AvtorKaya Kamenarič

Huda nesreča pri Postojni: delavci naj o prihodu vlaka ne bi bili obveščeni
21. 12. 2023 09.51
Pri Postojni se je zgodila huda železniška nesreča, v kateri sta umrli dve osebi. Vlak je trčil v delavce Slovenskih železnic. Kot je pojasnil direktor infrastrukture pri Slovenskih železnicah Matjaž Kranjc, sta še dva zaposlena utrpela težje poškodbe, preostalih pet delavcev ni bilo poškodovanih. Vzrok nesreče sicer še preiskujejo, vendar pa naj po prvih informacijah delavci o prihodu vlaka ne bi bili obveščeni. Promet na progi je bil sproščen nekaj po 17. uri, so sporočili iz SŽ.

Prostovoljec pri skavtih osumljen spolne zlorabe mladoletnih oseb
21. 12. 2023 07.56
Iz Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov so sporočili, da je eden izmed njihovih prostovoljcev osumljen kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost mladoletnih oseb. Načelnica Tjaša Sušin je povedala, da jih je situacija zelo pretresla, a da so se takoj odzvali in osebo umaknili iz vseh aktivnosti. Načelnik Nejc Kurbus pa je dodal, da so situacijo vzeli skrajno resno in da se zavezujejo, da bodo naredili vse, kar je v njihovi moči, da bodo poskrbeli za varno vzgojno okolje.

Reorganizacija vrtcev v Ljubljani. MOL: Za otroke sprememb ne bo
19. 12. 2023 10.26
Kljub kritikam in opozorilom stroke je ljubljanski mestni svet podprl namero združitve javnih vrtcev. Predlog sklepa sta komentirala ljubljanski podžupan Aleš Čerin in vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje Mola Marija Fabčič. Vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje na Mestni občini Ljubljana (Mol) Marija Fabčič je zavrnila večino pomislekov in ponovno zagotovila, da sprememb za otroke in starše ne bo ter da programov ne bodo zmanjševali.

Računsko sodišče ŠOUL očita več nepravilnosti: kam je šel denar?
19. 12. 2023 09.31
Računsko sodišče je izvedlo revizijo učinkovitosti poslovanja Študentske organizacije Univerze v Ljubljani pri zastopanju interesov in pravic študentov v obdobju od 1. januarja 2020 do 30. junija 2022 in ocenilo, da je bila ŠOUL pri tem neučinkovita. Med drugim je ŠOUL v tem obdobju 2,3 milijona evrov namenila pravnim osebam, ki jih je soustanovila, za projekte je namenila 1,2 milijona evrov, vendar pa ni mogoče potrditi, da so bila sredstva za projekte porabljena namensko in transparentno. Hkrati pa je ŠOUL pripravljala tri različna letna poročila z različnimi vsebinami. Na ŠOUL so v odzivu poudarili, da Računsko sodišče ni ugotovilo nepravilnosti, pač pa da je zgolj delovanje v smislu revizorske stroke ocenilo za neučinkovito.

Spar Slovenija mladim prostovoljnim gasilcem doniral 50.000 evrov
15. 12. 2023 13.45
Podjetje Spar Slovenija je v prazničnem času z donacijo v višini 50.000 evrov podprlo prostovoljne gasilke in gasilce. V dobrodelni akciji so z nakupom "dobrih piškotov" in pošiljanjem digitalnih lepih misli sodelovali tudi kupci, Gasilska zveza Slovenije pa bo prejeta sredstva namenila spodbujanju zanimanja za prostovoljno gasilstvo med mladimi.

UKC in medicinska fakulteta sklenila dogovor, izvajanja storitev ne bodo prekinili
11. 12. 2023 08.37
Spor med ljubljanskim kliničnim centrom in medicinsko fakulteto je, kot kaže, končan. Dekan medicinske fakultete Igor Švab in direktor UKC Ljubljana Marko Jug sta namreč sporočila, da so dosegli dogovor. S tem je preklicana tudi napoved fakultete, da bo zaradi domnevnega 43-milijonskega dolga prenehala izvajati preiskave za našo največjo bolnišnico. "Vse storitve bomo še naprej izvajali kot načrtovano," je povedal Švab, čeprav več podrobnosti o dogovoru nista razkrila.

Sova poslušala pričanje Bobnarjeve in Lindava, razkrit je bil tajni podatek
08. 12. 2023 20.44
Že nekaj časa se poraja vprašanje, ali sta nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar in nekdanji šef Policije Boštjan Lindav na zaprtem delu zaslišanja pred preiskovalno komisijo izdala tajne podatke. Predsednik komisije, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v delo Policije, Miha Lamut, je povabil Sovo, da vpogleda v zapisnik pričanja, ta pa je ugotovila, da je bil eden izmed omenjenih podatkov tajen.

