AvtorJana

Kaj ostrejši ukrepi pomenijo za nedeljske maše?
12. 07. 2020 19.39
Z zaostrenimi ukrepi za preprečevanje širjenja koronavirusa se je seznanila tudi Slovenska škofovska konferenca. Sklenila je, da se pri vseh svetih mašah uporabljajo navodila slovenskih škofov, ki so jih sprejeli 30. junija. Če se bodo razmere na področju epidemije še zaostrile, pa bodo slovenski škofje sprejeli dodatna navodila. In kako vse to vpliva na potek mašnih obredov?

Težka preizkušnja Mariborčana s covidom-19: tri tedne v umetni komi
10. 07. 2020 19.19
Dobra dva meseca v bolnišnici in od tega skoraj mesec dni na ventilatorju zaradi okužbe s covidom-19. Tako težka je bila preizkušnja za Mariborčana Marka Seifrieda. Zaradi boja z virusom, ki ga je na srečo premagal, je izgubil več kot 20 kilogramov, predvsem mišične mase, kot mednarodni odbojkarski sodnik je bil namreč v dobri telesni kondiciji. Potem ko se je prebudil iz umetne kome, zaradi atrofije mišic sprva ni mogel niti dvigniti roke, kaj šele sam vstati.

V vagonih z žitom, podvozjih tovornjakov ... Najdbe prebežnikov v nečloveških razmerah
21. 06. 2020 17.54
Tragično bi se lahko končalo življenje 22 migrantov iz različnih držav, ki so bili skriti v dveh tovornih vozilih – cisternah srbskih registrskih oznak. Če jih ne bi odkrili slovenski policisti na mednarodnem mejnem prehodu Gruškovje, bi se lahko zadušili. V eni cisterni je bilo skritih 13 oseb, v drugi devet. Obe skupini migrantov pa sta bili, ko so jih odkrili, zaradi pomanjkanja kisika že vidno izčrpani. Že desetletje se sicer vrstijo zgodbe prebežnikov, ki jih tihotapci v lovu na zaslužek spravljajo na cilj v nečloveških razmerah. Prihajajo v vagonih z žitom, glino, v podvozjih tovornjakov.

Turistični boni v praksi: postopek je enostaven, portal na trenutke preobremenjen
20. 06. 2020 18.35
Po slovenskih hotelih in drugih nastanitvah so gostje prespali prvo noč, odkar so v petek zaživeli turistični boni. Do štirinajste ure v soboto je bilo po podatkih Fursa skoraj 2000 rezervacij. Na Štajerskem in v Prekmurju smo preverili, kako sistem deluje v praksi. Kot pravijo turistični ponudniki pa tudi gostje je postopek enostaven in teče brez posebnosti, nekaj manjših težav je bilo le pri izpisovanju računov, saj naj bi bil receptorski portal na strani e-davki na trenutke preobremenjen.

Ob čiščenju Drave potapljači iz reke potegnili tudi slovensko zastavo
06. 06. 2020 18.42
Ob svetovnem dnevu okolja so se potapljači v Mariboru že osemindvajsetič podali v reko Dravo in iz nje odstranjevali vse, kar vanjo ne sodi. Hkrati je akcija potekala tudi na Ptuju in v hrvaškem Varaždinu. Našli so od nakupovalnih vozičkov, do košev in slovenske zastave. Lani so iz reke potegnili celo srednjeveško najdbo, ki je obogatila zbirko mariborskega Pokrajinskega muzeja.

Avstrija znova uvedla zdravstvene kontrole na meji
05. 06. 2020 06.46
Avstrija je znova uvedla zdravstveni nadzor ob vstopu v državo. Ne glede na odprtje meje za Slovenijo lahko, sodeč po odredbi, odredijo karanteno tudi za Slovence, in sicer v primeru, da so bili v zadnjih 14 dneh na Hrvaškem ali v Italiji. Na avstrijsko-slovenski meji je sicer danes že nastala zmeda, saj slovenska policija avstrijskih državljanov, ki so želeli v Slovenijo prek mejnega prehoda v Gornji Radgoni, ni spustila v državo. Notranji minister Aleš Hojs je potrdil, da je prišlo do šuma v komunikaciji med vrhom ministrstva in policijo.

