naslov ne predpisuje niti overitve podpisa niti fizične navzočnosti lastnika objekta, kar pomeni, da bi se lahko pod njeno streho s ponarejenim podpisom naselil praktično kdor koli.

Na enem naslovu poleg družine prijavljenih še šest neznanih oseb

07. 04. 2022 19.09

Nič nenavadnega ni, če se poštar pri dostavi pošiljk in pisem zmoti, morda celo večkrat – je pa sila neobičajno, če na vaš domač naslov dalj časa prihaja pošta ene in iste – vam neznane osebe. Skoraj mesec dni se je to denimo dogajalo Nadi Peršuh iz Bukovcev v občini Markovci. Potem ko je pisma neznanih oseb, tudi vabil na zdravstvene preglede, večkrat vrnila na pošto, pa je po obisku upravne enote izvedela, da je na njenem naslovu prijavljenih več tujcev – in to celo s stalnim prebivališčem.

V krizi vse manj samomorov

22. 03. 2022 19.54

Če bi ob vseh slabih novicah in po dveh letih epidemije ter zdaj še vojni na evropskih tleh rekli, da ljudem množično zmanjkuje upanja, bi se, če upoštevamo statistiko, zmotili. Zdi se, da se v ljudeh v teh časih sproži preživitveni nagon. Stroka pravi, da je v zadnjih dveh letih manj samomorov kot prej. NIJZ je med epidemijo postregel s podatkom, da je za posledicami samomora v letu 2020 umrlo 369 oseb. Na svetu zaradi samomora vsako leto umre okrog 800 tisoč ljudi, kar pomeni, da se vsakih 40 sekund zgodi en samomor. Zakaj v kriznih časih lahko pričakujemo njihov upad?

'Lastno mnenje je največja groza današnjega časa. Je znak hudega individualizma'

18. 03. 2022 17.54

Nezaupanje v medije se je po epidemiji koronavirusa z rusko-ukrajinsko vojno začelo še poglabljati. Kdor je prej dvomil v poročanje o virusu, zdravstvu in cepivih, zdaj dvomi o dogodkih na vzhodu. O vprašanju, zakaj ljudje ne zaupajo več medijem, niti strokovnjakom, ki so ključni pri razumevanju svetovnih kriz in kako zaupanje vanje spet vzpostaviti, smo se pogovarjali z antropologom in psihoterapevtom.

Ali se pomanjkanje neona že pozna na cenah avtomobilov?

16. 03. 2022 18.21

Ko smo že mislili, da je težav s pomanjkanjem čipov in mikrovezij po poldrugem letu pandemije covida konec, napetosti na Zahodu napovedujejo novo krizo, tudi v tehnoloških panogah. Glavna ukrajinska proizvajalca neona, ki pokrivata več kot polovico svetovnih potreb po tem žlahtnem plinu, uporabljanem za izdelavo omenjenih čipov, sta namreč ustavila njegovo proizvodnjo in izvoz. Pomanjkanje bomo zdaj občutili predvsem pri cenah elektronskih naprav, še bolj pa v dobavah in pri cenah avtomobilov. Ali so spremembe že občutne?

Nekdanji zmagovalec ukrajinskega MastercChefa zdaj kuha za sorojake, bežeče pred vojno

11. 03. 2022 18.56

V vojni je še bolj kot v miru pomembno, da obdržimo vsaj kanček rutine in da počnemo, kar smo v miru radi in dobro počeli. To pravi ukrajinski kuharski mojster, ki v opustošenem Kijevu že od začetka ruske invazije s svojim poklicem pomaga državi in rešuje življenja. Jevgen Klopotenko je svojo vrhunsko restavracijo v središču Kijeva zaradi vojne čez noč spremenil v kuhinjo, v kateri zdaj kuha množicam, pa tudi sorojakom, ki državo branijo na bojiščih. Zakaj se je odločil za tako velikodušno potezo in kako lahko z njo Ukrajini pomaga prav vsak?

