Avtor
Ema Čepon

Čarovnice z vseh koncev priletele na 11. kongres v Olimje

31. 10. 2024 19.20

V Olimju je prav posebna dežela, kjer imajo prav na ta dan vsako leto čarovnice svoj kongres. Zajahale so metle in tja priletele iz najrazličnejših koncev. Letos je to že 11. kongres čarovnic in tudi tokrat so na njem sprejeli pomembne sklepe. Marsikdo, pravijo, je od tam odšel začaran. Čarovnice pa so za otroke pripravile veliko zanimivega in jih tudi popeljale skozi Deželo pravljic in domišljije. Ne le čarovnice, naše kamere so v objektive na Koroški Beli ujele vse vrste drugih prikazni.

Obnova po poplavah: 'Polni so bili obljub in čisto vsako so prelomili'

30. 10. 2024 17.58

"Avgusta lani je na mojem dvorišču stal ves slovenski politični vrh," pripoveduje prebivalec do tega dne opustošenih Strug v Savinjski dolini. "Polni so bili obljub in čisto vsako so prelomili". Tisti, ki so vendarle dočakali cenitve svojih domov, so razočarano ugotovili, da so jim cenilci na račun amortizacije odvzeli tudi do 50 odstotkov tržne vrednosti hiš. Pritožili so se že pred dvema mesecema in do zdaj še niso prejeli odgovora.

Kako dostojne so slovenske pokojnine? Od mizernih 337 do rekordnih 4230 evrov

29. 10. 2024 20.28

Lahko Slovenci res brezskrbno uživamo v zasluženem pokoju, ne da bi nas skrbelo za finance? Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je objavil podatke o izplačanih septembrskih pokojninah. Pokojnino prejema več kot 645.000 upokojencev po Sloveniji. Mednje so, poleg upravičencev do starostne pokojnine, sicer uvrščeni tudi tisti, ki prejemajo delne, predčasne, invalidske, družinske in vdovske pokojnine.

Gore so terjale že 19. žrtev letos

28. 10. 2024 19.47

Ne le v eksotičnih krajih, sončno in prijetno toplo bo tudi doma, napovedujejo vremenoslovci. Če so krompirjeve počitnice družine nekoč izkoristile za pobiranje krompirja, od tod tudi ime, se danes sprašujejo, kam na izlet? Ob morje, ki še vedno dosega temperature do 20 stopinj Celzija? Ali morda v gore, kjer je prvi sneg že skopnel? To pa nikakor ne pomeni, da bodo za obisk gora ta teden zadostovali jopica in športni copati, opozarjajo gorski reševalci. Na pohodnike v gorah kljub ugodnemu vremenu še vedno prežijo pasti. Slovenske gore so namreč terjale še eno življenje.

Začelo se je s slabostjo, vrtoglavico, halucinacijami, nadaljevalo z nezavestjo

25. 10. 2024 18.59

Jesenska sezona gobarjenja je v polnem zamahu. Gob je ogromno, kar nekaj pa je bilo tudi že zastrupitev z njimi. Obiskali smo zakonca Žuk, ki sta pred tedni poleg užitnih bisernic domov prinesla tudi izjemno strupeno panterjevo mušnico. Gobe sta pripravila za zajtrk, potem pa slabost, vrtoglavica, halucinacije. Slavko so v bolnišnico odpeljali s helikopterjem, Antona z rešilcem. Če bi v bolnišnico prišla 10 minut kasneje, ne bi sedela pred vami, pripovedujeta. Svojo zgodbo delita, da bi opozorila, da se napaka lahko zgodi tudi najbolj izkušenim gobarjem.

Vse več težav v zadevi GaiaCell, zgodba je pod drobnogledom Policije

23. 10. 2024 19.44

V zadevi GaiaCell, podjetju Gordane Živčec Kalan, ki je po prevzemu propadle Biobanke želela staršem dodatno zaračunati hrambo matičnih celic, prihaja do novosti. Zgodba je namreč zdaj tudi pod drobnogledom Policije, sporočili so, da na podlagi prijave preverjajo okoliščine v smeri obstoja morebitnih razlogov za sum različnih konkretnih kaznivih dejanj. Starši medtem razmišljajo o skupinski tožbi, oglaša se tudi že politika. Poslanec Socialnih demokratov je od ministrice za zdravje zahteval ukrepanje.

