AvtorDoroteja Dobovšek

Referendum o Krimu in Donbasu v času vojne? 'To je praktično nemogoče'
22. 03. 2022 18.09
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je prepričan, da lahko zgolj pogovor iz oči v oči z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom reši vojno. Ker da brez pogajanj na najvišjem nivoju sploh ne more z gotovostjo vedeti, če si Rusija vojno želi ustaviti. Omenil je tudi možnost pogovora o statusu Krima in vzhodne regije Donbas, a še preden bi bil kakršen koli dogovor zares sprejet, bi moralo po mnenju Zelenskega o tem na referendumu odločati ljudstvo. A kako realna je sploh izvedba referenduma v času vojne?

Ukrajinke ob dnevu žena: Bolj kot rož si želimo mir in občutek varnosti
08. 03. 2022 18.47
Osmi marec žal zaznamuje na stotisoče zgodb žena, ki so v zadnjih trinajstih dneh morale zapustiti svoje domove, svoje može in se podati na nevarno pot v neznano. Zanje 8. marec ne pomeni nič, je le dan, enak včerajšnjemu, in z vprašanjem, kaj bo jutri, pravijo. Je le dan, ko vedo, da je na njih, da svoje otroke z najnujnejšim v torbi ali dveh rešijo z vojnih območij.

V Sarajevu veliko pomanjkanje zemeljskega plina
26. 01. 2022 19.54
V prestolnici Bosne in Hercegovine se bolj kot s covidom trenutno ukvarjajo s tem, kako se bodo ogrevali do konca kurilne sezone. V Sarajevu se namreč spopadajo z velikim pomanjkanjem zemeljskega plina, kar bi lahko pripeljalo do dolgotrajne prekinitve dobave za približno 150 tisoč posameznikov. Ugasnili so že več kotlovnic in preklopili na alternativna goriva, a tudi teh nimajo v neomejenih količinah.

Kakšni pogoji veljajo za vstop v Italijo, Francijo in Avstrijo?
25. 01. 2022 19.22
Kmalu bodo v veljavo stopile določene spremembe v povezavi s covidnimi potrdili. Če v času zimskih počitnic načrtujete potovanje v tujino, denimo na smučanje, se najprej dobro pozanimajte, kakšne pogoje v posamezni državi zahtevajo.

Lažne obljube o boljšem življenju: letno v Sloveniji od 50 do 100 žrtev prostitucije
21. 01. 2022 19.41
Mariborski kriminalisti so v nočnem klubu blizu Maribora zaradi suma trgovine z ljudmi ovadili tri osebe, državljana in državljanko Slovenije ter državljanko Srbije. Ti naj bi v prostitucijo silili vsaj tri tujke, državljanke Venezuele in Kolumbije. A sodišče je osumljence že izpustilo iz pripora, saj ni bil podan utemeljen sum za očitek o trgovanju z ljudmi. Državna statistika letno beleži med 50 in 100 možnimi žrtvami prostitucije, a vse dejansko niso identificirane. Navadno so to ženske, ki prihajajo iz revnejših in manj razvitih držav. Pri nas jim je obljubljeno boljše življenje, v resnici pa jih čaka predvsem izkoriščanje in nasilje.

Sodniki napade in grožnje rešujejo z zasebnimi tožbami
20. 01. 2022 18.31
Napadi na sodnike ali njihovo lastnino, kakršen se je zgodil ljutomerskemu sodniku Gorazdu Tivadarju, so vse prej kot redki. Toda ne obravnavajo se kot napad na uradno osebo, zato morajo sodniki sami poskrbeti za zasebne tožbe, ki pa jih tožilstvo ne obravnava prednostno in se lahko zato vlečejo več let.

Slovenija bi z zaprtjem premogovnika padla pod 50 odstotkov samooskrbe z elektriko
18. 01. 2022 18.58
Po izrednem nezadovoljstvu velenjskih rudarjev nad državno strategijo, ki do leta 2033 predvideva popolno prekinitev uporabe premoga za proizvajanje elektrike, se je odzvalo Ministrstvo za infrastrukturo. V Velenju opozarjajo predvsem na to, da v zraku visi kar 5000 delovnih mest in da bi Slovenija z zaprtjem premogovnika padla pod 50 odstotkov samooskrbe z elektriko, kar bi imelo negativne posledice tako za posameznike kot za državo. A na ministrstvu mirijo, da imajo rešitev za vse.