Jug: Treba je narediti vse, da se izvajanje storitev ne prekine
08. 12. 2023 07.03
Medicinska fakulteta je odpovedala za danes načrtovan sestanek z UKC Ljubljana. Kot pravijo, so bili v to ravnanje primorani, saj je bil odziv UKC na njihov dogovorjeni predlog negativen in brez vsebinske obrazložitve. Danes tako začenjajo tehnične priprave na prenehanje izvajanja storitev za UKC Ljubljana. Predstavniki UKC-ja pravijo, da so se sestanka kljub temu hoteli udeležiti, saj so "stvari preresne", a so naleteli na zaprta vrata. Zdaj se pripravljajo na možnost vložitve predloga za začasno odredbo, s katero bi sodišče ljubljanski Medicinski fakulteti naložilo zagotavljanje storitev za UKC.

Ljudem, prizadetim v poplavah, izplačanih že skoraj 60 milijonov evrov
06. 12. 2023 15.41
Finančna uprava Republike Slovenije je lastnikom stanovanj in hiš nakazala prvih 4,5 milijona evrov predplačil za obnovo stanovanj, poškodovanih ob poplavah in plazovih 4. avgusta 2023. Do danes pa je Ministrstvo za naravne vire in prostor že nakazalo 218,5 milijona evrov predplačil za nujno sanacijo vsem občinam, ki so podale zahtevke.

Ministrica: Člen bomo morali spremeniti, da ne bo dvoumen
27. 11. 2023 10.47
V predlogu interventnega zakona, ki ga je vlada v petek poslala v DZ, po prepričanju predsednice Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irene Ilešič Čujovič mrgoli sistemskih ukrepov, ki vanj ne sodijo. Oglasil se je tudi Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki pravi, da je vlada z interventnim zakonom priznala, da so razmere v slovenskem javnem zdravstvu kritične. Zahtevajo urgentni sestanek z ministrico in napovedujejo nove sindikalne aktivnosti. Ministrica je medtem v izjavi za medije povedala, da bodo dvoumni člen ustrezno naslovili v nadaljnjem zakonodajnem postopku.

'Šverckomerc': 60 kilogramov kave za volkswagen golfa
04. 11. 2023 10.46
Ko danes govorimo o tihotapljenju, najprej pomislimo na droge, mamila in ilegalne migrante. Ampak še ne tako dolgo nazaj so ljudje na tihotapljenje gledali precej drugače. "Takrat je bil manjši šverc oz. tihotapljenje za osebne potrebe razumljeno kot nekaj sprejemljivega," se strinja etnolog Rok Bavčar. Vsak je kaj tihotapil, še zlasti, če je živel ob meji, ali pa je vsaj poznal nekoga, ki je kaj tihotapil. Večkrat slišimo tudi, da je bil "šverc" slovenski nacionalni šport.

Državni sekretar z dodatnimi pojasnili o šestmilijonskem nakupu računalnikov
02. 11. 2023 12.07
Prejšnji mesec je v javnost prišla informacija o šestmilijonskem nakupu računalnikov, za katere ni bilo jasno, kdo jih bo sploh prejel. Na ministrstvu so pojasnili, da bodo prenosni računalniki namenjeni tako socialno ogroženim oziroma ranljivim skupinam kot tudi šolam in vrtcem ter prizadetim v poplavah. Ker je okoli tega, koliko računalnikov bo šlo kam, še vedno veliko vprašanj, je stvari skušal dodatno pojasniti državni sekretar Miroslav Kranjc.

Po premaganem raku: Če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala
31. 10. 2023 13.25
Špela Setničar je še pred dobrim letom hitela, da bi končala vzporedni magistrski študij in številne projekte, marca pa je zdravnico, ko so ji postavili diagnozo raka, kar direktno vprašala: "Ali bom umrla?" "Razmišljala sem o tem, česa mi bo najbolj žal, če ne gre vse tako, kot bi moralo iti in se bom morala posloviti," nam je zaupala. Med zdravljenjem je izgubila lase in obrvi, a se je odločila, da bo to s ponosom nosila. "Bi se pa zlagala, če bi rekla, da ne obožujem lasulj," je povedala v smehu. Med drugim sva spregovorili o diagnozi, notranji moči, minljivosti in nekoliko drugačnem pogledu na svet. "Nujno je tudi zdravo življenje, ampak v tem smislu zdravo, da če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala. Telo ti vedno pove, kaj potrebuje, ampak se ga moramo naučiti poslušati," pravi.

