AvtorDenis

Bi se presajene ledvice v Sloveniji lahko znašle v trgovini z organi?
08. 06. 2022 19.55
Hrvaško zdravstvo pretresa prvi sum trgovine z organi, saj je inšpekcija pri dveh presaditvah ledvic, ki so ju pred tremi leti opravili v zagrebškem kliničnem centru, odkrila kršitev zdravniškega kodeksa. V obeh primerih darovalca nista bila v sorodu z bolnikoma in nista hrvaška državljana. Hrvaška ima praktično enak sistem transplantacijske dejavnosti kot Slovenija. Le da pri nas velja, da se presaditve organov živih darovalcev izvedejo šele, ko ni mogoče zagotoviti organa pokojnika. Kar pa se zgodi le enkrat do dvakrat letno, pojasnjujejo na zavodu Slovenija-transplant. Postopek vedno poteka pod nadzorom zdravnikov, psihologov in etične komisije, pogoji pa so zelo strogi, zato se takšen incident pri nas ne bi mogel zgoditi, zagotavljajo.

Zakaj so golobi v Barceloni pristali na kontracepciji?
08. 06. 2022 06.00
Golobi so se v katalonski prestolnici preveč namnožili, s svojimi iztrebki ogrožajo lokalno kulturno dediščino, obenem pa privabljajo podgane in druge škodljivce, poudarjajo mestne oblasti. Proces sterilizacije, ko jim v krmo primešajo kontracepcijsko sredstvo, so v katalonski prestolnici začeli pred petimi leti in ponekod je golobov manj tudi za 60 odstotkov. Da se nadležnih ptic kljub vsem naporom ne morejo znebiti, pa so krivi ljudje. Predvsem turisti, ki za seboj puščajo ostanke hrane ali namerno hranijo golobe. Poznavalci ptic medtem opozarjajo, da učinka ne bo, dokler Barceloni ne bodo sledila tudi druga mesta.

Grlić Radman: Vstop Hrvaške v schengen bo koristil predvsem Slovencem
14. 05. 2022 19.42
Ali bo Slovenija blokirala vstop Hrvaške v schengen? To se sprašujejo številni hrvaški mediji, ki opozarjajo, da bo nova slovenska vlada širitev območja pogojevala z nerešenim vprašanjem meje. Najverjetnejša nova zunanja ministrica Tanja Fajon je dejala, da podpira čimprejšnji vstop Hrvaške v schengen, a da območje potrebuje reformo, vzporedno z njo pa, da poteka implementacija arbitražne razsodbe. Vstop Hrvaške v schengen nima nič z mejo in arbitražnim postopkom, odgovarja hrvaški zunanji minister, ki meni, da bi konec poletne gneče na mejah koristil prav Slovencem.

Čehi adrenalinskim navdušencem ponujajo novo atrakcijo
12. 05. 2022 06.00
Na Češkem bodo v petek odprli najdaljši viseči most za pešce na svetu. Meri 721 metrov in se bohoti skoraj 100 metrov nad tlemi, leži pa pod vznožjem gore na češko-poljski meji. Ker je rekorder med mostovi širok le 120 centimetrov, bo zgolj enosmeren. Po adrenalinskem doživetju pa se bodo obiskovalci s tresočimi koleni na izhodišče vrnili peš.

Molznice obožujejo tekočino, ki ostane po destilaciji ruma
07. 05. 2022 07.00
Kaj imajo skupnega krave in rum? Čeprav ga ne pijejo, krave zaradi žgane pijače iz sladkornega trsa dajejo več mleka, ugotavljajo avstralski kmetje. Odkar molznice pijejo tekočino, ki ostane po destilaciji ruma, se jim je proizvodnja mleka občutno povečala. Stranski produkt nima alkohola, živina pa ga obožuje. V destilarni se veselijo povezovanja z lokalnimi pridelovalci in se nadejajo dolgoročnega sodelovanja.

Ob visokih cenah goriva podražitve napovedujejo tudi prevozniki
03. 05. 2022 06.00
Novo vlado čaka velik izziv – podivjane cene bencina in dizla. Cene pogonskih goriv v Sloveniji so dosegle najvišjo vrednost doslej. Liter bencina je od nedelje dražji za 10, liter dizla pa za kar 30 centov. Za 50-litrski rezervoar dizla, za katerega smo še v soboto plačali 77 evrov, je treba po novem odšteti več kot 90 evrov. Na črpalkah ob avtocestah so cene še višje. To je nevzdržno, so ostri prevozniki. Če ne gre drugače, bodo tudi sami podražili prevoze, s tem pa bo dražje tudi naše življenje. Dražilo se bo vse – od hrane do surovin in ostalega. Kako je v tujini in kaj čaka naše državljane?