Kakšne so okoliščine vpoklica specialne enote v Sloveniji?
17. 01. 2022 19.27
Specialne policijske enote navadno gledamo zgolj v akcijskih filmih, a pri nas posredujejo večkrat, kot bi pričakovali. V kakšnih okoliščinah so vpoklicani specialci in pogajalci ter kaj osebo na drugi strani pripelje tako daleč, da se ne preda že ob prvih pozivih policije?

V lanskem letu smo doživeli skoraj petodstotno inflacijo
03. 01. 2022 19.37
Ob začetku novega leta se oziramo v preteklo, ki so ga poleg covida-19 zaznamovale tudi številne podražitve. Na prvi pogled izgleda, kot da ni področja življenja, kjer se cene ne bi dvignile. Celoletna inflacija je lani poletela v nebo. Če smo bili pretekla leta vajeni od 1,5- do 2,5-odstotne inflacije, se je ta zdaj podvojila.

'Žival nikoli ne more biti darilo'
30. 12. 2021 19.37
Božično-novoletni čas je med drugim tudi čas obdarovanja in na seznamu želja, predvsem pri otrocih, se pogosto znajdejo želje po psih, mačkah ali drugih živalih. A žival nikoli ne more biti darilo, opozarjajo v zavetiščih in društvih za zaščito živali. Prav tam se namreč velikokrat znajdejo ravno te živali, ki se nepremišljeno podarijo. Za žival je treba skrbeti celo življenje, saj je to živo bitje in ne igrača. Žival potrebuje naš čas, potrpljenje in konec koncev tudi denar.

Zaradi različice omikron države zaostrujejo ukrepe
24. 12. 2021 18.17
Koronavirusna različica omikron ne skrbi le naše stroke, temveč epidemiologe po vsem svetu. Prav zato so se mnoge evropske države pred božičem in novim letom odločile za zaostrovanje ukrepov za zajezitev covida. V Nemčiji bo božič še sproščen, zaostritve sledijo prihodnji teden, v Italiji so ukrepe zaostrili že včeraj in jih bodo sprostili za silvestrovo, v Avstriji pa na eni strani ukrepe zaostrujejo, na drugi pa jih sproščajo.

Vila Šumica že petnajsto leto s potico razveseljuje otroke iz socialno ogroženih družin
20. 12. 2021 18.53
Kaj je še bolj praznično od obdarovanja? Okoli božičnih praznikov je to zagotovo potica, ki na praznični mizi ne sme manjkati. Ali pa vsaj ne bi smela manjkati. Mnogi si namreč te tradicionalne slovenske sladice ne morejo privoščiti, nekateri otroci pa niti ne vedo, kaj potica je. Zanje poskrbijo v Vili Šumica v Kranjski Gori, saj za otroke iz socialno ogroženih družin pripravijo božično-novoletni tabor, kjer pa nikoli ne manjka potica.

Za krivolov jamskih hroščev od tri do pet let zapora
13. 12. 2021 19.01
Zagotovo ste že slišali za krivolov kitov, slonov, nosorogov in drugih eksotičnih živali. Kaj pa krivolov jamskih hroščev? Slovenija kot kraška dežela z veliko jamami ponuja ogromno različnih, zelo redkih vrst jamskih hroščev, ki pa so predvsem zanimivi za zbiratelje in ljudi, ki hrošče prodajajo na črnem trgu. Kako so videti njihove pasti in zakaj je lov na jamske hrošče pri nas prepovedan?

