AvtorLarisa Pukšič

Slovensko morje bo še poplavljalo, domačini preventivno zaščitili domove
03. 11. 2021 18.50
V Piranu te dni zaradi večje količine dežja morje znova poplavlja. Gre že skoraj za stalnico, pojasnjujejo domačini, ki so tega navajeni. Medtem ko je morje del ceste pri Tartinijevem trgu poplavilo že v torek, pa se napoveduje, da se bo gladina vode dvignila vsaj še za 20 centimetrov. Domačini ne vedo, kaj pričakovati, svoje domove pa bodo zagotovo preventivno zaščitili.

Kaj prinaša predlog zakona o stanovanjih za mlade?
27. 10. 2021 18.56
Mladi forum Socialnih demokratov želi zbrati deset tisoč podpisov podpore zakonu, ki bi mladim prinesel deset tisoč javnih najemnih stanovanj. Podpise bodo zbirali, čeprav je bil ta isti zakon včeraj že na poslanskih klopeh, pa je bil zavrnjen. Zavrnjen pa ni bil zato, ker bi imel premalo glasov podpore, temveč ker so predlagatelji zakona sejo obstruirali in jih ob glasovanju ni bilo v dvorani.

Zaposlitev pri Slovenski vojski vrhunskim športnikom zagotavlja socialno varnost
11. 10. 2021 19.14
Jezimo se, ko jim ne gre, veselimo, ko zmagujejo, ves čas pa stiskamo pesti in bučno navijamo zanje. Govorimo o slovenskih športnikih. Veliko od njih je zaposlenih v Slovenski vojski, športna enota Slovenske vojske namreč že od leta 1991 zaposluje vrhunske športnike in športnice. Skupaj z zaposlenimi trenerji jih je v njihovih vrstah 70. Športniki sodelujejo pri različnih promocijah športa v vojski in vojaškega poklica, udeležujejo pa se tudi vojaških svetovnih prvenstev.

Za tuberkulozo zbolel otrok iz Maribora
06. 10. 2021 21.44
Klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik se je aktivno vključila v primer otroka na Osnovni šoli Toneta Čufarja v Mariboru, ki je zbolel za tuberkulozo, boleznijo, za katero danes redko slišimo. Slovenija je zaradi uspešnega zdravljenja bolezni in majhnega števila obolelih dosegla kriterije Svetovne zdravstvene organizacije in se tako uvrstila med države, v katerih tuberkuloza spada med redke bolezni. Do leta 2005 smo proti tuberkulozi cepili vse novorojenčke, od takrat naprej pa se cepljenje izvaja le za tiste, ki kažejo dejavnike tveganja.

'Spodbujamo čim bolj institucionalno-neodvisno življenje'
06. 10. 2021 20.08
Na svetu s cerebralno paralizo živi več kot 17 milijonov ljudi. Na svetovni dan cerebralne paralize je zato nujno, da se zavemo, kako pomembno je sprejemanje raznolikosti in ustvarjanje dostopnejše prihodnosti za vse. V Zvezi društev za cerebralno paralizo Sonček osebe z motnjo v duševnem in telesnem razvoju zato tudi s stanovanjskimi skupnostmi, spodbujajo k samostojnejšemu načinu bivanja in vključevanju v širšo družbo. V okviru institucionalnega varstva ima Sonček šest bivalnih enot, v katerih živi 55 stanovalcev. Ta mesec se bo začela gradnja nove enote v občini Škocjan, kjer bo prostora še za šest do osem oseb.

Anja Kralj Okorn odprla vrata prvi jogijski pravljici v Sloveniji
31. 08. 2021 19.07
Posebno zaslugo lahko pripišemo Anji Kralj Okorn, učiteljici hatha joge, ki je ustvarila prav posebno pravljico, pri kateri otroci ne le zgolj poslušajo, temveč ob branju izvajajo jogo. Gre za prvo pravljico z jogo v Sloveniji, ki otrokom in staršem omogoča drugačno izkušnjo. Ob branju je veliko priložnosti za pogovor, smeh in dotik, kar pripomore h kakovostnemu preživljanju skupnega časa. Hkrati pa otroci prek pravljičnih asan razvijajo svoje koordinacijske in motorične spretnosti, izboljšuje pa se tudi njihova telesna drža.