Ministrstvo predlaga, da se postopek za izdajo delovnega dovoljenja podaljša

25. 09. 2024 20.33

V Sloveniji se soočamo z rekordnim pomanjkanjem kadra v številnih panogah. Delodajalci kadrovsko vrzel krpajo s tujo delovno silo. Še do nedavnega so delavci iz tujine za dovoljenja na upravnih enotah čakali tudi do pol leta, od konca julija pa lahko začnejo delati že v času, ko postopki na upravni enoti še tečejo. Na ministrstvu za javno upravo predlagajo, da se ta ukrep podaljša. Predlog bo na mizi vlade, a mu niso vsi naklonjeni.

Bo na šolskih jedilnikih kmalu na voljo tudi meni brez svinjine?

23. 09. 2024 19.51

Islamska skupnost opozarja, da osnovnošolci trenutno najmanj enkrat tedensko za malico dobijo svinjino, zato številni muslimanski otroci takrat pojedo le kos kruha in jabolko. Za šolske jedilnike zato predlagajo tudi meni brez svinjine. Šolniki pa jim odgovarjajo, da šole niso restavracije in da imajo za tovrstne prilagoditve premalo kadra. V enem od zavodov dodajajo še, da se morajo priseljenci prilagoditi našim navadam, če se hočejo integrirati v slovensko družbo. "Takšna trditev je nezaslišana in nedopustna," pa poudarjajo v islamski skupnosti.

Streljanje in požar v romskem naselju Šmihel, z reševalnim vozilom odpeljali otroka

08. 09. 2024 16.33

V romskem naselju Šmihel v Novem mestu so odjeknili streli, le nekaj minut kasneje pa je zagorela še ena od hiš, poročajo novomeški policisti. Naključna žrtev streljanja je bil otrok, ki so ga odpeljali v bolnišnico in po zadnjih podatkih ni v smrtni nevarnosti. 51-letnega osumljenca so pridržali in mu odvzeli prostost. Hiša, ki je zagorela, pa naj bi bila po podatkih Policije prav njegova. "Ocenjujemo, da je šlo za maščevalno dejanje," so pojasnili.

Bo hobby horsing postal olimpijska disciplina?

07. 09. 2024 19.23

Športna disciplina 21. stoletja, ki je najprej osvojila Finsko, zdaj pa osvaja še Slovenijo. Govorimo o tako imenovanem hobby horsingu, ježi na leseni palici, na katero je pritrjen plišasti konj. Tekmovalke so se v tej disciplini pomerile v ljubljanskem Tivoliju. Hobby horsing pripomoček so sicer številni izdelali sami. Za pravega, tekmovalnega konja, pa nekateri, verjeli ali ne, odštejejo tudi petsto evrov. Bo v prihodnje hobby horsing res postal tudi olimpijska disciplina?

Odkup stanovanj za gradnjo onkologije: zakaj se kopja lomijo na hrbtih bolnikov?

06. 09. 2024 19.05

Grozljivo, sramotno, nedostojno – odzivi na katastrofalne razmere na mariborski onkologiji, na katere so sinoči opozorili bolniki so – upravičeno ostri. Koliko časa se bodo še zdravili praktično sredi gradbišča, po hodnikih, v smradu in hrupu? Dokler Urad za investicije v zdravstvo in lastniki stanovanj, ki jih je treba porušiti, ne najdejo skupnega jezika. Lastniki s cenitvami niso zadovoljni, od 14 jih je ponujene vsote za odkup sprejelo le pet. Ponudili smo jim najvišji – po zakonodaji dovoljeni znesek, odgovarjajo na Uradu. A zakaj se morajo kopja lomiti na hrbtih bolnikov?

Šola vse dražja: tudi do 250 evrov za šolske potrebščine

29. 08. 2024 20.02

Uradno brezplačna in obvezna osnovnošolska izobrazba postaja vse dražja. Vsaj tako opažajo starši. Nekateri so za šolske potrebščine letos odšteli od 70 pa vse do 250 evrov. Odvisno od razreda in šole, ki jo otrok obiskuje. Ponekod ogromno prihranijo z učbeniškimi skladi, ponekod pa šole same zagotovijo celo nekatere likovne potrebščine.