Tudi Nemčiji je uspelo presaditi popolnoma umetno srce, kako daleč smo v Sloveniji?
07. 12. 2021 19.04
Skoraj neverjetno je, kako se zdravstvo tudi v času epidemije hitro razvija in ne le, da izboljšuje življenja, ampak jih tudi rešuje. Po Italiji, Franciji in Nizozemski je zdaj še Nemčiji uspelo prvič uspešno presaditi popolnoma umetno srce. Za Ralfa Jensena je bilo umetno srce zadnja možnost, njegovo srce mu je hitro odpovedovalo, darovalca pa zanj niso našli. Zdravniki napovedujejo, da bo ta tehnologija rešila življenja še mnogim, ki so v enakem položaju kot Jensen. Kako daleč od tovrstnih transplantacij pa smo v Sloveniji?

Trije direktorji energetskih podjetij so se soočili z ministrom Vrtovcem
06. 12. 2021 19.05
Po tem, ko smo v novembru videli pravi kadrovski cunami v naši energetiki, saj so v tednu dni položaje izgubili trije direktorji energetskih podjetij, so se ti soočili z ministrom Vrtovcem, ki je pristojen za področje energetike, a ves čas govori, da z menjavami nima nič. To smo slišali tudi danes – da ni nihče nezamenljiv, da pridejo novi, boljši ali pa tudi slabši. In znova smo skorajda videli solze v očeh Roberta Goloba. Komisija za nadzor javnih financ, ki jo je sklicala opozicija, ni izvedela nič novega, seja je bila prekinjena še pred kakšnimi zaključki.

Ali obstajajo posamezniki, ki so odporni proti covidu-19?
02. 12. 2021 18.22
Čeprav se ob pogledu na število dnevnih okužb zdi, da se epidemija umirja, vsakodnevno še vedno odkrijejo več tisoč ljudi, okuženih z novih koronavirusom. Nekateri posamezniki so se v dobrem letu in pol okužili že dvakrat, na drugi strani pa se zdi, da se nekateri ne bodo nikoli, ne glede na to, kolikokrat so v tveganem stiku z okuženimi.

Za anticepilsko propagando v Italija odgovorna policija, v Grčiji eno osebo aretirali
19. 11. 2021 18.33
Število covidnih bolnikov neusmiljeno narašča tudi v drugih evropskih državah, ki posledično zaostrujejo ukrepe. To pa zgolj še bolj podžiga že tako jezne zanikovalce virusa in nasprotnike ukrepov za zajezitev virusa. A v tujini se s tem ukvarja policija. V Italiji so denimo izvedli že več hišnih preiskav pri ljudeh, ki so na družbenih omrežjih širili neresnice o virusu in nagovarjali k nasilnim protestom. V Grčiji pa so odvetnika za širjenje neresnic o covidu-19 celo aretirali.

65-letni Španec trdil, da je 35 let svojega življenja preživel v komi
12. 11. 2021 18.47
Se še spomnite, ko so v naše življenje vstopili internet, pametni telefoni in družabna omrežja. Vse to so dogodki in inovacije, ki so zaznamovale naša življenja. Vsega tega naj se ne bi spominjal 65-letni Španec Manel Monteagudo, ki je trdil, da je bil v komi vse od leta 1979 do leta 2014, se pravi nepredstavljivih 35 let. Njegova zgodba je zaokrožila po celem svetu, a ljudje so močno dvomili v resničnost njegove zgodbe. Naknadno je Monteagudo priznal, da ni bil popolnoma iskren. Kaj ga je izdalo?

97-letnik z izjemno strastjo do tenisa
05. 11. 2021 19.16
Večkrat, ko nekdo pomisli na zrela leta upokojitve, si navadno predstavlja mirno in nerazburljivo preživljanje prostega časa. A ni vedno tako, sploh pri poskočnem in vitalnem 97-letnem Ukrajincu. Izjemno aktiven Ukrajinec, ki je poleg Guinessovega rekorda dosegel še zmago v prijateljski igri z Rafaelom Nadalom, jasno pokaže, da nikoli ni prepozno. Navdušenje nad tenisom, ki ga sam izraža, ga napolnjuje tudi z življenjsko energijo in načrti za preživljanje naslednjih let svojega življenja.