Z ultravijolično svetlobo razkužili OŠ Selnica ob Dravi
01. 06. 2020 21.00
Metodo razkuževanj, ki se že vrsto let uporablja v bolnišnicah in laboratorijih, bodo zdaj lahko uporabili tudi v drugih ustanovah. Prva je bila na vrsti Osnovna šola Selnica ob Dravi, kjer so predstavili inovativno rešitev za razkuževanje prostorov. Gre za postopek z ultravijolično svetlobo UV-C, ki omogoča popolno odstranitev bakterij, plesni, spor, virusov in tudi novega koronavirusa.

V Šmarju pri Jelšah se življenje vrača v stare tirnice
11. 05. 2020 20.26
Tudi v Šmarju pri Jelšah, ki je bila v Sloveniji ena najbolj prizadetih občin zaradi koronavirusa, se življenje počasi vrača v ustaljene tirnice. Kraj je spet zaživel. Ulice in ceste več niso prazne, lokali obratujejo, odprta je tudi knjižnica. V vsem slabem so prebivalci, kot pravijo, našli tudi marsikaj dobrega in pozitivnega. V času karantene je denimo dodatno zaživelo tudi šmarsko narečje.

2200 kilometrov dolga veriga čistih rok
05. 05. 2020 18.55
Mednarodni dan higiene rok so v Splošni bolnišnici Murska Sobota letos obeležili na drugačen način. Zdravstveni delavci so pripravili akcijo, s katero so želeli podpreti bolnike, varovance in strokovnjake, ki se borijo z novim koronavirusom. Ker sami ne morejo poskrbeti za zdravje z gibanjem na svežem zraku in soncu, so njim v podporo tekli, kolesarili, hodili in s kilometri simbolično sklenili verigo čistih rok. Dolga je več kot 2.200 kilometrov.

Dom upokojencev Trbovlje s 400 stanovalci še vedno ostaja brez okužbe
23. 04. 2020 19.13
Med tistimi domovi za starostnike, kjer nimajo nobene okužbe, je tudi Dom upokojencev Trbovlje z enoto v Preboldu. Tam že ves čas uspešno izvajajo zaščitne ukrepe – od prepovedi obiskov, upoštevanja varnostne razdalje, do ločevanja zaposlenih, ki delajo zunaj doma. Hkrati pa so dom po navodilih ministrstva za zdravje razdelili tudi na cone in vzpostavili izolacijsko enoto, kamor bi začasno namestili morebitne okužene stanovalce do sprejema v bolnišnici.

Mariborski podžupan, ki je prebolel covid-19: Virusa ne smemo podcenjevati
12. 04. 2020 19.58
S koronavirusom se je okužil tudi mariborski podžupan Samo Peter Medved. Sprva je okužbo preboleval doma, a ker se mu je stanje poslabšalo, je moral v mariborski klinični center. Bolezen je premagal. Tudi v njegovem primeru pa se je pokazala zahrbtna narava virusa, tipičnih znakov okužbe namreč ni imel. Ker imajo ljudje veliko vprašanj, se je odločil, da bo svojo izkušnjo delil z javnostjo.

Reševalci: Kličejo nas bolniki, ki nam to, da so okuženi s koronavirusom, hočejo prikriti
29. 03. 2020 18.46
Zaradi koronavirusa je spremenjena realnost tudi za reševalce Zdravstvenega doma Maribor. Ob primeru suma na koronavirus imajo posebno zaščitno opremo. A se jim na žalost dogaja, da klicatelji ne dajejo ustreznih podatkov. Ena skrajnost so tako tisti, ki sploh nimajo suma na koronavirus, zaradi česar se po nepotrebnem porablja prepotrebna zaščitna oprema, druga pa tisti, ki imajo znake na sum in tega ne povedo ter s tem izpostavljajo reševalce.

700 seniorjev z vseh koncev Slovenije se je na Ptuju udeležilo pustnega rajanja
20. 02. 2020 19.24
Leta za pustne šeme in norčije niso nobena omejitev. Dokaz je posebno pustovanje na Ptuju, kjer so priredili Vseslovensko pustno rajanje seniorjev. In prišli so z vseh koncev Slovenije. Kar 700 seniorjev v najrazličnejših pustnih kostumih je plesalo, pelo in se zabavalo, kot že dolgo ne. Mlajšim pa so sporočili, da življenja ne smemo jemati preveč resno.

Z izstrelišča v Francoski Gvajani bosta poletela slovenska satelita
12. 02. 2020 19.10
Izjemen uspeh slovenske znanosti, ki se širi tudi v vesolje. Konec marca bosta na evropski raketi Vega z izstrelišča v Francoski Gvajani poletela slovenska satelita. Manjši, ki so ga razvili na mariborski fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko in v podjetju Skylabs, tehta samo pet kilogramov in je prvi slovenski nanosatelit. Z njim bi po optimističnih napovedih lahko odkrivali tudi nahajališča nafte.