V Zagrebu odprli prvo restavracijo, v kateri vam bodo obrok skuhali roboti
27. 04. 2022 07.00
V Zagrebu so odprli prvo restavracijo, kjer kuhajo izključno roboti. Obrok pripravijo v 15 minutah, gosti pa se medtem ne dolgočasijo, saj jih lahko opazujejo med ustvarjanjem. Za zdaj ponujajo sedem glavnih jedi, nobena pa ni dražja od devetih evrov. Šef kuhinje je lahko tudi na Maldivih, pa njegovi gosti ne bodo lačni, se šali lastnik futuristične restavracije.

46-letni poliglot obvlada kar 24 jezikov
21. 04. 2022 06.00
Čeprav tekoče govori kar 24 jezikov, je neverjetno skromen in zdržan. S prevajanjem za mednarodne organizacije bi lahko služil mastne denarce, a raje čisti preproge. 46-letnik iz ameriškega Marylanda se med drugim brez težav sporazumeva v hrvaščini in srbščini, slovenščine pa se še ni lotil. Hiperpoliglot je samouk, večino jezikov se je naučil iz knjig in s pomočjo mobilnih aplikacij. Nima le velikih možganov, ampak tudi veliko srce, pravi njegova mama.

Na Kosovu, ker so ulice ozke in strme, smeti odnašajo s pomočjo konja
01. 02. 2022 06.00
Kje in kako konj postane smetar? "Na Kosovu, ker so ulice ozke in strme," odgovarjajo v mestu Prizren. V starodavnih četrtih odpadke pobira konj, saj sodobna smetarska vozila do hiš enostavno ne morejo. "Tudi ko sneži ali dežuje, nikoli se ne ustaviva," pravi 66-letni lastnik plemenite živali, ki mu največ pomeni zadovoljstvo someščanov. Za domačine sta nedvomno junaka, saj poskrbita za čisto in urejeno okolico, obenem pa ostarelim prebivalcem dostavljata osnovna živila.

Jamajška bob ekipa napoveduje medaljo na olimpijskih igrah
28. 01. 2022 06.00
Jamajka znova piše športno zgodovino. Na zimske olimpijske igre v Peking so se, rekordno, uvrstile kar tri ekipe, ki bodo drvele v bobu. Po 24. letih bo barve karibskega otoka zastopala tudi moška četverica, ki je marsikomu obudila spomin na kultni film Ledene steze. Navdihnil ga je debi jamajške ekipe v bobu na olimpijskih igrah v Kanadi leta 1988. Pričakujte ogenj na ledu, sporočajo iz tropske države. Štiričlanska posadka boba trenutno trenira v Veliki Britaniji in napoveduje, da se bo s Kitajske vrnila z medaljo.

Zanimanje o prijavi prebivališča v Kranjski Gori le šala na račun Plenkovićevega sodelavca
23. 01. 2022 19.58
Hrvaški predsednik Zoran Milanović je v Kranjski Gori preverjal pogoje za prijavo prebivališča, je sporočil njegov tiskovni predstavnik. To bi mu namreč omogočilo, da zaprosi za državno stanovanje v Zagrebu. Z neobičajnim sporočilom za javnost se je predsednikov urad ponorčeval iz šefa kabineta predsednika vlade Plenkovića, ki je svoje prebivališče lažno prijavil na Dugem otoku, da bi dobil poceni državno stanovanje v središču hrvaške prestolnice. To je v zgradbi, ki je bila po potresu obnovljena med prvimi, medtem ko večina Zagrebčanov še vedno čaka na začetek del.