'Če kdaj, je zdaj pravi čas, da stopimo skupaj'
05. 11. 2021 19.02
Medtem ko bolnišnice pokajo po šivih, njihovo zdravstveno osebje, sploh tisti, ki delajo na urgencah in covid oddelkih, v en glas opozarjajo, da se nam, če se ne streznimo takoj, bliža katastrofa, so na drugi strani med nami tudi ljudje, ki jim ni mar. Na družbenih omrežjih smo zasledili kar nekaj zapisov, v katerih sprašujete, ali lahko kako pomagate. Kot prostovoljci. Denimo v bolnišnicah, v zdravstvenih domovih, v cepilnih centrih. Kaj lahko v zdravstvenih ustanovah, če nimamo ustrezne izobrazbe, sploh počnemo, predvsem pa – nas tam, kot prostovoljce, sploh potrebujejo?

Kriza na avtomobilskem trgu in prehod k elektrificirani mobilnosti
12. 10. 2021 19.09
Zaradi globalne pandemije ponudba avtomobilov trenutno ne dohaja povpraševanja. Premier Janez Janša se je tako z ministrsko ekipo v Spodnji Idriji, v prostorih Hidrie, srečal z desetimi vodilnimi slovenskimi dobavitelji avtomobilske industrije. Osrednja točka pogovorov je bila podpora misiji GREMO, GREen MObility in transformacija avtomobilske industrije v četrti industrijski revoluciji. Projekt naj bi prodajo te industrije s sedanjih treh milijard evrov do leta 2030 okrepil na pet milijard evrov.

Bomo v Sloveniji kmalu dobili še eno občino?
06. 10. 2021 20.22
V državni zbor je bila vložena pobuda za razpis posvetovalnega referenduma o ustanovitvi že 213. občine pri nas, občine Golnik. Novonastala občina bi zajemala 22 naselij, ime bi zaradi bolnišnice dobila po Golniku, sedež pa bi imela v Predosljah, kjer imajo devetletno osnovno šolo. Pobudnica ustanovitve nove občine verjame, da Mestna občina Kranj, pod katero trenutno spadajo naselja, ne posveti dovolj pozornosti predvsem pa denarja ruralnim naseljem. Kranjski župan obtožbe zanika in verjame, da tukaj ne gre za idejo, ki bi imela pozitivne posledice za lokalno prebivalstvo, ampak predvsem za politično potezo.

Italijan Roberto De Lorenzo, ki želi teči v vseh državah na svetu, na obisku v Sloveniji
05. 10. 2021 20.52
Ste si že kdaj zadali cilj, ki ga želite izpolniti, ne za druge, ampak za svoje zadovoljstvo? Tak cilj si je zadal 31-letni Italijan Roberto De Lorenzo, ki želi teči v vseh državah na svetu. S projektom, ki ga je poimenoval 'Zmanjkuje držav', je združil svoji dve strasti: tek in potovanje. Začel je pred dvema letoma v domači Italiji in do danes je tekel že v 31-ih državah. Za 32. destinacijo si je izbral Slovenijo, z njim je po Bledu tekla naša novinarka Doroteja Dobovšek.

Mediji postali tarča žaljivk in groženj
30. 09. 2021 18.51
Izžvižgavanje, obsojanje z različnimi psovkami in celo pljuvanje, vse to so doživeli novinarji na protestih. Člana naše ekipe na terenu je protestnik udaril v obraz in ga poškodoval. Na začetku epidemije so bili tarča žaljivk in groženj predstavniki vlade, za tem zdravstveni delavci, zdaj pa tudi predstavniki medijev. Po mnenju nekaterih protestnikov naj bi novinarji lagali o epidemiji in varnosti cepiv. Novinarska društva so nasilje obsodila - združenje novinarjev in publicistov je zapisalo, da bi do nasilja morali imeti ničelno toelranco, društvo slovenskih novinarjev pa opozarja, da je novinarsko delo postalo nevarno tudi zaradi načrtnega spodkopavanja ugleda medijev.

V Šenčurju poskrbeli za stanovanjsko problematiko mladih zaposlenih
29. 09. 2021 19.20
Iz Šenčurja prihaja dobra novica o stanovanjski problematiki med mladimi. V Skupini Ržišnik Perc, ki ima sedež v tamkajšnji industrijski coni, so prepoznali ta problem in zgradili Vilo blok, ki je namenjen izključno njihovim mladim zaposlenim z družinami. V pritličju bloka se nahaja tudi vrtec, ki pa ni namenjen samo za otroke stanovalcev, temveč tudi za vse ostale okoliške otroke.