Boxmark: Med odpuščenimi tudi delavci tik pred upokojitvijo

20. 08. 2024 19.05

Pri proizvajalcu usnjenih prevlek za avtomobilsko in letalsko industrijo Boxmark iz Kidričevega odpuščajo. 120 zaposlenih bo ostalo brez dela, med njimi tudi starejši, ki so tik pred upokojitvijo. Prvih 60 jih bo moralo oditi do konca oktobra, še enkrat toliko do konca leta. "Zanje preprosto nimamo dela," pravijo v podjetju. Naročil je namreč za petino manj. Zaposleni pa so medtem prepričani, da vodstvo načrtno zmanjšuje število zaposlenih, saj naj bi lastniki iskali cenejšo delovno silo na Balkanu in Bližnjem vzhodu.

Zgodovinska povodenj: Trbiž postal mesto duhov, kako je v Poljanah in Strugah?

04. 08. 2024 20.25

Na obletnico uničujoče vodne ujme Franc Lipovd iz Trbiža, zaselka v Ljubnem ob Savinji, praznuje še en rojstni dan. 4. avgusta ponoči ga je pred hišo ukleščil plaz. Danes me ne bi bilo več, pravi, če ga zadnji hip ne bi rešila žena in sosed. Z bolečino se lanskega avgusta spominja tudi njegov sokrajan Rajko Kosmač. Z ženo, hčerko in štirimesečnim vnučkom so se ponoči komajda prebili iz hiše, ki jo je le nekaj minut pozneje zasul plaz kamenja. V Trbižu ne bodo nikoli več živeli, že eno leto so razseljeni, zatočišče so našli pri prijateljih in znancih.

Hude nesreče: s skirojem 70 km/h, tudi pod vplivom alkohola in drog

26. 07. 2024 19.40

Skoraj 70 kilometrov na uro skozi naselje, vožnja z več kot dvema promiloma alkohola v krvi, celo pod vplivom drog. Ne, ne govorimo o nespametnih voznikih avtomobilov, temveč o številnih lahkomiselnih voznikih električnih skirojev, ki že zadnjih nekaj let veljajo za ene največjih nadlog v prometu. Kar polovico prometnih nesreč, v katerih so udeleženi povzročijo sami. Poškodbe pa so seveda še veliko hujše, kot za volanom avtomobila. K ukrepanju zdaj poziva še dijaška organizacija. In kaj predlaga?

Air tractorja sta požarišče zalila s skoraj 170.000 litri vode

19. 07. 2024 20.07

"Dobra šola, imeli pa smo tudi malo sreče," tako na vprašanje, kako jim je uspelo preprečiti ponovitev katastrofe iz leta 2022, odgovarjajo na Upravi za zaščito in reševanje. Ob tokratnem požaru je bilo jasno videti, kako poučna je bila predlanska ognjena stihija, pravijo. Odzvali so se hitreje, gasilci, ki so na Kras prišli iz domala vse države, so bili izjemno dobro organizirani. Ključna pa je bila pomoč iz zraka.

Možganovi po odvzemu živine zahtevajo 35 tisoč evrov odškodnine

11. 07. 2024 19.31

Rudi Možgan, rejec iz Krškega, ki so mu novembra lani inšpektorji nezakonito odvzeli 24 glav goveda, zahteva 35 tisoč evrov odškodnine zaradi duševnih bolečin in slabega stanja vrnjenih živali. Če poravnava ne bo uspela, bodo odškodnino izterjali po sodni poti, tudi od veterinarske inšpektorice Danuše Štiglic, napoveduje Možganov odvetnik Franci Matoz. Stroški, povezani z odvzemom, oskrbnino in zdravljenjem živali sicer že zdaj znašajo več kot 40 tisoč evrov, ki jih bomo tako ali drugače poravnali davkoplačevalci.

V nizkih športnih copatih na Mali Triglav. Nazaj pa v policijskem helikopterju

08. 07. 2024 18.14

Za gorskimi reševalci je še en pester konec tedna. Reševanja v gorah so si sledila eno za drugim. Približno dvajsetkrat so posredovali zaradi raznih poškodb in zdrsov, devetkrat je moral vzleteti tudi helikopter. Reševalci se bojijo, da bodo letos spet podirali rekorde v številu posredovanj. V gore se namreč podajajo neizkušeni in neprimerno opremljeni pohodniki. Predvsem tujci. Na Triglav se denimo odpravljajo v nizkih supergah, na 1500 metrov visoko Zelenico v sandalih in brez zimske opreme čez snežišča.