Aplikacija noprintZ uporabniku omogoča trajnostno rešitev plačevanja z digitalnimi računi
20. 08. 2021 16.21
Obstaja velika verjetnost, da ob plačilu več ne bomo prejeli računa. Predlog vlade, da se računi v fizični obliki ne bi več izdajali, mora sicer še prestati parlamentarno sito, a se že poraja vprašanje, kdo bo nadziral poštenost. Je pa na trgu že aplikacija noprintZ, ki omogoča, da v določenih trgovinah ni treba tiskati računov. V Sloveniji se jih dnevno izda med tri in pet milijonov, ki jih zaradi nevarne snovi BPA, s katero so prevlečeni, ni mogoče reciklirati.

Zakaj je prezračevanje prostorov pomembno?
19. 08. 2021 16.04
Manj kot dva tedna nas ločita do začetka šole, kjer bo v učilnicah večje število otrok. Svetovalna skupina za covid-19 je predlagala, da se upoštevajo priporočila NIJZ, da se naravno zrak zamenja od pet do šestkrat na uro. Na ministrstvo pa podala predlog, da zagotovijo tehnične podlage za ustrezne prezračevalne sisteme, o katerih do zdaj še ni bilo sprejetih odločitev. Medtem ko je Nemčija v prezračevanje šol in drugih javnih inštitucij vložila preko 500 milijonov evrov, pa pri nas po letu in pol boja z virusom še kar ni zaznati, da bi slovenske vzgojne ustanove ustrezno pripravile prezračevalne sisteme.

Pred vrati nov migrantski val, pod vprašajem pa usoda več kot 30 milijonov ljudi
17. 08. 2021 15.40
Ameriški umik ter vrnitev talibanov prinaša nov velik izziv predvsem za Evropo, kamor že desetletja bežijo Afganistanci, največ prav v zadnjih letih. Migrantski val je znova še kako realen. Množice so že pred 15. avgustom zapustile državo in prebežale v Iran in Turčijo. Afganistan je staro krizno žarišče, ki se po podatkih Agencije ZN za begunce po številu begunske populacije uvršča na tretje mesto, takoj za Sirijo in Venezuelo. Konec lanskega leta je slabe 3 milijone Afganistancev iskalo zatočišče, 2,6 milijona pa je bilo ljudi s priznanim begunskim statusom. Čas je, da prepoznamo humanitarno krizo in se odzovemo.

Impetigo: gnojna okužba v obliki mehurčkov in krast na koži
04. 08. 2021 18.42
Številne starše so te dni prestrašili sprva drobni izpuščaji na koži otrok, ki so se v nekaj dneh razvili v večje gnojne tvorbe. Gre za bakterijsko okužbo impetigo, ki se najpogosteje pojavi pri predšolskih otrocih, ti pa jo lahko prenesejo tudi na starejše. Ugodni pogoji za razvoj okužbe so predvsem vroči in vlažni kraji, zato je tudi večina otrok impetigo dobila ravno med počitnicami na morju. Čeprav bolezen ni nevarna in se zapleti pojavijo redko, je pomembno, da starši ukrepajo pravočasno.

Koruzni labirint v obliki ljubljanskega zmaja v Krtini
03. 08. 2021 19.47
Eden od čarov poletja je pečenje zrele koruze, a na to bo treba še malo počakati. V tem času pa se lahko odpravite na obisk v koruzni labirint, ki so ga ustvarili v Krtini pri Domžalah. Gre za koruzni labirint v obliki ljubljanskega zmaja, ki se razteza na slabih petih hektarjih. Primeren je tako za otroke kot za odrasle, ponuja pa mnogo zabavnih in poučnih vsebin.