Nadzorni svet Darsa sklical izredno sejo: 'Dars ni bil ugrabljen'
26. 10. 2023 10.00
Ta teden je naša medijska hiša razkrila sume korupcije, nedovoljene stike, favoriziranje in pritiske, ki se dogajajo v državnem podjetju Dars. Za nas je spregovoril skesanec, ki je dejal, da je dvojni doktor prava Rok Snežič na delovanje Darsa vplival tudi prek predsednika uprave Darsa Valentina Hajdinjaka. Nadzorni svet Darsa je nato sklical izredno sejo, na kateri so pregledali posnetke. Razlogov za krivdno razrešitev prvega moža Darsa za zdaj ni, pravi Šušteršič. "Zagotavljam vam, da Dars nadzor ima in da Dars ni ugrabljen," je povedal član nadzornega sveta Andrej Šušteršič. Na afero Dars se je odzvala tudi poslanska skupina Svoboda in napovedala, da bodo predlagali razpravo v državnem zboru.

Šefic: Plaz je nevaren, predlagamo preselitev v začasne nastanitve
20. 10. 2023 15.49
Vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je obiskal naselje Struge v občini Luče, ki ga je razdejala avgustovska ujma in ga ogroža plaz. "Plaz je nevaren, predlagamo takojšnjo preselitev v druge začasne nastanitve," je povedal Šefic in dodal, da to sicer ni trajna rešitev. V naslednjih 14 dneh bodo Struge obiskali tudi geologi, ki bodo pojasnili nevarnosti bivanja na tem območju. To je bilo sicer šele prvo srečanje, na katerem so govorili tudi o več rešitvah in načrtu sanacije.

Pogajanja o noveli zakona o delovnih razmerjih neuspešna
18. 10. 2023 11.12
Pogajanja o besedilu osnutka novele zakona o delovnih razmerjih so bila neuspešna, so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Noben kompromisni predlog, ki so ga sindikati, delodajalci in ministrstvo za delo poskušali uskladiti v zadnjih dneh, po navedbah zveze za delodajalske organizacije ni sprejemljiv.

Nov čili rekorder: 'Tri ure in pol me je peklo, potem so se pojavili krči'
18. 10. 2023 15.14
Kralja čilijev Carolina Reaperja je s prestola najbolj pekočega čilija na svetu vrgel nov vroči sadež – Pepper X. Obe sorti je ustvaril Ed Currie – kar pomeni, da je podrl lasten rekord.

Porast kriminala v Ljubljani: ropi, napadi in primeri posilstev
16. 10. 2023 16.28
Pred dobrim tednom naj bi bila v podhodu pri železniški postaji v Ljubljani napadena in posiljena ženska. Čeprav storilca policisti niso uspeli izslediti in zato uradno ni znano, za koga gre, očividci po besedah naših virov pravijo, da gre za tujega državljana. Poleg tega so na Policiji potrdili, da so še en primer obravnavali konec avgusta. Policija je v zadnjem času okrepila nadzor na Metelkovi ulici, v okolici Azilnega doma na Viču in tudi v okolici Železniške postaje. Kot je Policija nedavno razkrila, se Ljubljana sooča z visokim porastom kriminala: med kaznivimi dejanji zoper premoženje še posebej izstopajo ropi.

Duševno zdravje: 'V Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev'
16. 10. 2023 18.15
Nedavno so predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pedopsihiatrov izrazili zaskrbljenost glede informacij o predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je ministrstvo njihovo strokovno mnenje pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. "V sistem regulacije naj bi bili pripuščeni tudi psihoterapevtski pristopi, ki nimajo znanstvene podlage ali ki so celo dokazano škodljivi, poleg tega pa še ideologija, ki je izrazito izločevalna in ne sprejema, denimo, ustavno zagotovljene pravice do splava in pravic članov skupnosti LGBTQ," so zapisali. Strokovnjaki, ki delajo zunaj zdravstva, pravijo, da gre za enostranske in obtožujoče izjave ter opozarjajo, da v Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev – ne le psihoterapevtov, pač pa tudi psihiatrov in kliničnih psihologov.