Kdo bo kupil eno najdražjih vil na svetu?
20. 01. 2022 06.00
Skoraj pol milijarde evrov vredna rimska rezidenca, ki jo krasi edina stropna umetnina znanega slikarja Caravaggia, je očitno predraga tudi za najbogatejše ljudi na svetu. Čeprav se je govorilo, da zanima celo Billa Gatesa, se dražbe nepremičninskega dragulja ni udeležil nihče. Vila se prodaja zaradi spora med dediči, ki se je vnel po lastnikovi smrti. Otroci iz njegovega prvega zakona skušajo na cesto spraviti očetovo tretjo in zadnjo ženo, v Teksasu rojeno princeso. Nasprotniki prodaje pa od italijanske vlade zahtevajo, da edinstveno posestvo odkupi, saj menijo, da je treba umetniške zaklade zaščititi in jih dati na ogled javnosti. Država ima resda predkupno pravico, ampak ali si jo lahko tudi privošči?

Nemčija pred legalizacijo marihuane za osebno rabo
06. 01. 2022 06.00
Trenutno je uporaba konoplje v Nemčiji dovoljena izključno v zdravstvene namene, nova vlada pod vodstvom kanclerja Olafa Scholza pa je v koalicijski sporazum zapisala, da bo v specializiranih trgovinah na voljo vsem polnoletnim. Legalizacija marihuane bi lahko v nemško državno blagajno nasula več kot štiri milijarde evrov letno in ustvarila 27.000 delovnih mest, je pokazala raziskava, ki jo je naročilo tamkajšnje združenje za konopljo. Bolj skeptični so organi pregona, ki se bojijo, da bodo imeli še več dela.

Bi plesali z roboti?
05. 01. 2022 06.57
Vsi ste vabljeni na zabavo, odmeva iz moskovskega muzeja robotov, kjer skušajo odpraviti strahove pred tehnološko prihodnostjo. Napredne stroje lahko pobliže spoznate, se z njimi zapletete v pogovor ali celo zaplešete, saj so ob industrijskih na ogled tudi humanoidni in živalski roboti. Nekateri imajo dober smisel za humor, drugi pa bi namesto nas pomili posodo, ugotavljajo najmlajši obiskovalci. Cilj kuratorjev je navdušiti otroke nad strojništvom, jih spodbuditi k ustvarjanju in premikanju meja v robotiki. Po ogledu interaktivne razstave pa je mogoče določene robote tudi kupiti ali najeti.

V dnevni sobi z zvezdniki
23. 12. 2021 06.00
Angelina Jolie, Anthony Hopkins, Sophia Loren, Marilyn Monroe in številni drugi zvezdniki sedijo v dnevni sobi ukrajinske umetnice. Svoje najljubše igralce in njihove filmske like namreč spreminja v lutke. Izdelala jih je že skoraj 100, navdih pa dobi predvsem ponoči, ko ne more spati. Zvezdniških stvaritev ne prodaja, bi pa jih, kot pravi, z največjim veseljem podarila svojim idolom.

156 ton ledu se je spremenilo v zimsko čudežno deželo
22. 12. 2021 06.00
Sibirsko mesto Tomsk je znova gostilo festival ledenih skulptur, kjer je svoje veščine ponosno razkazovalo 16 ekip iz vse Rusije. Čeprav so termometri kazali krepko pod ničlo, so kiparji ves teden garali po 12 ur na dan, najbolj odporni na mraz pa tudi vso noč. Navdih so črpali iz bajk in legend, skupaj pa so izdelali 32 osupljivih skulptur.

V Barceloni najbolj priljubljena garaža za superjahte
09. 12. 2021 06.24
Največ superjaht v Sredozemlju servisirajo in vzdržujejo v barcelonski marini, ki se samo še širi. Cena popravila lahko naraste vse do vrtoglavih 20 milijonov evrov. Na svetovnih morjih se je število superjaht, ki so daljše od 24 metrov, v zadnjem desetletju več kot podvojilo, flota najbogatejših Zemljanov pa neposredno zagotavlja skoraj 150 tisoč delovnih mest.

Bo Božiček letos ostal brez obiskovalcev?
08. 12. 2021 06.00
Ali bo Božiček ostal brez obiskovalcev, koliko otroških želja bo sploh slišal v živo, se v predprazničnem času sprašujejo na Laponskem, kjer domuje bradati dobri mož. Zaradi pandemije je rezervacij bore malo, vendar živahnost v Božičkovo vasico za zdaj še prinašajo redni neposredni poleti iz Nemčije in Francije. Rovaniemi je lanski december obiskalo 82 odstotkov manj turistov kot leto prej. Letošnji božič je za nas ključen, ali se bomo izvlekli ali propadli, tarnajo tamkajšnji obrtniki.