Navdušeni in ponosni: sprejem Rogliča v domačih Gameljnah
30. 07. 2021 19.12
Po velikem sprejemu na brniškem letališču se je Primož Roglič odpravil domov, v Gameljne, kjer ga je pričakalo več domačinov – navdušenih in ponosnih na svojega sokrajana. Priprave na sprejem so se začele že zgodaj zjutraj. Najprej v Dobrovi, kjer so iz aluminija izdelali olimpijske kroge, napis in kolo. Nekaj pred pol drugo uro pa so se v Gameljnah že zbrali domačini s slovenskimi zastavami, ki so nestrpno čakali na Primožev prihod, gasilci pa so bili v nizkem startu, da kolesarskemu junaku čestitajo z vodnim špalirjem.

Darka Jorgića nad namiznim tenisom navdušil trenerjev sin
28. 07. 2021 19.13
Po odličnem nastopu Darka Jorgića v igri za četrtfinale v namiznem tenisu pa se 22-letnemu Hrastničanu proti Tajvancu Jun Džu Linu žal ni izšlo. Levoroki tekmec je prekinjal njegove napade, s hitrimi in eksplozivnimi udarci pa mu enostavno ni pustil dihati. Kljub porazu je Jorgić pristal na osmem mestu najboljših v namiznem tenisu. Obiskali smo njegov domači Hrastnik, kjer so na vse uspehe izredno ponosni, pogovarjali pa smo se tudi z Jorgićevim trenerjem Jožetom Urhom, ki ga spremlja že od samega začetka.

V Sloveniji poteka že peti mednarodni hokejski turnir za mlade
27. 07. 2021 20.10
Na Bledu, pa tudi na Jesenicah, v ljubljanskem Tivoliju in Zalogu, že peto leto zapored poteka mednarodni hokejski turnir za igralce od desetega do 15. leta starosti. Letos sodeluje kar 70 ekip. Med drugim mladi hokejisti prihajajo iz Ukrajine, Švedske, Rusije, Nemčije, Slovaške, največ pa iz Amerike in Kanade. Gre za medkulturno povezovanje tako otrok kot staršev, ki jih spremljajo. Turnir traja sedem dni, udeleženci pa imajo tudi čas, da si ogledajo lepote Bleda in spoznajo slovensko kulturo.

Klicni center za informiranje o covidu-19 se zapira: na klice odgovarjalo 182 študentov
30. 06. 2021 19.48
Številka klicnega centra za informiranje o koronavirusu, ki je deloval tako v prvem kot drugem valu, na klice pa je odgovarjalo skupno kar 182 študentov višjih letnikov medicine, v četrtek več ne bo dosegljiva. Potreba po klicnem centru sicer ostaja, saj se je število klicev v drugem valu še povečalo, dnevno so jih sprejeli tudi več kot 1500. Ob negotovi jeseni, ki je pred nami, ter nenehnem spreminjanju potovalnih pravil bi bilo prav, da bi bazo informacij ohranili na enem mestu, pravijo sodelavci covid telefona.

Aplikacija Optifarm smart: domači pridelki na enem mestu
29. 06. 2021 18.50
V poletnih mesecih se med drugim zagotovo razveselimo domačih pridelkov, ki jih enostavno poberemo ali utrgamo z vrta. In kaj je boljšega kot jesti lokalno hrano, ki jo lahko kupimo tudi od sosednjega kmeta, če je doma ne pridelamo? Da bi lokalna hrana res postala dostopna za vse, so Gorenjci razvili aplikacijo Optifarm smart, ki povezuje ponudnike izdelkov, kupce in ponudnike prevozov. Z aplikacijo so želeli uporabnikom skrajšati pot do kmetij in jim omogočiti, da lahko izdelke različnih pridelovalcev dobijo na enem mestu.