S kurentovim skokom na Ptuju naznanili prihod pustnega časa in pričetek Kurentovanja
03. 02. 2020 19.42
Na stotine kurentov je prišlo na tradicionalen Kurentov skok v Budino pri Ptuju, kar pomeni, da se je začel pustni čas, ali kot pravijo Ptujčani - kar peti letni čas. Na svečnico si namreč kurenti lahko znova nadenejo svojo opravo in pričnejo odganjati zlo in prinašajo dobro. Kurentov skok pa je tudi uvod v Kurentovanje, ki velja za enega največjih etnografskih festivalov v regiji in letos praznuje že 60 let.

Sporno vabilo razburja zaposlene v UKC Maribor: 'To je razvednotenje dela medicinskih sester'
25. 01. 2020 18.36
V mariborskem UKC razburja nedavna objava vabila, s katerim zaradi kadrovske stiske na posameznih oddelkih vabijo študente zdravstvene nege. V anonimnem pismu nekateri zaposleni sporočajo: ''To je razvrednotenje poklica medicinskih sester.'' Vodstvo pa: ''Sestre želimo samo razbremeniti in motivirati študente, da se po študiju zaposlijo pri nas.''

V UKC Maribor našteli že 182 vitezov krvodajalstva
21. 01. 2020 20.13
V Sloveniji imamo veliko vitezov, ki pomagajo reševati življenja, a tega ne obešajo na velik zvon. To so namreč vitezi krvodajalstva, ki ta naziv prejmejo, ko kri darujejo vsaj 100-krat. V Centru za transfuzijsko medicino UKC Maribor so jih našteli že 182. Neprecenljiva je tudi pomoč predstavnikov Rdečega križa in vseh ostalih, ki prispevajo k zagotavljanju varne in zadostne preskrbe s krvjo.

Osnovnošolci navdušeni nad obrtnimi poklici
17. 01. 2020 18.46
Na največji mariborski osnovni šoli so otroci zidali, kuhali, izdelovali so celo radiatorje za kopalnico. Zanje so pripravili Tehniški dan, na katerem so jim predstavili različne poklice, še posebej tiste, za katere je med otroci manj zanimanja, so pa na trgu zelo iskani. Sodeč po navdušenju učencev, se za prihodnost teh poklicev ni bati.

Z loto denarjem bodo gradili nova neprofitna stanovanja
12. 01. 2020 19.44
Občina Ravne na Koroškem je zaradi visokega loto dobitka, ki ga je lani zadel eden izmed njihovih krajanov, dobila skoraj 700.000 evrov. Že pred dobrim letom so si občinarji belili glavo, kako porabiti to nepričakovano finančno injekcijo. Zdaj pa je vse jasno. Del denarja so že razdelili programom za invalide in starejše, ostalih 600.000 evrov pa bodo porabili za izgradnjo novih stanovanj.

Svingerske zabave na izviru Ljubljanice
07. 01. 2020 13.09
Močilnik je eden najbolj znanih izvirov Ljubljanice. Je naravni spomenik, ki že debelo desetletje propada. Nihče ne skrbi za okolico. Edini turistični objekt na lokaciji je welness center oziroma, kot pravi odvetnica najemnika stavbe, gre za turistična prenočišča z občasnim organiziranjem svinger zabav. Skupino Vrhničanov vse to tako zelo moti, da že več let, ob sredah, protestira na prav poseben način. V Močilniku berejo dela Ivana Cankarja.

Prebivalci Stopc pri Laškem v strahu pred grozečim plazom
23. 12. 2019 19.17
Gasilci so imeli minuli konec tedna precej dela. Obilno deževje je namreč povzročilo ogromno težav, meteorna voda je poplavljala objekte, podrlo se je več dreves. V nedeljo se je na različnih koncih države sprožilo osem plazov. Nemirni so tudi prebivalci Stopc pri Laškem, ker jim grozi kar 10 hektarjev velik plaz.

Razgrizel je posodo z briketi, ker se je bal, da bo spet lačen
17. 12. 2019 15.49
Aki je leto in pol star kuža, znamenite pasme Akita Inu, ki je na japonskem proglašena za nacionalni zaklad. Lastnica ga je posvojila iz Bosne. V zavetišču se je moral z drugimi psi tepsti za hrano. Strah, da bo lačen, je v njem ostal še dolgo.Tudi v Zavetišču za živali v Mariboru imajo rotvajlerko z rodovnikom. Lastniku jo je odvzelo sodišče. Spira pa je psička iz Grčije. Poškodovano jo je na cesti našla njena zdajšnja lastnica.