Bi morali uporabo telefonov v šolah prepovedati?
15. 10. 2023 15.49
Ali menite, da bi morali uporabo telefonov v šolah povsem prepovedati? Od skoraj 43.000 naših bralcev, ki so sodelovali v anketi, bi jih prepoved podprlo več kot 37.000. Družinski in zakonski terapevt Andrej Omulec, Marko Puschner iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si in strokovnjaki iz Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta so spregovorili o vplivih uporabe telefonov v šolah in se strinjali, da bi morala biti uporaba telefonov v vseh slovenskih šolah urejena enotno.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji
14. 10. 2023 09.49
Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

Bi stanje na področju psihoterapije uredila Psihoterapevtska zbornica?
08. 10. 2023 15.18
Psihoterapevti, ki delujejo zunaj zdravstva, so v okviru Slovenskega združenja za psihoterapijo in svetovanje (SZPS) pripravili predlog zakona o psihoterapiji, ki bi področje psihoterapije pri nas uredil tako, da bi opredelil psihoterapijo kot samostojni poklic. Še ena ključnih sprememb, za katero si prizadevajo psihoterapevti, pa je ustanovitev Psihoterapevtske zbornice. Klinični psihologi in psihiatri medtem ideji o zbornici nasprotujejo.

Leteča 104-letnica, potopljene letalonosilke in 'baklada' sredi prestolnice
07. 10. 2023 10.56
Tudi ta teden so fotografi v svoje objektive ujeli nekaj neverjetnih prizorov. Med drugim ognjemet, ki je razsvetlil našo prestolnico, pa več desetletij potopljene letalonosilke sredi Tihega oceana, pred fotoaparat je dobesedno priletela 104-letnica, ki je skočila s padalom, po več kot 140 letih pa so 'okronali' še dva stolpa Sagrade Familie. Teden žal ni minil brez nekaj nesreč, fotografi so ujeli požar v Osijeku, pa tudi tragično prometno nesrečo avtobusa v Benetkah.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?
04. 10. 2023 08.00
V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Nova analiza mulja: nevarne snovi odkrili na Prevaljah in v Mežici
03. 10. 2023 10.45
Avgustovske poplave niso le odnesle domov, avtomobilov in drugih predmetov, pač pa prinesle tudi ogromno mulja. Najnovejše rezultate analize je predstavila generalna direktorica Direktorata za okolje Tanja Bolte. Povedala je, da se je na območju nabralo precej snovi, okoli 25.000 kubičnih metrov naj bi bilo nevarnih odpadkov. Te so odkrili na Prevaljah in v Mežici. "Lokacije za odlaganje odpadkov smo iskali v dolini, ne drugod po Sloveniji." Koroški župani medtem izpostavljajo vrsto še odprtih vprašanj. Med drugim jih v Dravogradu bega, da je prvotno analizirani mulj s preseženimi vrednostmi težkih kovin zdaj opredeljen kot nenevaren odpadek.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?
24. 09. 2023 07.00
Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Ministrstvo razloga za podaljšanje subvencionirane vozovnice ne vidi
22. 09. 2023 09.46
Potem ko sta dijaška in študentska organizacija vlado pozvali k podaljšanju veljavnosti subvencionirane mesečne vozovnice za dijake zaključnih letnikov do konca septembra, so z ministrstva za okolje sporočili, da ne vidijo razloga za podaljšanje. Čeprav jim dijaški status velja do konca meseca, jim trenutni sistem ne omogoča uporabe vozovnic za medkrajevni potniški promet v tem mesecu.

Zakon o psihoterapiji: kdo so člani delovne skupine?
20. 09. 2023 08.43
Dobro znano je, da področje psihoterapije pri nas ni urejeno, prav zato je v pripravi predlog zakona, ki bo to področje urejal. V delovno skupino za pripravo ključnih vsebinskih izhodišč je vključenih 39 članov. Na ministrstvu pravijo, da je delovna skupina sestavljena zelo široko, saj so želeli vključiti vse deležnike na področju psihoterapije. Vendar pa s trenutno sestavo ni zadovoljna niti zdravstvena niti zunajzdravstvena stran članov skupine.

Umor v Zgornjem Dupleku: Policija aretirala 33-letnega državljana BiH
19. 09. 2023 12.30
Mariborski policisti preiskujejo umor moškega na območju Zgornjega Dupleka. 33-letni državljan BiH naj bi sredi belega dne do smrti pretepel 64-letnega samostojnega podjetnika, v luži krvi sta ga našla delavca. Domnevni storilec je pobegnil v BiH, nato pa se je skušal dober teden kasneje skozi Slovenijo odpeljati v eno od držav EU. Pot so mu prekrižali slovenski policisti in ga aretirali.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'
18. 09. 2023 10.02
Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.