Nasilja nad starejšimi je vsako leto več, povzročitelji so največkrat družinski člani
15. 06. 2021 16.27
"Toni je nekega dne prodal mojo televizijo. Dve smo imeli, jaz svojo in on svojo v svoji sobi. Rekel je, da sem dementna, da ničesar ne razumem. Pa mojo pečico je prodal, ker sem prestara, da bi kaj pekla." To je le del pretresljive zgodbe Olgice, ki jo je ob dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi objavilo Društvo Humanitarček. Nasilje nad starejšimi na žalost še vedno pogosto ostane neodkrito in zamolčano. Starejši namreč zaradi sramu in nemoči ostajajo ujeti v težkih življenjskih razmerah. Največ žrtev je starejših od 75 let, pogosteje pa to doleti ženske, je pokazala zadnja raziskava Inštituta Antona Trstenjaka. Več kot polovica jih je nasilje doživela ravno doma, med štirimi stenami. O nasilju nad starejšimi je v studiu govorila vodja organizacije Humanitarček, Ninna Kozorog.

Abramov in Adlešičeva priznala krivdo v zadevi oškodovanja upnikov
27. 05. 2021 15.37
Sebastien Abramov in Julija Adlešič sta na sodišču priznala krivdo v zadevi oškodovanja upnikov. Pred njimi sta skrila dobrih 40.000 evrov. Sodnik je Adlešičevo obsodil na tri mesece pogojnega zapora s preizkusno dobo dveh let, Abramova pa na pol leta zaporne kazni s preizkusno dobo treh let.

Prenova Karlovškove hiše razburja. Lastnika na streho postavila letalo
21. 05. 2021 19.04
Če je bil pred enim letom trg v Šmarjeških Toplicah zapuščeno območje z visoko travo, veliko starega železa in betona, pa ta hitro dobiva novo podobo. Investitorja Miha in Nina Gregorčič sta se odločila, da bosta obnovila znamenito Karlovškovo hišo, v kateri je nekoč živel raziskovalec ljudske umetnosti, gradbenik in slikar Jože Karlovšek. Ob njej sta zgradila še prizidek, na streho pa sta postavila letalo. Domačini so nad idejo navdušeni, do nestrinjanja pa je prišlo na Zavodu za varstvo kulturne dediščine.

Humanitarne organizacije opozarjajo: Kanarski otoki postajajo drugi Lezbos
20. 05. 2021 18.49
Na zunanjih mejah Evropske unije se je število nezakonitih prehodov od lani povečalo kar za tretjino, je sporočila Evropska agencija za mejno in obalno stražo Frontex. Od januarja so jih namreč zabeležili več kot 36 tisoč. Lani so na zmanjšano število prehodov vplivale omejitve, povezane s pandemijo covida-19, letos pa prebežniki ubirajo tudi druge poti. Večina migrantov poskuša v Evropo še vedno priti po zahodni balkanski poti in po Sredozemskem morju, nekateri pa za pot v boljše življenje izberejo Kanarske otoke. Organizacije za človekove pravice opozarjajo na izredno slabe razmere, v katerih živijo in potujejo migranti. Tudi preko Slovenije.

V Izraelu trenutno najmanj 70 Slovencev: 'Pripravljajo se, da bo obračun tokrat daljši'
12. 05. 2021 18.41
Razmere na večno nemirnem Bližnjem vzhodu se zaostrujejo. V raketnih napadih skrajnih palestinskih gibanj na Izrael in v silovitih letalskih napadih izraelske vojske na območje Gaze je umrlo več kot 60 ljudi, več sto je ranjenih. V Izraelu sicer živi tudi okoli 70 Slovencev. Za zdaj nihče od njih še ni zaprosil za pomoč ali sporočil, da bi se nahajal v kakršni koli stiski, sporočajo iz slovenske ambasade v Tel Avivu. Tudi Slovenija pa Izrael in Palestince poziva, naj preprečijo nadaljnje civilne žrtve.