Pravljična dežela v Celju odprla svoja čarobna vrata
14. 12. 2019 18.23
Se znamo ustaviti za kakšno minuto, napolniti srce s toplino in uživati v čarobnosti prazničnega časa? Pravi kraj za to je Pravljična dežela v Celju, ki je znova odprla vrata. Letos praznuje že 20 let. Tam so doma vile in druga pravljična bitja, celo pravljični vlaki vozijo v to deželo. Tam tudi prvi silvestrujejo in tam Božiček dež spremeni v sneg.

Snega so bili najbolj veseli na smučiščih, svoje strmine odprla tudi Vogel in Cerkno
14. 12. 2019 18.37
S snežno pošiljko pa so pričela delovati številna smučišča, večina že od minulega konca tedna. Sezono so končno odprli tudi na Voglu in v Cerkne, pa tudi na Arehu in Mariborskem Pohorju, kjer je bila prva smučarska pokušina na otroškem poligonu že minuli vikend. Glede na število smučarjev, so ti spust po pohorskih strminah težko pričakovali, otvoritev pa je imela tudi dobrodelni značaj.

Muzejske žičnice na slovenskih smučiščih
10. 12. 2019 14.36
Povprečna starost žičnic na slovenskih smučiščih je več kot 30 let. Najstarejša, stoji na Pohorju, jih ima 55. Žičničarji zagotavljajo, da so kljub starosti varne. Ampak samo to. Bili smo v Avstriji, v Mokrinah. Tam so žičnice pokrite, imajo ogrevane sedeže, nobena ni starejša od 17 let.

Pred odpovedjo ledvic s kolesom po Evropi
04. 12. 2019 18.26
Rad bi storil nekaj dobrega, preden ga čaka neizogibno - odpoved ledvic. Takšna je zgodba 32- letnega Angleža Sama Clarka, ki se je iz Anglije s kolesom podal na dolgo pot po Evropi. Prekolesariti namerava kar 10.000 kilometrov, trenutno pa je v Mariboru. Na pot se je odpravil zato, da bi pomagal bolnikom z Alportovim sindromom, redko dedno boleznijo, ki jo ima tudi sam.

Koncertna turneja v spomin na večnega Oliverja Dragojevića
01. 12. 2019 18.55
V štajerski prestolnici so odmevale pesmi legendarnega glasbenika Oliverja Dragojevića. V Mariboru se je namreč ustavila koncertna turneja v spomin na priljubljenega Dalmatinca. Da je Oliverjeva glasba večna, se strinjajo mnogi njegovi oboževalci. In Oliverja se bodo tako njegovi glasbeni kolegi kot tudi zvesti oboževalci zagotovo spominjali večno.

Evangeličani dobili novega škofa. 'Zavzemal se bom za to, da se mlajši vrnejo v cerkev'
01. 12. 2019 18.38
Državni vrh se je srečal v Murski Soboti, kjer je bila prva adventna nedelja prav posebna za evangeličane. Dobili so namreč novega škofa. Leon Novak bo na čelo druge največje krščanske cerkve pri nas stopil skupaj s predstavnikom vernikov Bojanom Prosičem. Škof Novak je ob tem napovedal, da se bo zavzemal za to, da se mladi vrnejo v cerkev.

Zaradi pomoči dobrih ljudi bodo prvo adventno nedeljo pričakali v novem domu
30. 11. 2019 19.19
Še posebej lep bo adventni čas pri družini Jurše iz Šmarij pri Jelšah. Januarja letos jim je namreč v požaru zgorel dom, v njem pa vse njihovo imetje. S pomočjo dobrih ljudi so zgradili novo hišo, v noči na prvi december pa bodo v njej tudi prvič prespali.

Sinovo srce še bije in nekdo lahko zato živi
26. 11. 2019 09.40
"Imaš ta občutek, če je vse sploh res? Kaj zdaj hočete mojemu otroku še narediti," pripoveduje mama 16-letnega Kristjana, ki se je smrtno ponesrečil s kolesom. Po tem, ko svojci izvedo za smrt, je eden zelo težkih trenutkov še vprašanje, ali bi darovali pokojnikove organe. Časa za odločitev je malo.