Na zasebnih naslovih prijavljenih že 2500 ukrajinskih beguncev

09. 03. 2022 19.23

Naši centri za nastanitve so od začetka vojne sprejeli 135 ukrajinskih beguncev, s stopnjevanjem konfliktov na vzhodu pa ubežnikom v Sloveniji trenutno s streho nad glavo večinoma pomagajo širokosrčni posamezniki. Pri znancih in sorodnikih naj bi bilo po nekaterih ocenah zdaj že 2500 ukrajinskih beguncev, še več pa jih bo v prihodnje ob prihodu k nam potrebovalo tudi zdravstvene storitve, socialno varstvo, pravno pomoč in celo izobraževanje. Kaj vse beguncu iz Ukrajine ob vstopu v Slovenijo pripada? In kdo oziroma kaj to zagotovi?

'Za namestitev beguncev bi morali uporabiti malo manj kot vse športne dvorane'

01. 03. 2022 18.26

Že več kot 660 tisoč je Ukrajincev, ki so se v begu pred strahotami vojne zatekli v sosednje države, številka pribežnikov se je tako od ponedeljka povečala za približno 140 tisoč. A število ukrajinskih beguncev vztrajno narašča in za naslednje tedne, celo mesece, napoveduje celo največjo begunsko krizo stoletja, ki seveda že dosega tudi Slovenijo. Prve namestitve v begunskih centrih so že pripravljene, v njih smo prve ubežnike namreč sprejeli že v preteklih dneh.

Bo Igorju Bavčarju odobren pogojni izpust pol leta pred iztekom kazni?

22. 02. 2022 19.16

Nekdaj cenjeni politik, osamosvojitelj in gospodarstvenik, prvi mož Istrabenza, ki je danes obsojenec in zapornik, Igor Bavčar, naj bi bil kmalu prost in bo v miru lahko igral košarko in lovil ribe na vikendu na Blokah. A svoje kazni še ni odslužil in tudi ne vrnil milijonov. Pa mu je komisija pred dnevi vseeno, za zdaj še neuradno, odobrila pogojni izpust. In četudi je Bavčar še v drugih kazenskih postopkih, pojasnjujejo pravni strokovnjaki, je pogojni odpust vseeno mogoč.

Izraelski poslovnež preko aplikacije za zmenke ženske okradel za več milijonov evrov

07. 02. 2022 19.28

Da so tujci lahko nevarni, so nas svarili že kot otroke. Da je pri spoznavanju neznancev preko spletnih aplikacij za zmenke treba biti previden, pa še danes marsikdo spozna prepozno. Kot denimo posameznice, ki so podlegle čarom izraelskega poslovneža. Podlih iger poslovneža Simona Levajeva, ki je preko aplikacije Tinder številne ženske očaral, nato pa jih okradel za več milijonov evrov, je danes toliko, da so po njem posneli celo dokumentarni film. Kako si je podlež uspel pridobiti naziv trenutno najslavnejšega prevaranta na svetu?

Sindrom sklonjenih glav: v življenju v zaslone povprečno zremo 34 let

04. 02. 2022 18.46

Pravijo, da v tla gledajo ljudje, ki jim je nerodno. A bodimo iskreni, morda ne zaradi sramu. Dejstvo je, da v resnici vse bolj gledamo v telefone namesto v čudež, ki je okoli nas. Naravo. Kdaj ste nazadnje pogledali v nebo ali v krošnje dreves? Bi še znali prepoznati vrste dreves ali razločiti med vrstami ptic? Pa med vrstami oblakov? Danes brez raznih aplikacij še vreme težko predvidimo, a to sploh ni težava - ob psiholoških in nevroloških posledicah prekomerne uporabe elektronskih naprav, buljenje v zaslone lahko pripelje celo do dolgotrajnih poškodb mišic hrbta, vratu in ramen.

Pomilostitve čarovništva: ali lahko to pričakujemo tudi v Sloveniji?