Izum študentov: futuristični rokav za razumevanje jezikov
04. 12. 2021 09.21
Si predstavljate, da bi lahko skoraj vse tuje jezike razumeli zgolj s pomočjo rokava? Želeli smo ustvariti pripomoček, ki bi si ga brez sramu nadeli filmski superjunaki, pravijo nizozemski študenti. Razvili so pametni rokav, ki besede spreminja v vibracije, te pa odmevajo iz 24 majhnih zvočnikov. Vibracijski jezik temelji na 39 glasovih angleškega jezika in ga je bojda moč osvojiti v mesecu dni. Uporabniki lahko za zdaj občutijo in razumejo le pisano besedo. Ko ga bo ekipa študentov dodelala in bo zmogel pretvarjati govor, pa bo futuristični rokav pomagal tudi ljudem, ki imajo težave s sluhom.

Številni nemški študentje za študij medicine izberejo Hrvaško
19. 11. 2021 06.00
Če je Nemčija res obljubljena dežela, zakaj potem številni mladi Nemci romajo na Hrvaško? "Zaradi študija, ponosno povedo v Osijeku. 50.000 Nemcev si vsako leto želi študirati medicino, a je v Nemčiji na voljo le 12.000 mest. Zato odhajajo v tujino in osiješka medicinska fakulteta je pogosto njihova prva izbira, saj je ena od le treh v Evropi, kjer predavajo tudi v nemščini. 52 Nemcev je nad umirjenim življenjem v Osijeku navdušenih, zato mnogi razmišljajo, da bi po koncu študija kar ostali pri naših južnih sosedih.

Nov Guinnessov rekord: deček Curtis postal najmlajši nedonošenček, ki je preživel
13. 11. 2021 07.00
Svet je bogatejši za nov Guinnessov rekord. Deček Curtis iz Alabame je ob rojstvu štel 21 tednov in en dan ter uradno postal najmlajši nedonošenček, ki je preživel. Malček je tehtal 420 gramov, kar je enako kot nogometna žoga, zdaj pa je star 16 mesecev in že veselo čeblja, pripoveduje njegova presrečna mama. V bolnišnici je preživel prvih 275 dni svojega življenja, imel je manj kot odstotek možnosti za preživetje. Še nikoli nisem videl nedonošenčka, ki bi bil tako močan, pa pravi njegov zdravnik.

Kakšne so politične posledice razkritij?
04. 11. 2021 06.00
Kakšne so politične posledice razkritij, kot je dogovarjanje Vizjaka in Petana, zelo zgovorno pričata tudi primera nekdanjega nosilca liste SD za slovenskega evroposlanca Zorana Thalerja, ki so ga tajno posneli med dogovarjanjem o prejemu podkupnine in nekdanjega avstrijskega podkanclerja Stracheja, ki se je v past skrite kamere ujel na španski Ibizi, ko je v zameno za politično podporo ponujal pogodbe z vlado.

Mozart lahko zdravi epilepsijo
20. 10. 2021 06.00
Bolnikom, ki so poslušali Mozartovo sonato za dva klavirja v D-duru, se je izbruh električnih impulzov v možganih zmanjšal tudi za 60 odstotkov. To pomeni, da so bili njihovi epileptični napadi blažji. Dovolj je bilo že 30 sekund Mozarta, medtem ko se med daljšim poslušanjem katere druge glasbe, celo bolnikovih najljubših pesmi, ni zgodilo nič. Od kod torej terapevtska moč Mozartove sonate? Njena skrivnost bi lahko bila v melodiji, ki ustvari občutek presenečenja, pravijo raziskovalci.

Skrb za čisto in urejeno okolje: v Jeruzalemu postavili govoreče smetnjake
19. 10. 2021 06.00
Govoreči smetnjak ni znanstvena fantastika. V Jeruzalemu so postavili koš za smeti, ki se zahvali in zaploska mimoidočim, ker ne onesnažujejo okolja. Skupini meščanov je bilo dovolj umazanih ulic, neotesance pa skušajo na stran čistoče in urejenosti pridobiti s pomočjo sodobne tehnologije. Govoreči smetnjak je opremljen s solarnimi paneli in senzorji, ki zaznajo odpadke, pa tudi s smislom za humor, saj paleta različnih glasov vzorne meščane nagovori z ljubica oziroma ljubček. Naložba je obrodila sadove, so navdušeni pobudniki, saj je nekoč umazana soseska iz dneva v dan bolj čista.