Pod okriljem slovitega Toura bo Slovenija kot 21. država na svetu gostila L'Etape
28. 09. 2021 19.02
To, da smo Slovenci tudi kolesarska velesila, ni nič novega. Po svetovnem kolesarskem prvenstvu v Flandriji je Tadej Pogačar znova številka ena, Primož Roglič je tretji, deseti pa je Matej Mohorič. In prav ta je danes v Kranju predstavil kolesarsko poslastico, ki prihodnje leto prihaja k nam. L'Etape je etapna dirka, ki rekreativnim kolesarjem omogoča izkušnjo najprestižnejše dirke na svetu. Organizatorji Toura so Kranj izmed vseh mest izbrali prav zato, ker iz Kranja in okolice prihaja kar polovica naših najboljših kolesarjev.

Elon Musk izbira lokacijo za novo tovarno. Bo sprejel slovensko vabilo?
22. 09. 2021 19.52
Si predstavljate, da bi drugi najbogatejši človek na svetu, najbolj znan kot lastnik Tesle in SpaceX-a, Elon Musk svojo naslednjo megatovarno odprl prav pri nas? Po tem, ko je zgradil gigapodjetja že v Nevadi, Teksasu, New Yorku, Berlinu in Šanghaju, je napovedal, da razmišlja o gradnji še enega. Ugibanja so bila, da bo naslednja lokacija Teslinega podjetja Rusija, a je Musk te govorice zanikal in na Twitterju objavil, da se še niso odločili za lokacijo. Dobrodošlico v Sloveniji pa mu je že izrekel premier Janša.

V Domu starejših občanov Fužine pripravili 21 metrov dolg jabolčni zavitek
09. 09. 2021 18.42
Okusen je od žene, odličen je od mame, a najboljši je od babice, govorimo o jabolčnem zavitku, seveda. Tega že deset let tradicionalno pripravljajo v Domu starejših občanov Fužine, vsako leto pa je nekoliko daljši. Po tem, ko so lani morali štrudlfest, kot so ga poimenovali sami, zaradi covid razmer odpovedati, so si letos zadali cilj, da pripravijo rekorden, kar 20-metrski, jabolčni zavitek. Več kot 80 stanovalcev doma je združilo moči, ribali so jabolka, raztegovali testo in na koncu zvili kar 21 metrov dolg jabolčni zavitek.

'100-odstotni Američan', ki navdušuje s slovenskimi hiti, prišel na obisk
26. 08. 2021 19.00
Ko pomislite na to, kdo najbolje predstavlja Slovenijo v Združenih državah Amerike, vam na misel verjetno najprej pade Luka Dončić. Na družbenem omrežju Tik tok pa je to zagotovo 21-letni Američan Justus Reid, ki se navdušuje nad slovensko glasbo in kulturo. Svoje navdušenje v obliki kratkih posnetkov petja vsem Slovencem dobro znanih slovenskih pesmi deli s svojimi sledilci. Ti v veliki meri prihajajo iz Slovenije in prav oni so razlog, da se je nad Slovenijo in slovenskimi pesmimi sploh navdušil. V posnetkih sodeluje tudi s svojim očetom, s katerim se te dni potikata prav po naši, za njiju majhni, a lepi državici.

Kranjski sistem KRsKOLESOM ponuja novo prevozno sredstvo
12. 08. 2021 19.30
Po Kranju se po novem lahko zapeljete z novim prevoznim sredstvom, v sistem izposoje koles KRsKOLESOM so namreč dodali dva tricikla. Spredaj je nameščen tovorni prostor, ki je namenjen predvsem gibalno oviranim osebam in tistim, ki bodo želeli v center mesta prepeljati manjši tovor. S tem želijo še več ljudi spodbuditi k uporabi kolesa, zmanjšati promet v mestu in doprinesti k bolj čistemu okolju.