01. 02. 2022 18.54

Le kdo še ni slišal za Harry Potterja, čarovnice iz Eastwicka ali Sabrino s črno mačko? Čarovništvo danes preko televizijskih zaslonov navdušuje številne, a na žalost še zdaleč ni bilo vedno tako. V 16. in 17. stoletju so po Evropi v čarovniških procesih namreč usmrtili več kot 50.000 ljudi, od tega kar 80 odstotkov žensk. Spomin nanje bi danes mnoge države rade počastile z množičnimi pomilostitvami, kot so to zadnji storili Katalonci. Lahko kaj takega pričakujemo tudi v Sloveniji?

Kipar ženskih aktov: 'Kamnita mednožja so mi pravzaprav rešila posel'

28. 01. 2022 19.41

Pravijo, da se danes z umetnostjo težko dobro služi. In prav priložnost za večji zaslužek je kiparja svetnikov prelevila v izdelovalca kamnitih mednožij. Ženske akte je kipar iz Koprivnice na Hrvaškem sicer ustvarjal že prej, prav v času epidemije pa je povpraševanje po 30-centimetrskih kipcih golih teles še poskočilo. In kaj je bil povod za to?

Objave iz eAsistenta na Instagramu: gre za zlorabo osebnih podatkov?

25. 01. 2022 19.00

O dobrih in slabih ocenah, neopravičenih urah in zamujanju k pouku so starši danes lahko prav hitro seznanjeni prek platforme eAsistent, a taka komunikacija med učitelji in starši mnoge očitno zabava. Med drugim tudi avtorje novega Instagram profila eAsistent_vpisi, ki v objavah deli sporočila o šolskih prekrških, namenjena seveda staršem. In kaj bi vi storili, če bi o ukoru svojega otroka izvedeli na družbenem omrežju? Ali če bi kot učitelj v spletni objavi opazili svoje podatke? Ali bi to lahko pomenilo zlorabo osebnih podatkov?

Otožni ponedeljek, najdepresivnejši dan v letu

17. 01. 2022 18.46

Bančne račune smo zaradi praznikov izpraznili, novoletne zaobljube so že srečale svoj konec, za nameček pa je zunaj še temačno in mrzlo. Vse našteto je pod vplivom polne lune, drugih retrogradnih nebesnih teles in še seveda epidemije pripeljalo do otožnega ponedeljka, najdepresivnejšega dne v letu. Kako smo ga občutili Slovenci?

'Generacija na uspešnost posameznika na delovnem mestu vpliva le tri odstotke'

14. 01. 2022 18.23

Poznamo več generacij, v katere se posamezniki uvrščajo glede na vrednote, izkušnje in razne tehnologije, ki so jih v odraščanju zaznamovale. Na področju dela danes od petih sodelujejo štiri, vsaka pa ima svoj način dela in vodenja, želje, pa tudi različne osebne cilje, kar lahko privede do nesporazumov in konfliktov pri delu.

Kakšne so značilnosti in lastnosti različnih generacij?

13. 01. 2022 18.38

Zagotovo ste že slišali za izraza 'baby boomerji' ali 'milenijci'. Pa veste, kaj izraza opisujeta? Gre pravzaprav za skupini posameznikov podobne starosti, ki delijo dogodke določenega obdobja odraščanja. Takih skupin je v grobem pet, vanje pa so strokovnjaki ljudi uvrstili glede na vrednote, izkušnje in razne tehnologije, ki so jih v življenju zaznamovale. Kateri generaciji pripadate vi in katere so njene značilnosti?

Jon Stewart z izjavo o Judih dvignil prah, avtorico knjig označil za antisemitistko

10. 01. 2022 19.31

Kot nepravično, celo krivično, pa so ljubitelji franšize Harry Potter označili izjavo znanega televizijskega voditelja Jona Stewarta o tem, da ga škrati bankirji iz omenjenih knjig in filmov spominjajo na Jude. Porogljiv komik, sicer judovskih korenin, je v enem od spletnih podkastov avtorico knjig označil za antisemitko, temu pa je sledil val kritik, ki je znova pokazal na težavo pretirane politične korektnosti.