Belgijsko mestece z mamljivo ponudbo vabi mlajše
15. 10. 2021 06.00
"Če se preselite k nam, dobite 10 tisoč evrov." Tako mamljiva je ponudba belgijskega obalnega mesteca Nieuwpoort. Župan si namreč želi znižati povprečno starost prebivalcev, morje in prostrane peščene plaže namreč privabljajo vse več upokojencev. 10 tisočakov zato obljublja mlajšim od 35 let, ki bodo v mestu kupili nepremičnino in se tam stalno prijavili. Tistim, ki skušajo zgolj prihraniti pri nakupu počitniškega domovanja ali pa bi radi zaslužili z oddajanjem, pa sporoča: za subvencijo se lahko obrišete pod nosom.

Srednjeveška italijanska vasica, ki je skoraj izginila z zemljevida, znova zaživela
13. 10. 2021 06.00
Kako lahko 10 milijonov evrov spremeni številne usode, dokazuje zgodba iz sosednje Italije. Zapuščena in propadajoča vasica na jugu države je skoraj izginila z zemljevida, a jo je po naključju odkril motorist in jo spremenil v hotel, v katerem se je ustavil čas. Preostale vaščane, ki niso odšli, je povabil k sodelovanju in jih spremenil v podjetnike. Skupaj so zaščitili starodavne običaje in dediščino kraja. Turiste z vsega sveta, ki jih pot zanese v deželo Abruci, vabijo na oddih, kjer bodo doživeli najpristnejšo Italijo.

Andy Murray prosi: Pomagajte mi najti poročni prstan
08. 10. 2021 06.00
Škotski teniški igralec Andy Murray tarna, da se je pri ženi Kim znašel v slabi luči. Po treningu v Kaliforniji so mu ukradli preznojene športne copate, ki jih je pustil pod najetim avtomobilom pred hotelom, da bi se čez noč prezračili. Nič hujšega za šampiona, ki je v svoji karieri samo s turnirskimi zmagami v žep pospravil več kot 53 milijonov evrov, če ne bi kot ponavadi poročnega prstana privezal na vezalke.

Prihaja prvi film, ki bo posnet v vesolju
22. 09. 2021 06.00
Ameriškega superzvezdnika Toma Cruisa so prehiteli Rusi. Hollywood bo očitno moral priznati premoč ruskim filmarjem, ki bodo celovečerec prvi posneli v vesolju. V začetku oktobra bosta glavna igralka in režiser poletela na Mednarodno vesoljsko postajo, ki se bo za 12 dni spremenila v filmski studio. Naslov filma je Izziv, govori pa o zdravnici, ki se mora podati v vsemirje, da bi rešila življenje astronavtu. Za strah ni več prostora, pravi ruska igralka, ki je morala skupaj z režiserjem prestati naporen trimesečni trening in se naučiti osnov preživetja v vesolju.

Putin v zameno za oddajo elektronskega glasu na volitvah ponuja nagrade
15. 09. 2021 19.52
Milijon nagrad za volivce. Ruski predsednik Putin ponuja 20 stanovanj, 100 avtomobilov in na desettisoče rubljev v darilnih bonih. Ponudba velja za vse, ki bodo od petka do nedelje elektronsko oddali svoj glas na parlamentarnih volitvah. Vladajoči stranki Enotna Rusija, ki podpira Putina, priljubljenost sicer upada. Kot kažejo javnomnenjske ankete, bo volilna udeležba nizka, Putin pa jo skuša zvišati tudi z enkratnimi finančnimi dodatki za upokojence, vojake in policiste.

Sovražna sporočila in grožnje z bombo, ker v lokal sprejema le tiste s pogojem C in P
10. 09. 2021 06.00
Burna polemika o izpolnjevanju pogoja C in P, ko je družba bolj odprta zgolj za cepljene in prebolevnike, se je razplamtela tudi v Nemčiji. "Dobivam sovražne klice in sporočila, celo grožnje z bombo," pravi gostinec iz Hamburga, ki v svojem lokalu sprejema le goste, ki so cepljeni ali so covid preboleli. Ta pogoj v njegovi zvezni deželi omogoča blažje protikoronske ukrepe, kot sta daljši delovni čas in večje število gostov. Kritiki mu očitajo, da razdvaja družbo, sam pa pravi, da je njegova odločitev povsem ekonomska in da se ne bo pustil ustrahovati.