Ljubljanica se je četrto leto zapored prelevila v odbojkarsko igrišče

05. 07. 2024 19.43

Ste vedeli, da je odbojka lahko vodni šport? No, samo v Ljubljani. Reka Ljubljanica se je že četrto leto prelevila v odbojkarsko igrišče, na katerem so se pomerili odbojkarji svetovnega kova. 32 jih tekmuje, prihajajo iz vse Evrope, letos sta se pridružila tudi Brazilca. A na zmago znova cilja slovenska naveza, sestrični Tajda in Nina Lovšin. Na Ljubljanici pravzaprav nimata prave konkurence, saj je odbojka na vodi čisto slovenski izum in ga ne poznajo nikjer drugje na svetu.

Kako dolgo bomo talci pat položaja med stavkajočimi na UE in vlado?

28. 06. 2024 20.45

Bodo zdaj na termin pri okencu v dolgih vrstah zaman čakali tudi na 35ih stopinjah? Pogajanja so se, kot vse kaže, vendarle začela premikati z mrtve točke. Včeraj so se prvič sestali s premierjem Golobom ter ministroma za finance in javno upravo. Upajo, da bodo v najkrajšem možnem času podpisali sporazum za končanje stavke. Točna vsebina dogovora še ni znana, naj pa bi zbližali stališča.

Doktor reprezentance, ki včasih namesto selektorja opravi tudi menjavo

27. 06. 2024 19.59

Tudi poškodbe so del športa, še posebej takrat, ko športniki igrajo na tako visokem nivoju, kot je evropsko prvenstvo. Eden izmed ključnih členov slovenske nogometne družine, ki skrbi, da so naši fantje na borbo s Portugalsko maksimalno pripravljeni, je doktor Matjaž Vogrin. On je tisti, ki na slovenski klopi sedi ob Matjažu Keku, skrbno spremlja vse fizične kontakte med tekmo. In včasih, če je igralec prehudo poškodovan, namesto selektorja Keka sprejme tudi kakšno težko odločitev in igralca pošlje na klop.

Za razvoj genske terapije potrebujejo še dobrih 500 tisočakov

18. 05. 2024 18.39

SMS sporočilo Karolina5 ali Karolina10 na 1919 vam bo vzelo le nekaj sekund časa. Za družino petletne Karoline z redko, a smrtonosno boleznijo pa bo vsako sporočilo neprecenljivo. Brez naše pomoči bo Karolini bolezen pospešenega staranja najprej vzela vse sposobnosti, nazadnje pa tudi življenje. Njena edina rešitev, za katero pa še vedno nimajo dovolj denarja, je razvoj genske terapije. Še zadnjo četrtino sredstev bodo poskušali zbrati z dobrodelno turnejo po Sloveniji, prvič so obiskali tudi Bled. Karolinina starša sta iskrena: "Ne vemo, koliko takšnih izletov nas še čaka, če ne bo čimprej prejela zdravila."

Najboljša mlada voznika sta se odpeljala z novim avtom

09. 05. 2024 17.59

Bi znali pomagati v prometni nesreči? Ali še veste, kaj pomeni vsak prometni znak? Bi se znali obdržati na cesti v neugodnih vremenskih razmerah? Marsikateri voznik bi morda rekel, da ne. S temi izzivi so se na Vranskem soočili mladi vozniki. Zmagovalca sta poleg naziva najboljši in najboljša za volanom domov odpeljala tudi nov avtomobil, ki bo njun za leto dni. Oktobra pa se bosta v varni vožnji pomerila na evropskem tekmovanju v Belgiji.

Novi lastniki Panvite v uporabo dobili tudi več tisoč hektarjev najboljše zemlje

08. 05. 2024 19.37

Po Drogi Kolinski, Žitu in Mercatorju je še en velikan slovenske kmetijsko predelovalne industrije pristal v hrvaških rokah. 51 odstotkov skupine Panvite je za 50 milijonov evrov kupil hrvaški finančni sklad. Na kmetijsko gozdarski zbornici se sprašujejo, kaj bo z več kot tri tisoč hektarji kmetijskih zemljišč, ki jih Panvita najema od države - pogodbo za najem so lani podaljšali še za desetletje. In kaj hrvaški prevzem na dolgi rok pomeni za slovenske kmete? Predvsem pa, kako to, da bodo Hrvati za Panvito odšteli tolikšno vsoto, ko pa je država pred leti pomemben delež v podjetju prodala za drobiž?