Cene hrane vse višje, slovenskim kmetom pa pridelki ostajajo v kleteh
22. 04. 2021 17.11
Verjetno ste že opazili, da morate v trgovini za hrano odšteti več kot pred letom dni, a tako je po vsem svetu. Cene hrane so marca zrasle že deseti zaporedni mesec in dosegle najvišjo raven v skoraj sedmih letih, ugotavlja Organizacija združenih narodov za prehrano in kmetijstvo. Na dvig cen so vplivale predvsem podražitve rastlinskih olj, mesa in mlečnih proizvodov, slednje predvsem zaradi povečanega kitajskega uvoza. A višje cene v trgovinah se ne poznajo slovenskim kmetom. Trgovci se namreč odločajo za cenejše proizvode, ki jih uvozijo iz tujine, slovenskim kmetom pa pridelki ostajajo v skladiščih.

Prazniki pred vrati: tuje države vabijo, slovenski turizem pa dušijo omejitve
20. 04. 2021 16.41
Med prvomajskimi prazniki so se družine in posamezniki radi odpravili tudi na izlete ali počitnice po Sloveniji, ki ji naravnih lepot in zanimivosti ne manjka. Zato je ta čas za domače ponudnike turističnih nastanitev in storitev predstavljal pomemben del letnega prihodka. Tuje države, med njimi tudi Hrvaška, že vabijo tuje turiste s posebnimi ponudbami, medtem ko je v Sloveniji turizem še vedno zaustavljen. Čeprav je poletna sezona skoraj pred vrati, še vedno ni jasno, kdaj bodo slovenski turistični ponudniki lahko sprejemali domače in tuje goste.

V štirih ljubljanskih vrtcih poseben program za uvajanje bodočih prvošolcev
14. 04. 2021 16.31
Ljubljanski starši, ki boste od septembra dalje ponosni starši prvošolčkov, pozor. Če vaš otrok ne hodi v vrtec in vas morda malo skrbi, kako bo, ko bo čas za rumeno rutico, imate v četrtek in petek čas, da se prijavite na poseben program. Ta v štirih ljubljanski vrtcih omogoča otrokom, da doživijo vse radosti vrtca, od igre, malice in kosila, pa seveda tudi reda, ki se ga v vrtcu učijo in to brezplačno. Vse to pa bo kot nekakšna priprava na to, kar bo otroke čakalo 1. septembra.

Stiske študentov med epidemijo: finančne in duševne
06. 04. 2021 19.07
Duševne stiske so vse večje tudi med študenti. Epidemija je študentsko življenje obrnila na glavo. Njihova pa skrb ni le spremljanje spletnih predavanj, študenti se spoprijemajo tudi z drugimi težavami. Med epidemijo so mnogi začutili veliko finančno in osebno stisko, vse to pa lahko vodi tudi v depresijo. Po podatkih NIJZ je kar 89 odstotkov študentov depresivnih in anksioznih, več je zlorab alkohola in psihoaktivnih snovi. Vsak četrti študent, opozarjajo, pa že razmišlja o samomoru.

Iz jajčnih lupin ustvarja prav poseben pirh
05. 04. 2021 18.42
Velikonočne praznike zaznamujejo tudi pirhi. Še posebej, kadar preizkušamo kakšne nove tehnike barvanja in okraševanja. A hitro po tem, ko pirhe pojemo skupaj z drugimi velikonočnimi dobrotami, obarvane lupine pristanejo pozabljene v bioloških odpadkih. Ne pri upokojenki Sofiji Matijević, ki je pred 11 leti začela iz jajčnih lupin ustvarjati prav poseben pirh. Lani je tako tehtal že 77 kilogramov. Kaj pa letos?

Kako glasno lahko poslušamo glasbo?
30. 03. 2021 19.13
Med jutranjim sprehodom, prečkanjem ulice, vožnjo z avtobusom, na delovnem mestu ali med poukom na daljavo zagotovo naletite na koga, ki uporablja slušalke. Velikokrat se menda tudi sami znajdete med njimi. Samoumeven pripomoček, ki ga brezplačno prejmemo že ob nakupu novega mobilnega telefona, pa lahko negativno vpliva na naš sluh. Kako glasno lahko poslušamo glasbo, da ne bomo čez 20 let naglušni in kakšne so lahko posledice preglasnega in prekomernega poslušanja glasbe?