Med novimi obveznostmi med zdravniško stavko tudi spričevala za orožni list

03. 05. 2024 19.29

Rekordni, večmesečni zdravniški stavki, kot vse kaže, še ni videti konca. Kvečjemu se v povezavi s stavko odpirajo nove fronte. Vlada je zdravnikom z novelo zakona o zdravniški službi naložila še več obveznosti, ki jih morajo opravljati med stavko. Med drugim morajo na primer, kot opozarja mladi zdravnik, urejati zdravniška spričevala za orožni list. Ali je stavka ob vseh omejitvah, ki jih zahteva vlada, sploh še stavka, se sprašujejo v sindikatu Fides in napovedujejo, da bodo na ustavno sodišče vložili pobudo za presojo ustavnosti. Ob vsem tem s svojo pobudo tudi Mladi zdravniki – da se nadure in nočno delo končno začnejo šteti v delovno dobo.

Kdo je za praznik dela najbolj trdo delal?

02. 05. 2024 19.22

Slovenija je edina država v Evropski Uniji, kjer tudi drugega maja praviloma še počivamo po kresovanjih, praznovanjih in piknikih. A vendarle ne vsi. Še več dela kot običajno so imeli na primer prodajalci na bencinskih servisih in v manjših, zasebnih trgovinah, ki so, tako kot ob nedeljah in ostalih praznikih, lahko odprti. In kaj so ljudje nujno potrebovali? Česa je že zmanjkalo?

Skladišče zapušča še preostalih 10.000 računalnikov. Kako oddati vlogo zanje?

21. 04. 2024 19.31

Se saga z nakupom 13.000 računalnikov za 6,5 milijona evrov končno bliža koncu? Skladišče v Logatcu, ki ga je država najemala za več kot 2000 evrov mesečno, vendarle zapušča še preostalih 10.000 računalnikov, na katerih se je pol leta nabiral prah. V ponedeljek se odpira javni poziv, preko katerega bodo računalnike dobile socialno ogrožene družine. Kako oddati vlogo in na kaj morajo biti upravičenci pozorni? Ob tem pa ministrstva za digitalno preobrazbo zapira tudi več kot četrtino t. i. digi info točk, za katere je ministrstvo prav tako odštelo več kot šest milijonov evrov. Zakaj?

Množica za vstop v trgovino čakala tudi po več ur: 'Čakala bi še dlje'

20. 04. 2024 20.04

Številni Ljubljančani so te dni, ob pogledu na dolge vrste, ki so se od četrtka vile pred Gospodarskim razstaviščem, dvigovali obrvi. Predvsem ženske in dekleta z vseh koncev Slovenije so sredi ulice stale in čakale tudi po uro ali dve. Ali morda ponujajo kaj zastonj? Kaj je razlog za to norijo, so se spraševali mimoidoči? Razlog je preprost, a izjemno učinkovit prijem primorske podjetnice, lastnice blagovne znamke športnih oblačil.

Ukradli avto, noreli, se zaletavali ... niso pa vedeli, da jih snema kamera

16. 04. 2024 18.47

Tako bizarne zgodbe pa še ne. Minuli petek ponoči so trije mladeniči s parkirišča v ljubljanskem naselju ukradli avtomobil in z njim divjali po ulicah, pri rdeči luči, po pločnikih, med bloki, celo po otroškem igrišču. Uničenega so nato parkirali na mesto, kjer so ga ukradli, in odšli. In verjetno so že mislili, da se bodo izmazali. A kaj, ko je lastnik že pred časom na armaturno ploščo namestil kamero, ki je njihovo nespametno, nevarno, brezsramno početje posnela. Medtem, ko se je kradljivi voznik nalašč zaletaval ob betonska korita, klopi, ograje – sta se druga dva glasno smejala in zbijala šale. Se bodo še smejali, ko bodo izvedeli, da jim grozi zaporna kazen?

Umoru pri Škofji Loki naj bi botroval medsosedski spor

09. 04. 2024 20.05

V vasi Podgora v občini Gorenja vas – Poljane so odjeknili streli, življenje je izgubil moški, ustrelil pa naj bi ga sosed. Razlog za takšno grozovito dejanje? Kot predvidevajo domačini, naj bi se umor zgodil zaradi leta trajajočih sporov glede zemljišča. Policisti so truplo moškega našli v gozdu v bližini vasi, kjer naj bi bila žrtev tudi ustreljena. Policija je nato osumljenca aretirala, zbiranje obvestil in zaslišanje krajanov pa še vedno poteka.